Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

UNIT BERUNIFORM

PENGAKAP

Unit beruniform Pengakap

Tarikh 18 Ogos 2021

Masa 1 jam

Tempat Kediaman masing-masing

Kehadiran

Tajuk Kesihatan Dan Keselamatan: Peti Pertolongan Cemas

Pengalaman Sedia Ada Pernah meliihat peti pertolongan cemas semasa hari sukan,
bengkel kemahiran hidup dan sebagainya.
Hasil Pembelajaran Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:
 mengetahui dan mengenali peralatan dan bahan yang
terdapat dalam peti pertolongan cemas
 memahami cara dan langkah yang betul dalam merawat
sebarang kecederaan dengan menggunakan peralatan
dan bahan yang ada dalam peti pertolongan cemas
Kemahiran Berfikir Asas Menjana idea, Mengaplikasi, Menilai
Tinggi (KBAT)
Elemen Merentas Nilai Murni: Menumpukan perhatian, bertanggungjawab, kasih
Kurikulum (EMK) sayang, peka, yakin.
TMK: Belajar dengan TMK, belajar melalui TMK.
Kemahiran Insaniah (KI)  Komunikasi
 Kepimpinan
 Kerja berpasukan
Nilai Murni Bekerjasama, Patuh, Berdisiplin, Teliti
Aktiviti 1. Upacara pembukaan perjumpaan: Istiadat Laungan
Agung, Nyanyian Lagu Negaraku dan Nyanyian Lagu
Pengakap menerusi aplikasi Goggle Meet.
2. Asas petolongan cemas: perkongsian penggunaan peti
pertolongan cemas menerusi Slaid Powerpoint.
3. Kuiz menerusi aplikasi Google Form
4. Penutup

Kriteria Kejayaan Murid berjaya mengetahui dan memahami setiap alatan dan
bahan yang terdapat dalam peti pertolongan cemas dan dapat
menyatakan pengendaliannya dengan betul semasa merawat
sebarang kecederaan ringan.
Catatan dan Alatan  Slide lirik lagu negaraku dan lirik lagu pengakap
 Video tutorial penggunaan peti pertolongan cemas
 Komputer Riba
Refleksi
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti Catatan


Set induksi Upacara Pembukaan dan 1. Perjumpaan Unit Beruniform
(5 minit) Pengenalan asas pertolongan dimulakan dengan Nyanyian Lagu Kemahiran Berfikir:
cemas Negaraku dan Lagu Pengakap.  Menjana idea
2. Guru menayangkan situasi
mengenai kecederaan-kecederaan
ringan yang lazim dilihat dalam Strategi:
kehidupan seharian.  Berpusatkan bahan
3. Guru memberikan soalan:  Soal jawab
 Apakah yang akan kamu
lakukan sekiranya kamu BBM:
berhadapan dengan situasi  Slaid Pertolongan Cemas
tersebut?
 Apakah langkah pencegahan EMK:
awal bagi memastikan setiap  Sains dan Teknologi:
kecederaan dapat diatasi Keselamatan Diri
dengan berkesan?

Nilai:
 Berhati-hati
 Berdisiplin

Langkah 1 Peralatan dan bahan dalam peti 1. Guru kemudiannya menayangkan Kemahiran Berfikir:
(10 minit) pertolongan cemas beserta pula gambar-gambar alatan dan  Menjana idea
Kepentingan Penggunaannya bahan yang terdapat di dalam Peti  mengimbas kembali
Pertolongan Cemas
2. Guru menerangkan dengan jelas Strategi:
bagi memastikan murid dapat  Berpusatkan bahan dan
memahami kegunaan dan fungsi guru
setiap bahan dan alatan yang  Kaedah: penerangan
terdapat dalam Peti Pertolongan
Cemas. BBM:
3. Murid diminta memberi pendapat  Slaid Pertolongan Cemas
tentang kepentingan  Gambar alatan dan bahan
menggunakan Peti Pertolongan
Peti Pertolongan Cemas
Cemas.
4. Guru membimbing murid akan
EMK:
kepentingan mengetahui cara
 TMK: aplikasi Youtube dan
pengendalian peti pertolongan
peranti elektronik
cemas.

