Anda di halaman 1dari 21

MINGGU 38

ISNIN
16 JANUARI 2023
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : REKABENTUK PENGATUCARAAN KELAS : TARIKH :
4 SERI AMMAR 16/1/2023
REKABENTUK DAN TEKNOLOGI TOPIK : ASAS PENGATUCARAAN MASA : HARI :
0915-1015 SELASA
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
6.1 6.1.4, 6.1.5 BERDAYA KEUSAHAWANAN
SAING
ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR / KEMAHIRAN MEMIMPIN
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / IDENTITI NASIONAL /
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
-Menghuraikan satu masalah menggunakan Menjawab soalan berkaitan tajuk pelajaran di dalam
pseudokod dan carta alir. buku aktiviti.
-Menyatakan maksud pengaturcaraan dan
kegunaan atur cara dalam perkakasan harian.

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Buku teks carta algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai mesin layan diri berfungsi.

2. Mengaitkan dengan tajuk pelajaran.


3. Meneliti bahan bermaklumat dalam buku teks.
4. Guru menerangkan mengenai pengatucaraan dan kegunaan atur cara dalam
AKTIVITI UTAMA perkakasan harian.
5. Menghuraikan satu masalah menggunakan pseudokod dan carta alir.
6. Menulis pseudokod dan melukis carta alir struktur kawalan jujukan dalam
situasi ringkas.

AKTIVITI PENUTUP Menjawab soalan berkaitan tajuk dalam buku aktiviti.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : PERTOLONGAN CEMAS KELAS : TARIKH :
4 SERI AMMAR 16/1/2023
PENDIDIKAN KESIHATAN TOPIK : PENGETAHUAN ASAS MASA : HARI :
PERTOLONGAN CEMAS 1315-1345 ISNIN
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
9.1 9.1.1 KESELAMATAN NILAI MURNI

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR KEMAHIRAN MEMIMPIN
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / IDENTITI NASIONAL /
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Menyatakan punca kecederaan lebam dan Menjawab soalan berkaitan tajuk dalam buku aktiviti.
terseliuh

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Medium : Buku teks dan buku aktiviti

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai kecederaan yang pernah murid-murid alami.

2. Mengaitkan perbincangan dengan tajuk pelajaran.


3. Meneliti dan memahami isi pelajaran melalui buku teks.
AKTIVITI UTAMA
4. Menyatakan punca kecederaan lebam dan terseliuh.
5. Mengenalpasti punca kecederaan lebam dan terseliuh

AKTIVITI PENUTUP Menjawab soalan berkaitan tajuk dalam buku aktiviti.

IMPAK / REFLEKSI
KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


MINGGU 38
SELASA
17 JANUARI 2023
MINGGU 38
RABU
18 JANUARI 2023
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : BULAN DAN BINTANG KELAS : TARIKH :
3 SERI ADIKA 18/1/2023
PENDIDIKAN KESENIAN BIDANG : MEMBENTUK DAN MASA : HARI :
MEMBUAT BINAAN 1115-1215 JUMAAT
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
3.1,2.3,2.3 3.1.1, 3.1.2, 3.2.1, 3.2.2, 3.3.1, 3.3.2 KREATIF KEUSAHAWANAN

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Murid dapat menyatakan dan membuat Menghasilkan mobil bertema dengan kemas dan teliti.
pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan
dalam penghasilan karya.
- Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik penghasilan
mobil.
- Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa
seni visual, kefahaman media, serta kemahiran teknik
dan proses dalam menghasilkan karya seni
- Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya
sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan
pada bahasa seni visual.

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Medium : Contoh karya.
Media : kertas manila, kertas lukisan,gam, gunting, warna
air dan bahan yang dirasakan perlu.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai alam cakarawala.

