Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI

Kelas: 6 Intan Tarikh: 06/10/2022


Hari: Khamis Masa: 7.40 – 8.40 pagi (60 minit)
Umur: 6 Tahun Bil. Kanak-Kanak: 25 Orang
Tema: Diri saya Sub Tema: Sains Awal
Tunjang (KSPK): Sains dan Teknologi
Standard Kandungan SA 2.1 Membuat pemerhatian menggunakan kelima lima deria
(KSPK):
Standard Pembelajaran: SA 2.1.1 Memerhati persekitaran menggunakan deria:
i. Penglihatan
ii. Pendegaran
iii. Sentuhan
iv. Bau
v. Rasa
Kesepaduan Tunjang: PM 12.1.1 Menunjukkan sikap bekerjasama dalam melaksanakan
tugasan
Pengetahuan Sedia Ada: Kanak-kanak tahu apa itu lima organ deria dan fungsinya
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat:
i. Dapat mengetahui tentang lima organ deria seperti
kulit, mata, hidung, telinga dan lidah.

ii. Memahami fungsi lima organ deria seperti


penglihatan, pendengaran, bau, rasa dan sentuhan.
Senarai BBM / Alat: 1. Kad Board
2. Kad bergambar
3. Lapik hiasan
4. Pelekat
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Set Induksi Bercerita 1. Pendidik menceritakan apa KB: Menganalisis
7.40 – 7.55 pagi itu lima organ deria,
(15 minit) sambil menunjukkan BBM Contoh Soalan:
kad lima organ deria. 1. Apakah itu organ
deria?
2. Kanak-kanak meneka lima
organ deria sambil 2. Dimana organ
pendidik meletakkan lima deria ini terletak
organ deria pada anggota pada bahagian
badan di BBM. anggota badan
kita?

BBM: Lima Organ Deria


Langkah 1 Penjelasan 1. Pendidik menjelaskan KB: Memahami
7.55 – 8.15 pagi fungsi organ deria pada
(20 minit) anggota badan. Contoh Soalan:
1. Apakah nama lima
2. Kanak-kanak menamakan deria?
lima deria dengan betul
(sekurang-kurang 3) 2. Sila lekatkan
fungsi deria pada
- Mata untuk melihat kelima organ deria.
- Telinga untuk
mendengar
- Lidah untuk merasa HP 1

BBM: Fungsi organ deria


Penutup Penerokaan 1. Kanak-kanak telah
8.15 – 8.40 pagi melekatkan gambar fungsi NT: Keseronokan
(25 minit) deria pada setiap lima melakukan aktiviti dan
organ deria. mematuhi arahan.
2. Pendidik telah
memberikan kertas kerja
tentang lima organ deria
kepada kanak-kanak.

3. Pendidik telah
membimbing kanak-kanak
untuk melakukan kertas
kerja mereka.

REFLEKSI
Kekuatan 20 orang murid telah memahami dan mencapai tujuan
pembelajaran pada hari ini.
Kelemahan Hanya 5 orang murid sahaja yang tidak menguasai tujuan
pembelajaran pada hari ini kerana tidak memberikan respon
dan tidak menyiapkan tugasan.
Penambahbaikan Pada masa yang akan datang, saya harus menggunakan
strategi pembelajaran yang mudah untuk mengajar kanak-
kanak yang tidak menguasai subjek tersebut.
