Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM

1 Murid 1 Sukan : Bola Tampar

Hari : Rabu

Masa : 3.00 pm - 4.00 pm

Tarikh : 24 / 7 / 2019

Bilangan : 20 orang

Tajuk : Kemahiran Menghadang

Pengetahuan sedia ada : Murid telah menguasai kemahiran gerak kaki dan hantaran
bola.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

Psikomotor

i) melakukan kemahiran hadangan dengan teknik yang betul

dan tepat sebanyak 8 daripada 10


percubaan.

ii) melakukan hadangan dengan koordinasi kaki dan tangan

yang betul dan tepat.

Kognitif

i) menyatakan fasa-fasa dalam melakukan kemahiran

hadangan.

ii) mengenal pasti taktik yang boleh mengelirukan pihak

lawan semasa melakukan kemahiran hadangan

dalam permainan bola tampar.

Afektif

i) menunjukkan minat yang tinggi semasa menjalani aktiviti

hadangan.
ii) mengamalkan sikap kerjasama dalam membantu

rakan-rakan mempelajari kemahiran hadangan dan

mementingkan ciri keselamatan semaasa aktiviti.

Nilai : Bekerjasama, daya saing, berani

Bahan bantu mengajar : Bola tampar, skital, wisel dan stopwatch


LANGKAH/
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA
PEMBELAJARAN
(MINIT)

Set Induksi 1. Melakukan aktiviti  Menceritakan satu situasi permainan TKP –


(5minit) regangan. bola tampar di mana bola yang  Kinestatik
direjam dapat dihalang oleh pihak  Visual
2. Melakukan aktiviti lawan. ·
memanaskan badan.  Berpasangan dan seorang pelajar Koordinasi mata
3. memegang sebiji bola. tangan
4. Pengenalan kepada  Hantar bola ke kiri dan kanan rakan.
alatan  Hantar bola dari atas kepala dan ABM
bawah kaki. -Wisel
 Lambung bola ke arah rakan pada -Bola
paras kepala.
 Sambut bola yang dihantar dan ulang
pelakuan yang sama.
 Lompat dan tangkap bola yang
dilambung di atas paras kepala.
 Ulang pelakuan yang sama. ·
 Tanpa bola, seorang pelajar perlu
bergerak ke kiri dan kanan kemudian
lompat. Manakala pasangannya
bertindak sebagai cermin dan
mengikut pergerakan rakannya itu.

Langkah 1 Pengenalan isi pelajaran  Menerangkan keperluan kemahiran Pengabung


(10 minit) menghadang dalam permainan bola jalinan-aspek
tampar. keselamatan
Demonstrasi semasa
 Lakukan di hadapan jaring.
melakukan
 Secara berpasangan dan ketinggian aktiviti
yang hampir sama, seorang pelajar
akan melakukan “block jump to ball” bersukan.
sementara rakannya pula akan
memegang bola di gelanggang
sebelah. Koordinasi mata
dan tangan
 Pelajar yang memegang bola boleh
menggerakkan bola ke kiri dan kanan
Nilai :
atau atas kepala sebelum
Keyakinan diri
pasangannya melompat dan
Latih Tubi
menyentuh bola tersebut.

 Lakukan sebanyak 10 ulangan.

 Lakukan aktiviti seperti demonstrasi.

 Penekanan kepada koordinasi


pergerakan semasa melompat dan
menyentuh bola

 Bengkokkan kaki sebagai persediaan


untuk melompat.

 Pastikan kedudukan tangan rapat dan


bukakan jari-jemari.

 Pandang bola sebelum melakukan


hadangan

 Tangan perlu diluruskan dan


dirapatkan sementara jari-jemari
dibuka luas.

Langkah2 Demonstrasi  Lakukan di hadapan jaring. Pengabung


(10 minit ) jalinan-aspek
 Secara bertiga dengan ketinggian yang
keselamatan
hampir sama, pegang sebiji bola setiap
semasa
seorang
Latih Tubi melakukan
 Seorang pelajar akan bertindak aktiviti
sebagai pengumpan manakala dua bersukan.
orang pelajar perlu merebut bola yang
akan dilambung Koordinasi mata
dan tangan

 Pelajar 3 perlu melambung bola di Alatan :


atas jaring sebelum 2 orang pelajar Bola tampar
merebut bola tersebut.
 2 orang pelajar tersebut mempunyai
pilihan samada mahu menghadang
bola atau menepis bola tersebut untuk
memenangi bola.
 Lakukan sebanyak 10 ulangan.
 Lakukan seperti dalam demonstrasi.
 Penekanan adalah kepada:
 Bengkokkan kaki sebagai persediaan
untuk melompat.
 Pastikan kedudukan tangan rapat dan
bukakan jari-jemari.
 Pandang bola sebelum melakukan
hadangan.

Langkah 3 Permainan kecil  Secara berkumpulan seramai 6 orang. Pengabung


(15 minit) “Hunter vs Monkey”  Berada di kawasan permainan yang jalinan-aspek
telah disediakan 10m×10m. keselamatan
 Satu kumpulan akan bertindak sebagai semasa
Hunter di mana mereka akan merebut melakukan
bola yang dipegang oleh Monkey aktiviti
 Kumpulan yang bertindak sebagai bersukan.
Monkey perlu mengelak daripada bola
mereka dirampas oleh Hunter. Koordinasi mata
 Justeru, bola tersebut perlu di angkat dan tangan
melebihi paras kepala dan dilambung
ke rakannya.
 Monkey tidak boleh memegang bola
melebihi 3 saat.
 Bola yang dipegang melebihi 3 saat,
pemain Monkey akan dikeluarkan.

 Namun, sekiranya Hunter tidak dapat


mengambil bola daripada pemain
monkey dalam masa 30s, seorang
pemain Hunter akan dikeluarkan.
 Sebaliknya berlaku jika pemain Hunter
dapat mengambil bola, seorang
pemain MOnkey akan dikeluarkan
 Setiap 1 minit sebiji bola akan
ditambah dan kawasan permainan
akan menjadi semakin kecil.
 Kumpulan yang menang dikira
melalui bilangan pemain yang tinggal
selepas 3 minit permainan.

Penutup -Menyejukkan badan  Tangan dihayun ke kiri/ kanan / TKP-


(5minit) belakang/ dan hadapan sambil  Kinestatik
mengambil nafas  Naturalis
 Pinggang melentik mengikut arah
hayunan
 Dalam keadaan melutut, letak tapak
tangan di lantai.
 Alih jari ke belakang dan gerak kan
badan ke arah belakang

-Soal jawab  Guru menanyakan soalan tentang


aktiviti yang dijalankan pada hari ini

 Guru memberi lembaran kerja untuk


dibuat .
-Rumusan

 Guru merumuskan pengajaran dan


pembelajaran yang telah dijalankan.