Nilai:
 Ketekunan
 Ketelitian
Langkah 2 Kuiz 1. Guru seterusnya menunjukkan
(20 minit) video demonstrasi dalam Kemahiran Berfikir:
penggunaan Peti Pertolongan  Mengaplikasi
Cemas dalam merawat pelbagai
jenis kecederaan menerusi aplikasi Strategi:
Youtube.  Berpusatkan bahan
 Demonstrasi

EMK:
 TMK: aplikasi Youtube dan
peranti elektronik

Nilai:
 Keselamatan diri
 Berdisiplin

Langkah 3 Kepentingan pengetahuan


(20 minit) penggunaan Peti Pertolongan 1. Murid diberi kod dan link untuk Kemahiran Berfikir:
Cemas permainan kuiz mengguunakan  Mengaplikasi
aplikasi Google Form.  Mengimbas Kembali
2. Murid diberi masa untuk menjawab
soalan yang diberikan. Strategi:
3. Murid akan bersaing
sesama  Berpusatkan murid,
sendiri bagi mendapatkan markah berpusatkan tugasan
tertinggi dengan masa terpantas.
4. Semua murid diberikan pujian
kerana Berjaya menjawab soalan- EMK:
soalan yang telah diberikan.  TMK: aplikasi Youtube dan
peranti elektronik
Nilai:
 Ketekunan

Penutup Rumusan dan nyanyian


(5 minit)  Murid diminta uuntuk membuat Kemahiran Berfikir:
rumusan mengenai kemahiran-  Merumus
kemahiran rawatan pertolongan  Menilai
cemas yang telah dipelajari.
 Murid menyanyikan lagu-lagu
pengakap bersama iringan muzik EMK:
dan bimbingan Pengakap Kelana.  TMK: aplikasi Youtube dan
peranti elektronik

Nilai:
 Kreativiti
Refleksi Pengajaran Dan Pembelajaran:

Menerusi sesi PdP yang dijalankan saya mendapati terdapat beberapa kekuatan
dalam pengimplementasian perancangan pengajaran dan pembelajaran tersebut. Antaranya,
daripada aspek penggunaan aplikasi Whatsapp yang memudahkan komunikasi antara guru
dengan ibu bapa dan murid. Dengan pelbagai ciri yang terdapat dalam aplikasi Whatsapp,
komunikasi berkesan dapat dilakukan dengan lebih pantas dan berkesan. Misalnya, arahan
yang diberikan guru dalam group Whatsapp dapat diterima dengan mudah dan cepat. Ibu bapa
juga dapat mengambil tindakan dengan lebih cepat bagi memastikan anak-anak dapat
mengikuti sesi PdP walaupun berada di rumah.

Selain itu, penggunaan perisian komputer seperti Slaid Powerpoint dan aplikasi Google
Meet dapat memudahkan pengajaran dan pembelajaran berlaku secara atas talian. Dengan itu,
guru dapat melihat dan mendapatkan respon murid terhadap sesi pembelajaran secara
langsung. Selain itu, kuiz menerusi aplikasi Google Form yang telah dijalankan membolehkan
murid menjawab soalan yang diberikan secara interaktif. Selain itu, teknologi perisian komputer
sedemikian juga memudahkan urusan merekod dan pendokumentasian prestasi dan
keberkesanan pengajaran guru. Guru juga dapat membuat pemantauan terhadap murid yang
belum menyiapkan tugasan dengan lebih berkesan memandangkan sesi pembelajaran masih
tidak dapat dijalankan secara bersemuka.

Menerusi pelaksanaan sesi PdP ini juga, terdapat beberapa kelemahan dan
kekurangan yang telah dikenalpasti. Antaranya, terdapat murid yang tidak dapat menyertai
aktiviti perjumpaan mingguan secara atas talian. Hal ini mungkin disebabkan masalah
kekangan peranti elektronik dan jaringan internet yang baik untuk menyertai aktiviti yang
dijalankan. Bagi mengatasi masalah berkenaan, guru dapat menyediakan platform lain bagi
membolehkan mereka menyertai perjumpaan mingguan secara langsung. Misalnya seperti
penggunaan video pengajaran yang telah disediakan terlebih dahulu. Video yang dihasilkan
perlulah berkualiti dan padat dengan topik pengajaran yang akan diajarkan. Saya juga
menghadapi masalah kawalan kelas semasa PdP berlangsung. Misalnya, terdapat murid yang
ketika menggunakan mic tanpa keizinan walaupun telah ditekankan beberapa kali sebelum
memulakan PdP. Bagi mengatasi masalah ini guru dapat bertindak dengan tegas dalam
mengendalikan kelas agar murid lebih mendengar terhadap arahan yang diberikan guru.
Lampiran :