2. Mengaitkan dengan tajuk aktiviti.


3. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilakukan.
AKTIVITI UTAMA 4. Mempamerkan contoh karya yang telah siap kepada murid-murid.
5. Bersoaljawab mengenai bahasa seni visual pada karya.
6. Menerangkan mengenai teknik menghasilkan karya mobil

AKTIVITI PENUTUP Murid menghasilkan karya sambil dibimbing oleh guru.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : GASING MUDAH KELAS : TARIKH :
2 SERI ADIKA 181/1/2023
PENDIDIKAN KESENIAN TOPIK : MEMBENTUK DAN MASA : HARI :
MEMBUAT BINAAN 1215-1315 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
4.1,4.2,4.3 4.1.1, 4.1.2, 4.2.1, 4.2.2, 4.3.1, 4.3.2 PATRIOTISME KEUSAHAWANAN

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian Menghasilkan karya gasing dengan kemas dan teliti.
terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam
penghasilan gasing.
-Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik dalam
penghasilan gasing.
-Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses
dalam penghasilan karya.

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Medium : Contoh karya.
Media : kertas lukisan, kertas warna warna pensil dan
bahan yang dirasakan perlu.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai permainan tradisioanal.

2. Mengaitkan dengan tajuk aktiviti.


3. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilakukan.
AKTIVITI UTAMA 4. Mempamerkan contoh karya yang telah siap kepada murid-murid.
5. Bersoaljawab mengenai bahasa seni visual pada karya.
6. Menerangkan mengenai teknik menghasilkan karya gasing

AKTIVITI PENUTUP Murid menghasilkan karya sambil dibimbing oleh guru.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


MINGGU 38
KHAMIS
19 JANUARI 2023
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : REKABENTUK PENGATUCARAAN KELAS : TARIKH :
4 SERI ADIKA 19/1/2023
REKABENTUK DAN TEKNOLOGI TOPIK : ASAS PENGATUCARAAN MASA : HARI :
1115-1215 KHAMIS
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
6.1 6.1.4, 6.1.5 BERDAYA KEUSAHAWANAN
SAING
ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR / PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
-Menghuraikan satu masalah menggunakan Menjawab soalan berkaitan tajuk pelajaran di dalam
pseudokod dan carta alir. buku aktiviti.
- -Menyatakan maksud pengaturcaraan dan
kegunaan atur cara dalam perkakasan harian.

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Buku teks carta algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai mesin layan diri berfungsi.

2. Mengaitkan dengan tajuk pelajaran.


3. Meneliti bahan bermaklumat dalam buku teks.
4. Guru menerangkan mengenai pengatucaraan dan kegunaan atur cara dalam
AKTIVITI UTAMA perkakasan harian.
5. Menghuraikan satu masalah menggunakan pseudokod dan carta alir.
6. Menulis pseudokod dan melukis carta alir struktur kawalan jujukan dalam
situasi ringkas.

AKTIVITI PENUTUP Menjawab soalan berkaitan tajuk dalam buku aktiviti.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : SUKAN KEBANGGAAN KELAS : TARIKH :
NEGARA 6 SERI AMAR 19/1/2023
SEJARAH MASA : HARI :
TOPIK : SUKAN KEBANGGAAN 1215-1315 KHAMIS
NEGARA
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
12.1 12.1.1, 12.1.2, 12.1.5 BERSYUKUR PATRIOTIK

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR / PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
- Menyatakan pencapaian Malaysia dalam bidang Pada akhir PdPc, murid boleh ;
sukan di peringkat kebangsaan dan antarabangsa. - Menjawab soalan berkaitan tajuk dengan baik.
- Menjelaskan peranan Malaysia dalam penganjuran
sukan antarabangsa.
- Menjelaskan kepentingan penglibatan pelbagai kaum
mengharumkan nama negara dalam bidang sukan.
KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR
Medium : Buku Teks, Buku aktiviti

RANGKA PENGAJARAN

Bersoaljawab mengenai acara sukan terbesar yang murid ketahui.


AKTIVITI PERMULAAN
.

2. Mengaitkan dengan tajuk pelajaran.


3. Meneliti bahan bermaklumat dalam buku teks.
4. Murid menyatakan pencapaian Malaysia dalam bidang sukan di peringkat
kebangsaan dan antarabangsa.
AKTIVITI UTAMA
5. Menjelaskan peranan Malaysia dalam penganjuran sukan antarabangsa.
6. Menghubungkait kepentingan penglibatan pelbagai kaum mengharumkan
nama negara dalam bidang sukan.

AKTIVITI PENUTUP Menjawab soalan berkaitan tajuk dengan baik.

