Anda di halaman 1dari 6

KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1

GROUP: UPSI 267 (132 PJJ) PENSYARAH: DR. KANNAMAH A/P MOTTAN TAJUK TUGASAN: RPH MINGGU 4

NAMA: NOR AZWIN BINTI AZLAN

NO. MATRIK: D20102044905

Tarikh : 9 April 2014 Hari : Rabu Masa : 10.35 11.35 pagi Tahun : Gemilang Bilangan Murid: 3 orang Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual ( Pendidikan Khas ) Tajuk : 4. Kraf Tradisional Tunjang Utama : Fizikal dan Estetika Standard Kandungan : 4.3 Projek kraf tradisional Standard Pembelajaran : 4.3.3 Menghasilka projek kraf tradisional EMK: TMK Nilai: Kerjasama, berani, teliti, kreatif. Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat ketupat dan tikar.

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat: Menghasilkan anyaman menggunakan kertas warna Persediaan Guru : 1. Kertas warna 2. Kad manila 3. Gam 4. Gunting 5. Sarung ketupat 6. Tikar 7. Hasil kerja murid

Bahagian

Isi Pelajaran

Aktiviti

Catatan

Set induksi (5 minit)

Bahan Maujud: Sarung ketupat

1. Guru bertanya khabar murid. 2. Murid diminta duduk dalam keadaan sedia. 3. Murid melihat bahan maujud yang guru tunjukkan. 4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai bahan maujud yang guru tunjukkan. Cadangan soalan: i. ii. iii. iv. Siapa pernah makan ketupat? Bila kamu makan ketupat? Sarung ketupat dibuat daripada apa? Selain dari ketupat, apakah benda yang dianyam seperti ketupat?

BBM Sarung ketupat

Nilai kerjasama

5. Guru kaitkan bahan maujud tersebut dengan pdp.

Langkah 1 Tayangan video: (10 minit) cara menganyam tikar.

1. Murid menonton tayangan video tentang cara menganyam tikar. 2. Murid melihat sebidang tikar. 3. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.

BBM Komputer riba Tikar

Cadangan soalan: i. ii. iii. Apakah yang kamu lihat dalam tayangan tadi? Rumah siapakah yang ada tikar? Apakah kegunaan tikar?

Nilai Kerjasama

EMK TMK

Langkah 2 Contoh anyaman: (10 minit)

1. Murid melihat contoh anyaman yang diperbuat daripada kad manila dan kertas warna. 2. Murid diminta memegang dan menyentuh permukaan anyaman. 3. Murid mengira jumlah warna yang digunakan pada anyaman kad manila tersebut.

BBM Contoh hasil kerja

Nilai Kerjasama

Terapi Carakerja

Langkah 3 Bahan-bahan yang digunakan: (10 minit) Kad manila dan kertas warna pelbagai warna

1. Murid ditunjukkan kad manila yang akan digunakan ntuk menghasilkan anyaman. 2. Murid diminta memilih kad manila dan

BBM Kad manila Kertas warna

Gam dan gunting

kertas warna untuk membuat anyaman. 3. Murid mendengar arahan guru tentang teknik menghasilkan anyaman.

Gam Gunting Nilai Kerjasama

Langkah 4 Murid mula melakukan aktiviti (20 minit) menganyam.

1. Murid melakukan aktiviti menganyam mengikut teknik yang betul. 2. Murid membuat kemasan akhir anyaman.

BBM Kad manila Kertas warna Gam Gunting Nilai Kerjasama Teliti Kreatif

Penutup (5 minit)

Hasil kerja murid ditunjukkan.

1. Murid menunjukkan anyaman daripada kad manila yang telah siap kepada guru. 2. Murid diminta memamerkan hasil kerja masing-masing disudut pameran kelas.

BBM Hasil kerja murid
