Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian Untuk Bahasa Melayu Tahun 6

Tarikh/Hari :
Kelas :

23 Ogos 2013( Jumaat )


6B

Masa :8:30pagi---9.30pagi
Bil. Pelajar : 30 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tajuk : Taman Rekreasi (Penulisan Bahagian A Kertas 2)

Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat:


1.

Menyatakan aktiviti atau kata kerja yang terdapat dalam gambar.

2.

Menggunakan kata hubung untuk membina ayat majmuk.

3.

Membina ayat majmuk yang gramatis.

Fokus Utama :7.1 Aras 2(i) Menjelaskan maksud tersurat berdasarkan bahan grafik.
Fokus sampingan:8.1 Aras 3(i) Membina ayat majmuk dengan peluasan subjek dan predikat.

Pengetahuan Sedia Ada :


1.Murid telah pernah berkunjung ke taman permainan.
2.Murid telah mempelajari kata hubung.
3.Murid telah dapat membina ayat tunggal.

Konsep : Kata hubung, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Bahan : kad-kad perkataan, penayang visualiser , gambar, kertas mahjong , pen marker.

Nilai : Menjaga kesihatan, bekerjasama, bertolak ansur.

Tatabahasa : Kata kerja (membaling, menyambut, menggelongsor/ meluncur, menyiram, membuang,


memimpin tangan, membeli, menjual, berjoging, bermain)

Kata hubung (untuk, kerana, sambil, manakala, supaya)

Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran berfikir: menjana idea dan menghubungkait idea.
Kemahiran melihat,mendengar dan menulis.

Langkah /

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran

Pembelajaran

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Masa

Catatan

Set Induksi Kata Hubung

1.Guru menyoal tentang

1.Murid angkat tangan

Contoh kata

( 3 minit )

kata hubung yang telah

untuk memberikan

hubung yang

dipelajari

respon.

diberi:
untuk, dan,

2.Guru bertanya tentang

2.Murid menjawab

kerana, sambil,

kegunaan kata hubung

kegunaan kata hubung

manakala,

dalam ayat.

iaitu untuk

supaya dsb.

menyambungkan ayat
tunggal menjadi ayat
majmuk.

Langkah 1

Membina ayat

1.Guru menunjukkan satu 1. Murid perhatikan ayat

Contoh ayat

(10 minit)

majmuk

ayat tunggal pada papan

dan cuba berfikir ayat

tunggal:

dengan kata

tulis.

majmuk yang boleh

Ali membaca

dibina.

buku di

hubung yang
telah

2.Guru meminta murid

dipelajari.

membina ayat majmuk


dengan kata hubung yang
ditunjukkan.

perpustakaan.
2.Murid cuba membina
ayat majmuk dengan
bimbingan guru.

Ayat majmuk:

Ali membaca

3. Guru membimbing

buku di

murid membina ayat

perpustakaan

majmuk dengan kata

untuk

hubung tertentu.

menambahkan
ilmu
pengetahuan.

Langkah 2

Menyenarai

1. Guru menayangkan

1.Murid perhatikan

Gambar taman

(15 minit)

aktiviti dalam

gambar taman permainan aktiviti gambar .

permainan

gambar.

dengan menggunakan

ditayangkan.

penayang visualiser.

2.Guru mengarahkan

2.Murid membulatkan

Aktiviti dalam

aktiviti dalam gambar

gambar:

murid perhatikan gambar dan tampil ke depan

~meluncur papan

dan membulatkan aktiviti

untuk memberi jawapan

gelongsor

utama yang terdapat

secara lisan.

~berjoging

dalam gambar dengan

~menjual dan

menggunakan pensel.

membeli ais krim


3.Murid mendengar

~menyiram

3.Guru berbincang

penerangan guru sambil

pokok bunga

dengan murid tentang

membuat catatan.

