Anda di halaman 1dari 6

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

01

Satuan Pendidikan : SMA ……………..


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/semester : XI / 1
Materi Pokok : Tembang Pocung
Pembelajaran ke- :1
Alokasi waktu : 2 x 45 menit

A. Kompetensi Inti (KI)


KI 1 Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya
KI 2 Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong royong,
kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan pro-aktif dan menunjukan sikap sebagai
bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan
lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam
pergaulan dunia
KI 3 Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural
berdasarkan rasa ingintahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan
humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait
fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang
spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah
KI 4 Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan
pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu menggunakan
metoda sesuai kaidah keilmuan

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


KD 1.1 Menerima, mensyukuri, dan menghayati anugerah Tuhan berupa bahasa, sastra dan budaya
Jawa

KD 2.1 Menunjukkan perilaku yang santun, peduli, dan bertanggung jawab terhadap bahasa, sastra
dan budaya Jawa serta mempertahankan dan mengembangkannya

KD 3.1 Memahami, mengidentifikasi, menganalisis, dan mengevaluasi konsep, struktur, kaidah dan
pitutur luhur teks tembang Pocung (Wedhatama) lisan maupun tulisan
Indikator
1. Siswa mampu memahami, mengidentifikasi, menganalisis, dan mengevaluasi konsep,
struktur, kaidah dan pitutur luhur teks tembang Pocung (Wedhatama) lisan maupun
tulisan

KD 4.1 Menginterpretasi, memroduksi, menyunting, dan menyajikan teks tembang Pocung


(Wedhatama) lisan maupun tulisan
Indikator
1.Siswa mampu menginterpretasi, memroduksi, menyunting, dan menyajikan teks tembang
Pocung (Wedhatama) lisan maupun tulisan

C. Tujuan Pembelajaran
KD 1.1 Selama dan setelah proses pembelajaran, siswa dapat Menerima, mensyukuri, dan
menghayati anugerah Tuhan berupa bahasa, sastra dan budaya Jawa

KD 2.1 Selama dan setelah proses pembelajaran, siswa dapat menunjukkan perilaku yang santun,
peduli, dan bertanggung jawab terhadap bahasa, sastra dan budaya Jawa serta
mempertahankan dan mengembangkannya

KD 3.1 Setelah proses pembelajaran, siswa dapat memahami, mengidentifikasi, menganalisis, dan
mengevaluasi konsep, struktur, kaidah dan pitutur luhur teks tembang Pocung
(Wedhatama) lisan maupun tulisan

KD 4.1 Setelah proses pembelajaran, siswa dapat menginterpretasi, memroduksi, menyunting, dan
menyajikan teks tembang Pocung (Wedhatama) lisan maupun tulisan

1
D. Materi Ajar
1. Fakta
Teks tembang Pocung
2. Konsep
a. Pangertene tembang Pocung
3. Prinsip
a. Pathokan tembang Pocung
b. Watak tembang Pocung
c. Makna tembang Pocung
4. Prosedur
Cara-cara nulis lan tuladha tembang Pocung

E. Pendekatan dan Metode Pembelajaran


- Pendekatan : Scientific
- Model Pembelajaan : Inquiry, Project Based Learning, Discovery Learning
- Metode : inkuri, diskusi, praktek, penugasan (bisa disesuaikan)

F. Media dan Sumber Belajar


Media : Player VCD, CD/VCD, power point
Alat : LCD, Laptop, Teks tembang Pocung
Sumber Belajar :
1. Widaryatmo, Gandung dkk. 2013. Prigel Basa Jawa Jilid 1. Jakarta: Erlangga
2. Sasangka, Sry Satriya TW. 2011. Paramasastra Gagrag Anyar Basa Jawa. Jakarta:
Paramalingua
3. Darminto, dkk. 2010. Kamus Besar Bausastra Jawa. Jakarta: Kharisma
4. Sutardjo, Imam. 2011. Tembang Jawa (Macapat). Solo: Bukutujju

