Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TAHUN 6 TEKUN)


MATA PELAJARAN
Pendidikan Jasmani
MINGGU 21 TARIKH 1/7/2021
HARI KHAMIS
KELAS 5 KARISMA MASA 11.00-11.30 pagi
BIL. MURID 45 orang
TEMA RONDOS KAMPUNG
TAJUK BALING-BALING BAWAH
STANDARD 1.8 Melakukan kemahiran asas permainan kategori pukul dan memadang dengan
KANDUNGAN lakuan yang betul.
2.8 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam
kemahiran asas permainan kategori pukul dan memadang.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.8.5 Membaling bola menggunakan balingan bawah pada pelbagai kelajuan.
PEMBELAJARAN 2.8.4 Mengenal pasti titik pelepasan (point of release) paling sesuai semasa
melepaskan bola dalam kemahiran balingan bawah.
5.4.7 Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

a) Psikomotor: Membaling bola menggunakan balingan bawah pada pelbagai


kelajuan.
b) Kognitif: Mengenal pasti titik pelepasan (point of release) paling sesuai
semasa melepaskan bola dalam kemahiran balingan bawah.
a) Afektif: Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti

EMK PENDIDIKAN MUZIK

PENGALAMAN Murid berkebolehan melakukan dua pergerakan langkah seiring mengikut muzik yang
SEDIA ADA didengar.

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

BAHAN BANTU 1. Komputer riba


MENGAJAR 2. Telefon pintar
3. Youtube
4. Google Classroom/ Google Meet
5. Whatsapp

AKTIVITI PdP Set Induksi


a) Murid akan menonton video berkaitan dengan aktiviti balingan secara aras
bawah.
b) Murid akan diterangkan mengenai kemahiran yang dipamerkan dalam video
tersebut.

Langkah/ Masa Isi Pembelajaran Aktiviti Catatan


Pengajaran dan
Pemudahcaraan

1.0 PERMULAAN Aktiviti memanaskan -Murid melakukan Strategi:


badan aktiviti Berpusatkan
i. Mobiliti memanaskan guru (Gaya
ii. Regangan badan bersama Arahan: A)
guru melalui
Google EMK:
Classroom. -Teknologi
maklumat
-Murid akan dan
melakukan aktiviti komunikasi
memanaskan

2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

badan dari -Pendidikan


kediaman masing- muzik
masing.
Kecergasan
Pelbagai:
-Kinestatik
- Visual
-Auditori

Bahan bantu
mengajar:
-Komputer
riba
-Telefon
pintar

2.0 Guru menerangkan dan -Guru Strategi:


PERKEMBANGAN menunjukkan menayangkan Pembelajaran
demonstrasi video berkenaan berpusatkan
dengan kemahiran guru
membaling secara
aras bawah EMK:
-Teknologi
maklumat
-Murid perlu dan
mengaplikasikan komunikasi
kemahiran yang -Pendidikan
dilakukan yang muzik
terdapat dalam
video tersebut.

Kecergasan
Pelbagai:
-Kinestatik
- Visual

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

- Guru akan -Auditori


memerhatikan
lakuan yang Bahan bantu
dilakukan oleh mengajar:
murid melalui -Pautan
peranti elektronik. Youtube
-Komputer
-Guru riba
memperbetulkan -Telefon
pergerakan murid pintar
yang tidak tepat.

3.0 KEMUNCAK Guru akan meminta -Murid perlu Strategi:


murid untuk bersama berada pada Berpusatkan
bola kecik kawasan yang murid
luas
-Murid diminita EMK:
untuk bersama -Teknologi
alatan yang maklumat
dikehendaki dan
-Murid akan komunikasi
mengikut arahan -Pendidikan
guru untuk muzik
bersedia dalam
membuat Kecergasan
balingan. Pelbagai:
-Kinestatik
Terdapat pelbagai - Visual
pergerakan -Auditori
dengan melihat
slide yang Bahan bantu
ditayangkan. mengajar:
a) Tangan ke -bantal
belakang
dengan 20

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

darjah dari
kedudukan
tangan di
sisi.
b) Tangan ke
belakang
dengan 45
darjah dari
kedudukan
tangan di
sisi.
c) Tangan ke
belakang
dengan 90
darjah dari
kedudukan
tangan di
sisi.

4.0 PENUTUP Aktiviti regangan / -Murid diminta EMK:


penyejukan badan untuk terus -Teknologi
bersama batal maklumat
yang gunakan. dan
-sambil lagu komunikasi
dimainkan murid - Pendidikan
perlu melakukan muzik
beberapa -Pendidikan
tegangan seni visual
fokusnya pada
bahagian tangan Kecergasan
-Murid perlu Pelbagai:
melakukan aktivti -Kinestatik
ini dengan - Visual

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

menggunakan -Auditori
batal tersebut

BUKU Buku Teks halaman 30

PAK-21 Keyakinan Diri


KBAT Mengaplikasi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI KEKUATAN
Berdasarkan pdpr pendidikan jasmani pada (selasa) 26/6/2021 telah berlangsung
proses pembelajaran melalui google meet yang mana mempunyai kekuatan dan juga
terdapat kelemahan. Antara kekuatan yang didapati daripada proses pengajaran
tersebut adalah murid lebih gemar terhadap paparan video sayang dilakukan
bermulanya proses pembelajaran pertengahan dan juga berakhiran. Bukan itu sahaja
murid-murid lebih gemar terhadap sikap guru yang mempunyai budi bahasa yang
melayani murid-murid seperti kawan-kawan yang menyebabkan mereka lebih suka
akan guru. Akhir sekali, untuk ke kekuantan adalah murid lebih faham akan paparan
visual yang menerangkan berkaitan dengan langkah-langkah untuk melakukan sesuatu
pergerakan.

KELEMAHAN
Selain itu masalah yang dapat dikenalpasti untuk kelas 5 karisma adalah murid-murid
agar sukar untuk menempatkan diri semasa proses pembelajaran ini menyebabkan
guru susah untuk mengenalpasti murid-murid tersebut.

PENAMBAHBAIKAN
Antara penambahbaikan yang boleh dilakukan adalah a guru perlu memberi peraturan
yang lebih awal bahawa murid-murid perlu lebih bersedia akan persiapan diri untuk
membuka kamera supaya pembelajaran tersebut lebih selesa.

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN MUDA

LAMPIRAN:
1.SET INDUKSI
Video aktivti balingan
https://www.youtube.com/watch?v=cdHl_PZWqPw

2.PERMULAAN
Video regangan
https://www.youtube.com/watch?v=PxMvkZh49Sk

3.PERKEMBANGAN
https://www.youtube.com/watch?v=0NzVhPQOT3Y
