Anda di halaman 1dari 10

1.

0 Perancangan Pengajaran Berdasarkan Model ASSURE

Tarikh : 25 September 2022


Bilangan : 25 orang
Tahun : 5 Rayyan
Tempoh Masa : 1 jam (8.15am - 9.15am)
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Tahun 5
Tajuk : Tayammum
Tema : Ibadah
Nama Guru : Ustaz Faliqh, dan pembantu (Ustaz Asyraf & Ustaz Arif)

Analyze Learners (analisis pelajar)

Tarikh : 25 September 2022


Bilangan : 25 orang
Tahun : 5 Rayyan
Tempoh Masa : 1 jam (8.15am - 9.15am)
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Tahun 5
Tajuk : Tayammum
Tema : Ibadah
Nama Guru : Ustaz Faliqh, dan pembantu (Ustaz Asyraf & Ustaz Arif)

Kemahiran : Penerangan, Perbincangan, Soal jawab dan Banding Beza.

Pengalaman
Sedia Ada : Murid-murid sudah mengenal debu tanah dan pernah mengalami
situasi
apabila tiada air dirumah.

State objectives (nyatakan objektif)

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran;

1. Semua murid dapat menerangkan pengertian tayammum dengan


jelas dan betul.
2. Semua murid dapat menerangkan sebab-sebab yang
mengharuskan tayamum sekurang-kurangnya 3 daripada 5
sebab dengan tepat dan jelas.
3. Semua murid dapat menjelaskan semua rukun tayammum dan
sekurang-kurangnya 4 daripada 7 perkara sunat ketika
bertayamum dengan betul.
4. Semua murid dapat mengaplikasikan cara-cara bertayamum
dengan betul dan baik.
Select Media, Method and Materials (pemilihan media, kaedah dan bahan)

Alat Bantu
Mengajar (ABM) : i - Laptop & Smart Tv
ii - Video ‘Rukun Tayamum, Sunat Tayammum & Cara Bertayamum ’
iii - Aplikasi Kahoot/ word wall
iv - Lagu Tayamum (Audio/Video)

Utilize media and materials (penggunaan media dan bahan)

1. Guru akan memperdengarkan lagu belajar tayamum yang diadaptasikan daripada lagu ‘anak
kambing saya

2. Guru akan menyanyi dan membuat pergerakan tayamum dihadapan murid.

3. Guru mengarahkan semua murid untuk berdiri dan menyanyi bersama dengan guru sehingga
lagu selesai.

4. Guru menayangkan kuiz tentang tayamum dalam aplikasi word wall.

5. Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk menjawab soalan mengenai tayamum.

6. Guru mencatat markah yang diperoleh oleh setiap kumpulan.

7. Guru memberi peneguhan positif kepada kumpulan yang menang.

8. Guru memberi latihan pengukuhan berdasarkan objektif pembelajaran.

Require Learner Participation (penglibatan pelajar)

1. Murid diminta untuk mendengar dan mengikut lagu yang dimainkan oleh guru dan melihat
tarian/pergerakan guru semasa guru menyanyi.

2. Murid diminta untuk menyanyi dan membuat pergerakan tayamum mengikut lagu yang
dimainkan sambil berdiri di tempat mereka.

3. Setiap wakil kumpulan akan menjawab soalan yang diajukan oleh word wall.

4. Kumpulan yang berjaya mengumpul mata yang tinggi akan dikira sebagai pemenang.

5. Murid akan mendapat hadiah/peneguhan positif daripada guru.

6. Murid dikehendaki menjawab latihan yang diberikan dan hantar pada kelas seterusnya.
Evaluate And Revise (nilai dan kaji semula)

1. Murid diminta menyebut semula konsep tayamum dan hukum bertayamum.

2. Murid-murid diberikan lembaran kerja sebagai latihan pengukuhan.

3. Murid diingatkan untuk sentiasa menjaga kebersihan diri.

4. Murid diberikan nasihat supaya sentiasa menunaikan solat walau berada dalam apa jua
keadaan sekalipun.

2.0 Perancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 25 September 2022


Bilangan : 25 orang Analyze
Tahun : 5 Rayyan Learner
Tempoh Masa : 1 jam (8.15am - 9.15am)
s
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Tahun 5
Tajuk : Tayammum
Tema : Ibadah
Nama Guru : Ustaz Faliqh, dan pembantu (Ustaz Asyraf & Ustaz Arif)

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran;

5. Semua murid dapat menerangkan pengertian tayammum dengan


jelas dan betul.
6. Semua murid dapat menerangkan sebab-sebab yang
mengharuskan tayamum sekurang-kurangnya 3 daripada 5 sebab
dengan tepat dan jelas.
7. Semua murid dapat menjelaskan semua rukun tayammum dan
sekurang-kurangnya 4 daripada 7 perkara sunat ketika
bertayamum dengan betul.
8. Semua murid dapat mengaplikasikan cara-cara bertayamum
dengan betul dan baik.