~memimpin

aktiviti dalam gambar.

tangan bersiarsiar
~bermain
jongkang-jongket
~bermain kuda
spring
~membaling bola
~membuang
sampah

Langkah 3

Membina ayat

1.Guru mengedarkan

1.Murid duduk dalam

Menjana idea

(20 minit)

majmuk dalam kertas mahjong dan

kumpulan untuk

kumpulan.

mengarahkan murid

mengadakan

Perbincangan

Membentang

berbincang dalam

perbincangan.

Kumpulan

hasil

kumpulan.

2.Guru memberikan

2.Murid berbincang dan

Penggabungjalin

keterangan.

membina ayat majmuk

an- Kemahiran

berpandukan gambar

lisan

perbincangan.

yang ditayangkan.

3.Guru meronda dan

3.Wakil kumpulan

memberi bimbingan di

menulis ayat majmuk

mana perlu.

pada kertas mahjong.

4. Guru mengarahkan

4.Wakil kumpulan tampil

wakil kumpulan untuk

ke depan untuk

membentangkan hasil

membentangkan hasil

perbincangan.

perbincangan.

5. Guru mengumpul hasil

5. Wakil kumpulan

perbincangan murid.

menyerahkan hasil

Penggabungjali
nan- Kemahiran
lisan

kumpulan kepada guru.


6. Guru menampalkan
hasil perbincangan
kumpulan pada papan
tulis untuk tatapan
bersama.

6.Murid membaca ayat-

Penggabungjali

ayat yang dibina oleh

nan- Kemahian

kawan.

membaca

7. Guru berbincang
bersama murid dan

7. Murid mendengar

membetulkan kesilapan

penerangan guru dan

ayat.

membetulkan kesilapan

Penyerapanaspek
pengetahuan PJK

ayat bersama-sama.

Langkah 4

Latihan

1.Guru mengedarkan

1. Murid menyiapkan

Penggajalinan-

(12 minit)

individu

latihan pengukuhan

latihan bina ayat semula

Kemahiran

kepada semua murid.

berdasarkan hasil

Menulis

perbincangan kumpulan
2. Guru memberi

tadi.

Penilaian

bimbingan kepada murid


di mana perlu.

Langkah 5

Latihan

(15 minit)

Pengayaan
dan latihan
pemulihan

1.Guru mengagih latihan


yang berlainan tetapi
sama tajuk kepada murid.
2. Guru memberi
bimbingan kepada murid
di mana perlu.

1. Murid perdana

Penilaian,

menyiapkan latihan

Pengukuhan

pengayaan.

2.Murid pemulihan
menyiapkan latihan
pemulihan. (Isikan
tempat kosong dengan
kata kerja berdasarkan
gambar)

Penutup

Membuat

1. Guru membuat

1. Murid mendengar

Lembaran Kerja

(5 minit)

rumusan

kesimpulan dan penutup

rumusan guru.

diberi sebagai

pelajaran.

kognitif.

latihan

pengukuhan.
2. Guru memberi tugasan

2.Murid diberi lembaran

bina ayat sebagai

kerja bina lima ayat

pengukuhan di rumah.

berpandukan gambar
taman permainan
senagai kerja rumah.

Impak/Refleksi : Didapati suasana agak bising semasa sesi perbincangan.Terdapat juga murid yang
tidak bergerak aktif semasa aktiviti berbincang.40/40 murid menguasai kemahiran membina ayat
majmuk dengan kata hubung.Latihan pengayaan akan diberi.

Latihan pengukuhan murid ( Langkah 4 ) Murid Perdana


Bina lima ayat lengkap tentang aktiviti yang terdapat dalam gambar.

1._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
2._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
3._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
4._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
5._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
6._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
7._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
8._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
9._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
10.______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________

Latihan pengukuhan murid ( Langkah 4 ) Murid Pemulihan


Bina lima ayat lengkap tentang aktiviti yang terdapat dalam gambar.

(membaling, menyambut, menggelongsor/ meluncur, menyiram, membuang, memimpin tangan,


membeli, menjual, berjoging, bermain)

1._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
2._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
3._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
4._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
5._______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
