Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Unit Beruniform (Pengakap Kanak - Kanak)

Tarikh 24/8/2022

Masa 11.50 am - 12.50 am

Kelas Tahun 5

Bilangan Murid 15

Tema M/P Ikatan dan simpulan

Tajuk Simpulan tindih kasih, buku sila, dan simpul manuk

Kemahiran/Fokus Kemahiran membuat simpulan dan ikatan

Kemahiran Sedia Ada Murid pernah mempelajari teori berkenaan ikatan dan simpulan

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Psikomotor : Membuat sekurang - kurangnya 3 jenis
ikatan dengan kemas dan betul
2. Kognitif : Mengetahui perbezaan setiap fungsi ikatan
Objektif Pembelajaran
dengan tepat
3. Afektif : yakin untuk melibatkan diri dalam aktiviti
perkhemahan serta menjadi seorang yang lebih
berdisiplin melalui aktiviti yang dijalankan
Murid sudah mempelajari beberapa jenis ikatan seperti simpul
Pentaksiran
manuk, bunga geti dan simpulan seraya

Penerapan Nilai Kerjasama, keyakinan diri

Bahan Bantu Mengajar power point, tali,

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): interpersonal, intrapersonal, kemahiran berkomunikasi

Pedagogi Masa Kini(PMK): pembelajaran koperatif


Langkah
Aktiviti Pengajaran dan
/ Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
(Minit)
1. Guru mempamerkan contoh tali
temali dan menujukkan kepada
Jenis tali - temali yang boleh murid supaya murid dapat BBM: LCD
digunakan semasa berkhemah melihat perbezaan jenis tali
- tali belati tersebut dengan bantuan power KI: Kemahiran
- tali sisal point. komunikasi
- tali jut
Set
- tali sabut 2. Murid disuruh untuk meneka PMK:
Induksi
- tali kapas apakah yang akan dipelajari Pembelajaran
(5 minit)
pada hari tersebut sambil guru koperatif
Pertanyaan guru mengangkat tali yang telah
‘Cuba teka apakah yang kita berikat ke atas sebagai TMK: -
akan lakukan pada hari ini? pembayang kepada murid yang
mereka akan belajar mengenai Nilai: -
ikatan.

1. Guru menerangkan tentang


Memperkenalkan tajuk pada hari BBM: power point,
jenis - jenis ikatan berserta
tersebut iaitu ikatan gambar
fungsinya dengan
menayangkan gambar - gambar
Jenis - jenis ikatan: KI: kemahiran
dengan bantuan power point.
1. Ikatan buku sila menguruskan
Langkah
maklumat
1 2. Guru juga menerangkan dan
(10 minit) mempamerkan langkah demi
PMK: -
langkah untuk melakukan ketiga
- tiga ikatan.
TMK: -
3. Guru juga menunjukkan video
kepada murid mengenai cara
Nilai: -
untuk membuat ikatan.
2. Ikatan tindih kasih

3. simpul manuk

Video
https://youtu.be/gt0LZcqpKLE

1. Guru menyediakan tali bagi


setiap murid mengikut
kumpulan.
2. Guru mengulang video ikatan BBM: -
dan simpulan supaya murid
dapat mempelajari ikatan dan KI: intrepersonal
simpulan.
Langkah 3. Video tersebut diulang PMK:
2 Ayuh buat! beberapa kali sambil murid dan pembelajaran
(15 minit) guru melakukan ikatan dan koperatif
simpulan yang ditunjukkan.
4. Kemudian, setelah siap murid TMK: -
melakukan ikatan dan simpulan,
murid perlu menunjukkan ikatan Nilai: kerjasama
tersebut kepada guru.
5. Setelah murid - murid
mempelajari 3 jenis ikatan
secara amali, guru akan
memeriksa dan membetulkan
ikatan murid tersebut jika
terdapat kesalahan.

