Anda di halaman 1dari 6

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] (PEER COACHING)


Sekolah SKBatu Sembilan Tarikh 4/7/2017
Tingkatan/Kelas 1 Bestari Waktu 2.10-3.10
Saiz kelas 26 orang murid Tempoh (minit) 60 minit
Mata Pelajaran Bahasa Arab Bidang Pembelajaran Bahasa Arab
Topik ‫الحروف الهجائية‬
/‫فق‬/
Tema /‫فق‬/
Konsep Utama Huruf / ‫ ف ق‬/
Rasional Mengenal perkataan yang bermula dengan huruf / ‫ ف ق‬/ pelbagai baris
Objektif Pembelajaran 1. Murid dapat menyebut kalimah yang akan dipelajari
2. Murid dapat membezakan bunyi baris panjang dan pendek huruf /‫فق‬/
1.1) Murid dapat menyebut perkataan seperti / ‫ ف ق‬/
Hasil Pembelajaran dengan sebutan yang betul
2.1) Murid dapat membezakan baris panjang dan pendek.

Pengetahuan Lepas Murid Murid telah mempelajari ‫الحروف الهجائية‬


pada tajuk yang lepas
Kemahiran Saintifik dan
Kemahiran Berfikir Menjana ingatan
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai ‫ بيتي جنتي‬/ ‫النظافة من االيمان‬
Patriotisme
(1) Rujukan Internet /Buku Teks
Sumber Pengajaran dan
(2) Alat LCD ( Power Point)
Pembelajaran
(3) Bahan Kad Imbasan
Pendekatan Latih Tubi / Koperatif,berpusatkan murid, perbincangan

1
Toolkit LS 1

Pengajaran

Perkembangan Proses Pengajaran dan Pembelajaran


Kandungan / Konsep Jangkaan Pemikiran Catatan/Nota
Pengajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid
1. Murid dapat Poster huruf
Fasa 1 Nasyid 1. Murid diperdengarkan nyanyian memberi hijaiyyah
nasyid oleh guru gambaran Poster2.jpg
SET INDUKSI / ‫الحروف الهجائية‬ 2. Murid bersama-sama bernasyid nasyid yang
PENGENALAN bersama guru dinyanyikan
( 5 minit) berkaitan
dengan rumah.
2. Murid
memfokuskan
kepada huruf /
‫فق‬

2
Toolkit LS 1

1. Guru memperdengarkan 1. Murid


Fasa 2 1.) Menyebut kalimah bacaan dan sebutan kalimah melibatkan diri Kad Imbasan
yang dipamerkan dengan jelas secara aktif
PERKEMBANGAN ‫) صالة الضيوف‬1 dan kuat. dalam sesi
(Penerokaan) ‫الطعام‬ 2. Murid menyebut dan tersebut.
( 10 minit) mengulang kalimah yang
disebut oleh guru secara kelas,
‫صالة‬ kumpulan, dan individu.
3. Latih tubi menyebut kalimah
) ٢ yang dipelajari.
‫حمام‬


‫مخزن‬

Lihat lampiran
Fasa 3 1.) Membezakan 1.) Guru memberikan penerangan 1. Murid dapat 1..\hurufhijaiyah-
sebutan tentang perbezaan sebutan menilai 21-638.jpg
PERKEMBANGAN panjang dan pendek perkataan yang
(Penerangan) Baris 2.) Murid membezakan antara berbaris
( 10 minit)
panjang sebutan panjang dan pendek panjang dan
pendek
‫ف‬
ِ ‫ف‬ َ
dan ‫ف‬َ ‫ف‬ُ
pendek ‫ف‬
‫فَا فِى فُو‬
3
Toolkit LS 1

‫ف‬
ٍ ‫ف‬
ً
‫ف‬

Fasa 4 1.)Aktiviti berkumpulan 1.) Murid dibahagikan kepada 4


kumpulan kecil.
PERKEMBANGAN -papan putih 2.) Guru memberikan arahan apa
(Aplikasi / -pen marker yang perlu dibuat.
Penelitian) -lembaran kerja 3.) Guru mengedarkan kertas dan
( 20 minit) gambar kepada setiap
2.) Penyoalan kumpulan.
4.) Murid dikehendaki menentukan
gambar mana yang berkaitan
dengan
perkataan
yang
mengandungi
huruf fa
berbaris
panjang dan
pendek.
4
Toolkit LS 1

Fasa 5 Rumusan 1.Murid membuat refleksi dan


kesimpulan apa yang dipelajari
PENUTUPAN pada hari ini.
(Pentaksiran)
( 5 minit)

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan.
Ia boleh diubah suai mengikut kesesuaian.

5
‫‪Toolkit LS 1‬‬

‫قق‬
‫ق َ‬‫ق ُ‬‫ق ِ‬ ‫َ‬
‫قَا قِى قُو‬
‫قق‬
‫ق ٍ‬
‫ً‬

‫‪6‬‬
