Anda di halaman 1dari 4

GREEN APPLE KINDERGARTEN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


(SLOT PENGAJARAN)

Kelas: Bintang

Tarikh: 19 Oktober 2020

Hari: Isnin

Masa: 9.30 pagi - 10.00 pagi

Bilangan murid: 12 orang

Umur: 6 tahun

Tema: Alam Sekitar

Tajuk: Owh Burung Cantik

Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai


Tunjang Utama:
PM 3.0 Bertanggungjawab

Standard Kandungan: PM 3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri

PM 3.1.1 Bercerita mengenai tanggungjawab diri


PM 3.1.2 Mengamalkan tanggungjawab terhadap diri sendiri
Standard Pembelajaran: PM 3.1.3 Menyatakan tanggungjawab di rumah
PM 3.1.4 Melaksanakan tugas yang dipertanggungjawabkan di
kelas
KM 5.3.4 Mengamalkan pemeliharaan dan pemuliharaan alam
Kesepaduan Tunjang:
sekitar

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


1. Murid dapat mengkelaskan perbuatan yang baik dan
kurang baik dalam kehidupan harian
Objektif:
2. Murid dapat menyatakan tanggungjawab diri sendiri
3. Murid mengamalkan pemeliharaan dan pemuliharaan
alam sekitar dengan baik

Perbezaan Persekitaran Bersih dan Kotor, Peralatan


Pengetahuan Sedia Ada:
Pembersihan di Sekolah, Mengenal haiwan di alam sekitar
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
Menganalisa, menilai dan mengaplikasi
(KBAT):
Penerapan Nilai: Bekerjasama, bersabar, empati

LCD, Set Catapult, Bekas Gelung Tisu Terpakai, Bijian Makanan


Bahan Bantu Mengajar (BBM):
Burung, Mentega Kacang

Fokus MI: Kecerdasan bahasa, intrapersonal dan interpersonal

Kosa Kata: Bisik, Ketawa, Jerit, Menangis, Emosi,

1
CATATAN (BBM,
LANGKAH/ AKTIVITI PENGAJARAN DAN
ISI PELAJARAN Kesepaduan,
MASA PEMBELAJARAN
KBAT, Nilai dll)

Set Induksi Menonton video klip. 1. Guru memberi arahan kepada BBM: LCD-Video
(5 minit) Sekumpulan pelajar murid supaya duduk di tempat
menghayati klip video yang masing-masing Kesepaduan:
dipertontonkan. KD 1.1.1
2. Guru bertanya kepada murid Nilai: empati
https://youtu.be/w5JCJzvtZ apakah yang terdapat di dalam
5Y alam sekitar dan murid pun KBAT:
menjawab dengan betul Menganalisa dan
menilai.
3. Guru membuka video tentang
kebersihan alam dan kitar semula
dan murid menontonnya

4. Guru bersoal-jawab tentang video


yang ditonton.

5. Murid memberi respon kepada


soalan guru.

Perkembangan Contoh soalan. 1. Guru menunjukkan Kad Imbasan BBM: Set Catapult
P&P Guru bertanya kepada yang berbeza iaitu situasi pertama Bird feeder
kanak-kanak suasana adalah persekitaran bersih
Langkah 1 yang mana menjadi manakala situasi kedua Kesepaduan:
(3 minit) pilihan. Persekitaran yang persekitaran kotor KD 1.1.1
bersih atau yang kotor. Nilai: empati
2. Guru bertanyakan soalan kepada
murid yang mana menjadi pilihan KBAT:
mereka Menganalisa,
menilai dan
3. Murid mendengar dan respon mengaplikasi
penerangan guru

Langkah 2 Contoh: 1. Guru menerangkan kepentingan BBM: - Set


(5 minit) Kad gambar sungai kotor dan tanggungjawab murid di catapult
bencana alam Rumah, Sekolah dan persekitaran
bagi mengekalkan keindahan alam
sekitar Kesepaduan:
KD 1.1.1
2. Guru menunjukkan Set Catapult Nilai: Bekerjasama
yang memaparkan 4 gambar yang dan bersabar
berbeza iaitu gambar bilik darjah,
gambar pantai, gambar rumah, dan
gambar taman permainan KBAT:
Mengaplikasi,
3. Guru meminta murid melakukan menganalisa dan
aktiviti menilai

4. Selepas itu, guru menerangkan


contoh pemuliharaan dan
pemeliharaan berdasarkan contoh
pada kad imbasan

2
Langkah 3 Guru demonstrasi cara 1. Guru meminta murid untuk BBM: Bird Feeder,
(15 minit) membuat Bird Feeder berkumpul bagi melakukan aktiviti
pemuliharaan dan pemeliharaan
(membuat bird feeder). Tujuan bird Kesepaduan:
feeder ini dibuat ialah supaya murid KD 1.1.1
dapat memahami konsep Nilai: Bekerjasama
menyayangi alam sekitar dengan dan bersabar
menggunakan bahan terpakai
seperti gegelung tisu terpakai dan
juga tanggungjawab manusia untuk KBAT:
menghargai haiwan di alam sekitar Mengaplikasi,
juga perlu dijaga dengan memberi menganalisa dan
makan supaya haiwan tidak pupus menilai
dalam alam sekitar.

2. Guru meminta murid berkumpul di


perkarangan tadika untuk membuat
bird feeder iaitu satu bahan binaan
hasil tangan yang dihasilkan
dengan menggunakan bekas
gegelung tisu, mentega kacang dan
bijian makanan burung.

2.1 Guru menyapu mentega


kacang di sekeliling gelung
tisu

2.2 Guru menyapu bijian makanan


burung ke atas mentega
kacang

2.3 Guru membuat lubang untuk


mengikat tali supaya boleh
digantung pada dahan pokok.

2.4 Guru memanggil murid secara


bergilir untuk menolong guru
menyapu mentega, mengikat
tali dan menggantung bahan
tersebut pada pokok setelah
siap.

3. Setelah selesai aktiviti tersebut,


Guru meminta kanak-kanak
memberikan pandangan apa yang
murid dapat melalui aktviti tersebut

4. Guru mengedarkan lembaran kerja

Penutup/ Contoh cara menangani Guru membuat rumusan dengan Kesepaduan:


Refleksi perasaan negatif: beritahu bertanya soalan tentang KD 1.1.1
(2 minit) ibu bapa/ keluarga/guru, tanggungjawab kita sebagai manusia Nilai: Empati,
berdoa dan solat. dalam menjaga alam sekitar. berkongsi
perasaan
Guru memberi pujian kepada kanak-
kanak dan memainkan lagu. KBAT:
Mengaplikasi,

Refleksi Guru:

3
Kekuatan:

Kelemahan:

Penambahbaikan:
