Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : NUR AIN ARINA BINTI ABD HAMID


Mata Pelajaran : FIZIK
Minggu/Hari/Tarikh : 3 | ISNIN | 1.04.2024
Masa : 12.20 – 1.20
Tingkatan : 4 MARIKH
Bilangan murid :
Kemahiran Bahasa : MELAYU
Tema : MEKANIK NEWTON
Tajuk : DAYA DAN GERAKAN 1

Standard Kandungan Standard Pembelajaran


2.1 Gerakan Linear 2.1.1 Menghuraikan jenis gerakan linear bagi
objek yang berada dalam keadaan:
i) pegun
ii) halaju seragam
iii) halaju tidak seragam

2.1.2 Menentukan
i) jarak dan sesaran
ii) laju dan halaju
iii) pecutan / nyahpecutan

Objektif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membezaan kuantiti fizik di antara jarak, sesaran, laju, halaju dan pecutan.
2. Menentukan gerakan linear objek dalam keadaan pegun, halaju seragam dan halaju tidak seragam.
3. Memahami cara untuk mengira sesaran dan halaju berdasarkan pita detik

Pengisian Kurikulum
Nilai Murni : Ketelitian / fokus
Pengetahuan Sedia Ada : Nombor
Bahan Bantu Mengajar : Slide / kalkulator

Teknik/Kaedah : Pembelajaran Berpusatkan Guru


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Induksi Set Pengenalan gerakan 1. Guru menunjukkan video keretapi BBM: Video, kereta
(5 Minit) linear yang bergerak, motor yang sedang mainan
memecut, ikan yang berenang,
atlet sedang berlari dan bumi
bergerak dalam paksi. Kemahiran:
2. Guru mengaitkan video dengan
tajuk pembelajaran gerakan linear. Teknik/Kaedah:
3. Guru menggunakan kereta mainan
untuk menunjukkan gerakan
linear.

Langkah 1 Perkembangan 1. Guru menerangkan definisi bagi BBM: slide, pita detik
(25 Minit) jarak, sesaran, laju, halaju dan
pecutan beserta formula. Kemahiran: penerangan
2. Guru menunjukkan gambar pita
detik dalam slide dan cara untuk Teknik: berpusatkan
mengukur menggunakan pita guru
detik.
3. Guru menunjukkan demonstrasi PAK21:
cara untuk mengukur sesaran dan (Sekiranya ada)
halaju dengan menggunakan pita
detik. Nilai:
Fokus dan teliti

Langkah 2 Aktiviti berkumpulan 1. Pelajar dibahagikan kepada 4 BBM: soalan


(20 minit) kumpulan
2. Setiap kumpulan diberikan soalan Kemahiran : berfikir
yang berbeza secara random.
3. Pelajar bekerjasama Teknik: Pembelajaran
menyelesaikan soalan. koperatif
4. Perbincangan bagi setiap soalan
dilakukan secara pembentangan di Nilai: kerjasama
hadapan kelas.

PENILAIAN Latihan tambahan Pelajar diminta untuk menyiapkan latian formatif 2.1 buku teks ms 36.

PENUTUP Rumusan Guru memanggil beberapa orang pelajar untuk membuat rumusan
(10 minit) keseluruhan topik di akhir kelas.

Kesimpulan : ___/___ murid dapat menguasai pelajaran pada hari ini. ___ orang murid
perlu dibimbing secara individu
Penilaian :
Ulasan Kendiri :
Ulasan Penyelia :

Soalan dalam kumpulan


1. Sebuah kereta yang bergerak dengan halaju 20 m/s diberhentikan beberapa saat selepas breknya
ditekan. Jarak yang dilalui oleh kereta itu sebelum berhenti ialah 100m. Kirakan
a) Nyahpecutan kereta itu
b) Masa yang diambil untuk kereta itu berhenti

2. Ahmad menunggang motosikal dengan halaju 30 m/s dan dipecutkan selama 12 saat. Halaju akhir
motor tersebut ialah 75 m/s.
a) Berapakah pecutan objek tersebut?
b) Berapaah jarak yang dilalui dalam masa 12 saat?
3. Munirah menaiki basikal yang bergerak dengan halaju 20 m/s dan mengalami nyahpecutan 4m/s
sehigga berhenti.
a) Berapakah jarak yang dilalui sebelum berhenti?
b) Berapakah masa yang diambil untuk objek tersebut berhenti.

4. Seorang atlet memulakan larian dalam keadaan pegun dan memecut 5ms -2 selama 8 saat.
a) Berapakah sesaran yang telah dilalui oleh atlet tersebut?
b) Halaju akhir
