Anda di halaman 1dari 8

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Satuan Pendidikan : SMA Negeri 1 Mlonggo


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/semester :X/2
Materi Pokok : Tembang Sinom
Alokasi waktu : 2 x 45 menit

A. Kompetensi Inti (KI)


KI 1 Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya
KI 2 Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong
royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan pro-aktif dan menunjukan
sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara
efektif dengan lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai
cerminan bangsa dalam pergaulan dunia
KI 3 Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural
berdasarkan rasa ingintahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan
humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban
terkait fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang
kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah
KI 4 Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait
dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu
menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


KD 1.1 Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa
bahasa Jawa dalam bentuk teks Serat Wedhatama pupuh Sinom
KD 2.1 Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong,
kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan
bahasa Jawa melalui teks Serat Wedhatama pupuh Sinom
KD 3.1 Menelaah teks Serat Wedhatama pupuh Sinom
Indikator
1. Siswa mampu menelaah teks Serat Wedhatama pupuh Sinom
KD 4.1 Menanggagpi isi Serat Wedhatama pupuh Sinom dan menulis, serta menyajikan
syair tembang Sinom dengan bahasa sendiri
Indikator
1.Siswa mampu menanggagpi isi Serat Wedhatama pupuh Sinom dan menulis, serta
menyajikan syair tembang Sinom dengan bahasa sendiri

C. Tujuan Pembelajaran
KD 1.1 Selama dan setelah proses pembelajaran, siswa dapat menerima, mensyukuri,
menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk
teks Serat Wedhatama pupuh Sinom
KD 2.1 Selama dan setelah proses pembelajaran, siswa dapat menunjukkan perilaku jujur,
disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun,
responsif, dan proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks Serat
Wedhatama pupuh Sinom
KD 3.1 Setelah proses pembelajaran, siswa dapat menelaah teks Serat Wedhatama pupuh
Sinom
KD 4.1 Setelah proses pembelajaran, siswa dapat menanggagpi isi Serat Wedhatama
pupuh Sinom dan menulis, serta menyajikan syair tembang Sinom dengan bahasa
sendiri

1
D. Materi Ajar
1. Fakta
Teks tembang Sinom
2. Konsep
a. Pangertene tembang Sinom
3. Prinsip
a. Pathokan tembang Sinom
b. Watak tembang Sinom
c. Makna tembang Sinom
4. Prosedur
Cara-cara nulis lan tuladha tembang Sinom

E. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


- Pendekatan : Scientific
- Model Pembelajaan : Inquiry, Project Based Learning, Discovery Learning
- Metode : inkuri, diskusi, praktek, penugasan (bisa disesuaikan)

F. Media dan Sumber Belajar


Media : Player VCD, CD/VCD, power point
Alat : LCD, Laptop, Teks tembang Sinom
Sumber Belajar :
1. Widaryatmo, Gandung dkk. 2013. Prigel Basa Jawa Jilid 1. Jakarta: Erlangga
2. Sasangka, Sry Satriya TW. 2011. Paramasastra Gagrag Anyar Basa Jawa. Jakarta:
Paramalingua
3. Darminto, dkk. 2010. Kamus Besar Bausastra Jawa. Jakarta: Kharisma
4. Sutardjo, Imam. 2011. Tembang Jawa (Macapat). Solo: Bukutujju

G. Kegiatan Pembelajaran
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
Waktu
Pendahulua 1. Orientasi /Pembukaan 5’
n - Guru membuka pembelajaran dengan berdoa, salam, dan
menanyakan siswa yang tidak hadir
2. Apersepsi
- Guru melakukan apersepsi untuk mengaitkan materi yang
telah dikuasai siswa dan yang akan dipelajari
- Siswa menerima informasi tentang materi tembang Sinom
3. Motivasi
- Guru memotivasi siswa
- Siswa menerima informasi kompetensi, tujuan, dan
manfaat mempelajari tembang Sinom
4. Pemberian acuan
- Siswa menerima informasi sumber belajar yang bisa
digunakan

