Anda di halaman 1dari 43

MODUL AJAR

BASA SUNDA
DISUSUN OLEH : ARIYAH,S.Pd.I
SMP ISLAM NURUS SKHI
2023
PANDUAN
MENGGUNAKAN MODUL AJAR MATA PELAJARAN BAHASA SUNDA
KURIKULUM MERDEKA
FASE D

1. Akses Pelatihan Mandiri pada Platform Merdeka Mengajar (PMM) dengan topik
“Perencanaan Pembelajaran SMP/Paket B) untuk menyamakan persepsi dalam
merencanakan pembelajaran;
2. Perhatikan bagan alur tujuan pembelajaran (ATP) untuk memilih dan
mengurutkan pencapaian tujuan pembelajaran (TP), sesuaikan dengan kondisi di
satuan pendidikan masing-masing;
3. Satu tujuan pembelajaran (TP) tidak untuk disampaikan dalam 1 x pertemuan;
4. Konten materi bisa diganti dan atau sesuaikan dengan kebutuhan dan hasil
diskusi serta analisis komunitas belajar di satuan pendidikan masing-masing;
5. Profil Pelajar Pancasila sesuaikan dengan kebutuhan masing-masing;
6. Panduan penilaian sesuaikan dengan kondisi dan kebutuhan masing-masing;
7. Pembelajaran berdeferensiasi sesuaikan dengan hasil olah asesmen masing-
masing;
8. ATM, amati, tiru, dan modifikasi;
9. Lingkup materi dalam modul yang disesuaikan dengan ATP:
a. Membaca Cerita Rakyat (dongéng) 6 JP
b. Menyimak Paguneman 8 JP
c. Menulis Pengalaman Pribadi 4 JP
d. Menyajikan Pengalaman Pribadi 4 JP
10. ATP direncanakan sesuai bagan alur yang tercantum pada TP-ATP
A. INFORMASI UMUM

Satuan Pendidikan : SMP Islam Nurus Skhi


Alokasi Waktu : 2 JP (1 X pertemuan)
Pertemuan ke-1
Model Pembelajaran : PBL
Sarana dan Prasarana : Buku Ajar, Laptop, Speaker
You tube
Teks Narasi (Pangalaman Pribadi)
PPT
Profil Pelajar Pancasila : Mandiri, bernalar kritis, kreatif

B. KOMPONEN INTI

Tujuan Pembelajaran : Peserta didik mampu menuangkan


pengalaman, pengamatan

dan gagasannya atau pesan tertulis untuk


tujuan tertentu secara logis, kritis, dan
kreatif dalam teks narasi.
: Peserta didik mampu menceritakan dan
atau menyajikan informasi atau pesan
(perasan, gagasan, pikiran, dan kehendak)
dari teks narasi (pengalaman) secara lisan
dengan kreatif.
Pemahaman Bermakna : Peserta didik menyadari bahwa teks narasi
berguna dalam kehidupan sehari-hari untuk
menceritakan secara rinci pengalaman dan
atau hal lainnya sehingga orang lain dapat
ikut menikmati apa yang kita tulis.
Pertanyaan Pemantik : Guru menayangkan video dari you tube.
Pernahkah mendengar cerita yang disajikan
pada video? Disebut apakah cerita
tersebut?
: Bagaimana prosesnya menghasilkan cerita
tersebut?
Berdiferensiasi : Bagi peserta didik yang sulit memahami
materi diberikan pendampingan.
Rencana Asesmen : 1. Formatif : observasi, tes tulis, rubrik
2. Sumatif : kemampuan menjawab soal
Kata Kunci : Teks narasi, topik teks narasi, ide pokok,
kerangka karangan
C. KEGIATAN PEMBELAJARAN
● PERTEMUAN PERTAMA

Urutan Kegiatan Pembelajaran


A. Kegiatan : 1. Guru memeriksa kehadiran peserta didik;
Awal (10 2. Guru menyiapkan peserta didik secara fisik dan
menit) psikis untuk mengikuti proses pembelajaran;
3. Guru memberi motivasi belajar peserta didik secara
kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar
dalam kehidupan sehari-hari;
4. Guru mengajukan pertanyaan tentang kaitan antara
pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan
dipelajari;
5. Guru menjelaskan tujuan pembelajaran yang akan
dicapai.
B. Kegiatan Inti Orientasi Peserta didik pada masalah
(50 menit) - Peserta didik mengamati video nyaritakeun
pangalaman https://youtu.be/bqB-ahyVdwA
dan
atau LK yang diberikan oleh guru.
● Mengorganisasi peserta didik untuk belajar.
- Peserta didik secara mandiri menganalisis isi dan
ide pokok teks narasi yang disuguhkan.
● Membimbing penyelidikan individu/ kelompok.
- Guru memantau peserta didik dalam
pengumpulan data/ bahan selama proses
penyelidikan.
- Peserta didik melaksanakan penyelidikan
(mencari data/referensi dari buku dan sumber
lain untuk bahan diskusi kelas).
● Mengembangkan dan menyajikan hasil karya.
- Guru memantau diskusi dan membimbing latihan
mandiri setiap peserta didik untuk dipresentasikan.

● Menganalisis dan mengevaluasi proses


pemecahan masalah.
- Peserta didik dan guru berdiskusi, membahas
bersama latihan mandiri dan ditanggapi oleh
peserta didik lainnya.
- Guru bersama peserta didik menyimpulkan
materi.
C. Kegiatan : 1. Guru bersama peserta didik membuat simpulan;
Penutup 2. Peserta didik menyusun kesimpulan hasil diskusi
(20 menit) kelas pada buku catatan masing-masing;

3. Guru melaksanakan tes;


4. Guru merefleksi hasil pembelajaran;
5. Guru melakukan kegiatan tindak lanjut dalam
bentuk pemberian tugas, baik tugas individual
maupun kelompok;
6. Guru menginformasikan rencana kegiatan
pembelajaran untuk pertemuan berikutnya.

D. BAHAN AJAR
Conto teks pangalaman pribadi

E. ASESMEN :
1. Lembar Observasi Kegiatan Diskusi
2. LKPD
3. Formatif Pertemuan 1

F. REFLEKSI
1. Refleksi Peserta Didik
2. Refleksi Pendidik

G. LAMPIRAN-LAMPIRAN
BAHAN AJAR 1

1. Conto Teks Pangalaman Pribadi

SARON NU SOK DISADA SORANGAN


Karya: Raka Firdansyah
Poé Kemis, kuring jeung babaturan meunang pelajaran tambahan ti Bu Imas. Bu
Imas téh guru Matématika di sakola kuring. Pelajaran tambahan téh dilaksanakeun di
kelas MIPA. Rohangan anu pangtukangna. Pelajaran tambahan téh réngsé kira-kira
tabuh opat soré. Murid-murid kabéh geus balubar. Ngan kari kuring jeung Hamzah
ngadon mandeurikeun manéh.
“Ka, anteur ka WC yu! Sakeudeung da”, ceuk
Hamzah. “Hayu”, témbal kuring.
Najan beurang kénéh, harita rarasaan téh bet asa béda ti sasari. Ngadak-ngadak
keueung pisan. Bérés ti WC kuring jeung Hamzah leumpang rada gagancangan sabab
sieun téa. Waktu kuring jeung Hamzah ngaliwatan ruang kasenian, kuring ngagebeg.
Sabab ngadéngé sora tang-ting-tung. Sidik pisan éta téh sora saron. Saron di ruang
kasenian téh bet disada sorangan. Ningali kana panto ruang kasenian da dikaroncian.
Kuring jeung Hamzah papelong-pelong, ngadarégdég sieun. Kuring langsung lumpat
dituturkeun ku Hamzah.
Basa tepi ka gerbang sakola, kuring papanggih jeung Pa Édi satpam di sakola
kuring. Bari haruhah-haréhoh, pok baé kuring ngomong.
“Pa Édi, iy ngeriii. Saron disada sorangan di ruang kasenian”, ceuk kuring bari
ngabirigidig.
“Wah! Ari taeun téh. Disada ku ucing meureun”, témbal Pa Édi bari nyengir.
“Ih, bapa mah! piraku aya ucing bisa nakolan saron, Pa”, témbal kuring deui.
Bakat ku hayang diandel, najan bari sieun ogé kuring nungtun leungeun Pa Édi ka
ruang kasenian. Nepi ka ruang kasenian, enya baé, waktu ditoong téh éta rohangan
kosong. Euweuh sasaha. Bari hemar-hemir, kuring silih surung jeung Hamzah, milu
mariksa éta rohangan. Kuring ningali daun jandéla nu semu burem di éta rohangan
muka.
“Tuh tingali, pira jandéla nu muka. Tadi bapa poho nyelotkeun. Paling ogé aya
ucing asup. Jung geura baralik! Dédéngéan wungkul meureunan”, ceuk Pa Édi
satengah ngambek. Kuring tungkul. Meureun bener ceuk Pa Édi, éta saron anu sok
disada sorangan téh ngan dédéngéan kuring wungkul. Kuring jeung Hamzah kaluar ti
gerbang sakola bari haté mah masih kénéh panasaran.
Di jalan, aya ibu-ibu keur ngalobrol deukeut warung nu perenahna tukangeun
pisan sakola kuring. Najan teu pati jelas kuring bisa ngadéngé naon anu
diobrolkeunana téh. Nu diobrolkeun ibu-ibu téh geuning ngeunaan Pa Ayi, guru
kasenian SD Setia Manah Mandiri nu ngantunkeun tadi énjing. Ras ingetan kuring kana
kajadian anu karandapan tadi téa. Deg, kuring téh ngadégdég deui, sieun.
“Ah tahayul! Tahayul! Kuring ngayakinkeun diri sorangan. Kuring buru-buru balik
ka imah. Nepi ka imah, saacan istirahat, kuring nyaritakeun deui kajadian anu tadi
karandapan di sakola ka pun biang. Tapi anjeunna teu percanteneun. Ahirna ku
lantaran capé, kuring langsung saré.
Isukna poé Jumaah. Kabeneran di sakola kuring aya ékskul kasenian. Nyaéta
ékskul kasenian degung. Kuring rék nyaritakeun kajadian nu pikasieuneun téa ka Pa
Asép guru kasenian di sakola kuring. Tapi barang dicaritakeun réaksi anjeunna sami.
Anjeunna ogé teu percanteneun.
Ékskul degung kuduna dimimitian jam dua belas. Ngan harita mah aya péntas
seni, jadi ruang kasenianana dipaké péntas seni heula. Ékskul degung dipundurkeun ka
jam tilu. Latihan téh nepi ka soré. Lantaran wanci nu geus maju ka poék, kuring bet
ngarasa sieun aya di ieu rohangan téh. Ku Pa Asép kuring dititah ngawih sababaraha
lagu.
Keur ngeunah-ngeunah ngalagu, kuring teu ngahaja ngalieuk ka salah sahiji
kaca jandéla di éta rohangan. Gebeg! Kuring ngagebeg bakating ku reuwas. Rék teu
reuwas kumaha, kuring téh nempo beungeut nu napel kana kaca. Ngan teu bisa ningali
sacara jelas, beungeut saha nu napel kana kaca jandéla téh, da kaca jandélana burem.
“Itu saha?”, kuring satengah ngajerit. Kabéh saeusi éta rohangan téh
rareuwaseun. Gubrag! Kuring ngadéngé sora nu ngagubrag di luar, pas pisan
handapeun jandéla nu tadi aya beungeut nu napel téa. Pa Asép gura-giru ningali ka
luar. Barang ditingali, di luar aya budak saumuran kuring keur aduh-aduhan nyerieun.
Éta budak téh ku Pa Asép ditungtun ka jero ruangan tuluy ditanya kunaon bet taang-
toong ka éta ruangan. Manéhna ngajawab, cenah manéhna téh hayang ngiluan
ngadegung. Hayang sakola di SMP kuring. Tapi, indungna teu bisa nyakolakeunana.
Manéhna ogé ngaku sok asup ka rohangan degung, karesepna nakolan saron cenah.
Asupna ka rohangan kasenian téh ngaliwatan jandéla nu kabeneran kamari teu dikonci
ku Pa Édi.
Haaaaah! Jadi nu nakolan saron kamari téh budak éta? Euh, lamun kitu mah
jandéla nu kamari muka sorangan téh lantaran sok dipaké jalan asup ku éta budak téa?
Kuring kakara engeuh. Lamun inget kana éta kajadian, kuring sok seuri sorangan. Boro
diwartoskeun ka Pa Satpam sareng Pa Asép di sakola, ogé ka pun biang. Paingan
aranjeunna teu percanteneun. Ahirna kuring jadi sadar, sagala rupa kajadian téh kudu
ditalungtik heula bener jeung henteuna.