1. Murid dibahagikan kepada 3


orang sekumpulan.
2. Murid diberikan sekeping
lembaran kerja seperti yang
Latihan ringkas terdapat dalam lampiran.
BBM: lembaran
3. Guru menerangkan mengenai
kerja
latihan tersebut.
4. Murid disuruh untuk
KI: interpersonal
memadankan jenis ikatan yang
Langkah dipelajari beserta fungsi kepada
PMK:
3 gambar ikatan yang betul.
pembelajaran
(15 minit) 5. Setelah selesai memadankan
koperatif
gambar kepada fungsi dan
nama yang betul, 3 orang murid
TMK: -
diminta untuk membaca fungsi
dan nama ikatan tersebut
Nilai: memberi
dengan kuat dan yakin supaya
tumpuan
murid lain boleh dengar.
6. Dalam kumpulan, murid juga
hendaklah menghasilkan salah
satu daripada 3 ikatan yang
telah ditunjukkan oleh guru.
Menyanyi lagu ‘mudahnya ikatan’ 1. Guru mempamerkan lirik lagu di
yang boleh diakses daripada papan tulis. BBM: -
internet. 2. Guru mempamerkan lagu kain
- murid menghayati lirik pelikat kepada murid. KI: intrapersonal
lagu 3. Murid disuruh untuk
Penutup
- murid mencatat lirik lagu menyanyikan lagu mudahnya PMK: -
(15 minit)
di buku nota ikatan menggunakan melodi
daripada lagu tersebut. TMK: -
LAGU MUDAHNYA IKATAN 4. Guru menunjukkan contoh.
Mari mengikat la la la, 5. Murid dan guru menyanyikan Nilai: kerjasama
Mari mengikat la la la, lagu tersebut bersama - sama.
Mari mengikat,
diguna disini sana.

Mari mengikat la la la,


Mari mengikat la la la,
Mari mengikat,
diguna disini sana.

Ikatan istimewa
Oh kuat kan ikatannya,
Boleh dibuat kerusi,
Boleh dibuat meja,
Diguna di mana saja,
Bila berkhemah diguna,
Oh kuatkan ikatannya,
Mudahkan kerja.

Mari mengikat la la la,


Mari mengikat la la la,
Mari mengikat,
diguna disini sana.

Catatan Refleksi Pelajar:


Perjumpaan pada hari ini tertumpu kepada pembelajaran ikatan dan simpulan. Sebelum
itu, saya pernah didedahkan dengan kemahiran ikatan dan simpulan ketika saya menyertai
aktiviti unit beruniform Pengakap zaman sekolah menengah dahulu dan semasa berada di IPG.
Namun, ketika itu, pasukan yang saya sertai itu jarang memberi fokus kepada latihan simpulan
dan ikatan. Melalui bimbingan dan tunjuk ajar yang diberikan oleh pensyarah, saya telah
menguasai beberapa cara ikatan dan simpul, seperti ikatan tindih kasih, simpul bunga keti dan
simpul manuk. Di sini saya juga ingin merakamkan terima kasih kepada rakan-rakan sepasukan
kerana tanpa bimbingan dan bantuan mereka, mustahillah saya dapat menguasai cara simpulan
dan ikatan tersebut dengan cepat. Bantuan mereka juga telah mengilhamkan saya suatu iktibar
bahawa sebagai seorang bakal warga pendidik, kita seharuslah menjadikan sikap suka
membantu sebagai amalan dan lumrah hidupa kita kerana ketika menjejaki kaki ke alam sekolah
dan alam komuniti nanti, kita yang diibarat sebagai lampu penyuluh dalam kegelapan akan
memikul tanggungjawab untuk membantu anak-anak murid menyelesaikan kekangan yang
dihadapi oleh mereka sepanjang proses pembelajaran. Pada akhir pembelajaran dan
pengajaran untuk tajuk ini, 13 daripada 15 orang pelajar dapat menguasai teknik ikatan buku
sila. Walaubagaimanapun, hanya 7 daripada 15 murid dapat menguasai ikatab tindih kasih
dan simpul manuk sepenuhnya. Selain itu, saya juga menghadapi masalah dengan
pengurusan masa yang tidak cekap di mana saya terburu - buru dan hampir tidak sempat
untuk penutup. Saya juga perlu menguruskan penggunaan teknologi dengan lebih baik
untuk Pdp akan datang di mana saya telah menghabiskan banyak masa dengan teknologi
pada PdP ini dan seterusnya menyebabakan saya tidak mempunyai masa yang cukup.
MUrid - murid yang tidak mencapai objectik pada hari ini akan diberikan bimbingan khas
pada PdP akan datang dan saya akan memastikan mereka dapat menguasai teknik ikatan
dan simpulan ini sepenuhnya.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:
