Anda di halaman 1dari 3

RPH (Pendidikan Islam )

Rancangan Pengajaran Harian





Tarikh/ Hari : 13 okt 2012 ( Rabu ) Masa :10.00 10.30

Kelas : 1 Perdana Bil . Pelajar :17 orang murid

M/Pelajaran : Pendidikan Islam

Tajuk : 3.4 Ibadah (pengertian ber wuduk )

Objektif : Di akhir pengajaran murid dapat

i. Menyebut rukun ber wuduk mengikut urutan

ii. Menyebut perkara sunat dan makruh ketika berwuduk

iii. Menyenaraikan perkara yang membatalkan wuduk.



Pengetahuan
Sedia ada : i. Murid telah mempelajari rukun islam
ii. Murid telah biasa melihat orang melakukan ibadat solat


Konsep : i. Rukun Islam lima perkara
ii. Ibadat solat merupakan rukun Islam ke dua
iii. Sebelum melakukan ibadah solat perlulah ber wuduk bagi menyucikan
diri





Bahan : Kad gambar ,buku teks, Komputer, laman web dan Lembaran kerja
Nilai : i. Taat kepada perintah Allah dan menjauhi larangannya
ii. Melakukan perkara yang wajib dan sunat serta menjauhkan perkara yang haram dan makruh


Kemahiran : i. .Membuat perbezaan
ii. Membuat analisa







Langkah /Masa


Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Penilaian /Catatan


Aktiviti Guru Aktiviti Murid



Set Induksi
( + - 3minit )


Rukun Islam (
fokus terhadap
ibadat solat)
Guru bersoal jawab
mengenai pelajaran
lepas untuk refleksi
.

Secara rawak,

Murid menjawab
soalan secara
individu mengenai
pelajaran lepas.


Mengingat


Langkah 1

( + - 10 minit)




Rukun Wuduk




Guru membimbing
murid
Menyenaraikan
rukun wuduk



Murid mengakses
internet mencari
maklumat konsep
berwuduk dengan
bimbingan guru
serta membuat
catatan dapatan
yang dibuat.





Membuat
pengukuhan
pemahaman
konsep

Langkah 2

(+ - 10 minit)





Perkara yang
membatalkan
wuduk

Guru
membahagikan
murid kepada 3
kumpulan dalam
aktiviti kuiz melalui
cabutan kad-kad
soalan

Murid menjawab
soalan kuiz
mengikut giliran

Membuat analisa
mengenai
masalah wuduk
dan hukum nya

Langkah 3
(+ - 5 minit )





Lembaran kerja

Guru mengedarkan
lembaran kerja
soalan anika pilihan

Murid menjawab
soalan lembaran
kerja yang diberi
secara individu

Menyelesai
masalah

Penutup
(+ - 2 minit)



Keseluruhan isi
pelajaran hari
tersebut.

Guru membuat
rumusan
pembelajaran dan
menasihati murid
agar melakukan
perkara yang wajib
dan sunat ketika
berwuduk serta
menjauhi perkara

Mendengar dan
bertanyakan
soalan yang
musykil.

Membuat
penghayatan
yang makruh dan
haram dalam ketika
berwuduk
