Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(SLOT PENGAJARAN 20 MIN)


Komponen:
Kelas:
Tarikh:
Masa:
Bilangan Pelajar
Tema:
Sub tema:
Tajuk:
Kemahiran:

Perkembangan Kognitif
Prasekolah Seri Melewar
20.7. 2003
11.00 11.20 pagi
25 orang
Kenderaan
Kenderaan di darat

1.1 Mengelaskan objek


4.2 Mengetahui konsep 1 - 20
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid telah mengira objek 1 - 10
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. menyusun gambar kenderaan mengikut jenisnya dalam graf kenderaan
2. memadankan bilangan objek dengan simbol angka
Kemahiran Berfikir(KB):
Menjana idea, membanding beza
Penerapan Nilai:
Bekerjasama, mengikut giliran, berhati-hati
Bahan Bantu Mengajar(BBM): Graf kenderaan, kad gambar kenderaan dan gambar-gambar kenderaan

LANGKAH/
MASA
Set Induksi
( 2 minit)

Penyampaian
(16 minit)

ISI PELAJARAN
Contoh soalan:
1. Nyatakan kenderaan yang ada
di rumah kamu?
2. Berapa buah kenderaan
keluarga kamu miliki?

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

CATATAN
(BBM,Kesepaduan,KB,
Nilai dll.)

Guru meminta murid berkumpul dan duduk di


ruang perbualan pagi mengadap guru (circle
time)
Guru bertanya jenis kenderaan yang selalu
ada di rumah

Langkah 1
Guru menunjuk gambar-gambar kenderaan
yang selalu ada di rumah murid dan murid

BBM: Gambar kenderaan

menyebut nama kenderaan tersebut.

Langkah 2
Guru menunjukkan potongan gambar yang
telah disediakan oleh pembantu dan
mengajukan soalan
G: siapa yang ada kereta?
M: Angkat tangan
Murid angkat tangan, ambil gambar kereta
dan memegang gambar tersebut
Guru menunjukkan graf kosong kepada murid
dan meminta murid memegang gambar kereta
dan menampalnya di graf ruangan kereta
Ulang aktiviti di atas kepada kenderaan lain
seperti bas, keretapi dan van

Bas
10

Kereta Keret
apil
a
5
4

Lori
2

Contoh soalan:
G: Kenderaan mana yang paling
banyak?
M: Bas, cikgu
G: Kenapa bas?

Langkah 3
Setelah siap graf, guru minta murid melukis
garisan mengikut tinggi rendah graf serta
membanding dan membezakan kenderaan
yang paling banyak dan paling sedikit
Murid diminta mengira jumlah basikal, kereta,
motosikal dan van, seterusnya murid diminta
tulis simbol nombor dalam petak graf

Langkah 4

Guru memberi beberapa soalan dan murid

BBM: Kad potongan


gambar kenderaan, Graf
Kenderaan
Kesepaduan: P. Sosio
emosi, P. Fizikal
Nilai: berani, sabar, ikut
giliran

Kesepaduan: P. Fizikal
KB: Banding beza
Niiali: Bekerjasama

KB: menjana idea

Penutup
(2 minit)

M: Sebab bas ada sepuluh


G: Kenderaan mana yang paling
sedikit?
M: Lori! Cikgu
G: Kenapa lori?
M: Sebab lori ada dua saja

menjawab soalan guru berdasarkan graf


kenderaan

Contoh soalan:
G: Apa kenderaan yang sering kita
gunakan untuk bersiar-siar?
M: Kereta, van, basikal
G: Bila kita naik kenderaan apa
yang kita perlu baca
M: Kita perlu baca doa

Guru membuat rumusan dengan bertanya


soalan dan mengingatkan murid supaya
membaca doa apabila naik kenderaan
seperti yang telah dipelajari

Refleksi Pelatih:

Catatan Bimbingan:

Unit Prasekolah IPRM/2007

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


3

(SLOT PENGAJARAN KUMPULAN)


Komponen:
Kelas:
Tarikh:
Masa:
Bilangan Pelajar:
Tema:
Sub tema:
Kemahiran:

Kreativiti dan Estetika,


Bahasa dan Komunikasi (Bahasa Melayu),
Pendidikan Agama Islam
Prasekolah Seri Melewar
20.5.2007
9.30 10.30 pagi
25 orang
Kenderaan
Kenderaan di darat
2.1 Menghasilkan lukisan dan kraftangan
4.1 Membina kemahiran menulis
4.2 Mengamalkan adab dalam kehidupan harian

Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah melihat dan menaiki kenderaan dalam perjalanan ke sekolah
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. menghasilkan sebuah model kenderaan dari bahan yang disediakan mengikut kumpulan
2. mengeja dan membaca kesemua perkataan hasil padanan perkataan dengan gambar yang ditampal.
3. membaca doa menaiki kenderaan dengan sebutan yang betul
Kemahiran Berfikir(KB): menjana idea, banding beza
Penerapan Nilai: bekerjasama, cermat, berkonsi alat, mengikut giliran
Bahan Bantu Mengajar (BBM):
Kotak, Gam, pensel krayon, warna air, surat khabar lama, kertas iklan,
buku kenderaan, model mainan, carta doa, pita rakaman

LANGKAH/
MASA
Set Induksi

(3 minit)

Penyampaian
(55 minit)

ISI PELAJARAN
Contoh soalan:
1. Apakah kenderaan yang paling
anda suka?
2. Adakah anda ingin
membuatnya?

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


1. Guru menunjukkan beberapa kenderaan mainan dan buku
yang memaparkan berjenis-jenis kenderaan masa kini
2. Guru bertanyakan murid samada suka untuk membina
kenderaan sendiri
3. Guru menerangkan aktiviti-aktiviti yang akan mereka
lakukan

1. Kretiviti dan Estetika

Kumpulan 1

Projek membuat model kenderaan


1. kereta
2. bas
3. keretapi

Langkah
1. Murid duduk mengikut kumpulan kenderaan (2-3 orang)
2. Guru menerangkan, mereka akan bekerjasama membina
sebuah model kenderaan mengikut nama kenderaan
dalam kumpulan mereka
3. Pembantu guru meletakkan semua bahan-bahan yang
diperlukan di atas meja guru. Murid diminta mengambil
bahan keperluan tersebut
4. Murid bekerjasama dalam kumpulan membina sebuah
kenderaan pilihan mereka

CATATAN
(BBM,Kesepaduan,
KB, Nilai dll.)
BBM:
Model kenderaan
mainan, buku
bergambar

BBM: kotak-kotak, gam,


warna air
Gunting dll
Kesepaduan: P. Fizikal,
P.Kognitif, P. Sosioemosi
KB: menjana idea

Pembantu membantu murid dalam membina projek ini


2. Bahasa Melayu
Membuat buku skrap
- Memadan nama-nama
kenderaan mengikut gambar
seperti kereta, bas, basikal,
motosikal dll
- mengeja dan membaca nama
kenderaan

Kumpulan 2

Langkah:
1. Guru menyediakan bahan seperti surat khabar lama, iklan
jualan yang mempunyai banyak gambar kenderaan
2. Murid bekerjasama dengan rakan menggunting gambar
kenderaan dan menampalnya di kertas kosong
3. Guru menyediakan nama kenderaan, murid menampal
nama kenderaan berpandukan gambar yang telah
ditampal
4. Murid mengeja dan membaca nama kenderaan
5. Guru mengumpulkan hasil kerja murid dan dijadikan buku
skrap

BBM:
Bahan bergambar,
gam, gunting, kertas
kosong krayon
Kesepaduan: K&E,
P. Fizikal
KB: membanding beza
Nilai: kerjasama,

LANGKAH/
MASA

ISI PELAJARAN

3. Pendidikan Agama Islam

Kumpulan 3

Menghafal doa naik kenderaan

Langkah

Maha suci Allah yang memudahkan


bagi kami dan tiadakah kami berkuasa
menggunakannya jika tidak kerana
kurniaanMu. Sesungguhnya kami akan
kembali kepada kamu
Penutup

(2 minit)

6. Murid menulis dan menghias kulit buku skrap*


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Mempamerkan hasil projek murid


- buku skrap
- model kenderaan

1.
2.
3.
4.

Guru mengeluarkan carta bacaan doa


Guru baca dan murid ikut
Murid menghafal berulang kali
Murid yang boleh menghafal doa naik kenderaan beredar
ke kumpulan seterusnya

1. Murid murid mengikut kumpulan mengembalikan bahanbahan yang telah mereka gunakan
2. Guru mempamer dan menunjukkan hasil kerja murid
Di pusat kreativiti dan estetika

cermat
CATATAN
(BBM,Kesepaduan,KB,
Nilai dll.)

BBM:
Carta doa/pita rakaman

Nilai: kebersihan
KB: banding beza

Catatan Refleksi Pelatih:

Catatan Bimbingan:

Unit Prasekolah iprm/2007
