Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30 Pendidi


8 Isnin 17/2/2020 6 kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyiapkan Kad Projek Menghargai Tokoh

1. Murid bercerita tentang tokoh negara yang mereka kenal atau tahu.
2. Murid membaca dan memahami cara menjalankan projek dalam buku teks halaman 33.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk menjalankan projek.
4. Setiap kumpulan memilh tokoh negara untuk diberi penghargaan.
5. Secara dalam kumpulan, murid menjalankan projek dengan memilih satu daripada kad
AKTIVITI
projek dalam buku teks. (KBAT)
PDPC
6. Murid membentangkan hasil projek dalam kelas. (PAK21) (PBD)
7. Murid menceritakan perasaan mereka apabila dapat mengharhai tokoh negara melalui
pelbagai cara. (PBD)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 33-34.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Pengalaman Peribadi)

Kuiz dan
ujian bertulis
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 1
DARJAH (PBD)
Buku
Bercerita
Latihan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : / 29

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20 Pendidi


8 Ahad 16/2/2020 6 Emerald kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyiapkan Kad Projek Menghargai Tokoh

1. Murid bercerita tentang tokoh negara yang mereka kenal atau tahu.
2. Murid membaca dan memahami cara menjalankan projek dalam buku teks halaman 33.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk menjalankan projek.
4. Setiap kumpulan memilh tokoh negara untuk diberi penghargaan.
5. Secara dalam kumpulan, murid menjalankan projek dengan memilih satu daripada kad
AKTIVITI
projek dalam buku teks. (KBAT)
PDPC
6. Murid membentangkan hasil projek dalam kelas. (PAK21) (PBD)
7. Murid menceritakan perasaan mereka apabila dapat mengharhai tokoh negara melalui
pelbagai cara. (PBD)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 33-34.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Pengalaman Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 1 PENTAKSIRAN BILIK Kuiz dan
DARJAH (PBD)
ujian bertulis
Buku
Bercerita
Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20 Pendidi


6
8 Ahad 16/2/2020
Diamond
kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyiapkan Kad Projek Menghargai Tokoh

1. Murid bercerita tentang tokoh negara yang mereka kenal atau tahu.
2. Murid membaca dan memahami cara menjalankan projek dalam buku teks halaman 33.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk menjalankan projek.
4. Setiap kumpulan memilh tokoh negara untuk diberi penghargaan.
5. Secara dalam kumpulan, murid menjalankan projek dengan memilih satu daripada kad
AKTIVITI
projek dalam buku teks. (KBAT)
PDPC
6. Murid membentangkan hasil projek dalam kelas. (PAK21) (PBD)
7. Murid menceritakan perasaan mereka apabila dapat mengharhai tokoh negara melalui
pelbagai cara. (PBD)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 33-34.

KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni


Learning Experiences
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Pengalaman Peribadi)

Kuiz dan
ujian bertulis
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 1
DARJAH (PBD)
Buku
Bercerita
Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 11.50 - 12.50
8 Isnin 17/2/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.2 Tolak dalam lingkungan 10 000.

STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor dari satu
nombor dalam lingkungan 10 000.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor dari satu
nombor dalam lingkungan 10 000.

KRITERIA Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor
KEJAYAAN dari satu nombor dalam lingkungan 10 000.
Tolak Berturut-turut (Buku teks jilid 1 – Muka surat 48 – 50)
1. Guru membimbing murid menolak tanpa mengumpul semula dahulu
sebelum menolak dengan mengumpul semula.
2. Guru tegaskan jawapan yang dipindahkan daripada langkah 1 kepada langkah
2 mestilah betul. (PAK21)
3. Guru membimbing murid menolak berturut-turut menggunakan data atau
AKTIVITI maklumat yang melibatkan urusan perniagaan.
PDPC 4. Murid menggunakan kad ayat matematik yang berlaminat untuk Projek Ria.
5. Murid jalankan aktiviti pengukuhan kuiz matematik yang merangkumi
pelbagai soalan.
(PBD)
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka
surat 29) (KBAT)
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Brainstorming Recap Group (Mengulangi / mengingat
AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku latihan
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta bulatan