Kegiatan Inti Mengamati 75’


 membaca contoh teks Serat Wedhatama pupuh Sinom
 mencermati uraian yang berkaitan dengan guru gatra, guru
lagu, dan guru wilangan Serat Wedhatama pupuh Sinom

Menanya
 mempertanyakan unsur-unsur pembangun Serat Wedhatama
pupuh Sinom
 membuat pertanyaan yang berhubungan dengan isi teks Serat
Wedhatama pupuh Sinom

2
Mengumpulkan informasi
 menemukan nilai-nilai yang terkandung di dalam Serat
Wedhatama pupuh Sinom
 menulis syair tembang Sinom dengan bahasa sendiri

Mengasosiasi
 menyunting kesalahan syair tembang Sinom tulisan teman
 menganalisis unsur-unsur pembangun

Mengomunikasikan
 menyajikan secara lisan atau tulisan tembang Sinom yang
ditulis
 memberi tanggapan isi dengan bahasa sendiri Serat
Wedhatama pupuh Sinom

Penutup 1. Siswa mengumpulkan tugas materi yang telah dipelajari 10’


2. Siswa merefleksi penguasaan materi yang telah dipelajari
dengan membuat catatan / rangkuman / kesimpulan
3. Siswa mendengarkan arahan guru tentangrencana
pembelajaran guru pada pertemuan yang akan datang

Soal tes lisan


1. Apa kang kok ngreteni babagan tembang Sinom?
2. Kepiye watake tembang Sinom?
3. Aweha panemu tumrap andharan wos surasane tembang kang dijlentrehake dening
kancamu!
Kinerja Presentasi
Jumlah Skor Nilai
N
Nama Siswa
o kelancaran Kebahasaa
sistematis
n
1. 1
2
2. 3
3. 4
4. 5
Keterangan pengisian skor
4. Sangat tinggi
3. Tinggi
2. Cukup tinggi
1. Kurang

4. Tembangna kanthi gilir gumanti tembang Sinom kasebut ing ngarep klas!
Cethaning Warna
N Irama Penjiwaan
Nama pangucap swara
o (10-25) (1-5)
(10-20) (10-20)
1
2
3
4
5

3
Ket :
1 : tidak baik : < 60
2 : cukup baik : 61 – 70
3 : baik : 71 – 80
4 : sangat baik : 81 – 100

Soal tes tertulis


5. Gaweya tembang Sinom kanthi tema kang wis ditemtokake!
N Keaslian Diksi Keruntutan Isi
Nama
o (1-5) (1-5) (1-5) (1-5)
1
2
3
4
5
Ket :
1 : tidak baik :1–4
2 : cukup baik : 5 – 10
3 : baik : 11 – 15
4 : sangat baik : 16 – 20

Kunci soal
1. Miturut maknane, tembang Sinom iku nggambarake mangsa nalika wis kliwat umur kang
wus ngungkurake babagan kadonyan. Watake semangat, perwira: tegese kanthi temen
anggone ngedohi hawa nepsu ing kadonyan, supaya ora ngganggu anggone urip. Atine wis
menep, resik, ora grusa-grusu, lan tansah nengenake ngibadah nyedhakake mring Gusti
Kang Maha Kawasa.
2. Watake tembang Sinom iku tresna asih, canthas, trengginas. Cocok kanggo bab-bab kang
sarwa lincah, nggambarake sipat kan cukat trengginas, lan sapiturute.
3. Kawicaksanan
4. Kawicaksanan
5. Kawicaksanan

