Anda di halaman 1dari 2

Rancangan Mengajar Harian Sekolah Menengah Shan Tao

Pendekatan Pembelajaran Berasaskan Kolaboratif


Kemahiran
bahasa

MENDENGAR DAN BERTUTUR

Tingkatan

1 KERJASAMA

Masa

60 minit

Tema/Tajuk

KESELAMATAN

Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran

Objektif
Pengajaran
&Pembelajaran

1,4 Membicara tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi formal


dan tidak formal
1.4.2 Berbicara untuk memulakan dan mengakhiri perbualan,
bertanya khabar, serta menyatakan terima kasih dan
penghargaan bertatasusila
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Membaca teks dialog dan wawancara dengan menggunakan
sebutan dan intonasi yang jelas dan difahami
2. Berbicara dengan rakan dengan menggunakan bahasa
yang sopan dan tatasusila

Elemen Merentas
Kurikulum

Ilmu: Pendidikan Moral


Nilai: Rasional
Kemahiran:

KBAT Mencipta, mengaplikasi

Bahasa Penggunaan bahasa dan komunikasi yang berkesan.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


i. Guru mengedarkan teks wawancara dan dialog tentang
aspek keselamatan di jalan raya.

Catatan
Teks wawancara
Teks dialog

ii. Murid membaca teks masing-masing.

Aktiviti 1:
Murid dibahagikan dalam kumpulan kecil .
i.

Wakil setiap kumpulan akan membacakan satu teks


dialog dan satu teks wawancara

ii.

Ketua kumpulan akan mencatatkan perbezaan antara


dialog dengan wawancara

iii.

Dapatan perbincangan ditulis dalam bentuk peta ithink


(peta buih)

Artikel
Kertas edaran
Perbincangan Meja
Bulat ( Round Tabel
Discussion)

Kertas sebak

Pen marker/
Pen pelbagai warna
Peta buih

Aktiviti 2:
Murid masih berada dalam kumpulan kecil .
i.

Dalam kumpulan masing=masing secara berpasangan


pelajar dikehendaki berbicara tentang memulakan dan
menakhiri perbualan.
(satu dialog dan satu wawancara)

ii.

Setiap kumpulan diminta membentang hasil dapatan .

iii.

Penilaian oleh kumpulan yang berbeza,

Perbincangan
