Anda di halaman 1dari 7

SEMESTER 1 SESI 2015/2016

KPD 3016 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SYARIAH ISLAMIAH


TINGKATAN 4

TAJUK : SYAK DALAM SOLAT

DISEDIAKAN OLEH:
NAMA
SUAIDAH ASSIKIN BINTI JAMHARI

NO. MATRIK
D20131064404

KUMPULAN : AT35A
PENSYARAH : DR. AHMAD YUNUS BIN KASIM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1

Kelas

: Tingkatan Empat Al-Farabi

Tarikh

Matapelajaran

: Pendidikan Syariah Islamiah

Masa

: 8.00 pagi 8.40 pagi

Bidang

: Hadis Hukum

Bil murid

: 28 orang

Tempat

: 30 September 2015

: Surau sekolah

Tajuk

: Syak dalam solat

Objektif

: Pada akhir pembelajaran murid dapat :Aras 1 : membaca hadis dan memahami maksud hadis.
: memahami maksud syak dan khusyuk di dalam solat.
: memahami cara ulama mengistinbat hukum daripada hadis.
: melakukan sujud sahwi dengan cara yang betul.
: sentiasa menjaga kesempurnaan solat.
Aras 2 : menjelaskan maksud syak dan khusyuk dalam menunaikan solat serta contohnya.
: menerangkan cara ulama mengistinbatkan hukum.
: menyatakan cara-cara menjaga kesempurnaan solat seperti:a)
b)
c)
d)

wuduk yang sempurna


pakaian dan tempat yang bersih
suasana yang tenang
memahami makna bacaan di dalam solat

: mengamalkan solat dengan khusyuk dan cara yang sempurna.

Aras 3 : menjelaskan perbezaan di antara sujud sahwi dengan:a) sujud tilawah.


b) sujud syukur.
: menyelesaikan masalah syak ketika menunaikan solat.
: menyenaraikan sebab-sebab lain yang disunatkan sujud sahwi:a) meninggalkan sunat abad.
b) terlebih melakukan rukun-rukun.
c) membaca bacaan sunat bukan pada tempatnya.
Kemahiran berfikir

: menyelesaikan masalah syak ketika menunaikan solat.

Penerapan nilai

: melakukan ibadah solat dengan sempurna tanpa berlaku syak dalam solat.

Penyerapan Ilmu

: Ibadah

Alat Bantu Mengajar

: Lcd, Powerpoint dan Komputer Riba.

LANGKAH
Pendahuluan
(3 minit)

Set induksi
(5 minit)

KANDUNGAN

AKTIVITI P&P
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR
Guru memberi salam
Murid menjawab salam.

Ucapan salam

Bacaan doa belajar.
Guru meminta ketua kelas
membaca doa belajar.

Meminta pelajar mengadakan aktiviti


penghayatan:1) Adakah sempurna ibadah solat

Guru bersoal jawab dengan


pelajar tentang rukun-rukun
solat.
3

CATATAN

Ketua kelas membaca doa


dan murid yang lain mengikut
serta mengaminkan doa yang
dibaca oleh ketua kelas.

Pelajar menjawab dengan


dan mengambil bahagian
dalam

Nilai : kerjasama
ABM :

yang dilakukan selama ini?


Kefahaman pelajar tentang
kepentingan ibadah solat yang
sempurna.
1) Adakah pelajar pernah solat
terkurang atau terlebih rakaat?
2) Apakah punca berlaku
terkurang atau terlebih rakaat
semasa solat?
Kefahaman pelajar tentang konsep
syak dan khusyuk dalam solat.

Langkah 1
(7 minit)

Mengadakan perbincangan di dalam


kumpulan tentang kandungan hadis
yang berkaitan
dengan sujud sahwi.

Power point
Pelajar memberi fokus pada
guru.
Guru mengaitkan jawapan
dengan tajuk yang akan diajar.

Pelajar menjawab soalan


yang dikemukakan oleh guru.

Guru bersoal jawab dengan


pelajar tentang konsep syak dan
khusyuk dalam solat yang
dijelaskan guru.
1) Apakah pengertian
khusyuk dalam solat?
2) Apakah pengertian syak?