Kemahiran : Penerangan, Perbincangan, Soal jawab dan Banding Beza.

Pengalaman
Sedia Ada : Murid-murid sudah mengenal debu tanah dan pernah mengalami situasi
apabila tiada air dirumah.
Alat Bantu
Mengajar (ABM) : i - Laptop & Smart Tv
ii - Video ‘Rukun Tayamum, Sunat Tayammum & Cara Bertayamum ’
iii - Aplikasi Kahoot/ word wall
iv - Lagu Tayamum (Audio/Video)

Masa/Langk Isi/Tajuk Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


ah Kemahiran

Mukadimah 1. Kelas dimulakan 1. Guru meminta 1. Ketua kelas Adab belajar


(2 minit) dengan murid murid-murid untuk diminta untuk
membaca doa membaca doa mengetuai bacaan
belajar, doa Nilai:
melafazkan dua 2. Guru Kerjasama
kalimah syahadah mengarahkan 2. Murid-murid lain dalam
dan surah al murid-murid untuk mengikut bersama- membaca
fatihah melafazkan kalimah sama bacaan doa dengan
syahadah beramai- dan serentak
Bacaan doa ramai mengaminkannya.
belajar:
3. Semua murid Khusyuk dalam
melafazkan dua membaca doa
kalimah syahadah
bersama-sama

Set Induksi Guru membuat 1. Guru memberikan 1. Murid-murid Strategi :


(5 minit) lakonan tentang satu situasi dimana diminta untuk fokus Berpusatkan
tayamum. tangannya telah dan melihat dengan guru dan murid
disemen. teliti kepada
lakonan yang
2. Guru mengaitkan diberikan oleh guru. Kaedah :
situasi tersebut Perbincangan ,
dengan bagaimana 2. Murid-murid dan soal jawab
dia hendak guru saling
berwudhu ketika itu. bersumbang saran Nilai :
mengenai lakonan. Keberanian,
3. Soalan: kebebasan
Bagaimana cara 3. Murid
untuk berwudhu jika memberikan
tangan saya dalam jawapan
keadaan bersimen berdasarkan
begini? kefahaman sedia
ada terhadap
soalan yang
diajukan

4. Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan tajuk pada
hari ini :
“Tayamum”.
Langkah 1 Tayang slaid 1. Guru 1. Murid diminta Terapi : -
(10 minit) mengenai menayangkan slaid untuk membaca Pertuturan
pengertian pengertian pengertian
tayamum & sebab- tayamum. tayamum yang Nilai : -
sebab tertera pada slaid. Mendengar
mengharuskan 2. Guru arahan
tayamum menjelaskan 2. Murid diminta -Fokus
pengertian tayamum untuk membaca
kepada semua sebab-sebab yang BBM :
murid. mengharuskan -Laptop
tayamum yang -Smart TV
3. Guru tertera pada slaid
menayangkan slaid Teknik :
sebab-sebab 3. Murid menjawab -Bersoal jawab
mengharuskan soalan yang
tayamum. diajukan oleh guru. Strategi :
-Berpusatkan
4. Guru 4. Murid diminta guru
menjelaskan untuk mengulang -Berpusatkan
mengenai sebab- semula pengertian murid
sebab tayamum dan
mengharuskan sebab
tayamum. mengharuskan
tayamum
5. Guru bersoal
jawab dengan murid
mengenai
pengertian dan
sebab-sebab yang
mengharuskan
tayamum

Langkah 2 Rukun Tayamum & 1. Guru 1. Murid melihat Terapi :


(12 minit) Perkara sunat memaparkan slaid paparan slaid yang -Pertuturan
ketika Tayamum berkaitan dengan ditayangkan oleh
rukun tayamum. guru Nilai :
-Fokus
2. Guru 2. Seorang murid -Kesungguhan
menerangkan akan membaca -Kerjasama
secara terperinci rukun tayamum
mengenai rukun yang terpapar pada BBM :
tayamum. slaid dan diikuti -Video
dengan murid yang mengenai rukun
3. Guru lain. tayamum dan
memaparkan slaid sunat ketika
tentang perkara 3. Seorang murid bertayamum
sunat ketika akan membaca -Laptop & Smart
bertayamum. perkara sunat TV
ketika bertayamum
4. Guru yang terpapar pada Teknik :
menerangkan slaid dan diikuti -Tikrar
secara terperinci dengan murid yang -Penerangan
mengenai perkara lain.
https://youtu.be/2J sunat ketika Strategi :
ZpLPAKagA bertayamum. 4. Murid -Berpusatkan
mendengar guru
https://youtu.be/Xc 5.Guru penerangan -Berpusatkan
D_hRzsKuk menayangkan video daripada guru murid
berkaitan rukun mengenai rukun
tayamum dan dan perkara sunat
perkara sunat ketika ketika bertayamum.
bertayamum.
4. Murid menonton
6. Guru video rukun
membimbing dan tayamum dan
memantau murid perkara sunat
membaca niat ketika bertayamum
tayamum secara
berpasangan. 5. Murid membaca
niat tayamum
secara
berpasangan
sambil dipantau
oleh guru

Langkah 3 Cara-cara 1. Guru 1. Murid membaca Terapi :


(12 minit) bertayamum memaparkan slaid tentang cara-cara -Pertuturan
berkaitan dengan bertayamum pada -Motor halus
cara-cara slaid secara
bertayamum. beramai-ramai Nilai :
2. Murid -Kerjasama
mendengar -Keyakinan
penerangan -Fokus
daripada guru -Patuh arahan
2. Guru tentang cara-cara
menerangkan bertayamum BBM :
secara terperinci -Video
mengenai cara-cara 3. Murid mengenai cara-
bertayamum. menyatakan cara
kefahaman mereka bertayamum
https://youtu.be/4ut 3. Guru mengenai video -Laptop & Smart
7riJ6yho memaparkan video yang ditonton TV
tentang cara-cara
bertayamum.
4. Guru 4. Murid bergerak
menanyakan membentuk 5
pendapat murid kumpulan
mengenai video
yang dipaparkan 5. Murid berbincang
dalam kumpulan
5. Guru meminta kecil mengenai
murid menyatakan cara melakukan
semula cara-cara tayamum
bertayamum
6. Seorang wakil
setiap kumpulan
diminta untuk
datang ke hadapan
kelas dan
melakukan cara
bertayamum
7. Murid diminta
mengulang semula
serta menyebut
cara bertayamum
secara beramai-
ramai

Langkah 4 Nyanyian lagu 1. Guru akan 1. Murid diminta Rentasan :


(14 minit) tayamum mengikut memperdengarkan untuk mendengar Muzik dan
irama ‘anak lagu belajar dan mengikut lagu Pergerakan.
kambing saya’ tayamum yang yang dimainkan
diadaptasikan oleh guru dan BBM :
daripada lagu ‘anak melihat Audio ‘lagu
kambing saya’ tarian/pergerakan belajar
2. Guru akan guru semasa guru tayamum’,
menyanyi dan menyanyi. Laptop, Smart
https://youtu.be/T8 membuat 2. Murid diminta Tv, aplikasi
eAn8o7ldE pergerakan untuk menyanyi Word Wall
tayamum dihadapan dan membuat
Padankan rukun murid. pergerakan Nilai :
tayamum dan 3. Guru tayamum mengikut 1. Bekerjasama
jawab soalan mengarahkan lagu yang 2. Toleransi
berkaitan dengan semua murid untuk dimainkan sambil 3. Hormat-
tayamum dalam berdiri dan berdiri di tempat menghormati
aplikasi word wall. menyanyi bersama mereka. 4. Muafakat
dengan guru
sehingga lagu 3. Setiap wakil
selesai. kumpulan akan
menjawab soalan
yang diajukan oleh
word wall.
1. 4. Guru 4. Kumpulan yang
https://wordwall.net menayangkan kuiz berjaya mengumpul
/ms/resource/7285 tentang tayamum mata yang tinggi
336 dalam aplikasi word akan dikira sebagai
wall. pemenang.

2. 5. Guru meminta 5. Murid akan


https://wordwall.net wakil setiap mendapat
/ms/resource/5701 kumpulan untuk hadiah/peneguhan
312 menjawab soalan positif daripada
mengenai tayamum. guru.

6. Guru mencatat 6. Murid


markah yang dikehendaki
diperoleh oleh menjawab latihan
setiap kumpulan. yang diberikan dan
hantar pada kelas
7. Guru memberi seterusnya.
peneguhan positif
kepada kumpulan
yang menang.

8. Guru memberi
latihan pengukuhan
berdasarkan objektif
pembelajaran.

Penutup Guru dan murid 1. Guru menyoal 1. Murid diminta Nilai :


(5 minit) membuat rumusan semula murid menyebut semula Menjaga ibadah
pembelajaran tentang konsep konsep tayamum solat
bertayamum yang dan hukum
telah dipelajari bertayamum.

2. Guru memberi 2. Murid-murid


latih tubi untuk diberikan lembaran
disiapkan di rumah kerja sebagai
latihan
3. Guru memberi pengukuhan.
nasihat dan
mengucapkan 3. Murid diingatkan
terima kasih untuk untuk sentiasa
pembelajaran hari menjaga
ini. kebersihan diri.

4. Murid diberikan
nasihat supaya
sentiasa
menunaikan solat
walau berada
dalam apa jua
keadaan sekalipun.

Refleksi :