G. Kegiatan Pembelajaran
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
Waktu
Pendahuluan 1. Orientasi /Pembukaan 5’
- Guru membuka pembelajaran dengan berdoa, salam, dan
menanyakan siswa yang tidak hadir
2. Apersepsi
- Guru melakukan apersepsi untuk mengaitkan materi yang telah
dikuasai siswa dan yang akan dipelajari
- Siswa menerima informasi tentang materi tembang Pocung
3. Motivasi
- Guru memotivasi siswa
- Siswa menerima informasi kompetensi, tujuan, dan manfaat
mempelajari tembang Pocung
4. Pemberian acuan
- Siswa menerima informasi sumber belajar yang bisa digunakan

Kegiatan Inti Mengamati 75’


1. Siswa mengamati contoh tembang Pocung yang disampaikan
melalui rekaman atau lisan
2. Siswa memahami struktur dan kaidah tembang Pocung

Menanya
1. Siswa berdiskusi dan melakukan tanya jawab tentang struktur dan
kaidah tembang Pocung

Menalar
1. Siswa menganalisis struktur dan kaidah tembang Pocung

Mencoba
1. Siswa memproduksitembang Pocung.
2. Siswa menyuntingtembang Pocung.

2
Membentuk jejaring
1. Siswa menghubungkan materi tembang Pocung dengan tema yang
berbeda atau dengan materi pelajaran lain.
2. Siswa meng-upload hasil pekerjaan ke internet.

Penutup 1. Siswa mengumpulkan tugas materi yang telah dipelajari 10’


2. Siswa merefleksi penguasaan materi yang telah dipelajari dengan
membuat catatan / rangkuman / kesimpulan
3. Siswa mendengarkan arahan guru tentangrencana pembelajaran
guru pada pertemuan yang akan datang

Soal tes lisan


1. Apa kang kok ngreteni babagan tembang Pocung?
2. Kepiye watake tembang Pocung?
3. Aweha panemu tumrap andharan wos surasane tembang kang dijlentrehake dening kancamu!
Kinerja Presentasi
N Jumlah Skor Nilai
Nama Siswa
o
kelancaran Kebahasaan sistematis
1. 1
2
2. 3
3. 4
4. 5
Keterangan pengisian skor
4. Sangat tinggi
3. Tinggi
2. Cukup tinggi
1. Kurang

4. Tembangna kanthi gilir gumanti tembang Pocung kasebut ing ngarep klas!
Cethaning
Warna swara Irama Penjiwaan
No Nama pangucap
(10-20) (10-25) (1-5)
(10-20)
1
2
3
4
5
Ket :
1 : tidak baik : < 60
2 : cukup baik : 61 – 70
3 : baik : 71 – 80
4 : sangat baik : 81 – 100

Soal tes tertulis


5. Gaweya tembang Pocung kanthi tema kang wis ditemtokake!
Keaslian Diksi Keruntutan Isi
No Nama
(1-5) (1-5) (1-5) (1-5)
1
2
3
4
5
Ket :
1 : tidak baik :1–4
2 : cukup baik : 5 – 10
3 : baik : 11 – 15
4 : sangat baik : 16 – 20

3
Kunci soal
1. Miturut maknane, tembang Pocung iku nggambarake nalika mayit/jenazah wiwit dipocong/dikafani;
lan watak tembange yaiku sembrana lan sakepenake dhewe. Tegese wong kang seda bakal lali saapa-
apane, lan turune sakepenake gumantung karep saka sanak kadang kang isih urip.
2. Watake tembang Pocung iku madhep manteb, banter, nesu. Cocok kanggo ngandharake pitutur,
katresnan, crita kang nyata, lan sapiturute.
3. Kawicaksanan
4. Kawicaksanan
5. Kawicaksanan

