Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU

MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 4SRT/AGRO


TARIKH / HARI 17.01.2022/ ISNIN MASA 07.30am – 08.30am
Bidang
7.5
BIDANG STANDARD
7.0 MORAL DAN KENEGARAAN Kedaulatan Negara
PEMBELAJARAN/TAJUK KANDUNGAN
Tanggungjawab Bersama

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


STANDARD 7.5.1 Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan negara.
PEMBELAJARAN/ 7.5.2 Meramalkan cabaran dalam mengekalkan kedaulatan negara.
KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menerangkan kepentingan mempertahankan kedaulatan negara.


2. Menilai cabaran dalam mengekalkan kedaulatan negara.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang norma masyarakat


AKTIVITI PENGAJARAN &
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku

Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT


Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan
Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
Pelajar menjawab satu soalan struktur dengan bantuan guru.
Kehadiran 16/21.

REFLEKSI

ISNIN

17.01.2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
PERNIAGAAN KELAS 5biz
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Isnin
TARIKH 17/1/2022 MASA 9.30am – 10.30am

TEMA 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN

TAJUK 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN : Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan

STANDARD
1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 Menjelaskan pelbagai bentuk pemilikan perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menjelaskan pelbagai 1.Menyatakan beberapa Tujuan Perniagaan
OBJEKTIF bentuk pemilikan KRITERIA
dan Pemilikan Perniagaan
PEMBELAJARAN perniagaan. KEJAYAAN
2.Menerangkan tujuan perniagaan. melalui
aktiviti Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang
saran antara guru dan murid

1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
AKTIVITI 3. Murid Menjelaskan pelbagai bentuk pemilikan perniagaan. dengan melakukan aktiviti;
Menjawab soalan latihan
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Hot Seat: Aktiviti susulan selepas murid membuat
bacaan dan kajian secara individu atau berkumpulan. Seorang murid akan menjadi ‘pakar’ atau
‘watak’ utama sumber rujukan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid


PENGISIAN
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan

Nilai - Ketekunan

BAHAN BANTU Soalan


Buku teks whiteboard Modul
BELAJAR (BBB) peperiksaan
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN jawapan soalan latihan
13/15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
REFLEKSI
14/15 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan
UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 5PA
TARIKH / HARI 17.1.2022/ ISNIN MASA 10.00am – 10.30am
7.0 MORAL DAN KENEGARAAN 7.5 Malaysia Dalam Hubungan
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK KANDUNGAN
Antarabangsa

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


STANDARD 7.5.1 Memberi maksud hubungan antarabangsa. (KA)
PEMBELAJARAN/
KRITERIA KEJAYAAN 7.5.2 Menjelaskan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar. (KA)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan maksud hubungan antarabangsa.


2. Menerangkan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang hubungan antarabangsa.


AKTIVITI PENGAJARAN &
2. Murid membincangkan menjelaskan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku

Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT


Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
20 murid menyenaraikan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU


MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 5BIZ/AGRO
TARIKH / HARI 17.1.2022/ ISNIN MASA 11.50am – 12.50am
7.0 MORAL DAN KENEGARAAN 7.5 Malaysia Dalam Hubungan
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK KANDUNGAN Antarabangsa
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 7.5.1 Memberi maksud hubungan antarabangsa. (KA)
PEMBELAJARAN/
KRITERIA KEJAYAAN 7.5.2 Menjelaskan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar. (KA)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan maksud hubungan antarabangsa.


2. Menerangkan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang hubungan antarabangsa.


AKTIVITI PENGAJARAN &
2. Murid membincangkan menjelaskan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku

Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT


Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
25 murid menyenaraikan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA
PERNIAGAAN KELAS 4biz
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Selasa
TARIKH 18/1/2022 MASA 7.30am – 8.30am

TEMA 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN

TAJUK 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN : Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan

STANDARD
1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.3 Mengklasifikasikan perniagaan mengikut saiz kecil,sederhana dan besar
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Mengklasifikasikan 1.Menyatakan beberapa Tujuan Perniagaan
OBJEKTIF perniagaan mengikut saiz KRITERIA dan Pemilikan Perniagaan
PEMBELAJARAN kecil,sederhana dan besar KEJAYAAN 2.Mengklasifikasikan perniagaan mengikut
saiz kecil,sederhana dan besar melalui
aktiviti Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang
saran antara guru dan murid

1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
AKTIVITI 3. Murid Mengklasifikasikan perniagaan mengikut saiz kecil,sederhana dan besar dengan
melakukan aktiviti; penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Hot Seat: Aktiviti susulan selepas murid membuat
bacaan dan kajian secara individu atau berkumpulan. Seorang murid akan menjadi ‘pakar’ atau
‘watak’ utama sumber rujukan
5. Kemudian, murid menjawab soalan pada buku kerja

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid


PENGISIAN
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan

Nilai - Ketekunan

BAHAN BANTU Soalan


Buku teks whiteboard Modul
BELAJAR (BBB) peperiksaan
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN jawapan soalan latihan

REFLEKSI CUTI THAIPUSAM

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA
PERNIAGAAN KELAS 5biz
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Selasa
TARIKH 18/1/2022 MASA 8.30am – 9.30am

TEMA 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN

TAJUK 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN : Trend Semasa Dalam Perniagaan

STANDARD
1.2 Trend Semasa Dalam Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.1 Mengenal pasti peranan kerajaan dalam menangani isu-isu tempatan, negara dan
PEMBELAJARAN serantau mengenai pertumbuhan, guna tenaga penuh, inflasi dan deflasi.
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Mengenal pasti peranan 1.Menyatakan beberapa Trend Semasa
kerajaan dalam menangani Dalam Perniagaan
OBJEKTIF isu-isu tempatan, negara KRITERIA 2.Mengenal pasti peranan kerajaan dalam
PEMBELAJARAN dan serantau mengenai KEJAYAAN menangani isu-isu tempatan, negara dan
pertumbuhan, guna tenaga serantau mengenai pertumbuhan, guna
penuh, inflasi dan deflasi. tenaga penuh, inflasi dan deflasi. melalui
aktiviti Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang
saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
AKTIVITI 3. Murid Mengenal pasti peranan kerajaan dalam menangani isu-isu tempatan, negara
dan serantau mengenai pertumbuhan, guna tenaga penuh, inflasi dan deflasi. dengan
melakukan aktiviti; penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Tematik


KURIKULUM
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan

BAHAN BANTU Buku teks Laptop Peta i-think Soalan latihan


BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN jawapan soalan latihan

REFLEKSI CUTI THAIPUSAM

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 5PA
TARIKH / HARI 18.01.2022/ SELASA MASA 10.50 – 12.20pm
7.0 MORAL DAN KENEGARAAN 7.5 Malaysia Dalam Hubungan
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK KANDUNGAN Antarabangsa
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 7.5.3 Menghuraikan kepentingan mengekalkan hubungan Malaysia dengan negara luar. (KA)
PEMBELAJARAN/
KRITERIA KEJAYAAN 7.5.4 Mencerakinkan cabaran negara dalam mengekalkan hubungan antarabangsa. (KA)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menilai kepentingan mengekalkan hubungan antara Malaysia dengan negara luar.
2. Menganalisis cabaran negara dalam mengekalkan hubungan Malaysia dengan negara
luar.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang hubungan antarabangsa.


AKTIVITI PENGAJARAN &
2. Murid membincangkan menjelaskan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar.
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku

Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT


Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
CUTI THAIPUSAM

REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 4 PS
TARIKH / HARI 19.01.2022/ RABU MASA 9.00am – 10.00am
Bidang 5.0 5.3
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK
INSAN BERMORAL
KANDUNGAN
Prinsip Keadilan dan Keprihatinan
dalam Membuat Keputusan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 5.3.2 Menyenaraikan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat
PEMBELAJARAN/ keputusan.
KRITERIA KEJAYAAN 5.3.3 Memerihalkan prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Menyatakan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
membuat keputusan
2. Menerangkan prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang prinsip keadilan dan keprihatinan dalam
AKTIVITI PENGAJARAN &
membuat keputusan
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
13/17 murid menyenaraikan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam
membuat keputusan.

