Anda di halaman 1dari 4

LESSON STUDY SEJARAH TAHUN 2017

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAGI SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah Tahun 4


Tarikh 14 Mac 2017
Masa 9.40am– 10.10am
Tema / Tajuk Masa Dahulu dan Kini / Mari Belajar Sejarah
Fokus Standard Kandungan
1.1 Mengetahui dan memahami pengertian sejarah.
Standard Pembelajaran
1.1.6 Menyatakan kepentingan sejarah dalam kehidupan.
K1.1.8 Menyatakan kehidupan masyarakat masa lalu dan
kesinambungannya dengan masa kini.
Objektif Pada akhir aktiviti pengajaran dan pembelajaran, murid
akan dapat :
i Murid dapat membuat perbandingan cara pertanian dan
komunikasi dijalankan pada masa dahulu dan kini.
Iii Menyenaraikan alat-alat pertanian dan komunikasi yang
digunakan pada zaman dahulu dan zaman kini
menggunakan peta i-Think.
Iiiii Murid dapat memadankan 8 daripada 10 alatan dengan
kegunaannya dengan betul di dalam lembaran kerja.

Aktiviti 1. Guru menunjukkan gambar-gambar di dalam slaid berkaitan


kehidupan masyarakat pada masa dahulu dan masa kini.
2. Bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan :
Apakah pekerjaan utama masyarakat zaman dahulu?
Bagaimanakah cara masyarakat zaman dahulu berhubung?
Nyatakan nama-nama alatan yang digunakan dalampertanian
dan komunikasi masyarakat masa dahulu.

Adakah berlaku perubahan dalam teknologi peralatan


pertanian dan komunikasi masyarakat masa dahulu dengan
masa kini?
3. Guru menunjukkan kad gambar bersiri terdiri daripada
gambar-gambar peralatan yang digunakan dalam bidang
pertanian dan komunikasi pada masa dahulu sehingga kini.
4. Secara berkumpulan, guru meminta murid
mengklasifikasikan alatan yang digunakan pada masa
dahulu dan kini mengikut bidang pertanian dan komunikasi
menggunakan peta i-Think.
5. Guru bersama murid berbincang mengenai perbezaan
alatan yang digunakan dalam pertanian dan komunikasi
pada masa dahulu dan kini.
6. Murid membuat latihan pengukuhan di dalam lembaran kerja
yang disediakan oleh guru.

EMK Nilai Murni :


Bersyukur dengan kemajuan teknologi negara.
KPS : Kemahiran Asas Sejarah (Mari Belajar Sejarah)
Dimensi Kewarganegaraan :
Menghargai Kemakmuran Negara
TMK : Tayangan slaid power point

Bahan Bantu Belajar Komputer riba, Power Point, LCD, kad gambar bersiri, kad
manila, lembaran kerja.

Penilaian Pengajaran dan Guru memberi tugasan lanjutan kepada murid iaitu
Pembelajaran DSP lembaran kerja.
Refleksi Seramai 23 daripada 30 orang murid dapat menjawab
tugasan dengan capaian melebihi 80%.
Elemen Catatan
Pengurusan
Prosedur Pelaksanaan
Pembelajaran
Bestari

SET INDUKSI (3 minit)


1. 1.Guru menayangkan slaid gambar kehidupan
masyarakat masa dahulu dan masa kini. 1. Inkuiri BBM
2. 2.Berdasarkan gambar, guru menanyakan soalan
2. Sumbangsaran -Komputer riba, LCD
kepada murid: 3. Kecerdasan
 Contoh Soalan: Pelbagai-
1. i.Apakah perbezaan pada gambar yang anda lihat?
 Linguistik Ruang
2. ii.Bagaimanakah masyarakat dahulu menjalankan
4. Kemahiran Koperatif.
pertanian dan berkomunikasi?
3. iii.Nyatakan perbezaan alatan yang digunakan pada
5. Pembelajaran
masa dahulu dan kini. Berbentuk Komputer

LANGKAH 1 (5 minit)
3. Guru menerangkan cara kehidupan masyarakat
1. Kecerdasan BBM
pada masa dahulu dan perbezaan dengan masa Pelbagai- Kad gambar bersiri
kini.  Linguistik
2. 4. Guru menggunakan kad gambar bersiri untuk
2. Kontekstual
menunjukkan alatan yang digunakan dalam
pertanian dan komunikasi.
3. 5. Murid diminta baca kad gambar bersiri tersebut
dan kemudian guru terangkan fungsi alatan
tersebut.
Langkah 2 (15 minit)
1. 6..Dalam kumpulan, murid berbincang untuk
menyenaraikan peralatan-peralatan yang digunakan
1. Kecerdasan pelbagai- BBM
dalam bidang pertanian pada masa dahulu dan kini. kinestitek Kad manila
2.  linguistik
7.Murid-murid berbincang dalam kumpulan masing-
2
masing mengklasifikasikan hasil dapatan mereka
3. Kemahiran berfikir
mengikut bidang pertanian dan komunikasi
4. Konstruktivisme
menggunakan peta i-Think dalam kad manila. 5. Pembelajaran
koperatif
3. 8.Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk
6. Nilai kerjasama
membentangkan hasil perbincangan di hadapan
kelas.

4. 9.Murid membentangkan hasil dapatan masing-


masing.

5. 10.Guru merumuskan pembentangan murid dan


menyatakan senarai peralatan yang digunakan
dalam bidang pertanian dan komunikasi.

LANGKAH 3 (4 minit)
1. 11.Guru menerangkan kepentingan peralatan-  Kaedah Bercerita
peralatan yang digunakan dalam bidang pertanian
dan komunikasi.
2. 12.Murid mendengar dengan teliti penerangan guru. Kemahiran berfikir
3. Guru menyoal murid apakah kesan sekiranya tidak Kecerdasan
berlaku perubahan teknologi dalam bidang pertanian Pelbagai-
dan komunikasi di dunia ini?  Linguistik

4. 13.Murid menjawab soalan guru.

5. 14. Guru merumuskan jawapan murid.

PENUTUP (3 minit )
1. 15.Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran
hari ini. 1. Nilai bersyukur BBM
2. 16.Guru mengukuhkan pembelajaran hari ini dengan
2. Kemahiran berfikir Lembaran kerja
memberi latihan lembaran kerja kepada murid.
