Anda di halaman 1dari 6

4.

0 Perancangan Pengajaran Berdasarkan model ASUURE

Tarikh : 20 Ogos 2013


Bilangan murid : 5 orang
Tahun : Pemulihan
Tempoh masa : 30 minit (9.00am – 9.30am)
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan
Tajuk : Huruf kecil a – z
Tema : Alam sekitar
Nama Guru : Chia Lee Shan

Analyze Learners

1. Bilangan murid: 5 orang


2. Jumlah lelaki/perempuan: 3/2
3. Umur: 8 tahun
4. Intelek, Sosial, Fizikal:
o Tahap Pembelajaran: seorang lemah, 3 orang sederhana dan seorang pandai
o Kaum: 5 orang murid berbangsa Melayu
o Latar belakang: 5 orang pelajar berasal dari keluarga yang sosioekonominya rendah
5. Pengetahuan Sedia ada: murid-murid biasa dengar sebutan a – z
6. Keperluan: dorongan dan motivasi daripada guru
7. Sikap Murid: Pendiam, malu bertanya, malas
8. Gaya Pembelajaran:
o Visual = 2 orang (40%)
o Auditori (Aural) = 2 orang (40%)
o Kinestetik (Hands On) = seorang (20%)

State Objectives

1. Semua murid dapat menyebut sekurang-kurangnya 5 daripada 26 huruf kecil yang dipaparkan
dengan betul.
2. 3 daripada 5 orang murid dapat mengenal dan mengingat sekurang-kurangnya 3 daripada 5
huruf kecil yang terdapat dalam video dengan betul.

Select Media, Materials, and Methods

(i) laptop
(ii) lagu ‘belajarlah abc’
(iii) video ‘mengenal huruf’
(iv) kad bingo
(v) alat permainan abc

Utilize Media, Materials, and Methods

1. Murid mengikut guru menyanyi lagu ‘belajarlah abc’ sambil bertepuk tangan dan mengerakkan
badan.
2. Murid menonton video ‘mengenal huruf’ dan bersoal jawab dengan guru serta mengikut huruf yang
disebut dalam video secara berulang kali.
3. Murid menulis 25 huruf abc secara rawak di atas kad bingo yang telah disediakan.
4. Guru meminta murid melontar pemadam di atas papan permainan abc secara bergilir-gilir.
5. Guru meminta murid membaca huruf di mana pemadam itu jatuh secara berulang kali.
6. Murid membulatkan huruf di atas kad bingo setelah dapat menyebutnya dengan betul.

Require Learner Participation

1. Murid mengikut guru menyanyi lagu ‘belajarlah abc’ sambil bertepuk tangan dan mengerakkan
badan
2. Murid menjawab soalan guru tentang huruf yang ditayang dalam video.
3. Murid menulis 25 huruf abc secara rawak di atas kad bingo yang telah sedia.
4. Murid melontar pemadam di atas papan permainan abc selepas memahami peraturannya secara
bergilir-gilir.
5. Murid membaca huruf di mana pemadam itu jatuh secara berulang kali.
6. Murid bulatkan huruf di atas kad bingo setelah dapat menyebutnya dengan betul.
7. Murid mengingat semula huruf yang dipelajari dan menyebutnya

Evaluate & Revise

1. Penglibatan murid: semua murid melibatkan diri secara aktif dalam proses pembelajaran
2. Keberkesanan penggunaan media: Murid menunjukkan bahawa mereka lebih berminat untuk
belajar dengan adanya bantuan media seperti laptop dan video.
3. Guru berbincang dengan murid dan memberitahu murid tentang kelemahan mereka serta
merancang bahan bantu mengajar yang lebih menarik pada sesi pengajaran dan pembelajaran
yang akan datang.
5.0 Perancangan Pengajaran Harian (RPH)

Tarikh : 20 Ogos 2013 (Selasa)


Bilangan Murid : 2 orang Analyze
Tahun : Pemulihan learners
Masa : 9.00am – 9.30am (30 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Pemulihan
Tajuk : Huruf kecil a – z
Tema : Alam sekitar

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran,


3. Semua murid dapat menyebut sekurang-kurangnya 5 daripada 26
State objectives huruf kecil yang dipaparkan dengan betul.
4. 3 daripada 5 orang murid dapat mengenal dan mengingat sekurang-
kurangnya 3 daripada 5 huruf kecil yang terdapat dalam video dengan
Audience betul.
Behavior
Condition
degree

Kemahiran : 1. Huruf kecil a – z


1.2 meyebut / mengenal nama huruf kecil secara rawak.
Pengalaman Sedia ada : Murid-murid biasa dengar sebutan a – z

