Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran: Modul: Bahasa Kelas: 4 Ikhlas, 4


Tarikh: 22.3.2023
Pendidikan muzik Muzik Adil, Hari: Rabu
(Unit1) Topik: Elemen Bil murid: Masa:8.20 – 8.50,
Muzik 9.50 – 10.20 pg
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ
Pembelajaran: kerjasama dan dan Moral
1.1.1(KT) 1.1.2(KT) disiplin

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Murid-murid menyanyikan lagu “Not Berbunyi”.
Pada akhir sesi 2. Murid-murid diperkenalkan nama-nama dan kedudukan not-
pdpc, murid-murid not G, A, B pada baluk.
akan dapat 3. Pengenalan simbol-simbol muzik kepada murid-murid.
mengenal pasti not
G, A, B pada baluk
dan melukiskan
baluk, bar dan garis
bar, klef trebel,
garis penamat dan
tanda ulangan
dengan kemas.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Teori Muzik (Klef treble)

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang not B, A. G ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2. Guru memperdengarkan lagu “Not Menyebut nama-
Berbunyi”. nama dan
3. Murid-murid menyanyikan lagu “Not kedudukan not-not
Berbunyi”. G, A, B pada baluk.
4. Murid-murid diperkenalkan nama-nama
dan kedudukan not-not G, A, B pada
baluk.
5. Pengenalan simbol-simbol muzik
kepada murid-murid.
aktiviti Planari Pentaksiran kendiri
murid mengisi kad pentaksiran kendiri

Kerja susulan Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan


untuk murid. Penerangan Menyebut nama- Menerangkan
Membuat ulangkaji semula dengan nama dan semula tentang
untuk minggu lebih teliti kedudukan not-not aktiviti yang telah
depan G, A, B pada baluk. dipelajari
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6
TARIKH 22/3/2023 MASA 10.20 – 10.50
MINGGU 1 pg
HARI Rabu KELAS 6 Rajin
UNIT Pameran Kesihatan
TAJUK Hargai Perubahan Diri

STANDARD 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri


KANDUNGAN dan reproduktif
STANDARD 1.1.1 Menjelaskan perubahan fizikal lelaki dan perempuan
PEMBELAJARAN apabila memasuki alam remaja.
1.1.2 Mengaplikasikan cara menghargai perubahan fizikal
sebagai remaja lelaki dan perempuan.
1.1.3 Membuat penilaian terhadap perubahan diri sebagai remaja
lelaki dan perempuan untuk diterima serta dihargai.
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan Murid dapat :
pembelajaran , murid dapat :
1. nyatakan cara-cara menjaga
1. Membuat penilaian terhadap kebersihan diri.
perubahan diri sebagai remaja lelaki 2. Membuat bandingan bagaimana
dan perempuan untuk diterima serta mengawal emosi mengikut
dihargai. perubahan fizikal yang berlaku
2. Nyatakan cara menghargai pada diri.
perubahan fizikal sebagai remaja
lelaki dan perempuan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan
KK dan Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar
secara kolaboratif dan Pentaksiran
3. Murid bersoal jawab tentang perbezaan 6. Murid membuat penilaian sendiri
antara lelaki dan wanita. terhadap perubahn fizikal yang berlaku
4. Murid rujuk jadual yang mereka telah pada diri mereka.
bina pada kelas yang lepas dan 7. Murid bincangkan bersama guru
bincangkan dua hormon (hormon cara untuk mengawal emosi apabila
testosteron dan hormon estrogen) yang berlaku perubahan fizikal pada diri.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

mempengaruhi perubahan fizikal 8. Murid dibahagikan kepada berapa


manusia. Table Talkers (Perbincangan di kumpulan dan bina peta minda
Meja) bagaimakah cara menjaga
5. Murid bersama mendeklamasikan sajak kebersihan dan kesihatan diri
‘Hargai Perubahan’. (Buku teks ms. 75) apabila berlaku perubahan fizikal
pada diri seorang murid perempuan
dan lelaki Mind Map (Peta Minda)
9. Murid bentangkan hasil
perbincangan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 073- Buku Aktiviti hlmn 000
075
ABM/BBM - STRATEGI Pembelajaran
PdP Konstektual
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAK-21 Table Talkers
(Perbincangan di
Meja)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja
P&P Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif


pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif
pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan
kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA
Pendidikan Kesihatan MINGGU 1
PELAJARAN
KELAS 4 Disiplin MASA 11.20 – 11.50 pg
TARIKH 22.3.2023 HARI Rabu
Unit : 1;Gerak Gimnas-Aras Kestabilan

KOD 1.1.1
KOD 1.1.2
STANDARD
STANDARD 1.1,
PEMBELAJ 1.1.3
KANDUNGAN
ARAN 1.1.4
Diakhir pdp, murid akan
dapat :
1. menyatakan maksud
1. Menyatakan maksud akil baligh
OBJEKTIF akli baligh dengan KRITERIA 2. Menyatakan
PEMBELAJARA betul KEJAYAAN perubahan akli baligh
N 2. Menjelaskan 2 bagi lelaki
perubahan akli
baligh lelaki

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

1. Murid diminta menyatakan perbezaan kanak lelaki dan remaja


AKTIVITI
PERMULAAN lelaki.
2. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pembelajaran hari ini.

3. Murid diterangkan dengan maksud akil baligh dan ihtilam.


4. Murid menyenaraikan perbezaan kanak lelaki dengan lelaki
AKTIVITI
dewasa.
UTAMA
5. Jawapan murid dikaitkan dengan perubahan fizikal lelaki selepas
akil baligh
AKTIVITI 6. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.
PENUTUP
PEMBELAJARA
N ALAF 21  Round  Peta I-  Three  Lain – lain :
P. Koperatif Table Think Stray, One ___________________
 PBL  Think,  Role Stay ____________
 P. Masteri Pair – Play/Main  Pembenta
 Inkuiri Pen. Share Peranan ngan Hasil
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sendiri
 Gallery  Deklamasi
 PM.  Hot Seat
walk Sajak/Nya
Masalah
nyian

 Buku
 Lain-lain :
teks  Internet
 Radio / TV ___________________
BAHAN BANTU  Kad  Eksperime
BELAJAR  Bola _____
manil n ___________________
(BBB)  Field
a  Gambar _______________
Marker ___________________
 Power /cerita
______________
point

 Interperso
KECERDASAN  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
nal
PELBAGAI  Verbal  Logik  Visual
 Intraperso
Linguistik Matematik Ruang
nal

ELEMEN
MERENTASI  Kreativiti &  Keusahawan
 TMK
KURIKULUM Inovasi an
(EMK)

 Membandin  Menghubungk
 Membuat  Membuat
g beza ait
KEMAHIRAN Inferens Keputusan
 Mengkateg  Menginterpret
BERFIKIR  Membuat  Membuat
ori asi Ramalan Rumusan
 Menjana  Mencipta  Mentafsir  Menilai
Idea Analogi
 Hasil
 Lembaran  Lisan
PENILAIAN Pembentanga
Kerja  folio
PENGAJARAN  Pemerhatia n  Lain – lain :
 Perbincanga
&  Tugasan ___________
n n
PEMBELAJARA individu / _________
N  Kuiz  Senarai
kumpulan
 Projek semak
 Ujian
ELEMEN 6K
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

 Komunik  Pemikiran
asi Kritikal
 Kolabor  Kreativiti dan
atif inovatif
 Karektor  Kebangsaan

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat /
 Cuti Rehat / Cuti
Kursus
REFLEKSI Sakit
 Program
Aktiviti pengajaran &  Cuti Bencana /
pembelajaran ditangguhkan Sekolah
Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi
 Cuti Peristiwa /
Murid Keluar
Cuti
 Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke :

KERJA PEMULIHAN
SUSULAN
UNTUK MURID PENGAYAAN