(Cupumanik No. 86 Taun VIII N0.2 – September 2010)

2. Kamus Alit

Sangkan hidep maham bacaan di luhur, urang pedar heula geura harti
kecap anu sakirana hésé. Pék cangkem éta kecap-kecap téh nepi ka paham
harti jeung maksudna.

diandel : dipercaya
hemar-hemir : asa-asa, asa wani-asa henteu
nyelotkeun : ngonci panto atawa jandéla,
ditulakan
karandapan : kaalaman
ditalungtik : ditaliti

3. Nganalisis Kecap Rajékan dina Téks Carita Pangalaman


Kecap rajékan mindeng digunakeun dina kagiatan ngarang atawa nulis.
Kecap rajékan nyaéta kecap anu diwangun ku cara nyebut dua kali atawa leuwih
wangun dasarna, sagemblengna atawa sabagian boh binarung jeung robahna
sora atawa henteu. Ilikan bagan kecap rajékan ieu di handap.
dwimurni
dwilingga
gembleng

dwiréka trilingga

Kecap Rajékan sabagian


d
d
w
w
i
i
m
p
a
u
d
r
y
w
a
a

h
tukan
g
dirarangkénan
barun
hareu g
p baren
tenga g

Bagan 1. Wanda Kecap Rajékan (Sudaryat, 2007:60)

Conto-conto kecap pancén anu kapanggih dina téks carita pangalaman


“Saron Nu Sok Disada Sorangan”:

No. Kecap Rajékan Keterangan


1. kira-kira dwimurni
2. ngadak-ngadak dwimurni
3. gagancangan dwipurwa/dirarangkénan
4. tang-ting-tung trilingga
5. papelong-pelong dwimurni/dirarangkénan
6. papanggih dwipurwa
7. haruhah-haréhoh dwiréka
8. hemar-hemir dwipurwa/dirarangkénan
9. dédéngéan dwipurwa/dirarangkénan
10. ibu-ibu dwimurni
11. buru-buru dwimurni
12. dimimitian dwipurwa/dirarangkénan
13. ngeunah-ngeunah dwimurni
ASESMEN DAN PANDUAN

LEMBAR OBSERVASI DISKUSI KELOMPOK DAN DISKUSI KELAS

N DESKRIPSI KRITERIA SKOR


O KRITERIA
1 1 1 1 1
- - - - -
5 5 5 5 5
1 Peserta didik berminat dalam proses pembelajaran
2 Peserta didik aktif mencari jawaban
3 Peserta didik aktif dalam kerja kelompok
4 Peserta didik aktif mengomentari kelompok lain dan
mengikuti kegiatan diskusi dengan baik
5 Peserta didik mampu mengerjakan tugas dengan baik

N
= SKOR YANG DICAPAI X
100 SKOR MAKSIMAL

Kriteria :

0 - 74 Perlu bimbingan dalam seluruh aspek penilaian diskusi


75 - 83 Perlu peningkatan pada sebagian kecil aspek penilaian diskusi
84 - 92 Telah berkembang pada sebagian besar aspek penilaian diskusi
93 - 100 Diberikan penguatan
L
EMBAR KERJA
PESERTA DIDIK 1

Wasta : ……………………………………………………
….
Kelas : ……………………………………………………
….
Tanggal : ……………………………………………………
….

Maham Eusi Téks Pangalaman Pribadi

Sabada hidep maca carita pangalaman “Saron Nu Sok Disada Sorangan”


prak jawab pertanyaan-pertanyaan ieu di handap!

1. Kunaon tokoh kuring jeung Hamzah balik pandeuri?


.......................................................................................................................
2. Ngareungeu sora naon tokoh kuring jeung Hamzah?
......................................................................................................................
3. Ka saha maranéhna ngabéjakeun papanggihanana?
......................................................................................................................
4. Kumaha sikep Pa Satpam?
......................................................................................................................
5. Kumaha sikep tokoh kuring?
....................................................................................................... ................

