Anda di halaman 1dari 5

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAKAP

TARIKH: 23/4/2013

MASA : I JAM 30 MINIT

KELAS : 5 MAWAR

BIL PELAJAR : 30 Orang (14 lelaki 16 perempuan)

TAJUK/TOPIK : Logo Pengakap Malaysia

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah melihat logo pengakap Malaysia sebelum ini.

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid akan dapat :

a) Mengenalpasti maksu
maksud
d di sebalik lambang dan w
warna
arna yang terdapat pada log
logo
o pengakap
Malaysia.
b) Melukis dan mewarnakan log
logo
o pengaka
pengakapp Malays
Malaysia
ia dengan betul

KEMAHIRAN BERFIKIR: Membanding beza, mengklasifikasi

NILAI MURNI : Teliti,Tepat,Bekerjasama


T eliti,Tepat,Bekerjasama

BAHAN BANTU MENGAJAR:Logo pengakap Malaysia yang ditampal pada manila kad,kertas A4

putih
STRATERGI P&P:Berkumpulan/Kelas

LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN


SET INDUKSI   Istiadat laungan
 1. “Laung agung” 
agung”  Bahan
(10 minit) agung dan 2. Pek siap sedia   Bendera

menaikkan bendera dalam bentuk 


  Tiang
bulatan Bendera
3. Pemimpin
berbaris panjang Nilai murni
di belakang
 

bendera   Kerjasama
4. Kibarkan   Patuh
bendera
5. Nyanyian
Negaraku
6. Bacaan doa
7. Akela memeriksa
pakaian seragam
PEK
8. Akela memeriksa
stoking dan kuku
pek
9. Akela membuat
pengumuman

LANGKAH 1   Pengenalan logo


 1. Guru Bahan: logo
(15 minit) pengakap Malaysia memperkenalkan pengakap Malaysia
  Soalan:
 logo pengakap yang dilekatkan atas
1. Pernahkan Malaysia yang manila kad
kamu melihat dilekatkan atas
logo pengakap manila kad Nilai Murni:
Malaysia 2. Guru menyuruh Tepat,teliti
sebelum ini? murid
mengenalpasti Kemahiran berfikir:
lambang yang
terdapat dalam Banding beza
logo tersebut Klasifikasi
3. Guru
menerangkan Kecerdasan pelbagai:
maksud
lambang- Visual
lambang
tersebut
4. Guru sekali lagi
menyuruh murid
mengenalpasti
warna-warna
yang terdapat
dalam logo
tersebut.
5. Guru
menerangkan
maksud warna-
warna tersebut.

LANGKAH 2   Menguji kefahaman


 1. Guru
(20 minit) murid mengenai membahagikan Bahan: sampul surat
lambing-lambang murid pada yang mengandungi
dan warna yang beberapa keratin gambar logo
terdapat pada logo kumpulan
pengakap Malaysia. 2. Setiap kumpulan Nilai Murni:
akan diberikan Tepat,teliti
keratin gambar
 

logo pengakap Kemahiran berfikir:


Malaysia.
3. Murid-murid Banding beza
perlu Klasifikasi,banding
mencantumkan beza
kepingan
gambar tersebut Kecerdasan pelbagai:
dengan betul
dan tersusun Visual
4. Berdasarkan
logo yang telah
mereka
cantumkan
tadi,setiap
kumpulan
seterusnya perlu
menyatakan
maksud 2
lambang dan
warna yang
terdapat pada
logo tersebut di
hadapan kelas.

LANGKAH 3   Melukis dan



1.Setiap murid Bahan: kertas A4
(20 minit) mewarnakan logo diberikan sehelai kertas kosong.
pengakap Malaysia.  A4 kosong.
2.Murid diminta melukis Nilai Murni:
logo pengakap Tepat,teliti
Malaysia dan
mewarnakannya tanpa Kemahiran berfikir:
melihat pada gambar
asal. Banding beza
Klasifikasi
.
Kecerdasan pelbagai:

Visual
PENUTUP   Kesimpulan
 1. Guru membuat
(5minit) kesimpulan
terhadap
pengajaran kali
ini.
2. Guru
memberikan
lembaran nota
kepada murid.
 

 
 