ELEMEN MERENTAS
NILAI MURNI Baik hati
KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 PBD
kerja
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.50 - 12.50 Pendidi


8 Selasa 18/2/2020 6 kan
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara melalui lakonan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid membaca dan memahami situasi dalam buku teks halaman 36.
3. Secara berpasangan, murid menghuraikan cara mneghargai jasa dan sumbangan tokoh
negara. (KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid membincangkan kepentingan menghargai jasa tokoh

PDPC negara. (PAK21)


5. Murid melakonkan pelbagai cara memberikan penghargaan kepada tokoh negara dan
menceritakan perasaan mereka apabila dapat melakukannya. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 36.

KBAT Memahami EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Perbincangan di meja)

Maklum

PENTAKSIRAN BILIK
balas lisan
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2
DARJAH (PBD)
Buku
Latihan
KEHADIRAN : / 29

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa
ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
Pendidik
8 Isnin 17/2/2020 6 Emerald
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara melalui lakonan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid membaca dan memahami situasi dalam buku teks halaman 36.
3. Secara berpasangan, murid menghuraikan cara mneghargai jasa dan sumbangan tokoh negara.
(KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid membincangkan kepentingan menghargai jasa tokoh negara.

PDPC (PAK21)
5. Murid melakonkan pelbagai cara memberikan penghargaan kepada tokoh negara dan
menceritakan perasaan mereka apabila dapat melakukannya. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 36.

KBAT Memahami EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Perbincangan di meja)

Maklum balas
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 lisan
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
10.20 - 11.20
Pendidik
8 Isnin 17/2/2020 6 Diamond
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara melalui lakonan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid membaca dan memahami situasi dalam buku teks halaman 36.
3. Secara berpasangan, murid menghuraikan cara mneghargai jasa dan sumbangan tokoh negara.
(KBAT)

AKTIVITI 4. Secara dalam kumpulan, murid membincangkan kepentingan menghargai jasa tokoh negara.

PDPC (PAK21)
5. Murid melakonkan pelbagai cara memberikan penghargaan kepada tokoh negara dan
menceritakan perasaan mereka apabila dapat melakukannya. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 36.

KBAT Memahami EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Perbincangan di meja)

Maklum balas
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 2 lisan
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 10.50 - 11.50
8 Selasa 18/2/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.2 Tolak dalam lingkungan 10 000.

STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.2 Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor dari satu
nombor dalam lingkungan 10 000.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor dari satu
nombor dalam lingkungan 10 000.

KRITERIA Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik tolak melibatkan dua nombor
KEJAYAAN dari satu nombor dalam lingkungan 10 000.

Tolak Berturut-turut (Buku teks jilid 1 – Muka surat 48 – 50)


1. Guru membimbing murid menolak tanpa mengumpul semula dahulu
sebelum menolak dengan mengumpul semula.
2. Guru tegaskan jawapan yang dipindahkan daripada langkah 1 kepada
langkah 2 mestilah betul. (PAK21)
AKTIVITI 3. Guru membimbing murid menolak berturut-turut menggunakan data atau
maklumat yang melibatkan urusan perniagaan.
PDPC
4. Murid jalankan aktiviti pengukuhan kuiz matematik yang merangkumi
pelbagai soalan.
(PBD)
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka
surat 30) (KBAT)
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Brainstorming Recap Group (Mengulangi /
AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) mengingat semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku teks
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Mengaplikasi
NILAI MURNI Baik hati
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PBD
kerja
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa

Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 10.00 - 10.50
8 Rabu 19/2/2020 Matematik
Diamond 60 minit
BIDANG TAJUK / UNIT

NOMBOR DAN 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN


OPERASI BAHAGI

STANDARD KANDUNGAN 2.5 Operasi bergabung tambah dan tolak.

STANDARD PEMBELAJARAN
2.5.1 Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak
dalam lingkungan 10 000.

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan tolak dalam
lingkungan 10 000.

KRITERIA Murid dapat : Menyelesaikan ayat matematik operasi bergabung tambah dan
KEJAYAAN tolak dalam lingkungan 10 000.