KEHADIRAN :
IMPAK / REFLEKSI

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

_____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


INTERVENSI
MINGGU 38
JUMAAT
20 JANUARI 2023
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : TEKNOLOGI PERTANIAN KELAS : TARIKH :
5 SERI ADIKA 20/1/2023
REKABENTUK DAN TEKNOLOGI TOPIK : REKA BENTUK TEKNOLOGI MASA : HARI :
PERTANIAN BANDAR 0815-0915 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
7.1 7.1.1, 7.1.2 Menghargai SAINS DAN
TEKNOLOGI
ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR / PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
-Melakar reka bentuk sistem penanaman secara Membuat lakaran sistem penanaman secara takungan .
takungan yang dipilih.
-Menilai lakaran yang dipilih untuk membuat
penambahbaikan.
KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR
Buku teks, buku aktiviti

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai sistem penanaman secara takungan .

2. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran.


3. Meneliti bahan bermaklumat dalam buku teks.
AKTIVITI UTAMA 4. Bersoaljawab mengenai kebaikan dan kelebihan sistem.
5. Meneliti dan memahami bahan bermaklumat dalam buku teks.
6. Melakar reka bentuk sistem penanaman secara takungan yang dipilih.

AKTIVITI PENUTUP Menilai lakaran yang dipilih untuk membuat penambahbaikan.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 38
MATAPELAJARAN : TAJUK : OBJEK BUATAN MANUSIA KELAS : TARIKH :
(KAPAL TERBANG) 6 SERI ADIKA 20/1/2023
PENDIDIKAN KESENIAN MASA : HARI :
TOPIK : MEMBENTUK DAN 1045-1145 JUMAAT
MEMBUAT BINAAN
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
3.1,2.3,2.3 3.1.1, 3.1.2, 3.2.1, 3.2.2, 3.3.1, 3.3.2 KREATIVITI KEUSAHAWANAN

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian Menghasilkan karya menggunakan teknik yang betul
terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam dengan kemas dan teliti.
penghasilan karya.
- Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik penghasilan
karya..
- Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa
seni visual, kefahaman media, serta kemahiran teknik
dan proses dalam menghasilkan karya seni
- Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya
sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan
pada bahasa seni visual.
KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR
Contoh: Hasil karya
Media: Botol air terpakai, gam, gunting, kertas warna dan
bahan yang dirasakan perlu.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai kenderaan dan rekabentuk.

2. Mengaitkan dengan tajuk aktiviti.


3. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilakukan.
AKTIVITI UTAMA 4. Mempamerkan contoh karya yang telah siap kepada murid-murid.
5. Bersoaljawab mengenai bahasa seni visual pada karya.
6. Menerangkan mengenai langkah menghasilkan karya.

AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan karya sambil dibimbing oleh guru.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


MINGGU 39
ISNIN
23 JANUARI 2023
CUTI SEMPENA PERAYAAN TAHUN BARU CINA

MINGGU 39
RABU
25 JANUARI 2023
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 39
MATAPELAJARAN : TAJUK : TEKNOLOGI PERTANIAN KELAS : TARIKH :
5 SERI AMAR 25/1/2023
REKABENTUK DAN TEKNOLOGI TOPIK : REKA BENTUK TEKNOLOGI MASA : HARI :
PERTANIAN BANDAR 0845-0915 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
7.1 7.1.1, 7.1.2 Menghargai SAINS DAN
TEKNOLOGI
ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR / PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
-Melakar reka bentuk sistem penanaman secara Membuat lakaran sistem penanaman secara takungan .
takungan yang dipilih.
-Menilai lakaran yang dipilih untuk membuat
penambahbaikan.
KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR
Buku teks, buku aktiviti

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai sistem penanaman secara takungan .

7. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran.


8. Meneliti bahan bermaklumat dalam buku teks.
AKTIVITI UTAMA 9. Bersoaljawab mengenai kebaikan dan kelebihan sistem.
10. Meneliti dan memahami bahan bermaklumat dalam buku teks.
11. Melakar reka bentuk sistem penanaman secara takungan yang dipilih.