LAMPIRAN

1. Pangertene tembang Pocung


Pocung iku mucung, pinucung, kluwak, lan tembung kang duwe wanda cung. Tegese kaluwak utawa
pucuk. Anggitane Kanjeng Sunan Giri kanggo selingan nalika lagi luntur kekarepane. Duwe pangrasa
kang kepenak/bebas.
2. Pathokan tembang Pocung
POCUNG
Guru wilangan Guru lagu Guru gatra
12 u
6 a
4
8 i
12 a
3. Watak tembang Pocung
Watake tembang Pocung iku sakepenake ati, lucu, lan ngguyokake. Cocok kanggo nggambarake bab-
bab kang ngguyokake lan mung geguyonan, lan sapiturute.
4. Makna tembang Pocung
Miturut maknane, tembang Pocung iku nggambarake nalika mayit/jenazah wiwit dipocong/dikafani;
lan watak tembange yaiku sembrana lan sakepenake dhewe. Tegese wong kang seda bakal lali saapa-
apane, lan turune sakepenake gumantung karep saka sanak kadang kang isih urip.
5. Tuladha tembang Pocung
6 6 5 3 ! ! ! @ 6 6 5 3
ngèl- mu i- ku ka- la- kon- e kan- thi la- ku
! @ 6 3 2 1
lê- kas- e la- wan- kas
1 2 1 3 2 1 2 y
tê- gês- e kas nyan- to- sa- ni
y 1 2 3 2 2 1 y 3 j56 3 2
sê- tya bu- dya pa- ngê- kês- e dur ang- ka- ra
6. Tuladha tembang Pocung tema tinamtu

Penilaian Proses dan Hasil Belajar


No Nama Kejujuran Kedisiplinan Tg.jawab Santun
1
2
3
4
5

4
Ket :
Siswa yang jujur, disiplin, bertanggung jawab, dan bersikap santun : 1
Siswa yang tidak jujur, disiplin, bertanggung jawab, dan bersikap santun : 0
Nilai 4 = Sangat baik, 3= baik, 2 = cukup baik, 0-1 = kurang

Penilaian Hasil
- Teknik : Tes Lisan, Produk, dan Kinerja
- Bentuk : Penugasan menulis dan membaca tembang Pocung
- Instrumen : Tes dan Nontes
- Kunci dan Pedoman penskoran

LEMBAR KERJA SISWA

I. Ing ngsior iki ana wangsulan sing bener, pilihen!


1. Nalika nembang macapat, ing sawijining gatra ditembangake ora kaya titi laras asline, nanging
bab iku ditindakake supaya nambah endahing tembang macapat. Kaprigelan iku kang diarani ….
a. cakepan
b. cengkok
c. laras
d. pathet
e. pedhotan
2. Pathokan panuise tembang macapat kang ngemot cacahe wanda (suku kata) saben sagatra
yaiku ….
a. Guru wilangan d. purwakanthi
b. Guru lagu e. dong-ding
c. Guru gatra
3. Pathokan panuise tembang macapat kang ngemot cacahe larik (baris) saben sapada yaiku ….
Pratelan kasebut minangka sawijining tuladhane ….

a. Guru wilangan d. purwakanthi


b. Guru lagu e. dong-ding
c. Guru gatra
4. Ing ngisor iki diarani tembang macapat …
Yen wong anom puniku
kakehan panggunggung dadi kumprung
pengung bingung wekasane pan angoling
yen digunggung muncu-muncu
kaya wudun meh mecothot

a. Sinom d. Gambuh
b. Dhandhaggula e. Pangkur
c. Megatruh

5
5. Ing ngisor iki diarani tembang macapat …
mingkar-mingkuring angkara

akarana karênan mardi siwi

sinawung rêsmining kidung

sinuba sinukarta

mrih krêtarta pakartining ngèlmu luhung

kang tumrap nèng tanah Jawa

agama agêming aji

a. Sinom d. Gambuh
b. Dhandhaggula e. Pangkur
c. Megatruh

II. Essay
1. Nitik saka guru wilangan lan guru lagune, ing ngisor iki pathokan kanggo nulis tembang :
a. 10i, 10a, 8e, 7u, 9i, 7a, 6u, 8a, 12i, 7a
b. 8i, 8a, 8e, 8a, 7a, 8a, 8u
2. Jlentrehna makna tembang macapat Pocung ing ngisor iki!
Ngelmu iku, kalakone kanthi laku

Lekase lawan kas

Tegese kas nyantosani

Setya budya pangekese dur angkara

3. Sebutna pathokane tembang macapat : Dhandhanggula, Sinom, lan Asmaradana!


4. Sebutna watake tembang macapat : Maskumambang, Pocung, lan Mijil!
5. Miliha tema babagan pendhidhikan! Sabanjure tulisen dadi wujud tembang Sinom lan Pacung!

Karanganyar, Juli 2013

Kepala SMA Guru Mata Pelajaran

NIP. NIP.
