Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAJIAN TEMPATAN TAHUN 6


Tarikh

: 22 September 2013 ( Isnin )

Masa

: 8.10 am 9.10 am (1 jam)

Tahun

: 6 Anggerik

Tema

: Kejayaan dan Kebanggaan Negara

Topik

: Bangunan Warisan Kebanggaan Negara

Hasil pembelajaran :
i. Menyenaraikan bangunan yang menjadi kebanggaan Negara.
ii. Menjelaskan usaha-usaha pemeliharaan dan pemuliharaan bangunan-bangunan sejarah.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Kecerdasan Pelbagai : Visual, interpersonal
Strategi Pengajaran : Direktif
Kemahiran Generik : Komunikasi, menyatakan, menyenaraikan, menjelaskan
Nilai

: Patriotik, menghargai warisan negara

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :


Bahan bercetak : Buku Teks, Lembaran kerja
Bahan Bantu Mengajar : Carta gambar, Kertas Mahjong, Model
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar mengenai bangunan bersejarah yang terdapat di Malaysia.

LANGKAH

ISI PELAJARAN

Set induksi

Soalan

(5 minit)

1. Apakah

PERANAN GURU
1. Guru

yang

dapat anda lihat

menunjukkan 1. Murid

model

bangunan

bersejarah

di hadapan?
murid.
2. Adakah
anda 2. Guru
mengetahui
sedang anda lihat
di hadapan?
3. Di
manakah
bangunan

kepada
mengajukan

persoalan

nama model yang

AKTIVITI MURID

kepada

murid.
3. Guru mengaitkan
induksi

dengan

CATATAN

diperlihatkan BBM

model

Model

bangunan Bangunan Stadhuys

bersejarah.
2. Murid
menjawab
pertanyaan

yang

KP

Visual,

interpersonal

diajukan oleh guru.


KG

set

Komunikasi,

Menyatakan

isi

pembelajaran.

ini

terletak?
Langkah 1

Bangunan

( 15 minit)

Bersejarah :

untuk

1. Bangunan Sultan

bangunan

Abdul Samad
2. Bangunan
Stadhuys
3. Kota Margherita
4. Kolej
Melayu
Kuala Kangsar
5. Seri Taman
6. Masjid Tengkera

1. Guru

meminta

murid 1. Murid menyenaraikan BBM : Carta, Buku

menyenaraikan
bersejarah

yang diketahui.
2. Guru
menunjukkan
gambar

bangunan

bersejarah
terdapat

yang
dalam

carta

dan buku teks kepada

bangunan

bersejarah Teks

yang diketahui.
2. Murid menyenaraikan
semula
bersejarah

bangunan
setelah

Nilai

Menghargai

warisan

Negara,

patriotik

penerangan guru.
KP

interpersonal

Visual,

murid.
3. Guru

menjelaskan

mengenai
bersejarah
Langkah 2

murid.
Usaha pemeliharaan 1. Guru

( 20 minit)

dan

pemuliharaan

KG :Menyenaraikan

bangunan
kepada
menerangkan 1. Murid

mengenai

menjelaskan BBM : Kertas mahjong

makna

usaha-usaha

bangunan bersejarah

pemeliharaan

dan

pemeliharaan

1. Penyelenggaraan

pemuliharaan

dengan

pemuliharaan

berterusan
2. Mengecat semula
3. Mewartakan

menggunakan

kertas

bangunan
bersejarah
sebagai
Negara
4. Membaik

murid

menyatakan

usaha-

usaha

warisan
pulih

bangunan rosak
5. Mengekalkan
reka bentuk asal
bangunan

mahjong.
2. Guru meminta
yang

boleh

diambil sebagai langkah


pemeliharaan

dan

pemuliharaan bangunan
bersejarah.
3. Guru mengulas jawapan
yang diberikan murid.
4. Guru
menerangkan
usaha yang diambil oleh
kerajaan

dalam

dan Nilai : Patriotik

bangunan-bangunan

KP

bersejarah.

interpersonal

Visual,

KG : Menjelaskan

pemeliharaan

dan

pemuliharaan bangunan
bersejarah.
Langkah 3

( minit)
-

Nama-nama

1. Guru meminta seorang 1. Murid

bangunan

murid

bersejarah
Usaha

modul lembaran kerja

pemeliharaan
dan
pemuliharaan
bangunan
bersejarah

mengedarkan

kepada rakan.
2. Guru
menerangkan
mengenai

lembaran

kerja.
3. Guru meminta
untuk

menjawab BBM : Lembaran kerja

lembaran kerja yang


diberikan.
Nilai : Peka
2. Beberapa orang murid
diminta

untuk

KP : Intrapersonal

membacakan jawapan
mereka.

KG : Menyenaraikan

murid

menyelesaikan

lembaran kerja.
4. Guru memperbetulkan
jawapan

murid

sekiranya
Penutup
(5 minit)

terdapat

kesalahan.
1. Guru menyoal
mengenai

apa

murid 1. Murid
yang

dipelajari pada hari ini.

menyatakan Nilai

pengetahuan
dipelajari.

Menghargai

yang warisan

Negara,

patriotik

2. Guru merumuskan isi


pembelajaran.
3. Guru menerapkan nilai

KP : Interpersonal

patriotic kepada murid

KG

Komunikasi,

menyatakan