4
LAMPIRAN

1. Pangertene tembang Sinom


Sinom iku ateges anom, taruna, srinata, roning kamal, pangrawit, weni, logondhang, lan
sapiturute. Sinom duwe karep pucuke godhong kang isih kecut. Anggitane Kanjeng Sunan
Giri Kadaton. Iki cocok kanggo pambuka crita nanging uga kudu nulad papan panggonan.
2. Pathokan tembang Sinom
SINOM
Guru wilangan Guru lagu Guru gatra
8 a
8 i
8 a
8 i
7 i 9
8 u
7 a
8 i
12 a
3. Watak tembang Sinom
Watake tembang Sinom iku tresna asih, canthas, trengginas. Cocok kanggo bab-bab kang
sarwa lincah, nggambarake sipat kan cukat trengginas, lan sapiturute.
4. Makna tembang Sinom
Sinom iku maksude enom. Tembang iki nggambarake wayah enom, wateke golek
pangalembana utawa grapyak, luwes, gampang srawung. Pancen nom-noman biyasane
seneng sesambungan/kekancan, pinter ngomong utawa srawung kang golek kanca/kadang
lan narik kawigatene liyan. Nglambangake wayah isih jejaka/prawan.
5. Tuladha tembang Sinom
5 6 6 6 6 6 6 6
nu- lad- a la- ku- u- ta- ma
5 6 6 4 5 6 j65 5
tu- mrap e wong ta- nah Ja- wi
-
5 6 6 6 5 3 3 j21
won A- gun ing Ngèk- si- gan- da
g g
1 2 3 2 1 y t y
Pa- nêm- bah- an Se- na- pa- ti
1 2 2 2 2 1 j23
ka- pa- ti a- mar- su- di
1 1 1 2 1 y 1 2
su- da- ning ha- wa lan- nêp su
-
y 1 1 1 1 1 1
pi- nê- su ta- pa bra- ta
1 2 3 2 1 y t y
ta- na- pi ing si- yang ra- tri
y 1 2 3 2 2 2 2 3 j21 y j12
a- mê- ma- ngun kar- ye- nak tyas- in sa- sa- ma
g

6. Tuladha tembang Sinom tema tinamtu


Penilaian Proses dan Hasil Belajar
N Nama Kejujuran Kedisiplinan Tg.jawab Santun
o

5
1
2
3
4
5
Ket :
Siswa yang jujur, disiplin, bertanggung jawab, dan bersikap santun : 1
Siswa yang tidak jujur, disiplin, bertanggung jawab, dan bersikap santun : 0
Nilai 4 = Sangat baik, 3= baik, 2 = cukup baik, 0-1 = kurang

Penilaian Hasil
- Teknik : Tes Lisan, Produk, dan Kinerja
- Bentuk : Penugasan menulis dan membaca tembang Sinom
- Instrumen : Tes dan Nontes
- Kunci dan Pedoman penskoran

LEMBAR KERJA SISWA

I. Ing ngsior iki ana wangsulan sing bener, pilihen!


1. Pathokan sajroning tembang macapat kang ngemot pathokan cacahe
larik saben sapada yaiku …
a. guru sastra d. guru wilangan
b. guru basa e. guru gatra
c. guru lagu
2. Dene kang ngemot pathokan tibaning swara pungkasan (dhong dhing)
saben sagatra yaiku …
a. guru sastra d. guru wilangan
b. guru basa e. guru gatra
c. guru lagu
3. Pathokan tembang Mijil yaiku …
a. gatra : 6, wilangan : 8, 8, 8, 8, 8, 8, lagu : u, i, a, i, a, I,
b. gatra : 4, wilangan : 12, 6, 8, 8, lagu : i, a, i, a
c. gatra : 7, wilangan : 8, 8, 8, 8, 7, 8, 8, lagu : i, a, e, a, a, a, u
d. gatra : 5, wilangan : 12, 8, 8, 8, 8, lagu : u, i, u, i, o
e. gatra : 6, wilangan : 10, 6, 10, 10, 6, 6, lagu : i, o, e, i, i, u
4. Pathokan tembang Asmarandana yaiku …
a. gatra : 6, wilangan : 8, 8, 8, 8, 8, 8, lagu : u, i, a, i, a, I,
b. gatra : 4, wilangan : 12, 6, 8, 8, lagu : i, a, i, a
c. gatra : 7, wilangan : 8, 8, 8, 8, 7, 8, 8, lagu : i, a, e, a, a, a, u
d. gatra : 5, wilangan : 12, 8, 8, 8, 8, lagu : u, i, u, i, o
e. gatra : 6, wilangan : 10, 6, 10, 10, 6, 6, lagu : i, o, e, i, i, u

