Anda di halaman 1dari 8

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

( RPP )

Nama Sekolah : SMP CANDRAEDUKASI


Kelas/Semester : VIII/1
Alokasi Waktu : 4 x 40 Menit (2 x Pertemuan)

A. Standar Kompetensi
Mampu menyimak, memahami dan menanggapi pembacaan berbagai wacana lirik
(rumpaka) lagu, biografi dan pembacaan bahasan.

B. Kompetensi Dasar
Menyimak lirik (rumpaka) lagu-lagu kawih (dinyanyikan langsung atau rekaman)

Indikator
 Dapat mengingat (hafal) rumpaka lagu yang diperdengarkan
 Dapat memahami atau dapat menceritakan isi rumpaka kawih.
 Dapat menanggapi berbagai aspek wacana rumpaka dalam diskusi.
 Dapat menyanyikan lagu kawih sendiri atau bersama-sama

C. Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat memahami, menanggapi, dan menyanyikan rumpaka kawih.

D. Materi Pokok
Kawih

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Komunikatif, alamiah
2. Metode : Langsung
3. Teknik : Ceramah, Diskusi, Latihan, Pemberian Tugas

F. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan Kegiatan Waktu
1 Pendahuluan 10
 Memeriksa kesiapan siswa
 Apersepsi
 Motivasi
 Pretes

Kegiatan Inti 60
 Siswa menyimak lagu yang diperdengarkan dengan seksama
 Menyanyikan lagu yang telah disimak secara sendiri-sendiri
maupun bersama-sama
 Bertanya jawab tentang topik lagu yang disimak
 Bertanya jawab tentang isi lagu (diskusi)

Penutup 10
 Bersama guru, siswa menyimpulkan isi lagu
 Postes
 Siswa ditugaskan untuk menyanyikan lagu serta menelaah isinya

2 Pendahuluan 10
 Memeriksa kesiapan siswa
 Apersepsi
 Motivasi
 Pretes
Kegiatan Inti 60
 Siswa secara bersama-sama menyanyikan lagu yang telah
dipelajari pada pertemuan sebelumnya.
 Menyanyikan kembali lagu yang telah dipelajari secara sendiri-
sendiri
 Bertanya jawab tentang topik lagu yang disimak
 Bertanya jawab tentang isi lagu (diskusi)
Penutup 10
 Bersama guru, siswa menyimpulkan isi lagu
 Postes
 Siswa ditugaskan untuk menyimak sebuah lagu serta menelaah
isinya

G. Alat/ Bahan / Sumber


 Naskah/rumpaka lagu
 Kaset
 Buku pegangan
 Tape recorder

H. Penilaian
Kunci
Indikator Teknik Bentuk Instrumen
Jawaban
Dapat mengingat (hafal) Lisan Uraian Cing sebutkeun rumpaka kawih Dina
rumpaka lagu yang pada kahiji! lampiran
diperdengarkan
Dapat memahami atau Lisan/Tu Uraian Naon eusi eta rumpaka kawih Kawajiban
dapat menceritakan isi lisan Wajar Dikdas 9 taun? sakabeh
rumpaka kawih. warga
nagara
sangkan
diajar nepi
ka tingkat
SMP.
Dapat menanggapi Lisan/ Uraian  Naon nu disebut kawih? Dina
berbagai aspek wacana Tulisan Jentrekeun! lampiran
rumpaka dalam diskusi.  Tulis rupa-rupa kawih dumasar materi
kana eusina!
 Sebutkeun conto kawih nu
eusina atikan!
 naon nu disebut kawih barudak?
 Terangkeun eusi kawih!

Dapat menyanyikan Lisan Uraian Cing haleuangkeun ku hidep eta Gumantung


lagu kawih sendiri atau kawaih! siswa
bersama-sama

Pameungpeuk, Juli 2012


Mengetahui Guru Mata Pelajaran,
Kepala Sekolah,
CANDRAEDUKASI

............................. .............................
NIP. ............................. .............................
LAMPIRAN 1
BAHAN AJAR

KAWIH

WAJAR DIKDAS 9 TAUN


Surupan : Sorog/Madenda
Udagan mangsa rék datang
Raharja nanjung gumilang
Pangeusi hirup walagri
Mandiri wibawa nagri
Harepan tinemu bagja
Waluya raharja bangsa
Ngajawab tantangan jaman
Dasarna ku pendidikan
Reff: Wajar, wajar, wajar
Wajib belajar
Wajar, wajar, wajar
Pendidikan dasar sembilan taun
Wajar, wajar, wajar
Wajib belajar
Wajar,wajar,wajar
Hayu urang gempung dilaksanakeun

KABEUNGHARAN KECAP
Raharja = ma’mur, teu kurang sandang pangan
Walagri = cageur, sehat sarta henteu tanpa daksa
Nanjung = gede darajat, alus milik
Gumilang = cahayaan, herang, alus pisan, punjul ti batur
Gempung = kumpul, kumpulan
Waluya = salamet

PEDARAN

Kawih atawa sok disebut ogé sekar tandak nyaéta rumpaka anu kauger ku embat/témpo,
patokan-patokan boh pupuh atawa ugeran séjénna. Rumpaka Lagu-lagu kawih lolobana kauger
ku jumlah padalisan, guru wilangan jeung guru lagu. Lobana jajaran atawa padalisan dina
sapada lagu-lagu kawih diwangun ku opat padalisan. Guru wilangan diwangun ku dalapan
engang. Sedengkeun guru laguna miboga pola anu tangtu saperti a-a-a-a, a-b-a-b, a-a-b-b. Ku
kituna dina nembangkeun lagu-lagu kawih bisa dipirig ku waditra saperti gamelan, kacapi,
angklung jeung sajabana.
Ditilik tina eusina, kawih bisa digolongkeun saperti di handap :
1. Kawih perjoangan, eusina pikeun ngagedurkeun sumanget para pajoang dina
nyanghareupan musuh.
Contona: Karatagan Pahlawan, 17 Agustus 1945, Angkatan Perang, Baju Héjo, Wangsit
Siliwangi, Pahlawan Toha, Gedur Tékad Perjuangan jeung réa-réa deui.
2. Kawih Pupujian, eusina muji ka Allah, nembongkeun kaagungan Allah, do’a, sholawat ka
Nabi Muhamad.
Contona: Sholawat Nabi, Lebaran, Do’a, Allah, jrrd.
3. Kawih silih asih, eusina nembrakeun rasa kaasih rumaja.
Contona: Anjeun, Kalangkang, Situ Paténgan, Talaga Remis, jrrd.
4. Kawih Atikan, eusina méré atikan sangkan tetep aya dina bebeneran, persatuan jeung
kesatuan.
Contona: Sabilulungan, Rakgantang
5. Kawih nu eusina ngagambarkeun kaéndahan alam.
Contona : Pasundan Eksiganda, Bandung
Aya oge nu disebut kakawihan, nyaéta lagu-lagu kawih nu sok ditembangkeun ku barudak
bari arulin di buruan.
Kakawihan bisa digolongkeun kana dua golongan.
1. Kakawihan Murangkalih, Ieu kawih bisa dipirig ku waditra lantaran rumpakana
kauger ku patokan.
Contona:Ucing diudag anjing, Arulin di buruan, Rasa Gumbira, Oray-orayan, jrrd.
2. Kakawihan Kaulinan Barudak, jarang dipirig ku waditra lantaran rumpakana teu
kauger ku patokan. Tapi bisa dipirig ngan bebas wirahma.
Saméméh aya listrik kakawihan sok dihaleuangkeun ku barudak bari ulin di buruan
dicaangan ku cahaya bulan purnama.
Contona: Bulantok, Paciwit-ciwit Lutung, Ngawihan Hujan, Ucing Hui, Ngala
Papatong, jrrd.

MATERI PANGDEUDEUL

ISTILAH KASENIAN
Dina pedaran aya kecap sekar tandak, kawih, rumpaka, pupuh jeung sajabana. Eta kecap kaasup
kana istilah nu patali jeung kasenian. Istilah kasenian bisa dipasing-pasing saperti di handap.
1. Palaku seni : Sindén, alok, juru kawih, panjak/nayaga, jeung sajabana.
2. Alat (waditra) : kendang, rebab, saron, bonang, gambang, suling, kacapi, jeung
sajabana.
3. Cara nabeuh : ditepak, dikését, ditiup, dipetik, dicaruk jeung sajabana.
4. Wangun seni : seni mamaos, seni degung, seni angklung, jeung sajabana.
5. Pangaweruh seni : anggit, wiletan, wirahma, jeung sajabana.

LAMPIRAN 2
LEMBAR KERJA SISWA

Jawab pananya di handap !


1. Saha nu diwajibkeun ku pamaréntah pikeun diajar 9 taun ?
_________________________________________________________________________
2. Terangkeun, naon nu dimaksud wajar dikdas salapan taun téh !
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Naon tujuan pamaréntah pangna ngawajibkeun diajar ka masarakatna ?
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Saha baé nu wajib nyukséskeun program wajar dikdas 9 taun ?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Terangkeun maksud tina pada kadua kawih wajar Dikdas !
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Naon balukarna lamun warga nagara Indonesia barodo ?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
7. Naon kauntungan pikeun nagara lamun wargana palinter ?
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
8. Jieun kalimah tina kecap :
a. raharja
_________________________________________________________________________
b. walagri
_________________________________________________________________________
c. gempungan
_________________________________________________________________________
d. waluya
_________________________________________________________________________

Diskusikeun jeung babaturan, terangkeun maksudna, jieun kalimahna!


1. Sindén = __________________________________________________________

_________________________________________________________________________

2. kendang = __________________________________________________________

_________________________________________________________________________

3. angklung = __________________________________________________________

_________________________________________________________________________

4. wirahma = __________________________________________________________

_________________________________________________________________________

5. nayaga = __________________________________________________________

_________________________________________________________________________