Peunteun Paraf Guru Koméntar

PANDUAN PENILAIAN

a. Panduan Penilaian LKPD 1

N
Kriteria Skor
o.
S
o
al
2
1. Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
2
2. Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
2
3. Jika jawaban benar, tepat dan lengkap

2
4. Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
2
5. Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
1O
Jumlah

N = Skor yang X 100


diraih
JT

KRITERIA KETUNTASAN

0 - 74 Perlu bimbingan untuk menguasai materi ajar dan soal dalam LKPD
75 - 83 Perlu ditingkatkan penguasaan materi ajar dan soal dalam LKPD
84 - 92 Telah menguasai materi ajar dan soal dalam LKPD dengan baik
93 - 100 Diberikan penguatan

TES FORMATIF

a) Kisi-Kisi Soal

TP KONTEN KOMPETEN BENTUK NO. SOAL


SI SOAL
Peserta didik Dongéng Menganalisis PG 1, 2, 3
mampu fabel isi teks
menuangkan pangalaman
pengalaman, pribadi
pengamatan Menentukan PG 4,5
dan ide pokok
gagasannya paragraf
ataupesan
tertulis
untuk tujuan
tertentu
secara logis,
kritis, dan
kreatif dalam
teks narasi.
b) Instrumen Soal

Pilih jawaban nu pangbenerna!


1. Baca masing imeut! Pikeun soal nomer 1-4

Poé Kemis, kuring jeung babaturan meunang pelajaran tambahan ti Bu


Imas. Bu Imas téh guru Matématika di sakola kuring. Pelajaran tambahan
téh dilaksanakeun di kelas MIPA. Rohangan anu pangtukangna. Pelajaran
tambahan téh réngsé kira-kira tabuh opat soré. Murid-murid kabéh geus
balubar. Ngan kari kuring jeung Hamzah ngadon mandeurikeun manéh.

Poé naon tokoh kuring jeung babaturanana meunang pelajaran tambahan?


A. Poé Kemis
B. Poé Ahad
C. Poé Salasa
D. Poé Jumaah
2. Aya kagiatan naon tokoh kuring jeung babaturanana téh?
A. Latihan kasenian
B. Latihan degung
C. Pelajaran tambahan
D. Ulin
3. Jam sabaraha kagiatan pelajaran tambahan lekasan?
A. Jam lima sore
B. Jam opat sore
C. Jam tilu sore
D. Jam satengah opat
4. Ide poko paragraf dina wacana di luhur nyaéta……………
A. Poé Kemis, kuring jeung babaturan meunang pelajaran tambahan ti
Bu Imas.
B. Bu Imas téh guru Matématika di sakola kuring.
C. Pelajaran tambahan téh dilaksanakeun di kelas MIPA.
D. Rohangan anu pangtukangna. Pelajaran tambahan téh réngsé kira-kira
tabuh opat soré.
5. Baca masing imeut!

Haaaaah! Jadi nu nakolan saron kamari téh budak éta? Euh, lamun kitu mah
jandéla nu kamari muka sorangan téh lantaran sok dipaké jalan asup ku éta
budak téa? Kuring kakara engeuh. Lamun inget kana éta kajadian, kuring
sok seuri sorangan. Boro diwartoskeun ka Pa Satpam sareng Pa Asép di
sakola, ogé ka pun biang. Paingan aranjeunna teu percanteneun. Ahirna
kuring jadi sadar, sagala rupa kajadian téh kudu ditalungtik heula bener
jeung henteuna.

Ide poko paragraf dina wacana di luhur nyaéta…..


A. Lamun inget kana éta kajadian, kuring sok seuri sorangan.
B. Boro diwartoskeun ka Pa Satpam sareng Pa Asép di sakola, ogé ka
pun biang.
C. Paingan aranjeunna teu percanteneun.
D. Ahirna kuring jadi sadar, sagala rupa kajadian téh kudu ditalungtik
heula bener jeung henteuna.

c) Kunci Jawaban
1. A
2. C
3. B
4. A
5. D

d) Pedoman Skor

No. Soal Skor


1 2
2 2
3 2
4 2
5 2

N = B X 10

KRITERIA KETUNTASAN

0 - 74 Perlu bimbingan untuk menyelesaikan soal


75 - 83 Perlu ditingkatkan lagi kemampuannya dalam menyelesaikan
soal
84 - 92 Telah menyelesaikan sebagian besar soal
93 - 100 Diberikan penguatan
LEMBAR REFLEKSI PESERTA DIDIK

Nama :
Hari/Tanggal :
Mata Pelajaran :
Kelas :

REFLEKSI PESERTA DIDIK


1. Bagian manakah yang paling membuatmu senang dalam
kegiatan pembelajaran hari ini?
2. Bagian manakah yang membuatmu tidak senang pada pembelajaran hari ini?
3. Bagaimana cara guru menyampaikan materi pelajaran?
4. Apakah gurumu mengajar menggunakan media teks, PPT dan video?
5. Kesulitan apa yang kamu temukan pada pembelajaran hari ini?

LEMBAR REFLEKSI GURU

Nama Guru :
Hari/Tanggal :
Kelas :
Semester :

REFLEKSI GURU
1. Mengapa sebagian peserta didik kurang memahami materi ini ?
2. Bagaimana proses pembelajaran berlangsung apakah berjalan
sesuai rencana?
3. Apakah metoda pembelajaran yang digunakan sesuai dengan materi ?
4. Apakah proses pembelajaran berjalan efektif?
5. Apakah kelebihan dan kekurangan dalam proses pembelajaran
REMEDIAL DAN PENGAYAAN

A. REMEDIAL
Dilaksanakan pada peserta didik dengan nilai di bawah rata-rata, sehingga
mengikuti pembelajaran dengan diberikan pendampingan pada
kompetensi yang belum terpenuhi.

