Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA
PENDIDIKAN JASMANI MINGGU 18
PELAJARAN

KELAS Tahun 4 MASA 7:20-7:50 PAGI

TARIKH 10 September 2021 HARI Jumaat

BIDANG : Larian Tajuk : Litar Lumba

1.8 Melakukan kemahiran asas 1.8.2 Membaling bola ke sasaran


permainan kategori pukul dan dengan tangan lurus melawan
memadang dengan lakuan yang arah pusingan jam.
betul.
2.8 Menggunakan pengetahuan
2.8.1 Menyatakan perbezaan
KOD STANDARD konsep pergerakan dan prinsip KOD STANDARD
lakuan antara balingan tangan
KANDUNGAN mekanik dalam kemahiran asas PEMBELAJARAN
lurus dengan balingan sisi.
permainan kategori pukul dan
memadang.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan 5.2.5 Menerima kemenangan dan

tanggungjawab kendiri semasa kekalahan dalam permainan

melakukan aktiviti fizikal. secara positif.

Pada akhir PdPc, murid akan 1. Melakukan aktiviti membaling


dapat : bola dengan tangan lurus
1. Melaksanakan aktiviti melawan arah pusingan jam ke
permainan kategori pukul dan arah sasaran dengan tepat.
memadang dengan teknik dan
lakuan yang betul. 2. Menjelaskan perbezaan
2. Melaksanakan aktiviti lakuan antara balingan tangan
OBJEKTIF KRITERIA
permainan kategori pukul dan lurus dengan balingan sisi
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
memadang berdasarkan dengan betul.
pengetahuan konsep pergerakan
dan kemahiran asas dengan 3.Sentiasa bersikap rasional dan
betul. berfikiran positif dalam menerima

3. Memberikan kerjasama dalam keputusan kemenangan atau

pasukan semasa melakukan kekalahan dalam sesuatu

permainan kecil. permainan.

1
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

AKTIVITI
PERMULAAN
1. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan (senamrobik) dengan bimbingan guru.
(5 MINIT)

Aktiviti 1 : Melakukan Aktiviti Membaling


Butiran Mengajar
1. Guru memberikan penerangan tentang tajuk yang akan dipelajari iaitu membaling bola
ke arah sasaran dengan tangan lurus lawan arah jam.
2. Murid mendengar penjelasan guru dengan teliti sebelum melakukan aktiviti
membaling.
3. Murid akan diminta untuk melakukan aktiviti membaling bola secara ansuran dengan
bimbingan guru.
4. Guru akan menjelaskan etika keselamatan yang perlu dipatuhi sebelum memulakan
aktiviti bagi mengelakkan sebarang kecederaan.

Guru Membuat demonstrasi mengikut ansur maju


Aktiviti Membaling Bola :
a) Kaki dibuka seluas bahu- murid akan diminta untuk berdiri tegak dan buka kaki seluas
bahu supaya dapat berdiri dengan stabil.
AKTIVITI UTAMA b) Memgang bola - kemudian murid akan diminta memgang bola dengan kedua-dua
(20 minit) belah tangan dengan kemas.
c) Tangan yang akan membaling bola memegang bola - murid akan memegang bola
menggunakan tangan yang akan membaling bola dengan kemas.
d) Membaling bola - Kemudian ketika hendak membaling bola murid hendaklah
memandang ke depan supaya membaling bola tepat ke arah sasaran dengan betul.
e) Tangan hendaklah lurus lawan arah jam semasa membaling bola.

Aktiviti 2 : Murid Melakukan Aktiviti Membaling


Butiran Mengajar
1. Murid diminta untuk melakukan aktiviti membaling bola berdasarkan teknik yang telah
diajarkan oleh guru.
2. Murid diminta untuk menghasilkan video membaling bola dengan tangan lurus lawan
arah jam dan membaling tepat ke arah sasaran dengan betul.
3. Video yang telah siap akan dihantar melalui ‘Whatsapps” guru untuk disemak.
4. Guru akan memastikan setiap murid mematuhi etika keselamatan yang telah

2
diberitahu kepada murid.