AKTIVITI PENUTUP Menilai lakaran yang dipilih untuk membuat penambahbaikan.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 39
MATAPELAJARAN : TAJUK : MUZIK DAN GERAKAN KELAS : TARIKH :
6 SERI ADIKA 25/1/2023
PENDIDIKAN MUZIK TOPIK : PENGALAMAN MUZIKAL MASA : HARI :
0915-0945 RABU
BUKOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
2.1 2.1.6 Berdaya saing NILAI MURNI

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR KEMAHIRAN MEMIMPIN
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / IDENTITI NASIONAL /
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Mencipta corak irama mudah. Melengkapkan notasi pada baluk berpandukan meter
- mengajuk melodi lagu.
- mengimprovisasi ‘jawapan’ kepada ‘soalan’

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Lagu pusingan

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Melakukan latihan solfa bersama-sama.

1. Guru menerangkan mengenai tajuk pelajaran


2. Memahami corak lagu dengan meter berlainan.
AKTIVITI UTAMA
3. Guru menerangkan mengenai lagu dengan notasi berlainan meter
4. Mendengar dan menghayati lagu.

Dengan `per Melengkapkan notasi pada baluk berpandukan meter lagu

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 39
MATAPELAJARAN : TAJUK : GASING MUDAH KELAS : TARIKH :
3 SERI AMAR 25/1/2023
PENDIDIKAN KESENIAN TOPIK : MEMBENTUK DAN MASA : HARI :
MEMBUAT BINAAN 1115-1215 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
4.1,4.2,4.3 4.1.1, 4.1.2, 4.2.1, 4.2.2, 4.3.1, 4.3.2 PATRIOTISME KEUSAHAWANAN

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian Menghasilkan karya gasing dengan kemas dan teliti.
terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam
penghasilan gasing.
-Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik dalam
penghasilan gasing.
-Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses
dalam penghasilan karya.

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Medium : Contoh karya.
Media : kertas lukisan, kertas warna warna pensil dan
bahan yang dirasakan perlu.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai permainan tradisioanal.

2. Mengaitkan dengan tajuk aktiviti.


3. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilakukan.
AKTIVITI UTAMA 4. Mempamerkan contoh karya yang telah siap kepada murid-murid.
5. Bersoaljawab mengenai bahasa seni visual pada karya.
6. Menerangkan mengenai teknik menghasilkan karya gasing

AKTIVITI PENUTUP Murid menghasilkan karya sambil dibimbing oleh guru.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE : 39
MATAPELAJARAN : TAJUK : GASING MUDAH KELAS : TARIKH :
2 SERI ADIKA 25/1/2023
PENDIDIKAN KESENIAN TOPIK : MEMBENTUK DAN MASA : HARI :
MEMBUAT BINAAN 1215-1315 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN KOD STANDARD PEMBELAJARAN NILAI EMK
4.1,4.2,4.3 4.1.1, 4.1.2, 4.2.1, 4.2.2, 4.3.1, 4.3.2 PATRIOTISME KEUSAHAWANAN

ASPIRASI MURID
PENGETAHUAN / KEMAHIRAN BERFIKIR PENGETAHUAN /
KEMAHIRAN DWI BAHASA ETIKA DAN KEROHANIAN / KEMAHIRAN DWI BAHASA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir PdPc, murid akan dapat : Pada akhir PdPc, murid boleh ;
- Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian Menghasilkan karya gasing dengan kemas dan teliti.
terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam
penghasilan gasing.
-Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik dalam
penghasilan gasing.
-Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses
dalam penghasilan karya.

KONSEP UTAMA BAHAN BANTU BELAJAR


Medium : Contoh karya.
Media : kertas lukisan, kertas warna warna pensil dan
bahan yang dirasakan perlu.

RANGKA PENGAJARAN

AKTIVITI PERMULAAN Bersoaljawab mengenai permainan tradisioanal.

7. Mengaitkan dengan tajuk aktiviti.


8. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilakukan.
AKTIVITI UTAMA 9. Mempamerkan contoh karya yang telah siap kepada murid-murid.
10. Bersoaljawab mengenai bahasa seni visual pada karya.
11. Menerangkan mengenai teknik menghasilkan karya gasing

AKTIVITI PENUTUP Murid menghasilkan karya sambil dibimbing oleh guru.

IMPAK / REFLEKSI KEHADIRAN :

Penulisan
PENTAKSIRAN Tahap Penguasaan :
Hasil perbincangan

INTERVENSI _____/______murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan berfokus.