B. PENGAYAAN
Dilaksanakan pada peserta didik dengan nilai rata-rata kelas dan nilai di
atas ratarata dengan diberikan kepercayaan sebagai tutor sebaya.

BAHAN BACAAN PENDIDIK DAN PESERTA DIDIK

TÉKS CARITA PANGALAMAN


Téks carita pangalaman kaasup kana téks narasi faktual. Ditulisna bari dieuyeuban ku
data-data anu ngahaja dikumpulkeun atawa henteu dihaja.

CIRI TÉKS NARASI


1. Téks narasi eusina nyaritakeun hiji kajadian atawa lalampahan ngagunakeun
gaya naratif;
2. Caritana miboga alur anu jelas ti awal nepi ka réngsé;
3. Aya unsur tokoh, tempat kajadian, alur jeung téma.

STRUKTUR TÉKS NARASI


Sacara basajan struktur téks narasi kabagi jadi 3 bagian:
1. Bagian bubuka atawa paragraf bubuka
2. Bagian eusi atawa paragraf eusi
3. Bagian panutup atawa bagian kacindekan atawa bagian pamungkas
DAFTAR PUSTAKA

LBSS. 1985. Kamus Umum Basa Sunda. Bandung. Penerbit Taraté

Kosasih E, Endang Kurniawan. (2018). Jenis-Jenis Teks; Fungsi, Struktur,


dan Kaidah Kebahasaan. Yrama Widya. Bandung.

Sudaryat Yayat. (2007). Pedaran Basa Sunda; Pangajaran Basa Sunda


pikeun Murid SMU, Mahasiswa PGSD, jeung Guru Basa Sunda. Bandung.
Geger Sunten
DAFTAR ISI
Daftar
Isi…………………………………………………………………………………………
Panduan Penggunaan Modul
Ajar……………………………………………………………
A Informasi
. Umum………………………………………………………………………….
Asal Sekolah..........................................................................................................
Tema……………………………………………………………………………………

Alokasi
Waktu…………………………………………………………………………….
Model
Pembelajaran…………………………………………………………………….
Sarana dan
Prasarana…………………………………………………………………..
Profil Pelajar
Pancasila………………………………………………………………….
B Komponen
. Inti……………………………………………………………………………
Pemahaman
Bermakna…………………………………………………………………
Pertanyaan
Pemantik…………………………………………………………………..
Kata
Kunci………………………………………………………………………………..
Kegiatan
Pembelajaran…………………………………………………………………
Pertemuan
2……………………………………………………………………………..
Asesmen
…………………………………………………………………………………
Refleksi
…………………………………………………………………………………..
C Lampiran-Lampiran……………………………………………………………………..
.
Bahan
Ajar………………………………………………………………………………..
LKPD……………………………………………………………………………………

Asesmen…………..……………………………………………………………………..
Tes Formatif Pertemuan
2………………………………………………………………
Refleksi Peserta
Didik…………………………………………………………………..
Refleksi
Pendidik………………………………………………………………………..
Remedial dan
Pengayaan………………………………………………………………
Bahan Bacaan Peserta Didik dan
Pendidik………………………………………….
Daftar
Pustaka…………………………………………………………………………..
PANDUAN
MENGGUNAKAN MODUL AJAR MATA PELAJARAN BAHASA SUNDA
KURIKULUM MERDEKA
FASE D

1. Akses Pelatihan Mandiri pada Platform Merdeka Mengajar (PMM) dengan topik
“Perencanaan Pembelajaran SMP/Paket B) untuk menyamakan persepsi dalam
merencanakan pembelajaran;
2. Perhatikan bagan alur tujuan pembelajaran (ATP) untuk memilih dan
mengurutkan pencapaian tujuan pembelajaran (TP), sesuaikan dengan kondisi di
satuan pendidikan masing-masing;
3. Satu tujuan pembelajaran (TP) tidak untuk disampaikan dalam 1 x pertemuan;
4. Konten materi bisa diganti dan atau sesuaikan dengan kebutuhan dan hasil
diskusi serta analisis komunitas belajar di satuan pendidikan masing-masing;
5. Profil Pelajar Pancasila sesuaikan dengan kebutuhan masing-masing;
6. Panduan penilaian sesuaikan dengan kondisi dan kebutuhan masing-masing;
7. Pembelajaran berdeferensiasi sesuaikan dengan hasil olah asesmen masing-
masing;
8. ATM, amati, tiru, dan modifikasi;
9. Lingkup materi dalam modul yang disesuaikan dengan ATP:
a. Membaca Cerita Rakyat (dongéng) 6 JP
b. Menyimak Paguneman 8 JP
c. Menulis Pengalaman Pribadi 4 JP
d. Menyajikan Pengalaman Pribadi 4 JP
10. ATP direncanakan sesuai bagan alur yang tercantum pada TP-ATP
A. INFORMASI UMUM

Satuan Pendidikan : SMP Islam Nurus Skhi


Alokasi Waktu : 2 JP (1 x pertemuan)
Pertemuan 2
Model Pembelajaran : PBL
Sarana dan Prasarana : Buku Ajar, Laptop, Speaker
You tube
Teks Narasi (Pangalaman Pribadi)
PPT
Profil Pelajar Pancasila : Mandiri, bernalar kritis, kreatif

