Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5

Mata pelajaran : Matematik

Kelas : 5 Amanah

Tarikh : 21 Jun 2013

Masa : 8.10 pagi 9.10 pagi

Topik : Pecahan

Sub topik : Mendarab pecahan dengan nombor bulat

Bilangan pelajar : 30 Orang

Objektif pembelajaran : Murid dapat memahami konsep mendarab pecahan

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Mendarab nombor bulat dengan pecahan


2. Mendarab pecahan dengan nombor bulat

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui konsep mendarab dan pecahan

Kemahiran berfikir : Berfikir secara kreatif, menjana idea, membina konsep dan bekerjasama

Nilai murni : Beri tumpuan, menghayati, memahami konsep dan aplikasi

Alat bantu mengajar : Model pecahan, gambar rajah pizza dan tudung botol, jalur kertas, kad permainan,

pen marker dan lembaran kerja


LANGKAH / ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN

Set Induksi 1. Gambar rajah pizza : 1. Murid-murid mengucapkan salam BBB :


(5 Minit) dan membaca doa sebelum menuntut Gambar rajah
ilmu. pizza
2. Murid-murid ditunjukkan beberapa Nilai :
gambar rajah mengenai pecahan yang Memberikan
menarik. tumpuan,
3. Murid ditanyakan beberapa soalan menghayati
Rajah 1 oleh guru. Kbkk :
4. Murid diminta membincangkan apa Menjana idea
yang dilihat dan bentangkan dihadapan Teknik/Kaedah :
kelas. Penyoalan

Rajah 2

Rajah 3
Rajah 4

Rajah 5

Rajah 6
Langkah 1 1. Pendaraban nombor bulat dengan 1. Murid diperkenalkan dengan konsep BBB :
(15 Minit) pecahan menggunakan jalur kertas. pendaraban nombor bulat dengan Jalur kertas
( Konsep penambahan berulang ) pecahan menggunakan jalur kertas. Nilai :
2. Murid melihat langkah-langkah yang Memberikan
4x= ditunjukkan oleh guru di papan putih. tumpuan,
menghayati dan
memahami
konsep
Kbkk :
Menjana idea
dan membina
= konsep
Teknik/Kaedah :
+ Perbincangan

+

=

2
2. Rumusan daripada hasil kerja, 3. Murid-murid berbincang dengan guru
pendaraban nombor bulat dengan mengenai bagaimana menghasilkan
pecahan kaedah penambahan berulang pendaraban nombor bulat dengan
pecahan. pecahan.

4 x 1/2 = 1/2 + 1/2 + 1/2 + 1/2


= 4/2
=2

3. Contoh soalan : 4. Murid di minta membuat pendaraban


- 3 x 1/3 = nombor bulat dengan pecahan di papan
- 4 x 1/4 = putih.
- 6 x 1/2 =
Langkah 2 1. Pendaraban pecahan dengan nombor 1. Murid diperkenalkan dengan konsep BBB :
(15 Minit) bulat. ( konsep pengumpulan bahan pendaraban pecahan dengan nombor Gambar rajah
daripada ) bulat menggunakan tudung botol. tudung botol
1/4 x 8 = 2. Murid melihat langkah-langkah yang Nilai :
Langkah 1 : ditunjukkan oleh guru di papan putih. Memberikan
tumpuan,
menghayati dan
memahami
konsep
( 8 tudung botol ) Kbkk :
Langkah 2 : Menjana idea
dan membina
konsep
Teknik/Kaedah :
Perbincangan

( 8 tudung botol dibahagikan kepada 4


kumpulan )
Langkah 3 :

( Ambil 1 kumpulan daripada 4 kumpulan


tudung botol )
Langkah 4 :
1/4 daripada 8 ialah 2
Langkah 5 :
1/4 x 8 = 2
2. Rumusan daripada hasil kerja, 3. Murid-murid berbincang dengan guru
pendaraban pecahan dengan nombor mengenai bagaimana menghasilkan
bulat ialah kaedah pengumpulan bahan pendaraban pecahan dengan nombor
daripada. bulat.

1/4 x 8 = ?
1/4 daripada 8 = ?
1/4 x 8 = 2
3. Contoh soalan : 4. Murid di minta membuat pendaraban
- 2/7 x 14 = pecahan dengan nombor bulat di papan
- 3/6 x 12 = putih.
- 4/5 x 15 =

Langkah 3 1. Aktiviti permainan yang bertajuk Siapa 1. Murid menjalankan aktiviti permainan BBB :
(20 Minit) cepat dia dapat. yang bertajuk Siapa cepat dia dapat. Kad permainan
2. Murid dipecahkan kepada tiga Nilai :
2. Arahan dan peraturan permainan kumpulan. Memberikan
kepada murid-murid. Kumpulan Astro Ria tumpuan dan
- Setiap kumpulan mesti mengeluarkan Kumpulan Astro Prima mengaplikasi
wakil untuk menjawab soalan dipapan Kumpulan Astro Warna Kbkk :
putih. 3. Murid diperdengarkan arahan dan Berkerjasama
- Tidak dibenarkan pelajar yang sama peraturan permainan oleh guru. Teknik/Kaedah :
menjawab soalan di papan putih. 4. Murid mula bermain dibawah Pemusatan
- Markah akan diberikan sebanyak 5 kawalan guru. murid dan
markah kepada kumpulan yang pemusatan
berjaya menjawab soalan dengan bahan
betul manakala 3 markah kepada
kumpulan yang salah
.
3. Contoh soalan yang diberikan :
- 5 x 1/2 =
- 6 x 1/4 =
- 1/2 x 6 =
- 2/6 x 12 =

Penutup Kognitif : 1. Murid-murid berbincang dengan guru


- Guru merumuskan hasil pembelajaran mengenai apa yang diperolehi pada
bersama-sama murid-murid. sesi pengajaran dan pembelajaran pada
Sosial : hari ini.
- Guru mengucapkan tahniah kepada 2. Murid-murid diberikan lembaran kerja
murid-murid yang berjaya mencapai berkaitan dengan isi pelajaran sebagai
objektif yang diingini dan berharap agar kerja rumah.
murid-murid membuat latihan yang
diberikan.
