Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA KELAS 2 IBNU SINA

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid : 41 orang
4. Tarikh : 19 OGOS 2019
5. Masa : 8.10 pagi- 9.10 pagi
6. Hari : Isnin
7. Tema : Alam sekitar dan teknologi hijau
8.Tajuk : Jimatkan Petrol
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan

1.1 Mendengar dan memberikan respons

11. Standard Pembelajaran

1.1.3 Mendengar, dan memberikan respons dengan membuat tafsiran terhadap;


(ii) pesanan

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Mendengar dan menyatakan semula ayat yang diberikan guru dalam permainan radio
buruk dengan tepat.

2. Mendengar dan memberikan respons terhadap pesanan Jimatkan Petrol dengan betul
dan tepat.

13. Sistem Bahasa

 Kosa kata
 Sebutan dan intonasi

1|
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
 Alam sekitar
 Nilai murni : amanah
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : belajar melalui TMK.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir : menghubungkait


 Kecerdasan Pelbagai : interpersonal
 EMK: Nilai murni- amanah
 PAK 21: kolaboratif, komunikatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil
Perkara Jumlah
.

1. Komputer riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Teks Jimatkan Petrol 41

4. Buku tulis 41

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah diajarkan cara memberikan respons yang betul.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa
Pengurusan  Persediaan murid  Guru memulakan pembelajaran dengan
bilik darjah untuk belajar. menyuruh murid mengemas meja dan

(2 minit) bersedia untuk belajar.


Set induksi
 Tunjuk cara teknik  Guru memulakan pengajaran dengan KB
(5 minit)
dekon. menunjukkan teknik dekon. Menghubung- kait
 Wakil murid akan mengaplikasikan
BCB

2|
Memproses
Teknik dekon yang diajarkan guru
maklumat
 Murid menjawab soalan guru mengenai
video tersebut.
Langkah 1 Aktiviti 1 BCB
 Mendengar dan
(15 minit)
 Murid dijelaskan mengenai cara Menghubungkait
menyatakan semula
bermain radio buruk. Nilai:
ayat yang dinyatakan
guru melalui  Murid dibahagikan kepada lapan Amanah
kumpulan dan papan putih mudah alih. PAK 21:
permainan radio
buruk.  Ahli kumpulan yang berada di barisan Berkolaboratif
paling hadapan akan diberikan ayat dan Penilaian
objektif (i)
perlu membisikkan ayat tersebut
kepada semua ahli kumpulannya.
 Murid yang terakhir sekali dalam
kumpulan akan menulis ayat yang
disampaikan oleh rakannya
menggunakan papan putih mudah alih.
 Guru akan menilai ayat terakhir yang
ditulis oleh murid.
Langkah 2  Mendengar dan Aktiviti 1 BBM
(20 minit)
memberikan respon Petika teks
mengenai petikan  Murid diagihkan kepada lapan KP

Jimatkan Petrol kumpulan. Interpersonal


dengan betul dan  Murid diedarkan dengan petikan teks BCB
tepat. Jimatkan Petrol. Memproses
 Murid membaca petikan teks dengan maklumat
bacaan mentalis. PAK 21:
 Murid dikehendaki melengkapkan Berkomunikasi
petikan teks dengan jawapan yang secara lisan
betul. Penilaian
 Wakil murid dipilih secara rawak objektif (ii)
menggunakan aplikasi classtool untuk
melakonkan dialog petikan tersebut.
 Guru akan membimbing murid untuk
memberikan respon yang betul dan
tepat.

3|
BBB
Langkah 3  Mendengar dan Aktiviti 1
Petikan teks
memberikan respon
(13 init)  Murid dikehendaki berada dalam BCB
terhadap situasi yang
kumpulan secara berpasangan. Memproses
diberikan guru.
 Murid diberikan situasi. maklumat
 Murid dipilih secara rawak untuk KP
mendengar dan memberikan respon Interpersonal
terhadap situasi yang diberikan guru. Pembelajaran
Kontekstual
Aktiviti 2
Pengayaan Menghubungkait
Pengayaan
Berbual mengenai topik
cara mengurangkan  Secara berpasangan, murid dikehendaki

pencemaran alam. berbual mengenai topik cara


mengurangkan pencemaran alam.
Pemulihan
Pemulihan
Berdialog mengenai
petikan Jimatkan Petrol.  Murid dikehendaki berdialog mengenai
petikan Jimatkan Petrol secara
berpasangan.
EK:
Penutup Kognitif  Murid menyatakan rumusan isi
EK 1 : 1.4
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran.

pelajaran – murid  Guru memberikan pujian kepada murid


KB:
merumuskan isi yang menumpukan perhatian di dalam
Merumus
pelajaran. kelas.
Nilai:
Sosial
Kasih sayang
 Tepukan dan pujian
atas usaha dan
kejayaan.

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

4|
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

LEMBARAN AKTIVITI PENGUKUHAN

Arahan: Bina dialog berdasarkan situasi yang diberikan.

5|
SITUASI DI PAM
MINYAK

SITUASI BERKELAH
BERSAMA KELUARGA

SITUASI SUASANA DI
ZOO NEGARA

6|
