Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Jumlah Murid/Jantina Tarikh/Hari Waktu/Masa Tema Tajuk Objektif Pembelajaran Sains

3 Emerald 15 (8L/7P) 1 Oktober 2012 (Isnin) 8.30 9.30 am (60 minit) Menyiasat Alam Sekeliling 2. Elektrik 2.2 Bahan yang mengalirkan arus elektrik

Pengetahuan sedia ada/prasyarat Hasil Pembelajaran

Murid mengetahui untuk membina satu litar elektrik yang lengkap.

Pada akhir pelajaran, murid dapat: Meramalkan bahan-bahan yang boleh mengalirkan elektrik. Membina litar untuk menguji bahan-bahan yang mengalirkan elektrik. Merekodkan penemuan dalam jadual. Membentuk kesimpulan berdasarkan penemuan.

Hasil pembelajaran eksplisit: Dengan menggunakan satu litar elektrik yang lengkap, murid dapat mengenalpasti 10 bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik.

Strategi Pendekatan Kaedah

Mengelaskan di dalam bentuk jadual dengan betul.

Pembelajaran berfikrah/ hands-on Konstruktivisme Eksperimen Perbincangan Memerhatikan Mengelas Meramalkan Model Konstruktivisme 5 Fasa Needham ( Orientasi Pencetusan Idea Penstrukturan Semula Idea Aplikasi Idea Refleksi )

Kemahiran Proses Sains

Model Pengajaran

Sikap Saintifik & Nilai-nilai murni

Berfikiran kritikal dan analitis Bersifat objektif Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling Mengumpulkan dan mengelaskan Meramalkan Membuat gambaran mental Mengkonsepsikan Papan putih dan pen penanda Gambar bas sekolah dan playar. Sudu plastik, sapu tangan, kunci, surat khabar, pemadam, paku, skru, gelang getah, lid

Kemahiran berfikir

Strategi berfikir Alat bantu mengajar

pensil, klip kertas, penyepit kayu, sudu besi, buku, straw dan kertas. Penggunaan Teknologi Mentol, bateri , suis dan wayar penyambung Buku teks Tahun 3 Buku aktiviti Tahun 3 Komputer

Fasa & langkah (Masa)

Isi pelajaran/konsep/nota/ diagram

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran/prosedur/ langkah Guru Murid 1. Murid memerhatikan guru dan menjawab soalan yang diberikan. 2. Pelajar mendedahkan pemahaman mereka terhadap topik yang akan diajar.

Catatan

Orientasi (5 minit)

Wujudkan pengetahuan terlebih dahulu Memotivasikan murid Mendapatkan perhatian murid. Memberi pengenalan kepada tajuk konduktor dan penebat elektrik.

1. Guru menunjukkan gambar bas sekolah. a. Guru mengajukan soalan: i. Siapa yang menjaga pintu bas? ii. Apakah yang dilakukan oleh konduktor bas?

BBM: Gambar bas sekolah dan playar. KPS: Memerhati KB: Membuat gambaran mental Kaedah: Penyoalan Nilai Murni: Minat dan sifat ingin tahu tentang alam sekeliling

2. Guru menunjukkan ragum kepada murid. a. Guru mengajukan soalan : i. Kenapakah pemegang ragum dibalut dengan getah? Pencetusan Idea (10 minit) Mengenalpasti objek yang boleh mengalir arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik. Guru memberi arahan untuk murid mengeluarkan objekobjek yang dibawa untuk pembelajaran hari ini. Ramalan K P Keputusan K P Guru menyoal: Daripada pengetahuan kamu, kelaskan objek *K Konduktor P Penebat mengikut kebolehan mengalirkan arus elektrik. KPS: Mengelas Murid mengelas objek kepada boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik. Murid meletakkan objek-objek yang dibawa di atas meja. Jenis aktiviti: Mengelaskan BBM: Bahan yang sedia ada dan dibawa oleh murid: Sudu plastik, sapu tangan, kunci, surat khabar, pemadam, paku, skru, gelang getah, lid pensil, klip kertas. KPS: Mengelas KB:

Menghubungkait dan meramal Penstrukturan semula idea (20 minit) Contoh jadual:
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Menguji objek yang boleh mengalir arus elektrik

Guru memberikan arahan: Murid menguji objek yang dikelaskan tadi dan merekodkan pemerhatian.

Murid menguji objek yang telah dikelaskan dengan menggunakan litar elektrik.

Jenis aktiviti : Hands-on BBM: bateri, wayar, mentol, suis, kad manila, dan pen

Murid merekodkan hasil dapatan di dalam

marker KPS: Mengeksperimen KM: Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.

Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.

bentuk jadual dalam kumpulan masing-masing.

Guru memberitahu murid untuk jujur dalam merekod data yang diperolehi. KPS: Mengeksperimen KM: Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul. Murid melakukan eksperimen secara berkumpulan.

KB: membanding dan membeza, serta mengumpul. Nilai Murni: Jujur dalam merekod dan kerjasama

KB: membanding dan membeza, serta mengumpul.

Aplikasi Idea (25 minit)

Laporan hasil dapatan murid

Guru membuat perbandingan hasil dapatan antara

Wakil daripada setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan.

Jenis aktiviti : Pembentangan KPS: Komunikasi KM: Menyimpan peralatan dan bahan

Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

kumpulan.

Guru membimbing murid menyenaraikan jenis bahan berdasarkan

Murid membuat perbandingan jawapan dengan ramalan yang telah dibuat.

sains dengan betul dan selamat. Nilai Murni: Berani, yakin dan berdikari

Kunci Klip kertas Paku Skru Lid pensil

Sudu plastik Sapu tangan Pemadam Gelang getah Surat khabar

objek yang telah dikelaskan.

Guru mengajukan soalan:

Murid mengenalpasti bahan yang boleh

Jenis aktiviti : Perbincangan BBM: mentol, bateri, dan suis

1. Apa akan berlaku jika kita memegang suis

mengalirkan arus elektrik.

dengan tangan yang Besi dan keluli boleh mengalirkan arus elektrik. Plastik, kain, getah, kayu, kaca tidak boleh mengalirkan arus elektrik. *plastik boleh mengelakkan daripada renjatan elektrik kerana tidak boleh mengalirkan arus elektrik * air paip adalah konduktor elektrik yang lemah Refleksi (10 minit) Peneguhan Guru bersama murid menyanyi mengenai bahan yang boleh mengalirkan arus elekrtik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik. Guru bertanyakan kepada Murid menyebut secara murid: 1. Apakah objek yang lisan: 1. Objek yang boleh Murid menyanyi bersama guru lagu dengan iringan muzik satu dua tiga Aris Ariwatan Guru menasihatkan murid untuk berhati-hati semasa mengendalikan alatan elektrik. basah? 2. Mengapa wayar elektrik disalut dengan bahan plastik?

KPS: Komunikasi KB: Menilai dan membuat kesimpulan Nilai Murni: Berfikir secara rasional.

Rujuk lampiran 1

boleh mengalirkan arus elektrik? 2. Apakah objek yang tidak boleh mengalirkan arus elektrik.

mengalirkan arus elektrik 2. Objek yang tidak boleh mengalirkan arus elektrik.

Lampiran 1

Lagu Konduktor dan Penebat


Kunci, klip kertas dan paku, Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik, Pemadam, pembaris kayu, Tidak boleh mengalirkan arus elektrik,

Ingat wahai kawan-kawan,


Sifat bahan juga mempengaruhi, Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli, Boleh mengalirkan arus elektrik, Ingat janganlah lupa, Setiap bahan ada cirinya, Pastikan kita mengetahui, Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik.
