1. Guru dan murid bersoal jawab tentang kepentingan membuat keputusan antara prinsip
keadilan dan keprihatinan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan prinsip keprihatinan dalam membuat
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
pertimbangan berdasarkan situasi.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku.
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan
REFLEKSI
ISNIN
24.01.2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 5PA
TARIKH / HARI 24.1.2022/ ISNIN MASA 10.00am – 10.30am
7.0 MORAL DAN KENEGARAAN 7.5 Malaysia Dalam Hubungan
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK KANDUNGAN
Antarabangsa
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 5BIZ/AGRO
TARIKH / HARI 24.1.2022/ ISNIN MASA 11.50am – 12.50am
Bidang 5
5.4 Penggunaan Sumber dan
BIDANG STANDARD
Penyebaran Maklumat demi
PEMBELAJARAN/TAJUK Insan Bermoral KANDUNGAN
Kesejahteraan Sejagat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 7.5.1 Memberi maksud hubungan antarabangsa. (KA)
PEMBELAJARAN/
KRITERIA KEJAYAAN 7.5.2 Menjelaskan hubungan dua hala Malaysia dengan negara luar. (KA)
1. Guru dan murid bersoal jawab tentang penggunaan sumber dan penyebaran maklumat yang
AKTIVITI PENGAJARAN & menggugat kesejahteraan sejagat
PEMUDAHCARAAN (PdPC) 2. Murid membincangkan menganalisis implikasi penggunaan sumber dan penyebaran maklumat yang
menjejaskan kesejahteraan sejagat.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
PERNIAGAAN KELAS 4biz
PELAJARAN
MINGGU 4 HARI Selasa
TARIKH 25/1/2022 MASA 7.30am – 8.30am
STANDARD
1.2 Trend Semasa Dalam Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.5 Menilai kesan perubahan persekitaran terhadap organisasi perniagaan
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menilai kesan perubahan 1.Menyatakan beberapa Trend Semasa
OBJEKTIF persekitaran terhadap KRITERIA Dalam Perniagaan
PEMBELAJARAN organisasi perniagaan KEJAYAAN 2.Menilai kesan perubahan persekitaran
terhadap organisasi perniagaan melalui
aktiviti Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang
saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid menilai kesan perubahan persekitaran terhadap organisasi perniagaan
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Hot Seat: Aktiviti susulan selepas murid membuat
bacaan dan kajian secara individu atau berkumpulan. Seorang murid akan menjadi ‘pakar’ atau
‘watak’ utama sumber rujukan
5. Kemudian, murid menjawab soalan pada buku kerja.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Nilai - Ketekunan
TAJUK 2.0 ORGANISASI PERNIAGAAN : Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
STANDARD
2.1 Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
2.1.2 Menghuraikan visi, misi dan objektif beberapa perniagaan yang berbeza.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menghuraikan visi, misi 1.Menyatakan beberapa Penetapan Visi,
dan objektif beberapa Misi Dan Objektif Perniagaan
OBJEKTIF perniagaan yang berbeza. KRITERIA 2.Menghuraikan visi, misi dan objektif
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
beberapa perniagaan yang berbeza.
melalui aktiviti Pembelajaran secara dalam
talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang
saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menghuraikan visi, misi dan objektif beberapa perniagaan yang berbeza.;
penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
11/15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
13/15 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menilai kepentingan mengekalkan hubungan antara Malaysia dengan negara luar.
2. Menganalisis cabaran negara dalam mengekalkan hubungan Malaysia dengan negara
luar.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 4 PS
TARIKH / HARI 26.01.2022/ RABU MASA 9.00am – 10.00am
Bidang 5.0 5.3
BIDANG STANDARD
PEMBELAJARAN/TAJUK
INSAN BERMORAL
KANDUNGAN
Prinsip Keadilan dan Keprihatinan
dalam Membuat Keputusan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
STANDARD 5.3.4 Mengekspresikan perasaan apabila membuat keputusan berasaskan prinsip keadilan
PEMBELAJARAN/ dan keprihatinan.
