Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR


Matapelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tarikh : 27/07/2017
Masa : 12.40 pm - 1.10 pm
Tahun : 5 Cerdas
Bilangan Murid : / 28
Tajuk : Pengurusan mental dan emosi
Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan
mental dalam kehidupan harian.
Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengaplikasi cara mengurus konflik dan stres dalam kalangan ahli keluarga dan rakan sebaya.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
Kognitif : a) Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga daripada empat cara mengurus konflik dan stres dalam
kalangan ahli keluarga dan rakan sebaya dengan betul.
Afektif : b) Menunjukkan kerjasama semasa aktiviti dalam kumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid dapat memahami situasi serta kesan konflik dan stres dalam kalangan ahli keluarga dan rakan
sebaya.
Penerapan Nilai : Kerjasama, kasih sayang, hormat-menghormati
KBKK : Menerangkan sebab, menyelesaikan masalah
EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi
KMD : Strategi mengatasi cabaran
Penggabungjalinan : Berkomunikasi
Kesepaduan : Pendidikan Moral
Strategi Utama : Konstruktivisme
Bahan Bantu Mengajar : Lagu video, kertas mahjong
Langkah /
Aktiviti Fokus Pembelajaran (murid) Organisasi Kelas (guru) Catatan
Masa
Set induksi Tayangan lagu video 1. Murid-murid menonton lagu video 1. Guru menayangkan satu lagu video BBM : Lagu Video
(5 minit) Barney-I Love You yang ditayangkan. yang berkaitan dengan hubungan EMK : Teknologi
2. Murid-murid menjawab soalan yang antara keluarga dan rakan sebaya. maklumat dan
ditanya oleh guru. 2. Selepas itu, guru mengemukakan komunikasi
soalan kepada murid. Nilai : Kasih sayang
Contoh jawapan : 3. Guru memperkenalkan tajuk
Mereka menyayangi antara satu sama pembelajaran hari ini, iaitu cara

Sesi Soal Jawab lain. mengurus konflik dan stres dalam


kalangan rakan sebaya.

Soalan :
a) Apakah yang anda dapat perhatikan
daripada lagu video tadi?
b) Pernah tak anda melalui situasi
konflik dalam keluarga atau kalangan
rakan anda?
Langkah 1 Perbincangan tentang cara 1. Sekumpulan murid menyediakan 1. Guru memberikan situasi konflik dan BBM : Kertas
(20 minit ) mengurus konflik dan stres lakonan untuk dipersembahkan. stres dalam ahli keluarga dan rakan mahjong
dalam kalangan ahli 2. Murid lain berbincang dengan guru sebaya kepada satu kumpulan murid Penerapan nilai :
keluarga dan rakan sebaya. tentang topik hari ini. untuk dilakonkan. Kerjasama, hormat-
3. Murid menonton lakonan yang 2. Guru memberi masa selama 2 minit menghormati
dipersembahkan. kepada kumpulan tersebut untuk Kesepaduan :
4. Murid menjawab soalan yang menyediakan lakonan mereka. Pendidikan Moral
ditanyakan oleh guru. KBKK :
Menerangkan
5. Murid menyenaraikan cara 3. Sambil itu, guru membincangkan sebab,
mengurus konflik dan stres dalam topik hari ini dengan murid-murid menyelesaikan
kalangan ahli keluarga serta rakan yang lain. masalah
sebaya secara individu. 4. Guru bertanya beberapa soalan
6. Murid membincangkan cara kepada murid berkaitan dengan
mengurus konflik dan stres dalam lakonan.
kalangan ahli keluarga serta rakan 5. Guru mengadakan aktiviti Think-
sebaya berpasangan. Pair-Share.
7. Murid membincang dan 6. Guru meminta murid menyenaraikan
menyenaraikan cara mengurus cara mengurus konflik dan stres
konflik dan stres dalam kalangan dalam kalangan ahli keluarga serta
ahli keluarga serta rakan sebaya rakan sebaya secara individu tanpa
secara kumpulan. berbincang dengan murid lain.
8. Murid membentangkan hasil 7. Murid diberi masa selama 2 minit.
perbincangan mereka. 8. Guru meminta murid mencari
pasangan sendiri untuk
membincangkan cara mengurus
konflik dan stres dalam kalangan ahli
keluarga serta rakan sebaya secara
berpasangan.
9. Murid diberi masa selama 3 minit.
10. Guru memberitahu murid supaya
dua pasangan menjadi satu
kumpulan.
11. Guru memberikan kertas mahjong
kepada setiap kumpulan.
12. Guru memberi masa selama 2 minit
kepada setiap kumpulan untuk
membincang dan menyenaraikan
cara mengurus konflik dan stres
dalam kalangan ahli keluarga serta
rakan sebaya yang sesuai.
13. Guru membincangkan jawapan
murid dan memberi peneguhan
kepada kumpulan yang membentang
dengan baik.
Soalan:
a) Pernahkah anda melalui perkara-
perkara seperti dalam lakonan
tersebut?
b) Apakah rasa anda apabila berlaku
konflik antara ahli keluarga atau
rakan sebaya?
c) Apakah cara mengurus konflik dan
stres dalam kalangan ahli keluarga
serta rakan sebaya yang sesuai?
Penutup Lembaran Kerja 1. Murid melengkapkan lembaran 1. Guru memberikan lembaran kerja. BBM : Lembaran
(5 minit ) kerja. 2. Guru meminta murid untuk Kerja
2. Murid mengimbas kembali situasi merumus dan mengimbas kembali
dan kesan konflik dan stres dalam kandungan tajuk pembelajaran.
kalangan rakan sebaya serta
merumuskan pembelajaran.
