Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian

Subjek: Kemahiran Hidup


Kelas: 4 bestari (5 pelajar)
Tarikh: 23 September 2015
Masa: 8.45-9.45 pagi (60 minit)
Bersepadu kemahiran: mendengar dan membaca
Standard kandungan:

5.1 Menyediakan minuman untuk sarapan pagi

Standard pembelajaran: 5.1.1 Menamakan jenis minuman


i. panas
ii. sejuk
5.1.2 Menyediakan minuman panas seperti minuman bercoklat atau teh
Objektif pembelajaran: pada akhir pelajaran, murid-murid akan dapat
1) Mengelaskan minuman panas dan sejuk
2). Menyediakan minuman panas dengan langkah-langkah yang betul
Pengetahuan lepas

: murid dapat membezakan makanan dan minuman

Nilai murni

: prihatin, sabar, kreatif

Penggabungjalinan

: Bahasa Malaysia

Bahan bantu mengajar : video, kad nombor, alat dan bahan memasak air, lembaran kerja
Terapi

: terapi pengamatan, terapi motor halus, terapi cara kerja


1

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran


Guru
Murid

Fasa/masa
Set induksi

Kandungan
Memperkenalkan air sejuk

1. Guru memberikan

(5 minit)

dan air panas

sekeping

1. Murid
menerimagambar .

gambar kepada

2. Murid membuat

murid2.

pengecaman

2. Guru meminta

dan menjawab mengikut

murid melihat

pemerhatian terhadap

danmengenalpasti

gambar yang diberi.

lokasi dapur di dalam


gambar.

Catatan
Teknik:soal-jawab
Terapi:pengamatan
Bbm:gambar
Nilai:menolong

3. Murid mendengar dan


memerhati

3. Guru mengaitkanset
induksi
denganpelajaran pada
Langkah 1

Memperkenalkan alatan

(15 minit)

masakan

hariini
1. Guru memperkenalkan
jenis alatan memasak
kepada murid.
2. Guru meminta murid
menyebut nama alatan

1. Murid mendengar dan


memerhati.
2. Murid
menyebut bersama
sama.

satu persatu.

3. Murid memegangdan

3. Guru memberikan

mengamati alatan

alatan kepada murid


untuk melihat
2

memasak.
4. Murid memerhatidan

Terapi: Pengamatan,
pertuturan
BBM: Kad imbasan

danmerasai alatan.
4. Guru bersoal jawab
tentang bentuk dan
warna alatan

menjawab secara lisan.


5. Murid menampal alatan
memasak dipapan putih
6. Murid diminta beredar

tersebut.5.

ke ruangan dapur.

5. Guru meminta
muridmenampalkan
kad bergambar
mengikut arahan guru.
6.guru menerangkan
fungsi alatan yang
digunakan.
7. Guru memberi
penerangan tentang
cara membuat air
panas.
8. Guru meminta murid
beredar ke ruangan
Langkah 2

Mengenal pasti fungsi dan

(20 minit)

alatan membuat air dalam


amali

dapur untuk amali


1. Guru meminta murid
memakai apron.
2. Guru meminta murid
membasuh
tangansebelum
3

1. Murid memakai apron

Terapi : terapi cara kerja

2. Murid mencuci tangan

Nilai murni: kebersihan

3. Murid membuat air teh

Kemahiran:

dengan bbimbingan

Bahan bantu mengajar: apron,

guru

bahan dan alatan memasak

menggoreng.

yang sesuai

3. Guru menunjukkan
cara membuat air panas
dan menghidang
Langkah 3

1. Guru memberi lembaran 1. Murid diberi lembaran

(15 minit)

kerja

kerja
2. Murid diminta mebulat

Terapi: Motor halus


Bahan bantu mengajar:
lembaran kerja

dan mewarna alatan


memasak yang betul
3. Murid diminta menyusun
langkah-langkah
Penutup
(5 minit)

Rumusan pengajaran

1.guru bersoal jawab

penyediaan air teh


1. Murid menyanyi

Terapi : terapi pertuturan

kembali tentang alatan

mengikut video yang

Nilai murni: kreatif

yang dipelajari.

ditunjuk

Kemahiran: berfikir

2. Guru bersoal jawab dan


menunjukkan video.

2. Murid membuat
rumusan kepentingan
dengan bimbingan
guru

Bahan bantu mengajar: video