Guru menjelaskan pengertian


hadis dan cara ulama
mengistinbat hukum daripada
hadis.
Guru memanggil dua orang
pelajar kehadapan kelas untuk
membaca hadis dan pengertian
hadis.
.

Pelajar mendengar penjelasan


guru

Nilai : berani,
Kesungguhan,
kerjasama

Pelajar mendengar penjelasan


guru.
Pelajar memberi respon
terhadap guru. Dua orang
pelajar kehadapan untuk
membaca hadis dan
pengertian hadis.

ABM :
gambar dan
power point

Guru menerangkan maksud


sujud sahwi kepada pelajar.

Pelajar mendengar penjelasan


guru.

Guru meminta pelajar mengingat


kemudian menulis semula apa
yang difahami tentang jenisjenis syak.

Setiap pelajar menulis di


dalam sehelai kertas tentang
jenis-jenis syak dan apa yang
mereka fahami tentang
konsep syak dalam rukun fili
dan syak dalam rukun qauli.

Kefahaman pelajar tentang


kandungan hadis yang berkaitan
dengan sujud sahwi serta pengertian
sujud sahwi.
Langkah 2
(7 minit)

Kefahaman tentang jenis-jenis syak:a) syak dalam rukun fili


b) syak dalam rukun qauli.

Membuat perbezaan di antara sujud


sahwi dengan sujud-sujud yang lain.

Guru bersoal jawab tentang


perbezaan di antara sujud sahwi
dengan sujud-sujud yang lain.
1) Apakah perbezaan di
antara sujud sahwi
dengan sujud syukur dan
sujud tilawah?
2) Nyatakan sebab-sebab
yang disunatkan sujud
sahwi.
3) Apakah hikmah
melakukan sujud sahwi?

Nilai : kerjasama

Kaedah :
Sumbang saran
Hafalan

Pelajar mendengar penjelasan


guru.
Pelajar memberikan respon
terhadap soalan yang
diberikan guru.

ABM:
Powerpoint

Langkah 3
(10 minit)

Mengadakan tunjuk cara melakukan


sujud sahwi dengan betul.
Memastikan bacaan
yang betul ketika melakukan sujud
sahwi.

Guru meminta semua pelajar


melakukan sujud sahwi
mengikut cara yang betul.
Guru meminta pelajar membaca
ramai-ramai bacaan yang betul
ketika melakukan sujud sahwi.

Pelajar melakukan sujud


sahwi di hadapan guru
dengan cara yang betul.
Pelajar mendengar penjelasan
guru.
Pelajar memberi respon
soalan daripada guru.

Nilai :
Kesungguhan
Kaedah :
Amali/praktikal
Soal jawab

Pelajar membaca bacaan


sujud sahwi secara tertib.
Penilaian
(5minit)

Penutup
(3 minit)

Pelajar diminta mengingat semula


tentang :1) konsep syak dan khusyuk
dalam solat.
2) jenis-jenis syak: syak dalam
rukun fili dan syak dalam
rukun qauli.
3) perbezaan di antara sujud
sahwi dengan sujud-sujud yang
lain.
Rumusan

Guru mengadakan refleksi


bersama pelajar di akhir
pembelajaran.

Pelajar memberi respon


terhadap refleksi yang guru
lakukan.

Guru meminta pelajar mengingat Setiap pelajar mengambil


semula dan menyebut semua isi bahagian dalam sesi refleksi.
kandungan pembelajaran.

Guru menyimpulkan
kandungan isi pengajaran.
Guru meminta pelajar-pelajar
mempraktikkan dalam
kehidupan seharian .

Pelajar mendengar penjelasan


guru.

Nilai :
Kesungguhan
Kaedah:
Pengulangan

Nilai : rajin
ABM : slide

Refleksi :
1) Objektif pembelajaran yang dirangka dapat dilaksanakan dengan jayanya.
2) Semua pelajar memberikan tindak balas yang baik serta memberi sepenuh perhatian semasa sesi pengajaran dan pembelajaran.
3) Pelajar dapat memahami konsep syak dalam solat.
4) Pelajar dapat melakukan sujud sahwi dengan cara yang betul selepas melakukan amali bersama guru.