Permainan kecil : Bola Beracun


1. Murid dibahagi kepada dua kumpulan dan dalam setiap kumpulan ialah 5 orang.
2. Guru akan menyediakan dua kertas kecil iaitu warna merah dan putih,wakil kumpulan
akan mencabut kertas tersebut yang mendapat warna merah akan membaling terlebih
dahulu manakala yang mendapat warna putih akan menjadi mangsa dan akan berada
dalam bulatan.
3. Murid yang akan terkena bola yang dibaling akan dikira kalah dan berhenti dari
permainan sehingga rakan-rakan yang lain habis bermain barulah bertukar pemain
membaling bola.
4. Permainan ini dijalankan selama 5 minit untuk setiap pasukan.
5. Kumpulan yang dapat mengalahkan pihak lawan sebelum masa 5 minit habis akan
dikira sebagai pemenang.

Alatan
1. Bola- 1 biji
2. Botol - 1 biji

3
1. Merumuskan pelajaran hari ini dengan bertanyakan soalan kepada murid mengenai
kemahiran yang dipelajari hari ini.
Soalan guru:
a) Apakah kemahiran yang kita pelajari hari ini?
AKTIVITI
PENUTUP
Jangkaan jawapan:
(5 minit)
a) Kemahiran membaling bola melawan arah jam.

2. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan bersama-sama dengan guru dalam


keadaan penjarakan fizikal.

PEMBELAJARAN
ALAF 21 Round Table
 P. Koperatif Peta I-Think
Think, Pair –
PBL
Share  Role Three Stray,
P. Masteri
Play/Main One Stay  Lain – lain :
Inkuiri Pen. Hot Seat Peranan ______________________
PM. Masalah ______________________
Catatan: Gallery walk
Murid dapat
melakukan simulasi Catatan:
menggunakan
Murid melakukan simulasi menggunakan alatan.
alatan dengan
betul.

 Buku teks
Internet Radio / TV
Lain-lain :
BAHAN BANTU Kad manila
Eksperimen  Bola Catatan: tali
BELAJAR (BBB)
.
Powerpoint
Gambar /cerita Field Marker

 Interpersonal
KECERDASAN  Kinestetik
Muzikal Naturalis
PELBAGAI
Intrapersonal
4
Catatan:  Verbal Linguistik Logik Matematik Visual Ruang
Murid bersosial
bersama rakan
semasa membuat
aktiviti balingan

ELEMEN
MERENTAS  Kreativiti & Inovasi
TMK Keusahawanan
KURIKULUM Catatan: Murid kreatif dalam menyusun strategi untuk menang semasa permainan
(EMK) kecil.

KEMAHIRAN
Membuat
BERFIKIR Membuat
Membanding Menghubungkait Inferens
Catatan: Keputusan
beza
Murid dapat
Mengkategor Menginterpretasi
menjelaskan etika
i Membuat
keselamatan Membuat Rumusan
Mencipta Ramalan
sebelum
 Menjana Idea Analogi
melaksanakan Menilai
Mentafsir
aktiviti.

PENILAIAN
Lembaran  Lisan
PENGAJARAN & Hasil
Kerja
PEMBELAJARAN Pembentangan Lain – lain :
Folio
Catatan: ______________
 Pemerhatian
Guru bertanya Tugasan individu / ______________
Perbincangan
tentang kemahiran kumpulan ______________
Kuiz
yang telah ______________
Senarai
dipelajari kepada Ujian
Projek semak
murid.

 Komunikasi
Pemikiran Kritikal Kebangsaan
ELEMEN 6K
 Kolaboratif
 Kreativiti dan
inovatif
Karakter

REFLEKSI
_____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
5
latihan pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

Mesyuarat / Cuti Rehat / Cuti


Kursus Sakit
Aktiviti pengajaran & pembelajaran Program Sekolah Cuti Bencana / Cuti
ditangguhkan kerana …. Mengiringi Murid Khas
Keluar Cuti Peristiwa /
Aktiviti Luar Cuti

Aktiviti PdP dibawa ke :

PEMULIHAN
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PENGAYAAN