Tambah dan Tolak (Buku teks jilid 1 – Muka surat 51 – 52)


1. Murid jalankan aktiviti tambah dan tolak menggunakan objek sebenar dan
simulasi.
2. Guru berikan penegasan supaya murid menyelesaikan ayat matematik
AKTIVITI mengikut turutan operasi.
3. Guru perbanyakkan kaedah simulasi yang melibatkan operasi bergabung
PDPC
untuk mengukuhkan pemahaman murid. (PAK21)
4. Murid membuat latihan lembaran kerja secara berpasangan. (PBD)
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka
surat 31 – 32) (KBAT)
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Brainstorming Recap Group (Mengulangi /
AKTIVITI PAK-21
(Sumbangsaran) mengingat semula)
BBB Buku teks Buku aktiviti Buku latihan
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta buih
NILAI MURNI Baik hati
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
KEUSAHAWANAN Keusahawan
Lembaran
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PBD
kerja
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30 Pendidik


8 Khamis 20/2/2020 6 an
60 minit
Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara melalui permainan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid membaca dan memahami cara bermain Permainan Berterima Kasih dalam buku teks
halaman 36. (KBAT)
3. Secara dalam kumpulan, murid menjalankan permainan Berterima Kasih. (PAK21)

AKTIVITI 4. Murid membuat rumusan tentang kepentingan mrnghargai jasa dan sumbangan tokoh

PDPC negara. (PBD)


5. Murid diberi Penilai Formatif halaman 37 dan Penilaian Sumatif halaman 38 sebagai kerja
rumah.
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 36.

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Perbincangan di meja)

Kuiz dan
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 ujian bertulis
(PBD)

Buku Latihan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : / 29
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30
Pendidik
8 Khamis 20/2/2020 6 Emerald
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
4. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
5. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
6. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara melalui permainan.

8. Murid mengimbas pelajaran lalu.


9. Murid membaca dan memahami cara bermain Permainan Berterima Kasih dalam buku teks
halaman 36. (KBAT)
10. Secara dalam kumpulan, murid menjalankan permainan Berterima Kasih. (PAK21)

AKTIVITI 11. Murid membuat rumusan tentang kepentingan mrnghargai jasa dan sumbangan tokoh negara.

PDPC (PBD)
12. Murid diberi Penilai Formatif halaman 37 dan Penilaian Sumatif halaman 38 sebagai kerja
rumah.
13. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
14. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

BBB Buku Teks ms 36.

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Perbincangan di meja)
Kuiz dan ujian
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 bertulis
(PBD)

Kuiz

REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

7.30 - 8.30
Pendidik
8 Khamis 20/2/2020 6 Diamond
60 minit an Moral
TEMA SAYA DAN NEGARA
UNIT 4

TAJUK JASA TOKOH NEGARA DIKENANG


STANDARD KANDUNGAN 4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara melalui permainan.

1. Murid mengimbas pelajaran lalu.


2. Murid membaca dan memahami cara bermain Permainan Berterima Kasih dalam buku teks
halaman 36. (KBAT)
3. Secara dalam kumpulan, murid menjalankan permainan Berterima Kasih. (PAK21)

AKTIVITI 4. Murid membuat rumusan tentang kepentingan mrnghargai jasa dan sumbangan tokoh negara.

PDPC (PBD)
5. Murid diberi Penilai Formatif halaman 37 dan Penilaian Sumatif halaman 38 sebagai kerja
rumah.
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB Buku Teks ms 36.

KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni


Table Talkers
PAK 21 NILAI Berterima Kasih
(Perbincangan di meja)

Kuiz dan ujian


PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (PBS) 4 bertulis
(PBD)

Buku Latihan
KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
o Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana ____________________________
REFLEKSI / IMPAK o Mesyuarat / Kursus
o Program Sekolah
o Mengiringi Murid Keluar/ Aktiviti Luar
o Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Bencana / Cuti Khas
o Cuti Am / Cuti Peristiwa
Aktiviti PdP dibawa ke_____________________________________________________________