B. KOMPONEN INTI

Tujuan Pembelajaran : Peserta didik mampu menuangkan


pengalaman, pengamatan

dan gagasannya atau pesan tertulis untuk


tujuan tertentu secara logis, kritis, dan
kreatif dalam teks narasi.
: Peserta didik mampu menceritakan dan
atau menyajikan informasi atau pesan
(perasan, gagasan, pikiran, dan kehendak)
dari teks narasi (pengalaman) secara lisan
dengan kreatif.
Pemahaman Bermakna : Peserta didik menyadari bahwa teks narasi
berguna dalam kehidupan sehari-hari untuk
menceritakan secara rinci pengalaman dan
atau hal lainnya sehingga orang lain dapat
ikut menikmati apa yang kita tulis.
Pertanyaan Pemantik : Guru menayangkan video dari you tube.
Pernahkah mendengar cerita yang disajikan
pada video? Disebut apakah cerita
tersebut?
: Bagaimana prosesnya menghasilkan cerita
tersebut?
Berdiferensiasi : Bagi peserta didik yang sulit memahami
materi diberikan pendampingan.
Rencana Asesmen : 1. Formatif : observasi, tes tulis, rubrik
2. Sumatif : kemampuan menjawab soal
Kata Kunci : Teks narasi, topik teks narasi, ide pokok,
kerangka karangan
C. KEGIATAN PEMBELAJARAN
● PERTEMUAN 2

Urutan Kegiatan Pembelajaran


A. Kegiatan : 1. Guru memeriksa kehadiran peserta didik;
Awal 2. Guru menyiapkan peserta didik secara fisik dan
(10menit) psikis untuk mengikuti proses pembelajaran;
3. Guru memberi motivasi belajar peserta didik secara
kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar
dalam kehidupan sehari-hari;
4. Guru mengajukan pertanyaan tentang kaitan antara
pengetahuan sebelumnya dengan materi yang
akan dipelajari;
5. Guru menjelaskan tujuan pembelajaran yang akan
dicapai.
B. Kegiatan Inti Orientasi Peserta didik pada masalah
(50 menit) - Peserta didik mengamati video nyaritakeun
pangalaman https://youtu.be/bqB-ahyVdwA
dan atau LK yang diberikan oleh guru.
● Mengorganisasi peserta didik untuk belajar.
- Peseta didik dibagi ke dalam kelompok
- Peserta didik secara kelompok menganalisis
struktur dan merancang rangkay karangan teks
narasi yang disuguhkan.
● Membimbing penyelidikan individu/ kelompok.
- Guru memantau peserta didik dalam
pengumpulan data/ bahan selama proses
penyelidikan.
- Peserta didik melaksanakan penyelidikan
(mencari data/referensi dari buku dan sumber
lain untuk bahan diskusi kelas).
● Mengembangkan dan menyajikan hasil karya.
- Guru memantau diskusi dan membimbing
laporan LKPD setiap kelompok untuk
dipresentasikan.

● Menganalisis dan mengevaluasi proses


pemecahan masalah.
- Peserta didik dan guru berdiskusi, dan
ditanggapi oleh peserta didik lainnya.
- Guru bersama peserta didik menyimpulkan
materi.

C. : 1. Guru bersama peserta didik membuat simpulan;


Kegiata 2. Peserta didik menyusun kesimpulan hasil diskusi
n kelas pada buku catatan masing-masing;
Penutu 3. Guru melaksanakan tes;
p 4. Guru merefleksi hasil pembelajaran;
(20men 5. Guru melakukan kegiatan tindak lanjut dalam
it) bentuk pemberian tugas, baik tugas individual
maupun kelompok;
6. Guru menginformasikan rencana kegiatan
pembelajaran untuk pertemuan berikutnya.

D. BAHAN AJAR
Struktur dan kerangka karangan

E. ASESMEN :
1. Lembar Observasi Kegiatan Diskusi
2. LKPD
3. Formatif Pertemuan 1

F. REFLEKSI
1. Refleksi Peserta Didik
2. Refleksi Pendidik

G. LAMPIRAN-LAMPIRAN
BAHAN AJAR 2

1. Struktur dan Kerangka Teks Pangalaman Pribadi

ULIN KA KEBON BINATANG BANDUNG

Poѐ Minggu kuring sakulawarga rѐk ulin ka Kebon Binatang Bandung. Opatan
baѐ nu milu tѐh. Bapa, Mamah, Dѐ Inay jeung kuring. Indit ti Cimahi tѐh tabuh dalapan.
Ngahaja indit tѐh isuk kѐnѐh, saur Bapa bisi macѐt di perjalanan.
Barang jung ti imah mah lalampahan tѐh kaitung lancar. Nepi ka Cimindi, karasa
majuna kendaraan tѐh mimiti ngarayap. Bras ka Gunung Batu mah komo. Enya, bener
baѐ macѐt. Sado, angkot, motor jeung mobil pribadi ngantay panjang nakeranan. Nepi
ka gerbang tol Pasteur beuki parna ngantayna kendaraan tѐh. Bandung kiwari bener-
bener heurin ku tangtung.
Nepi ka nu dituju tѐh tabuh satengah sabelas beurang. Sanggeus meuli tikѐt
keur opataneun tuluy arasup ka Kebon Binatang. Dѐ Inay kacida atoheunana.
Tititrilikan ka ditu-ka dieu. Resep pisan ningal rupa-rupa sasatoan di kebon binatang.
Aya manuk, oray, monyѐt, onta, singa, buhaya jeung sajabana.
Basa kareungeu adan lohor, bapa ngajak kaluar ti kebon binatang. Tuluy
ngajugjug ka Masjid Salman ITB. Di dinya sarolat heula. Rѐngsѐ solat lohor teras
jarajan di kantin Salman. Tuangeunana arѐnak sarta hargana teu mahal teuing. Kira-kira
tabuh dua siang, kuring sakulawarga mulang deui ka Cimahi.

