Anda di halaman 1dari 20

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 3 HARI ISNIN TARIKH 4/4/2022


KELAS 2 USIM MASA MULA 2.00 PM MASA TAMAT 2.50 PM
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)
TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

1.3 Ekspresi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.2

1.3.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik
1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.3.1 Menjana tugasan perkembangan Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :
1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias
2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :


1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :
1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.
2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :
1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid
PAK 21 Think Pair Share
PBD TP 1 TP 2 TP 3
PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis
EMK Kreativiti Dan Inovasi Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi
BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Internet
KEHADIRAN
REFLEKSI Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan : PdPc berjalan lancar.
Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI ISNIN TARIKH 4/4/2022

KELAS 2 UITM MASA MULA 3.10 PM MASA TAMAT 4.00 PM

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)

TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

1.3 Ekspresi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.2

1.3.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.3.1 Menjana tugasan perkembangan Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias

2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :

1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.

2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :

1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

PAK 21 Think Pair Share

PBD TP 1 TP 2 TP 3

PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis

EMK Kreativiti Dan Inovasi Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Internet

KEHADIRAN

REFLEKSI Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan : PdPc berjalan lancar.
Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI ISNIN TARIKH 4/4/2022

KELAS 2 UTM MASA MULA 4.30 PM MASA TAMAT 5.30 PM

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)

TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

1.3 Ekspresi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.2

1.3.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.3.1 Menjana tugasan perkembangan Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat
Domestik

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias

2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :

1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.

2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :

1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

PAK 21 Think Pair Share

PBD TP 1 TP 2 TP 3

PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis

EMK Kreativiti Dan Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi
Inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Internet

KEHADIRAN

REFLEKSI Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan :
PdPc berjalan lancar.
Tindakan Susulan :
Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 3 HARI SELASA TARIKH 5/4/2022

KELAS 1 UM/UITM MASA MULA 1.10 PM MASA TAMAT 2.00 PM

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 1)

TOPIK Perkembangan Seni Visual di Malaysia

1. Persepsi Seni Pemahaman terhadap Persepsi Seni Perkembangan Seni Visual di Malaysia
STANDARD KANDUNGAN
2. Eksplorasi Seni Eksplorasi maklumat daripada pelbagai sumber bagi pengukuhan pemahaman terhadap Perkembangan Seni Visual di
Malaysia
3.1 Menjana idea dalam tugasan perkembangan seni visual di Malaysia
STANDARD PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

4.2 Menghayati hasil karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek Bahasa Seni Visual

1.1 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis dan Seni Reka di Malaysia. 1.1.3 Seni Kraf i. Bidang ii. Adiguru dan Produk iii. Institusi: a.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Kraftangan Malaysia b. Institut Kraf Negara

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Membezakan seni halus, seni reka dan seni kraf.


KRITERIA KEJAYAAN

SET INDUKSI :

1. Guru menunjukkan gambar atau poster.

2. Murid membincangkan isi gambar atau poster tersebut.

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh yang ditunjukkan guru.

AKTIVITI PDPC 2. Penerangan mengenai tajuk bab 1.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.

4. Murid memperkanalkan diri.

5. Murid menjawab soalan pengukuhan.

PENUTUP :

1. Seorang murid membuat kesimpulan PdPc hari ini.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.

STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

PAK 21 Think Pair Share

PBD TP 1 TP 2 TP 3

PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis

EMK Bahasa Patriotisme Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Lembaran Kerja

KEHADIRAN PDPC TIDAK DAPAT DIJALANKAN KERANA MURID TERLIBAT DENGAN ORIENTASI

murid : Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

murid : Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


REFLEKSI
Catatan :

Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI SELASA TARIKH 5/4/2022
KELAS PERALIHAN MASA MULA 1.35 PM MASA TAMAT 2.25 PM
MATA PELAJARAN AMALAN BAHASA MELAYU (PERALIHAN)
TEMA A: AKU DAN NEGARAKU
TAJUK/KEMAHIRAN A1: KENALI DIRI SENDIRI DAN RAKAN SEBAYA
1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara gramatis
1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks
1.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan istilah sejarah dengan tepat mengikut konteks.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membina ayat tentang sesuatu peristiwa secara gramatis mengikut konteks.

Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;


1. Memberikan maklumat diri seperti nama,alamat,hobi dan cita-cita.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Senaraikan maklumat diri rakan sekelas.

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :


1. Hasil perbincangan bersama murid lain tentang maklumat diri.
KRITERIA KEJAYAAN

SET INDUKSI :
1. Murid bersoal-jawab tentang maklumat diri.
2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :
1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh dalam buku tuks yang ditunjukkan oleh guru.
AKTIVITI PDPC 2. Murid menyelesaikan latihan/tugasan yang diberi.
3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.
4. Murid menjawab latihan yang diberikan oleh guru.

PENUTUP :
1. Guru membuat kesimpulan PdPc hari ini.
2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.
KOMSAS
STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid
ELEMEN PAK 21 Kolaborasi
AKTIVITI PAK 21 Penyelasaian Masalah
TEKNIK BACAAN HEBAT CHATT KBAT Menganalisis
PBD TP 3 TP 1 KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN Lembaran Kerja PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan
BAHAN BANTU BELAJAR Internet/Radio/TV Modul SISTEM BAHASA Morfologi
NILAI MURNI Kepercayaan kepada Tuhan EMK Kreatif dan Inovasi
KEHADIRAN PDPC TIDAK DAPAT DIJALANKAN KERANA MURID TERLIBAT DENGAN ORIENTASI
: Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.
: Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.
REFLEKSI
Catatan : PdPc berjalan lancar.
Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI SELASA TARIKH 5/4/2022

KELAS 2 UITM MASA MULA 4.00 PM MASA TAMAT 5.00 PM

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)

TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

1.3 Ekspresi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.2

1.3.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

1.3.1 Menjana tugasan perkembangan Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat
Domestik

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias

2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :

1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.

2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :

1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

PAK 21 Think Pair Share

PBD TP 1 TP 2 TP 3

PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis


EMK Kreativiti Dan Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi
Inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Internet

KEHADIRAN 30/32 MURID HADIR


REFLEKSI 17/30 Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

13/30 Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan :
PdPc berjalan lancar.
Tindakan Susulan :
Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 3 HARI RABU TARIKH 6/4/2022

KELAS 1 UPM MASA MULA 1.35 PM MASA TAMAT 2.25 PM

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 1)

TOPIK Perkembangan Seni Visual di Malaysia

1. Persepsi Seni Pemahaman terhadap Persepsi Seni Perkembangan Seni Visual di Malaysia
STANDARD KANDUNGAN
2. Eksplorasi Seni Eksplorasi maklumat daripada pelbagai sumber bagi pengukuhan pemahaman terhadap Perkembangan Seni Visual di
Malaysia

3.1 Menjana idea dalam tugasan perkembangan seni visual di Malaysia


STANDARD PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;


1.1 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis dan Seni Reka di Malaysia. 1.1.1 Seni Halus i. Sejarah dan perkembangan ii. Tokoh dan
karya iii. Pertubuhan dan persatuan iv. Institusi Seni
1.1 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis dan Seni Reka di Malaysia. 1.1.2 Seni Reka i. Sejarah dan perkembangan ii. Tokoh dan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
karya iii. Pertubuhan dan persatuan iv. Institusi Seni
1.1 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis dan Seni Reka di Malaysia. 1.1.3 Seni Kraf i. Bidang ii. Adiguru dan Produk iii. Institusi: a.
Kraftangan Malaysia b. Institut Kraf Negara

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Membezakan seni halus, seni reka dan seni kraf.

KRITERIA KEJAYAAN 2.Senaraikan tokoh bagi setiap cabang perkembangan seni lukis dan seni reka.

SET INDUKSI :

1. Guru menunjukkan gambar atau poster.

2. Murid membincangkan isi gambar atau poster tersebut.

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh yang ditunjukkan guru.

AKTIVITI PDPC 2. Penerangan mengenai tajuk bab 1.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.

