Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA BAHASA MELAYU TAHUN TARIKH


PELAJARAN LIMA
MINGGU 36 HARI Selasa
KELAS 5 MERAH (36 orang) MASA 7.00 – 8.00
TEMA Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan UNIT Inovasi Bertambah Mutu
TAJUK 18.7 Pengayaan (ms 139)
STANDARD 2.1 Asas membaca dan memahami.
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Pengayaan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan tiga respons.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti tiga maklumat daripada bahan.
AKTIVITI PdP Set Induksi

1. Murid mendengar penerangan guru tentang infografik.


Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid membaca dan memahami graf dan infografik. Chunking (Gabungan)
3. Murid berbincang tentang maklumat tersurat dan tersirat dengan pasangan.
4. Murid memberikan respons terhadap soalan dengan pasangan. Dynamic Duo (Dua Dinamik)
Penutup

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang infografik dengan bimbingan guru.


BUKU Buku Teks hlmn 139

ABM/BBM Lembaran kerja, alat tulis, buku teks.


PKJR SK -

PKJR SP -

PAK-21 Chunking (Gabungan)

PAK-21 Dynamic Duo (Dua Dinamik)

STRATEGI PdP Kreativiti dan Inovasi EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi

KBAT Kerjasama EMK: NILAI Menghargai

PENILAIAN P&P - PETA PEMIKIRAN -

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA BAHASA MELAYU TAHUN
TARIKH
PELAJARAN ENAM

MINGGU 36 HARI Selasa

KELAS 6 BIRU (24 orang) MASA 9.00 - 10.00

TEMA TEROKAI SAINS TERAJUI TEKNOLOGI DAN INOVASI


UNIT Manfaatkan Kemajuan Teknologi

TAJUK Teknologi Rumah Pintar (155)

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad,


1.2.6
suku
Mendengar,
kata, perkataan,
memahami,
frasa dan
danayat
menyebut
denganjenis
betul.
ayat dan ragam ayat dengan struktu

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF Mendengar, memahami, dan m,enyebut jenis ayat dan ragam ayat dengan struktur binaan nayat
yang betul dan tepat.
AKTIVITI 1. Murid mendengar dan menyebut pelbagai ragam ayat secara lisan dengan laungan
yang kuat dalam sesi sumbangsaran. Shout Out ( laungan )
2. Murid menggunakan pelbagai ragam ayat dalam perbualan
3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
5. Kumpulan murid memberi laporan kepada kelas secara lisan apa yang telah dipelajari
(Recap group (PAK21))

PAK 21 NILAI EMK

 Perwatakan  Kolaborasi  Baik Hati  Tolong-menolong  Kreatif dan Inovasi


 Komunikasi   Kerjasama  Bertanggungjawab  Pendidikan Alam Sekitar
Kreativiti
 Bertolak Ansur  Hemah Tinggi  Sains dan Teknologi
 Pemikiran Kritis  Keadilan  Hormat-menghormati  Bahasa
 Keberanian  Kasih Sayang  patriotisma

PETA BBB PBS

Peta Bulatan Peta Titi  Buku Teks  Buku CeritaLembaran Kerja Lisan
Peta Buih Peta Pokok  Modul  Gambar Hasil Kerja Lakonan
Peta Buih Berganda Peta Dakap  Power point  Carta Pemerhatian Tugasan
Peta Pelbagai Alir Peta Alir  Projektor  Graf Kuiz Projek
TAHAP Nyatakan TAHAP TAHAP TAHAP
PENGUASAAN bilangan 1 3 5
TAHAP TAHAP TAHAP
murid :
REFLEKSI Pada akhir pengajaran; 2 4 6
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
PdP ditunda kerana………………………………………
