Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN LIMA
MINGGU 21 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Reka Bentuk Pengaturcaraan
TAJUK Pembangunan pengaturcaraan dalam mikropengawal
Ayuh, kita bina pagar keselamatan
STANDARD 6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal
KANDUNGAN
STANDARD 6.4.2 Menghuraikan perkakasan yang akan digunakan bersama perisian
PEMBELAJARAN
pengaturcaraan
6.4.3 Menghasilkan carta alir kawalan perkakasan yang mengeluarkan cahaya,
bunyi dan pergerakan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghuraikan sepuluh perkakasan yang akan digunakan bersama perisian
pengaturcaraan
2. Menghasilkan carta alir kawalan perkakasan yang mengeluarkan cahaya, bunyi
dan pergerakan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menghuraikan __ daripada sepuluh perkakasan yang akan digunakan bersama
perisian pengaturcaraan
2. Menghasilkan carta alir kawalan perkakasan yang mengeluarkan cahaya, bunyi
dan pergerakan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang perkakasan untuk perisian
pengaturcaraan.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks.
2. Murid meneliti perkakasan untuk perisian pengaturcaraan.
3. Murid ditunjukkan beberapa jenis papan mikropengawal yang terdapat di
pasaran. I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
4. Murid berbincang tentang cara menentukan kedudukan kaki positif dan kaki
negatif pada komponen yang digunakan.
5. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan dan menampalnya di buku.
6. Murid membentuk kumpulan kecil dan membincangkan satu idea projek
berasaskan cahaya, bunyi dan pergerakan.
7. Murid berbincang untuk mengaitkan projek dengan struktur kawalan pilihan dan
struktur kawalan ulangan. Chunking (Gabungan)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang perkakasan untuk perisian
pengaturcaraan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 51-52
ABM/BBM
PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
PAK-21 Chunking (Gabungan)
SP&P Pembelajaran Berasaskan Masalah
KBAT Mencipta PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
