Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 5 HARI Ahad KELAS
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Lompat Tiga Serangkai
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.

STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN

5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.


KEMAHIRAN TMK 1.12 Menggunakan fitur dalam sesuatu perisian untuk tujuan tertentu.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. memahami cara melakukan lompat tiga serangkai
1. melakukan dua kali lompat tiga serangkai 2. melakukan lompat antara dua rakan (ansur maju)
dengan teknik yang betul. 3. melakukan lompat antara tiga rakan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Melakukan aktiviti memanaskan badan. ada murid.
2. Murid diperjelaskan tentang cara lakuan lompat tiga serangkai. (Buku teks ms,7)  Guru menggunakan
(Table Cloth) strategi pembelajaran
kolaboratif dan
3. Murid dijelaskan tentang ketinggian yang sesuai untuk melakukan aksi semasa
koperatif dengan
triple roll.
menerapkan PAK21
4. Tiga orang murid membuat simulasi lompat tiga serangkai. dan elemen
5. Murid membuat lompatan secara ansur maju. Buat lompatan dengan seorang sekolahku sejahtera
rakan dulu untuk memberi keyakinan diri. supaya ada interaksi
6. Murid membuat lompatan antara mereka bertiga. Boleh ulang sebanyak dua kali. antara murid dan
7. Murid melakukan aktiviti penyejukkan. memotivasikan murid.
8. Guru membuat rumusan  Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid membuat refleksi terhadap isi pelajaran dengan bimbingan guru. pembelajaran hari ini.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-002 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Table Cloth (Alas Meja)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran Secara PAK-21 -
Kontekstual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 5 HARI Ahad KELAS
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Lompat Tiga Serangkai
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.

STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN

5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.


KEMAHIRAN TMK 2.1 Menggunakan pelayar web untuk mencari maklumat dalam bentuk
teks atau imej berdasarkan kata kunci menggunakan enjin carian.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. memahami cara melakukan lompat tiga serangkai
1. melakukan dua kali lompat tiga serangkai 2. melakukan lompat antara dua rakan (ansur maju)
dengan teknik yang betul. 3. melakukan lompat antara tiga rakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Melakukan aktiviti memanaskan badan. ada murid.
2. Murid dalam kumpulan bertiga melakukan latihan lompat tiga serangkai.  Guru menggunakan
3. Permainan.(Pertandingan) Dua kumpulan dipanggil menunjukkan aksi lompat tiga strategi pembelajaran
serangkai. Kumpulan yang berjaya melakukan lompatan tiga serangkai dengan kolaboratif dan
kemas dan pantas dikira sebagai pemenang. Kumpulan yang menang akan koperatif dengan
bertanding lagi dengan kumpulan lain yang telah menang sehinggalah hanya ada menerapkan PAK21
satu pemenang. dan elemen
4. Kumpulan yang kalah boleh membuat latihan lompat tiga serangkai di tempat sekolahku sejahtera
berbeza. (Presentations) supaya ada interaksi
5. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan. antara murid dan
6. Murid menyatakan perasaan melakukan lompatan tiga serangkai. memotivasikan
murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan berkaitan isi pelajaran dengan bimbingan guru. murid tentang
pembelajaran hari ini.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 001-002 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
SEJAHTERA Presentations (Persembahan) - Berkumpulan

STRATEGI PdP Pembelajaran Secara PAK-21 -


Kontekstual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB -
EMK : ILMU & Nilai Murni PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