4. Murid memperkanalkan diri.

5. Murid menjawab soalan pengukuhan.

PENUTUP :

1. Seorang murid membuat kesimpulan PdPc hari ini.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.

STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

PAK 21 Think Pair Share

PBD TP 1 TP 2 TP 3

PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis

EMK Bahasa Patriotisme Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Lembaran Kerja

KEHADIRAN 33/35 MURID HADIR

21/33 murid : Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

12/33 murid : Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


REFLEKSI
Catatan : Masa untuk aktiviti pengukuhan tidak mencukupi.

Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 3 HARI RABU TARIKH 5/4/2022

KELAS PERALIHAN MASA MULA 4.00 PM MASA TAMAT 5.00 PM

MATA PELAJARAN AMALAN BAHASA MELAYU (PERALIHAN)

TEMA D: HIDUP SEJAHTERA

TAJUK/KEMAHIRAN B4: HARGAI SUMBER AIR

1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara gramatis

1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks

1.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan istilah sejarah dengan tepat mengikut konteks.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Membina ayat tentang sesuatu peristiwa secara gramatis mengikut konteks.

Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1. Memberikan maklumat diri seperti nama,alamat,hobi dan cita-cita.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Senaraikan maklumat diri rakan sekelas.

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Hasil perbincangan bersama murid lain tentang maklumat diri.

KRITERIA KEJAYAAN

SET INDUKSI :

1. Murid bersoal-jawab tentang maklumat diri.

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh dalam buku tuks yang ditunjukkan oleh guru.

AKTIVITI PDPC 2. Murid menyelesaikan latihan/tugasan yang diberi.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.

4. Murid menjawab latihan yang diberikan oleh guru.

PENUTUP :

1. Guru membuat kesimpulan PdPc hari ini.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.

KOMSAS

STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

ELEMEN PAK 21 Kolaborasi

AKTIVITI PAK 21 Penyelasaian Masalah

TEKNIK BACAAN HEBAT CHATT KBAT Menganalisis

PBD TP 3 TP 1 KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN Lembaran Kerja PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan

BAHAN BANTU BELAJAR Internet/Radio/TV Modul SISTEM BAHASA Morfologi


NILAI MURNI Kepercayaan kepada Tuhan EMK Kreatif dan Inovasi

KEHADIRAN 9/13 MURID HADIR.

6/9 : Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

3/9 : Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


REFLEKSI
Catatan : Masa untuk aktiviti pengukuhan tidak mencukupi.

Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI KHAMIS TARIKH 7/4/2022
KELAS 2 UKM MASA MULA 1.10 PM MASA TAMAT 2.00 PM
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)
TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

2.3 Ekspresi Seni dalam Seni Lukisan


STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.2

1.3.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik
1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik
1.3.1 Menjana tugasan perkembangan Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat
Domestik

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :
1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias
2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :


1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :
1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.
2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :
1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid
PAK 21 Think Pair Share
PBD TP 1 TP 2 TP 3
PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis
EMK Kreativiti Dan Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi
Inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Internet
KEHADIRAN 29/34 MURID HADIR
REFLEKSI 18/29 Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

11/29 Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan :
PdPc berjalan lancar.
Tindakan Susulan :
Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 3 HARI KHAMIS TARIKH 7/4/2022

KELAS PERALIHAN MASA MULA 2.00 PM MASA TAMAT 2.25 PM

MATA PELAJARAN AMALAN BAHASA MELAYU (PERALIHAN)

TEMA A: AKU DAN NEGARAKU

TAJUK/KEMAHIRAN A1: KENALI DIRI SENDIRI DAN RAKAN SEBAYA

1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara gramatis

1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber

1.2.2 Menjelaskan sesuatu peristiwa secara bertatasusila mengikut konteks.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1 Mengenal pasti kronologi sesuatu peristiwa daripada pelbagai sumber dengan betul dan jelas.

Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1. Mengeja 20 perkataan berdasarkan persekitaran sekolah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengeja dengan betul 20 perkataan.

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Proses mengeja 20 perkataan.

KRITERIA KEJAYAAN 2. Membetulkan ejaan yang salah.

SET INDUKSI :

1. Murid menyaksikan tayangan video yang dikongsi oleh guru.

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh dalam video yang ditunjukkan oleh guru.