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA
PERNIAGAAN KELAS 5biz
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Rabu
TARIKH 19/1/2022 MASA 12.20pm – 1.20pm

TEMA 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN

TAJUK 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN : Trend Semasa Dalam Perniagaan

STANDARD
1.2 Trend Semasa Dalam Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.2 Mengimbas dan menggariskan trend persekitaran perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai
objektif pembelajaran sekiranya:
Pada akhir pembelajaran 1.Menyatakan beberapa Tujuan Perniagaan
murid dapat; dan Pemilikan Perniagaan
OBJEKTIF KRITERIA
1. Mengimbas dan 2.Menerang dan menganalisis saiz dan
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
menggariskan trend skala perniagaan berdasarkan kriteria
persekitaran perniagaan tempatan, zon dan kebangsaan melalui
aktiviti Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Mengimbas dan menggariskan trend persekitaran perniagaan; penyelesaian
masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Tematik


PENGISIAN
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan

Nilai - Ketekunan

BAHAN BANTU Buku teks Laptop Peta i-think Soalan latihan


BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN jawapan soalan latihan
15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana Perintah Kawalan Pergerakan (PKP)

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga

KHAMIS

20.01.2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
PERNIAGAAN KELAS 4BIZ
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH 20/1/2022 MASA 07.30AM - 08.30AM

TEMA 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN

TAJUK 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN : Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan

STANDARD
1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.6 Menjelaskan perkembangan perniagaan pada sektor utama, kedua dan ketiga
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menjelaskan 1.Menyatakan beberapa Tujuan Perniagaan
perkembangan perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
OBJEKTIF pada sektor utama, kedua KRITERIA 2.Menjelaskan perkembangan perniagaan
PEMBELAJARAN dan ketiga KEJAYAAN
pada sektor utama, kedua dan ketiga
melalui aktiviti Pembelajaran secara dalam
talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menjelaskan perkembangan perniagaan pada sektor utama, kedua dan ketiga;
penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Tematik
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan
Nilai - Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Laptop Soalan latihan Peta i-think
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan
23/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
6/8 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan
UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA
PERNIAGAAN KELAS 5BIZ
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH 20/1/2022 MASA 9.30AM - 10.30AM

TEMA 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN

TAJUK 1.0 TUJUAN PERNIAGAAN : Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan

STANDARD
1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.3 Mengaplikasikan peranan kerajaan dalam perubahan persekitaran perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Mengaplikasikan 1.Menyatakan beberapa Trend Semasa
peranan kerajaan dalam Dalam Perniagaan
OBJEKTIF perubahan persekitaran KRITERIA 2.Mengaplikasikan peranan kerajaan
PEMBELAJARAN perniagaan. KEJAYAAN
dalam perubahan persekitaran
perniagaan. melalui aktiviti Pembelajaran
secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Mengaplikasikan peranan kerajaan dalam perubahan persekitaran perniagaan.
dengan melakukan aktiviti; penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Tematik
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan
Nilai - Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Laptop Peta i-think Soalan latihan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan
14/15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
12/15 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan
UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU


MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 4 SRT/AGRO
TARIKH / HARI 20.01.2022/ KHAMIS MASA 11.50am – 12.50pm
Bidang 5.0 5.3
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK
INSAN BERMORAL
KANDUNGAN
Prinsip Keadilan dan Keprihatinan
dalam Membuat Keputusan
STANDARD Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN/ 5.3.2 Menyenaraikan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat
keputusan.
KRITERIA KEJAYAAN 5.3.3 Memerihalkan prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Menyatakan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam
OBJEKTIF PEMBELAJARAN membuat keputusan
2. Menerangkan prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang prinsip keadilan dan keprihatinan dalam
AKTIVITI PENGAJARAN &
membuat keputusan
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
21/26 murid menyenaraikan kepentingan nilai kerohanian bagi membentuk individu bermoral.