Nasihat lan pitutur


Kang bener terapna nggo uripmu
Kabeh eling–elingen ja nganthi lali
Aja lali pituturku
Merga sira isih enom
5. Saka sasmita ing dhuwur, tembang kasebut diarani …
a. dhandhanggula d. sinom
b. gambuh e. maskumambang
c. mijil

Nadyan silih bapa biyung kaki nini,


sadulur myang sanak,
kalamun muruk tan becik,

6
nora pantes yen den nuta
6. Saka sasmita ing dhuwur, tembang kasebut diarani …
a. dhandhanggula d. sinom
b. gambuh e. maskumambang
c. mijil
7. Tembang macapat kang ateges kanoman, minangka kalodhangan sing
paling wigati kanggoné wong anom supaya bisa ngangsu kawruh sak akèh-akèhé
sinebut …
a. dhandhanggula d. sinom
b. Sinom e. Sinom
c. mijil
8. Tembang macapat kang asale saka tembung mungkur kang ateges
nyingkiri hawa nepsu angkara murka. Kang dipikir tansah kepingin wèwèh marang
sapadha - padha diarani ....
a. dhandhanggula d. sinom
b. Sinom e. Sinom
c. mijil
9. Nalika nembang macapat, ing sawijining gatra ditembangake ora kaya
titi laras asline, nanging bab iku ditindakake supaya nambah endahing tembang
macapat. Kaprigelan iku kang diarani ….
a. cakepan
b. cengkok
c. laras
d. pathet
e. pedhotan
10. Wos surasane tembang macapat iku isa dingreteni kanthi tenanan
yen anggone ndunungake pedhotan iku pas. Amarga yen ora pas makna tembung
utawa ukarane dadi slenca. Upamane tembang maskumambang gatra sepisan (12i)
kudune anak pitik kuthuk//anak bebek meri nanging dipedhot anak pitik//kuthuk anak
bebek meri. Pedhotan yaiku ….
a. syair, tetembungan kang dienggo ing tembang.
b. lak – luking swara kanggo nglagokake tembang.
c. rasa thinthingane swara cendhak nganti swara dhuwur.
d. ukuran cendhek lan dhuwure swara kanggo nglagokake tembang.
e. pamedhoting swara ing tengahing tembang ing saben larik.

7
II. Essay
1. Setitekna tembang ing ngisor iki!
a. Lamun ana wong micara kaki, tan mupakat ing patang prakara, aja sira age-age,
anganggep nyatanipun, saringana dipun baresih, limbangen lan kang patang :
prakara rumuhun, dalil qadis lan ijemak, lan kijase papat iku salah siji, ana-a kang
mupakat.
b. Panggawe becik puniku, gampang yen wus den lakoni, angel yen durung
linakwan, aras-arasen nglakoni, tur iku den lakonana, mufa’ati badanneki.
c. Pitutur bener iku, sayektine kang iku tiniru, nadyan melu saking wong sudra
papeki, lamun becik wurukipun, iku pantes sira anggo.
d. Kalamun ana manungsa, tan anganggo ing duga lan prayogi, iku watake tan
patut, awor lawan wong kathah, degsura ndaludur tan wruh ing edur, aja sira
pedhak-pedhak nora wurung neniwasi.
2. Sebutna jinising tembang! Yen wis ngreti isa ditembangke!
3. Jlentrehna wos surasane kanthi ngancarake nggunakake basane
dhewe! Andharna kanthi lesan!
4. Andharna pitutur kang kamot sajroning tembang!
5. Miliha tema babagan pendhidhikan! Sabanjure tulisen dadi wujud
tembang Sinom lan Pacung!

Mlonggo, Juni 2018


Mengetahui,
Kepala SMA N 1 Mlonggo Guru Mata Pelajaran

Drs. Fandeli, M.Pd Silvia Rahayuningtyas,


S.Pd
NIP. 19650705 199802 1 002