AKTIVITI PDPC 2. Murid menyelesaikan latihan/tugasan yang diberi.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.

4. Murid menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

PENUTUP :

1. Guru membuat kesimpulan PdPc hari ini.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.

KOMSAS

STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

ELEMEN PAK 21 Kolaborasi

AKTIVITI PAK 21 Games

TEKNIK BACAAN HEBAT CHATT KBAT Menganalisis

PBD TP 3 TP 1 KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN Lembaran Kerja PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan

BAHAN BANTU BELAJAR Laptop Modul SISTEM BAHASA Morfologi


NILAI MURNI Kerajinan EMK Kreatif dan Inovasi

KEHADIRAN 9/13 murid telah mengikuti kelas secara gabungan.

5/13 murid : Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

4/13 murid : Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


REFLEKSI
Catatan : Masa untuk aktiviti pembentangan tidak mencukupi.

Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.


KELAS

MINGGU 3 HARI KHAMIS TARIKH 7/4/2022

KELAS PERALIHAN MASA MULA 3.35 PM MASA TAMAT 4.30 PM

MATA PELAJARAN AMALAN BAHASA MELAYU (PERALIHAN)

TEMA A: AKU DAN NEGARAKU

TAJUK/KEMAHIRAN A1: KENALI DIRI SENDIRI DAN RAKAN SEBAYA

1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks

STANDARD KANDUNGAN 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara gramatis

1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber

1.2.2 Menjelaskan sesuatu peristiwa secara bertatasusila mengikut konteks.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1 Mengenal pasti kronologi sesuatu peristiwa daripada pelbagai sumber dengan betul dan jelas.

Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1. Membaca 2 petikan mudah.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengeja dengan betul 10 perkataan.

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :

1. Membaca 2 petikan mudah.

KRITERIA KEJAYAAN 2. Membetulkan ejaan yang salah.

SET INDUKSI :

1. Murid menyaksikan tayangan video yang dikongsi oleh guru.

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :

1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh dalam video yang ditunjukkan oleh guru.

AKTIVITI PDPC 2. Murid menyelesaikan latihan/tugasan yang diberi.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.

4. Murid menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

PENUTUP :

1. Guru membuat kesimpulan PdPc hari ini.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.

KOMSAS

STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid

ELEMEN PAK 21 Kolaborasi

AKTIVITI PAK 21 Games

TEKNIK BACAAN HEBAT CHATT KBAT Menganalisis

PBD TP 3 TP 1 KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN Lembaran Kerja PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan

BAHAN BANTU BELAJAR Laptop Modul SISTEM BAHASA Morfologi


NILAI MURNI Kerajinan EMK Kreatif dan Inovasi

KEHADIRAN 9/13 MURID HADIR

5/9 murid : Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

4/9 murid : Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


REFLEKSI
Catatan : PdPc berjalan lancar.

Tindakan Susulan : Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI JUMAAT TARIKH 8/4/2022
KELAS 2 UPSI MASA MULA 2.20 PM MASA TAMAT 3.00 PM
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)
TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

2.3 Ekspresi Seni dalam Seni Lukisan


STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1

1.2.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik
1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :
1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias
2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :


1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :
1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.
2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :
1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid
PAK 21 Think Pair Share
PBD TP 1 TP 2 TP 3
PENILAIAN/PENTAKSIRAN Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis
EMK Kreativiti Dan Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi
Inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks Internet
KEHADIRAN 31/33 MURID HADIR
REFLEKSI 26/33 Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

7/33 Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan :
Terdapat murid yang tidak beri peranan dalam aktiviti kumpulan.
Tindakan Susulan :
Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
KELAS
MINGGU 3 HARI JUMAAT TARIKH 8/4/2022
KELAS PERALIHAN MASA MULA 3.40 PM MASA TAMAT 4.20 PM
MATA PELAJARAN AMALAN BAHASA MELAYU (PERALIHAN)
TEMA A: AKU DAN NEGARAKU
TAJUK/KEMAHIRAN A1: KENALI DIRI SENDIRI DAN RAKAN SEBAYA
1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut konteks
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara gramatis
1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber
1.2.2 Menjelaskan sesuatu peristiwa secara bertatasusila mengikut konteks.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1 Mengenal pasti kronologi sesuatu peristiwa daripada pelbagai sumber dengan betul dan jelas.
1.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan istilah sejarah dengan tepat mengikut
konteks.
Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
1. Murid menulis lirik lagu sekolah dan jalur gemilang.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :


1. Membaca lirik lagu sekolah dan jalur gemilang dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN

SET INDUKSI :
1. Murid menyaksikan tayangan video yang dikongsi oleh guru.
2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :
1. Murid menumpukan tumpuan terhadap penerangan dan contoh dalam video yang ditunjukkan oleh guru.
AKTIVITI PDPC 2. Murid menyelesaikan latihan/tugasan yang diberi.
3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.

PENUTUP :
1. Guru membuat kesimpulan PdPc hari ini.
2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.
KOMSAS
STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid
ELEMEN PAK 21 Kolaborasi
AKTIVITI PAK 21 Games
TEKNIK BACAAN HEBAT CHATT KBAT Menganalisis
PBD TP 3 TP 1 KEMAHIRAN Mendengar dan Bertutur
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN Lembaran Kerja PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan
BAHAN BANTU BELAJAR Laptop Modul SISTEM BAHASA Morfologi
NILAI MURNI Kepercayaan kepada Tuhan EMK Kreatif dan Inovasi
KEHADIRAN 10/13 MURID HADIR
8/10 murid :Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

REFLEKSI
2/10 murid Belum
: berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.
REFLEKSI
Catatan Terdapat
: murid yang tidak mengikuti kelas secara online dan gabungan
Tindakan Susulan Guru
: perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 3 HARI JUMAAT TARIKH 8/4/2022
KELAS 2 UITM MASA MULA 4.40 PM MASA TAMAT 5.30 PM
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (TINGKATAN 2)
TOPIK 1.0 SENI RAGAM HIAS PENGANGKUTAN, ALAT PERMAINAN RAKYAT DAN ALAT DOMESTIK
STANDARD KANDUNGAN
1.2 Eksplorasi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat Domestik

1.3 Ekspresi Seni dalam Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan
STANDARD PEMBELAJARAN
1.2.2

1.3.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
1.1.1 Menjelaskan Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik
1.2.1 Mengenal pasti tokoh Seni Ragam Hias: i) Pengangkutan ii) Alat Permainan Rakyat iii) Alat Domestik
1.3.1 Menjana tugasan perkembangan Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat
Domestik

KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif pembelajaran melalui :
1. Membezakan tiga cabang seni ragam hias
2. Mempelajari jenis dan contoh seni ragam hias.

AKTIVITI PDPC SET INDUKSI :


1. Murid melihat gambar / lukisan yang berkaitan tajuk

2. Guru menyatakan OP dan KK pada hari ini.

PENGEMBANGAN :
1. Murid melihat contoh-contoh gambar oleh guru.
2. Murid cuba menjawab kuiz yang diberikan oleh guru.

3. Murid dibimbing oleh guru dan rakan semasa menyelesaikan tugasan.


4. Murid menghantar tugasan kepada guru untuk evident.

PENUTUP :
1. Guru memberikan kesimpulan di akhir kelas.

2. Murid diberi kerja rumah sebagai pengukuhan.


STRATEGI PDPC Pembelajaran Berpusatkan Murid
PAK 21 Think Pair Share
PBD TP 1 TP 2 TP 3
PENILAIAN/PENTAKSIRAN
Kuiz Pemerhatian Soal Jawab Lisan Latihan Bertulis
EMK Kreativiti Dan Bahasa Nilai Murni Teknologi Maklumat & Komunikasi
Inovasi
BAHAN BANTU BELAJAR
Buku Teks Internet
KEHADIRAN 29/ 32 MURID HADIR.
REFLEKSI 21/29 Berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.

8/29 Belum berjaya mencapai objektif pembelajaran hari ini.


Catatan :
Terdapat murid yang tidak beri peranan dalam aktiviti kumpulan.
Tindakan Susulan :
Guru perlu gunakan contoh-contoh yang lebih mudah.