KRITERIA KEJAYAAN 5.3.5 Mengambil tindakan yang wajar berdasarkan prinsip keadilan dan keprihatinan
dalam kehidupan harian
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Guru dan murid bersoal jawab tentang prinsip keadilan dan keprihatinan dalam
AKTIVITI PENGAJARAN &
membuat keputusan
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan
REFLEKSI
STANDARD
1.2 Trend Semasa Dalam Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.2 Mengimbas dan menggariskan trend persekitaran perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai
objektif pembelajaran sekiranya:
Pada akhir pembelajaran 1.Menyatakan beberapa Tujuan Perniagaan
murid dapat; dan Pemilikan Perniagaan
OBJEKTIF KRITERIA
1. Mengimbas dan 2.Menerang dan menganalisis saiz dan
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
menggariskan trend skala perniagaan berdasarkan kriteria
persekitaran perniagaan tempatan, zon dan kebangsaan melalui
aktiviti Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Mengimbas dan menggariskan trend persekitaran perniagaan; penyelesaian
masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
Nilai - Ketekunan
27.01.2022
STANDARD
1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.6 Menjelaskan perkembangan perniagaan pada sektor utama, kedua dan ketiga
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menjelaskan 1.Menyatakan beberapa Tujuan Perniagaan
perkembangan perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
OBJEKTIF pada sektor utama, kedua KRITERIA
2.Menjelaskan perkembangan perniagaan
PEMBELAJARAN dan ketiga KEJAYAAN pada sektor utama, kedua dan ketiga
melalui aktiviti Pembelajaran secara dalam
talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menjelaskan perkembangan perniagaan pada sektor utama, kedua dan ketiga;
penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
STANDARD
1.1 Tujuan Perniagaan dan Pemilikan Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.3 Mengaplikasikan peranan kerajaan dalam perubahan persekitaran perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Mengaplikasikan 1.Menyatakan beberapa Trend Semasa
peranan kerajaan dalam Dalam Perniagaan
OBJEKTIF perubahan persekitaran KRITERIA 2.Mengaplikasikan peranan kerajaan
PEMBELAJARAN perniagaan. KEJAYAAN
dalam perubahan persekitaran
perniagaan. melalui aktiviti Pembelajaran
secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Mengaplikasikan peranan kerajaan dalam perubahan persekitaran perniagaan.
dengan melakukan aktiviti; penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
1. Guru dan murid bersoal jawab tentang prinsip keadilan dan keprihatinan dalam
AKTIVITI PENGAJARAN &
membuat keputusan
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
2. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan keprihatinan dalam membuat keputusan.
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan
REFLEKSI
AHAD
06.02.2022
4. Guru dan murid bersoal jawab tentang kepentingan membuat keputusan antara prinsip
keadilan dan keprihatinan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
5. Murid membincangkan contoh prinsip keadilan dan prinsip keprihatinan dalam membuat
PEMUDAHCARAAN (PdPC)
pertimbangan berdasarkan situasi.
6. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku.
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan
REFLEKSI
TAJUK 2.0 ORGANISASI PERNIAGAAN : Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
STANDARD
2.1 Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD
2.1.1 Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menyatakan maksud visi, 1.Menyatakan beberapa Penetapan Visi,
OBJEKTIF misi dan objektif KRITERIA Misi Dan Objektif Perniagaan
PEMBELAJARAN perniagaan. KEJAYAAN 2.Menyatakan maksud visi, misi dan
objektif perniagaan. melalui aktiviti
Pembelajaran secara dalam talian
3.Menjawab 5 soalan dengan tepat
Set Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui Sumbang saran antara
guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan; penyelesaian masalah
4. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Menjawab soalan latihan
5. Kemudian, murid membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
1. Guru dan murid bersoal jawab tentang sumber dan maklumat yang sahih demi mengekalkan
AKTIVITI PENGAJARAN & kesejahteraan sejagat
PEMUDAHCARAAN (PdPC) 2. Murid membincangkan tatacara menggunakan sumber dan menyebarkan maklumat demi
kesejahteraan sejagat
3. Murid menulis hasil perbincangan soalan latihan di dalam buku
Sains & Teknologi Modul Subjek / Modul HEBAT
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Patriotisme
Model/Gambar/Carta Lain-lain : ______________
Kerja
Kreativiti & Inovasi
Bahasa Keusahawanan Kelestarian Global
ELEMEN MERENTAS Kelestarian Alam
KURIKULUM (EMK) Sekitar TMK Pendidikan Kewangan
REFLEKSI