Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh: 30 Oktober 2018 Masa : 7.45-8-45 pagi


Tahun: 1Bijaksana Bilangan Pelajar : 10 orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tajuk Pengajaran : Kesihatan diri dan Reproduktif
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui kegunaan atau kepentingan
gigi
Objektif Pengajaran : Pada akhir proses pengajaran dan
pembelajaran, murid akan dapat:
1. Menjaga kesihatan gigi dengan menggosok
gigi .
2. Menggosok gigi dengan cara yang betul.
3. Mengurangkan pengambilan makanan yang
boleh merosakkan gigi
Nilai-nilai murni : Menjaga kebersihan dan kesihatan gigi
Alat Bantu Mengajar : 1. Berus gigi
2. Ubat gigi
3. Cawan
4. Video
Langkah Perkembangan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Strategi/ Alat/
Pengajaran/ dan Pembelajaran Bahan/ Nilai/
Masa Catatan

Set Induksi Video berkenaan penjagaan Murid menonton video Strategi:


(2 minit) gigi yang ditayangkan oleh Pemerhatian
guru dihadapan kelas.
ABM:
Video

Langkah 1 Guru menerangkan tentang Murid mendengar Strategi:


(7 minit) bahagian mulut kepada murid- dengan penuh minat Pemerhatian
murid serta menyatakan Konstektual
kepentingan penjagaan Murid cuba menjawab
kebersihan mulut. soalan-soalan guru ABM:
video
Guru menyoal murid: Murid berdiri sambil
 Siapa yang gosok gigi menyanyi bersama-
hari ini? sama lagu yang
 Kenapa kita perlu diperdengarkan oleh
menggosok gigi? guru dengan perasaan
 Berapa kali kita perlu yang gembira
menggosok gigi dalam
sehari?

Guru menunjuk cara


Langkah 2 menggosok gigi dengan betul. Murid Teknik:
(7 minit) memberi tumpuan dan Tunjuk cara
mengikut arahan yang
Guru menunjukkan video cara diberikan oleh guru Kaedah:
memberus gigi dengan betul. Sumbangsara
n
Guru memanggil beberapa
orang murid pelbagai ABM:
kecergasan untuk Laptop, LCD,
menunjukkan cara yang betul Powerpoint
memberus gigi seperti yang
ditunjukkan dalam video.

Penutup Guru menerangkan Murid mendengar Teknik:


(5 minit) kepentingan menjaga anggota dengan teliti Penerangan
badan terutama sekali gigi. penerangan dan
Guru menayangkan semula rumusan oleh guru ABM:
video “Bangun pagi Gosok Lembaran
Gigi” Kerja
Guru membuat refleksi dan
menguji pemahaman murid.
