Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran
: PENDIDIKAN JASMANI
Tunjang
: Kemahiran
Tajuk
: Pendidikan pergerakan
Kemahiran
: Lombol Kangkang-Pendaratan
Tarikh
: 5/3/2013 / Selasa
Masa
: 07.45 08.15 pagi
Tahun
: 4 Cemerlang
Bilangan murid
: 25 orang
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah melihat pergerakan gimnastik di televisyen.
Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:


Psikomotor : Melakukan aktiviti pendaratan dengan betul sekurang-kurangnya 3kali
percubaan.
: Melakukan pergerakkan statik dengan betul sekurang-kurangya 3 kali
percubaan.
Kognitif
: Menyatakan aspek-aspek keselamtan yang perlu di ambil kira dalam
melakukan aktiviti gimnastik artistik.
Afektif
: Menunjukkan semangat dan kesungguhan dalam melakukan aktiviti gimnastik.

Penerapan Nilai
Strategi
Penggabung Jalinan
Kesepaduan
Alatan

: Berdikari
: Konstruktivisme
: Tunjang Kecergasan Kesukanan ( Keselamatan )
: Kinestatik
: Tilam, lombol, dan skital.

BAHAGIAN /
MASA
Set Induksi
( 3 minit)

Perkembangan
Langkah 1
6 minit

AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN

Telaga Beracun

-Murid bertiga-tiga.
-Murid pegang tangan rakan mereka
dan mengelilingi gelun rotan.
-Kemudian mereka menarik tangan
rakan mereka supaya kaki salah
seorang dari mereka masuk ke dalam
gelun rotan.
-Kaki murid yang masuk dalam gelung
rotan dikira kalah dan dikehendaki
keluar.
-Manakal mereka yang masih tinggal
perlu meneruskan permainan.

-Murid berselerak di dalam


kawasan yang telah
ditandakan oleh guru
dengan skital.

-Berdiri tegak, sebelah kaki


melangkah ke hadapan.
-Angkat tangan dan lentikkan badan.
-Angkat sebelah kaki ke belakang
sambil merendahkan badan ke
hadapan.
-Imbang selama 5 saat dan lakukan
sebanyak 3 kali.

-Murid masih berada dalam


keadaan seperti di atas.

Pergerakan Statik
-Skala depan

PENGELOLAAN /
STRATEGI

CATATAN/
ALATAN
Nilai murni:
Kerjasama
Alatan:
- Skital
Gelung rotan

G
X X X X X X X
X X X X X X X
X X X X X X X

Alatan:
Skital

BAHAGIAN /
MASA

Langkah 2
9 minit

Kemuncak
Permainan kecil
(10 minit)

AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN

Dirian Y

Berdiri tegak, rapatkan kaki dan


pandang ke hadapan.
-Luruskan kedua-dua tangan ke atas
berbentuk Y.
-Berdiri di atas bebola kaki.
-Imbangi diri selama 5 saat.
-Turunkan tumit kaki dan berdiri tegak.

Mendarat dari
lompatan
hadapan di atas
peti lombol.

-Berdiri tegak di atas peti lombol dan


lompat ke hadapan.
-Mendarat dengan menggunakan
bebola kaki.
-Semasa mendarat, bengkokkan lutut
untuk menyerap daya.
-Berdiri tegak sambil meluruskan
tangan ke atas.

PENGELOLAAN /
STRATEGI

Tilam
Lombol
Arah lompatan

CATATAN/
ALATAN

Gabungan
Kemahiran:
Koordinasi
mata dan
kaki
Alatan :
Lombol
Tilam

Penutup
2 minit

Pertandingan
Lompatan Skital

-Murid dibahagikan kepada


3kumpulan.
-Murid akan melompat skital yang
diletakkan pada jarak 3meter.
-Semasa pendaratan, murid perlu
melakukan dirian Y.
-Murid perlu menghabiskan larian
sejauh 5 meter ke garisan penamat.
-Kumpulan yang habis dahulu dikira
sebagai pemenang.

Sejukkkan badan
(cooling down)

Tamat
5mtr
3mtr
Mula

-Murid berada dalam


keadaan berselerak
dihadapan guru.
-Murid-murid diminta menggoyangkan
tangan dan kaki.
-Pelajar mengecilkan badan seboleh
mungkin dengan memeluk lutut.
-Apabila wisel ditiup, pelajar melompat
setinggi yang mungkin dan menyebut
Hooreyy.

Nilai murni:
Keberanian
Kebebasan

BORANG KOLABORASI

BIL

ISI

SURAT AKUAN PELAJAR :

TANDATANGAN

Saya mengaku bahawa tugasan ini dilaksanakan hasil pencarian maklumat dan perkongsian serta perbincangan
sesama ahli kumpulan saya.

Yang benar,

__________________________
(SYAHIR BIN WAHAB)

___________________________
(MOHD ALIF FADHIL BIN ISMAIL)