Arahan Perjumpaan Unit Beruniform yang diberikan menerusi Group Whatsapp Pengakap
sekolah
Poster aktiviti perjumpaan Unit Beruniform
Nama
Ain Zahirah Adrianna bt Mazelan
NUR HUSNA BINTI MOHAMMAD ONG ABDULLAH
Arinah Umairah Binti Safian
Muhammad Fazril haziq bin azmi
NUR DAMIA QISTINA BINTI MOHD RIZAL
Wan Nur Eisya binti Wan Emril Nizam
Muhammad Thaqif bin Mohd Asri
QISTINA HAZIQAH BINTI MOHD KAMAL
ZARA ALVEENA BINTI ABDUL HAFIIZ
nur aieen syuhada binti azizul
Muhammad Syakeer Hussaini Bin Mohd Salehen
Nur Sabrina Amani Binti Mohd Radzi
Muhammad adam imran bin irwan
Nurul Iman Binti Mohd Pakhrurazi
ADRIANA SAFINA BINTI NOORDIN
NUR IRDINA FATINI BT MOHD ZAHARI
Wan Nur Faieqa Bt Wan Emril Nizam
Muhammad Iqbal bin samiun
ZIYAN ZUHAIRA BINTI ZAKUAN
UWAIS AHMAD UZAIR ZAKHLIS ANWAR
Afiq Muzaffar
MOHAMMAD HAIKAL IQBAL BIN YUSRI AFENDI
Nur aisy sofiyya binti mohammat sharol mizan
MOHAMMAD HAIKAL IQBAL BIN YUSRI AFENDI
Nur Zahraa binti Abdullah
AUNI MUNAWWARAH BINTI MUHAMMAD FAISAL
Maryam Khodijah Batrisya Binti Khairul Annuar
Muhammad Afham Imran bin Mohd Azwandi
Nurul Amira Qistina Binti Nazri
. Mohamad Hazim bin Mohamad ehsan
Syaz fakhrul irfan
Nurul Atikah Shuhada Bt Abdullah
Nur syaidatul husna binti abdullag
Mohamad Hazim bin Mohamad ehsan
Nur syaidatul husna binti abdullah
ARIF ZAKWAN BIN ZAKARIA
MUHAMMAD ADAM HILMY
NURFITRISYA LAILA
Nur umairah bt che saperiz
WAN IMAN ALAUDDIN BIN WAN MOHD NASRUDDIN
ZAHRA ZULAIKHA BINTI ZAKUAN
NUR DAMIA QISTINA BINTI MOHD RIZAL
Muhammad Hazzim Zulhabri
NURUL AFINA SAFIYA BINTI SHAHIRUL HISHAM
M.ADAM ZAKWAN
NurDania Irdina binti Mohd Arif
Wan Nur Faieqa Binti Wan Emril Nizam
M.faizal
Muhammad ammar syahmi bin mohd anuar
Ahmad danesh jibril bin mohd junit
Nur aieen syuhasa binti azizul
NURFITRISYA LAILA BINTI MOHD FADZULLY
Raihanah Hafizah binti Muhammad Hisyamudin
Maryam Khodijah Binti Khairul Annuar
Ahmad Muizzuddin Bin Azman
Nurul Atikah Shuhada bt Abdullah
Muhammad Adli Fakhrullah Bin Nor Shahrudzi
nur umairah mardhiah bt che saperiz
Arif Zakwan bin Zakaria
Muhamaad zahkuan zakir
Ahmad aliff aiman bin azman
Nur aieen syuhada binti azizul
NUR Syaqira ayuni bt Abdullah
Muhammad danual Qawiem
Test
Mohamed Afiq Iman bin Mohamed Fauzi
Nur Ariqa Fatina bt Ariffizul Afiz
Ahmad Muizzuddin bin Azman
Nur Ayra Adlin binti Azhar
Nur Aisyah Amira binti abdull aziz
NurDania Irdina binti Mohd
NAFIZ ZAHRAN BIN NOR KAMARUL HISHAM
Uwais Ahmad Uzair
Hafizuddin Bin Ramli
Muhamad Iskandar Dzukarnain bin Masmawira
Muhammad Danial Qawiem
Sharifah Putri Umairah Al-Kausar binti Syed Khafiz
ZHARIF AL BAKRI BIN HASSAN

Senarai kehadiran Perjumpaan Unit Beruniform Pengakap 11 Ogos 2021