REFLEKSI

AHAD

23.01.2022

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU


MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 4 PS
TARIKH / HARI 23.01.2022/ AHAD MASA 9.00am – 10.00am
Bidang 5.0 5.3
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK
INSAN BERMORAL
KANDUNGAN
Prinsip Keadilan dan Keprihatinan
dalam Membuat Keputusan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 5.3.2 Menghuraikan kepentingan membuat keputusan antara prinsip keadilan dan
PEMBELAJARAN/ keprihatinan berdasarkan situasi.
KRITERIA KEJAYAAN 5.3.3 Menaakul keutamaan antara prinsip keadilan dan prinsip keprihatinan dalam
membuat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menilai kepentingan membuat keputusan antara prinsip keadilan dan keprihatinan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menganalisis keutamaan antara prinsip keadilan dan prinsip keprihatinan dalam
membuat pertimbangan berdasarkan situasi.

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang kepentingan membuat keputusan antara prinsip
keadilan dan keprihatinan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan prinsip keprihatinan dalam membuat
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
pertimbangan berdasarkan situasi.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku.
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)

2/7 menyenaraikan kepentingan membuat keputusan antara prinsip keadilan dan


keprihatinan.
REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA
PERNIAGAAN KELAS 5BIZ
PELAJARAN
MINGGU 4 HARI Ahad
TARIKH 23/1/2022 MASA 9.30AM - 10.30AM

TEMA 2.0 ORGANISASI PERNIAGAAN

TAJUK 2.0 ORGANISASI PERNIAGAAN : Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan

STANDARD
2.1 Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
2.1.1 Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menyatakan maksud visi, 1.Menyatakan beberapa Penetapan Visi,
OBJEKTIF misi dan objektif KRITERIA Misi Dan Objektif Perniagaan
PEMBELAJARAN perniagaan. KEJAYAAN 2.Menyatakan maksud visi, misi dan
objektif perniagaan. melalui aktiviti
Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan; penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Tematik
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan
Nilai - Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Laptop Peta i-think Soalan latihan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan soalan latihan
9/15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
15/15 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan
UNTUK MURID PENGAYAAN Bimbingan ibubapa/penjaga

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU


MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 5BIZ/AGRO
TARIKH / HARI 23.1.2022/ AHAD MASA 11.50 – 12.50pm
Bidang 5
5.4 Penggunaan Sumber dan
BIDANG STANDARD
Penyebaran Maklumat demi
PEMBELAJARAN/TAJUK Insan Bermoral KANDUNGAN
Kesejahteraan Sejagat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 5.4.1 Menyenaraikan contoh sumber dan maklumat yang sahih demi kesejahteraan sejagat.
PEMBELAJARAN/ 5.4.2 Mengenal pasti tatacara menggunakan sumber dan penyebaran maklumat demi
KRITERIA KEJAYAAN
kesejahteraan sejagat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyatakan contoh sumber dan maklumat yang sahih demi mengekalkan
kesejahteraan sejagat.
2. Menerangkan tatacara menggunakan sumber dan menyebarkan maklumat demi
kesejahteraan sejagat

1. Guru dan murid bersoal jawab tentang sumber dan maklumat yang sahih demi mengekalkan
AKTIVITI PENGAJARAN & kesejahteraan sejagat
PEMUDAHCARAAN (PdPC) 2. Murid membincangkan tatacara menggunakan sumber dan menyebarkan maklumat demi
kesejahteraan sejagat
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan

Nilai Murni STEM


KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat Mengaplikasi Menilai
TAHAP PEMIKIRAN
Memahami Menganalisis Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok Peta Buih Peta Alir


PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta Dakap Peta Titi Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir

Lembaran Kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENILAIAN PENGAJARAN
& Hasil Kerja Murid Kuiz Drama/PBL Pembentangan
PEMBELAJARAN
Lain-lain : ___________________________
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan Bilangan Tahap 2
Tahap 1 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5 Tahap 6
Murid)
25/32menerangkan tatacara menggunakan sumber dan menyebarkan maklumat demi
kesejahteraan sejagat

REFLEKSI

Disediakan Oleh, Disemak Oleh,

DEVA RAJAN A/L VEERASAMY