2. Kamus Alit

Sangkan hidep maham bacaan di luhur, urang pedar heula geura harti
kecap anu sakirana hésé. Pék cangkem éta kecap-kecap téh nepi ka paham
harti jeung maksudna.

Ngarayap : Leumpang lalaunan, maju lalaunan


Parna : Nemen, kacida
Heurin ku tangtung : Pinuh ku bangunan jarangkung sarta loba warga
masarakatna
Titirilikan : Leumpang ganjang, satngah lumpat, bulak-
balik,ka ditu ka dieu
3. Struktur jeung Rangkay Téks Carita Pangalaman
a) Struktur Téks carita Pangalaman

Hayu urang diajar nganalisis struktur karangana. Ari struktur téh adegan,
maksudna heula pandeurina galur carita anu disusun nepi ka jadi hiji karangan.
Perhatikeun struktur téks narasi “Ulin Ka Kebon Binatang Bandung”.

Paragraf Bubuka Paragraf Euesi Paragraf Panutup


Bagian awal Eusi Carita Kacindekan/
Pungkasan
Poѐ Minggu Nepi ka nu dituju Basa
kuring sakulawarga rѐk tѐh tabuh satengah kareungeu adan
ulin ka Kebon sabelas beurang. lohor, bapa ngajak
Sanggeus meuli tikѐt kaluar ti kebon
Binatang Bandung. keur opataneun tuluy binatang.
Opatan baѐ nu milu arasup ka Kebon
tѐh. Bapa, Mamah, Dѐ Binatang. Dѐ Inay Tuluy ngajugjug ka
Inay jeung kuring. Indit kacida Masjid Salman ITB.
ti Cimahi tѐh tabuh atoheunana. Tititrilikan Di dinya sarolat
dalapan. Ngahaja indit ka ditu-ka dieu. Resep heula. Rѐngsѐ solat
tѐh isuk kѐnѐh, saur pisan ningal rupa-rupa lohor teras jarajan di
Bapa bisi macѐt di sasatoan di kebon kantin Salman.
perjalanan. binatang. Aya manuk, Tuangeunana arѐnak
oray, monyѐt, onta, sarta hargana teu
singa, buhaya jeung mahal teuing. Kira-
sajabana. kira tabuh dua siang,
kuring sakulawarga
mulang deui ka
Cimahi.
Barang jung ti
imah mah lalampahan
tѐh kaitung lancar. Nepi
ka Cimindi, karasa
majuna kendaraan tѐh
mimiti ngarayap. Bras
ka Gunung Batu mah
komo. Enya, bener baѐ
macѐt. Sado, angkot,
motor jeung mobil
pribadi ngantay
panjang
nakeranan. Nepi ka
gerbang tol Pasteur
beuki parna
ngantayna kendaraan
tѐh. Bandung kiwari
bener-bener heurin
ku tangtung.
Tina pedaran di luhur bias dicindekeun yén struktur teks carita pangalaman “Ulin
ka Kebon Binatang Bandung” kabagi jadi tilu bagian:
1. Bagian bubuka
2. Bagian eusi
3. Bagian panutup

b) Rangkay Karangan Téks Pangalaman


Sacan nuliskeun carita pangalaman, tangtukeun heula rangkay karanganana. Di
anatarana urang bisa nuturkeun léngkah-léngkah saperti ieu di handap:
1. Milih jeung nangtukeun topik

● Ulin ka hiji tempat: kebon binatang, Ciater, Ciwalini, Dufan

● Kѐmping dina kagiatan pramuka

● Acara paturay tineung di sakola dasar

● Lebaran di lembur

● Ulin ka pasar rametuk (pasar kagѐt/pasar dadakan): Brigif, Pѐmkot Cimahi


2. Nangtukeun pikiran lulugu atawa ide poko paragraf
3. Mekarkeun pikiran lulugu
4. Jieun jadi 3 bagian (bubuka, eusi, panutup)
ASESMEN DAN PANDUAN

LEMBAR OBSERVASI DISKUSI KELOMPOK DAN DISKUSI KELAS

N DESKRIPSI KRITERIA SKOR


O KRITERIA
1 1 1 1 1
- - - - -
5 5 5 5 5
1 Peserta didik berminat dalam proses pembelajaran
2 Peserta didik aktif mencari jawaban
3 Peserta didik aktif dalam kerja kelompok
4 Peserta didik aktif mengomentari kelompok lain dan
mengikuti kegiatan diskusi dengan baik
5 Peserta didik mampu mengerjakan tugas dengan baik

N
= SKOR YANG DICAPAI X
100 SKOR MAKSIMAL

Kriteria :

0 - 74 Perlu bimbingan dalam seluruh aspek penilaian diskusi


75 - 83 Perlu peningkatan pada sebagian kecil aspek penilaian diskusi
84 - 92 Telah berkembang pada sebagian besar aspek penilaian diskusi
93 - 100 Diberikan penguatan
L
EMBAR KERJA
PESERTA DIDIK 2

PITUDUH MIGAWÉ PANCÉN

Disiplin dina ngerjakeun pancén, réngsékeun dina jam pangajaran luyu jeung
jadwalna;
Diskusikeun jeung kelompok hidep ngarah pancén teu karasa bangga;
Sayogikeun alat tulis jeung buku catetan
Baca matéri dina bahan ajar jeung buku pakét;
Sawalakeun jeung batur sakelompok hidep ;
Tangtukeun wawakil kelompok nu rék nepikeun préséntasi’
Catet jeung tulis deui kacindekan hasil diskusi.