Alat Bantu Mengajar (ABM): (i) laptop


(ii) lagu ‘belajarlah abc’
(iii) video ‘mengenal huruf’ Selected methods,
media, and
(iv) kad bingo
materials,
(v) alat permainan abc
KBKK : mengenal pasti
Nilai : Keyakinan, mendengar arahan, peka
Masa Isi / tajuk Aktiviti guru Aktiviti murid
kemahrian Catatan
Langkah Require participate
Set Induksi Lagu ‘belajarlah 1.Guru bersoal jawab 1. Murid menjawab Teknik: Nyayian
(5 minit) abc’ dengan murid dan soalan dari guru
Terapi: Muzik
Lirik lagu: bertanya soalan berkenaan emosinya
Belajarlah abc tentang emosi murid Nilai: Mendengar
Belajarlah abc pada hari tersebut 2. Murid mengikut guru arahan

abc menyanyi lagu


abc 2. Guru menyanyi lagu ‘belajarlah abc’ sambil Utilize media
belajar abc ‘belajarlah abc’ bertepuk tangan dan
and materials,
a, b, c, d, e, f, g, sambil bertepuk mengerakkan badan BBM:
h, i, j, k, l, m, n, o, tangan dan - Laptop
- Lagu ‘belajarlah abc’
p, q, r, s, t, u, v, mengerakkan badan
w, x, y, z Elemen:
- Pendidikan muzik
- Pergerakan

Strategi:
- Berpusatkan guru
Langkah 1 (10 Video ‘mengenal 1. Guru menayang 1. Murid Terapi:Pertuturan
minit) huruf’ video ‘mengenal diminta untuk
Nilai:
Contoh: huruf’ kepada murid. menonton video
- mendengar arahan
- ‘mengenal huruf’. - peka
ay a 2. Guru bersoal jawab
m dengan murid 2. Murid
BBM:
- tentang huruf yang menjawab soalan
- video mengenal abc
bol a telah ditayangkan guru tentang huruf - laptop
dalam video itu. yang ditayang dalam
Teknik:
- video.
- bersoal jawab
ca w 3. Guru meminta murid

an mengikutinya 3. Murid Strategi:


- dadu menyebut huruf mengikut huruf yang - berpusatkan guru
tersebut berulang - berpusatkan murid
telah disebut oleh
kali guru berulang kali

- epal

Langkah 2 (10 Permainan bingo 1. Guru menerangkan 1. Murid menulis 25 Terapi:


minit) abc peraturan permainan huruf abc secara - Pertuturan
- Motor halus
‘bingo abc’ kepada rawak di atas kad
murid bingo yang telah Teknik:
disediakan. - mengecam
- latih tubi
2. Guru mengedar kad
bingo kepada murid 2. Murid melontar Nilai:
dan meminta murid pemadam di atas - Peka
- Keyakinan
menulis 25 huruf abc papan permainan abc
- Mendengar arahan
di atas kad bingo selepas memahami
secara rawak peraturannya secara BBM:
bergilir-gilir. - Kad bingo
- Alat permainan abc
3. Guru meminta
murid melontar 3. Murid membaca huruf
pemadam di atas di amna pemadam itu Strategi:
- berpusatkan murid
papan permainan jatuh secara berulang
abc secara bergilir- kali. KBKK:
gilir. - mengenalpasti
4. Murid membulatkan
4. Guru meminta murid huruf di atas kad
membaca huruf di bingo setelah dapat
mana pemadam itu menyebutnya dengan
jatuh secara betul.
berulang kali.

5. Murid yang dapat


5. Guru meminta murid bulatkan lima huruf
bulatkan huruf di dalam sebaris dikira
atas kad bingo sebagai pemenang.
setelah dapat
menyebutnya
dengan betul.

6. Guru memberitahu
murid bahawa
sesiapa yang dapat
bulatkan lima huruf
dalam sebaris dikira
sebagai pemenang.
Penutup Teknik:
(5 minit) 1. Guru membuat 1. Murid - Bersoal jawab
rumusan pelajaran mengingat semula
secara bersoal huruf yang dipelajari Terapi:
jawab dan menyebutnya - Pertuturan
Evaluation
2. Guru bertanya Nilai:
murid mengenai - mendengar
huruf kecil secara - mengikut arahan
rawak

3. Guru memberi
pujian kepada
murid yang dapat
menyebut huruf
yang ditanya
dengan betul.

Catatan refleksi:
Cadangan penulisan KKBI seperti senarai kandungan berikut:

SENARAI KANDUNGAN

MUKA SURAT

Halaman Pengakuan

Penghargaan

Senarai Kandungan

1.0 Pengenalan

2.0 Definisi Reka Bentuk Pengajaran

3.0 Model Assure

4.0 Perancangan Pengajaran Harian Berdasarkan

Model Assure

5.0 Perancangan Pengajaran Harian (Rph)

5.0 Papan Cerita

6.0 Esei Reflektif

Sumber Rujukan

Lampiran Slide Powerpoint