Wasta : ……………………………………………………….
Kelas : ……………………………………………………….
Tanggal : ……………………………………………………….
Anggota : ……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….
……………………………………………………….

1
Diajar nulis téks narasi ngagunakeun média gambar. Imeutan gambarna,
tuturkeun galur carita sarta lengkepan kecap jeung kalimahna nepi ka jadi
paragraf anu lengkep.
Poé Minggu kuring jeung Ihsan rék ulin ka lapang
Brigief. Di jalan ningali aya budak sapantaran kuring
labuh.
a. Tuluy...........................................................................
....................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
Jieun téks narasi tina gambar ieu di handap. Panjangna dua paragraph baé!
....................................................................................
...................................................................................
.....................................................................................
b.
....................................................................................
....................................................................................
...................................................................................
....................................................................................

2. Diajar milih topik jeung nangtukeun pikiran lulugu atawa gagasan utama.

No. Aktivitas Hasil


a. Topik karangan
b. Nangtukeun pikiran lulugu

3. Ngamekarkeun ide poko atawa pikiran lulugu.

No. Aktivitas Hasil


a. Mekarkeun ide poko
kahiji

b. Mekarkeun ide poko


kadua
c. Mekarkeun ide poko
katilu

d. Mekarkeun ide poko


kaopat

4. Susun struktur carita pangalaman hidep sing nepi ka puguh galurna

a. Bubuka:

b. Eusi:

c. Panutup:

Peunteun Paraf Guru Catetan


PANDUAN PENILAIAN

a. Panduan Penilaian LKPD 2

No.
Soal Kriteria Skor
2
1. a) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
4
b) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
2
2. a) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
4
b) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
3. a) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
b) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
c) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
d) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
4 a) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
b) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
5
c) Jika jawaban benar, tepat dan lengkap
47
Jumlah

N = Skor yang X 100


diraih
JT

KRITERIA KETUNTASAN

0 - 74 Perlu bimbingan untuk menguasai materi ajar dan soal dalam LKPD
75 - 83 Perlu ditingkatkan penguasaan materi ajar dan soal dalam LKPD
84 - 92 Telah menguasai materi ajar dan soal dalam LKPD dengan baik
93 - 100 Diberikan penguatan
TES FORMATIF

a) KISI-KISI

No Indikator Juml No Soal


. ah
Soa
l
1 Dapat membuat teks narasi sesuai 1 1
kaidah- kaidahnya.

b) INSTRUMEN SOAL

Prak jieun téks narasi tina pangalaman hidep sing hadé jeung kréatif!

c) RUBRIK PENILAIAN

NO INDIKATOR YANG DINILAI BOBOT NILAI


1 Isi téks narasi sesuai dengan topik yang dipilih 1-5
2 Ide pokok dikembangkan dengan baik 1-10
3 Struktur karangan lengkap dan sistematis 1-10
4 Tata kalimat sesuai kaidah dan ketentuan 1-10
5 Cara penulisan sesuai kaidah dan ketentuan 1-5
JUMLAH 1-40

d) PEDOMAN PENILAIAN

N
= Skor yang diraih
X 100 Jumlah Total

e) KRITERIA KETUNTASAN:

0 - 74 Perlu bimbingan dalam menulis teks


75 - 83 Perlu lebih ditingkatkan dalam beberapa indikator penilaian menulis
teks
84 - 92 Telah menguasai sebagian besar indikator penilaian menulis teks
narasi
93 - 100 Diberikan penguatan
REMEDIAL DAN PENGAYAAN

A. REMEDIAL
Dilaksanakan pada peserta didik dengan nilai di bawah rata-rata, sehingga
mengikuti pembelajaran dengan diberikan pendampingan pada
kompetensi yang belum terpenuhi.

B. PENGAYAAN
Dilaksanakan pada peserta didik dengan nilai rata-rata kelas dan nilai di
atas ratarata dengan diberikan kepercayaan sebagai tutor sebaya.

BAHAN BACAAN PENDIDIK DAN PESERTA DIDIK

TÉKS CARITA PANGALAMAN


Téks carita pangalaman kaasup kana téks narasi faktual. Ditulisna bari dieuyeuban ku
data-data anu ngahaja dikumpulkeun atawa henteu dihaja.

CIRI TÉKS NARASI


1. Téks narasi eusina nyaritakeun hiji kajadian atawa lalampahan ngagunakeun
gaya naratif;
2. Caritana miboga alur anu jelas ti awal nepi ka réngsé;
3. Aya unsur tokoh, tempat kajadian, alur jeung téma.

STRUKTUR TÉKS NARASI


Sacara basajan struktur téks narasi kabagi jadi 3 bagian:
1. Bagian bubuka atawa paragraf bubuka
2. Bagian eusi atawa paragraf eusi
3. Bagian panutup atawa bagian kacindekan atawa bagian pamungkas
DAFTAR PUSTAKA

LBSS. 1985. Kamus Umum Basa Sunda. Bandung. Penerbit Taraté

Kosasih E, Endang Kurniawan. (2018). Jenis-Jenis Teks; Fungsi, Struktur,


dan Kaidah Kebahasaan. Yrama Widya. Bandung.

Sudaryat Yayat. (2007). Pedaran Basa Sunda; Pangajaran Basa Sunda


pikeun Murid SMU, Mahasiswa PGSD, jeung Guru Basa Sunda. Bandung.
Geger Sunten
