Anda di halaman 1dari 34

SMK LAYANG-LAYANG

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Ahad Tarikh : 17 Julai 2022


Kelas : 1 USM Masa : 8.00 – 8.30 M.Pel : Geografi
Tajuk GEOGRAFI FIZIKAL: BENTUK MUKA BUMI DAN SALIRAN
Standard BAB 5 : BUMI
Standard 2.1 Bumi
Kandungan
Standard 2.1.1 Menjelaskan empat system fizikal bumi
Pembelajaran
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menamakan sistem fizikal dan struktur bumi dengan betul
2. Menjelaskan sistem fizikal dan struktur bumi dengan betul
Kriteria Menamakan system fizikal dan struktur bumi dengan betul pada gambar
Kejayaan yang telah diberikan oleh guru serta dapat menjelaskannya dengan tepat.
Aktiviti - Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan objektif pelajaran
- Murid ditunjukkan gambar tentang empat system fizikal bumi
berdasarkan lukisan yang dilukis oleh guru
- Murid menjawab soalan guru bagi setiap system fizikal yang
dinyatakan
- Murid dikehendaki untuk melukis system fizikal dan struktur bumi
di dalam buku latihan
- Murid melengkapkan latihan yang diberikan guru
- Murid mendengar guru membuat kesimpulann tentang isi
pelajaran
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK / Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Pdpc berjalan dengan lancar. Hamper semua murid dapat mencapai
objektif pembelajaran.

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan

TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Selasa Tarikh : 17 Julai 2022


Kelas : 3UKM/U Masa : 9.00 – 9.30 M.Pel : Pendidikan Jasmani
PM/USM/
UTM
Tajuk Kesihatan Diri dan Kesihatan
Standard 2.0 PENYALAHGUNAAN BAHAN
Standard 2.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan
Kandungan bahan kepada diri, keluarga dan masyarakat
Standard 2.1.1 Memahami kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang
Pembelajaran penyalahgunaan bahan.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menyatakan kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang
penyalahgunaan bahan
Kriteria Murid dapat menerangkan kepentingan mematuhi peraturan dan undang –
Kejayaan undang dalam penyalahgunaan bahan.
Aktiviti • Murid memberikan respond terhadap pertanyaan guru tentang
pengetahuan berkaitan dadah.
• Murid mendengar penerangan guru berkaitan jenis – jenis dadah dan
keburukan/ kesan dadah kepada fizikal dan mental
• Murid menjawab pertanyaan guru berdasarkan pengetahuan mereka
tentang dadah
• Murid membuat latihan dalam buku aktiviti
• Guru membuat kesimpulan tentang isi pembelajaran

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi Pdpc berjalan dengan baik, pelajar dapat menyatakan berkaitan
dadah dengan baik.

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk / Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Ahad Tarikh : 17 Julai 2022


Kelas : 2 UTM Masa : 10.00 – 11.00 M.Pel : Sejarah
Tajuk KESULTANAN MELAYU MELAKA SEBAGAI ASAS KERAJAAN MASA
KINI
Standard
Standard 6.1 Kesultanan Melayu Melaka
Kandungan
Standard 6.1.2 Menghuraikan kegemilangan Kesultanan Melayu Melaka
Pembelajaran K6.1.4 Menilai kepentingan sifat kepemimpinan dalam pembinaan
negara.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menjelaskan factor factor yang membawa kepada kegemilangan
kesultanan melayu melaka
Kriteria - Menghuraikan factor factor kegemilangan kesultanan melayu
Kejayaan melaka dengan baik
Aktiviti - Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
- Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid
membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
- Guru mengaplikasi strategi pengajaran dan pembelajaran secara
kontruktivisme. Melalui pendekatan ini, murid membina
pemahaman mereka sendiri mengenai tajuk
- Murid diberi bimbingan dan tunjuk ajar guru. Kemudian bersiap
sedia untuk menghuraikan factor kegemilangan kesultanan
melayu melaka
- Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Pdpc berjalan dengan lancar. Murid dalam menjawab setiap soalan di
dalam buku dengan tepat.

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay / Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan

TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Ahad Tarikh : 17 Julai 2022


Kelas : 1 USM Masa : 12.30 – 1.30 M.Pel : Bahasa Melayu
Tajuk INDAH SENI GAH BUDAYA
Standard UNIT 13 : Warna warni budaya
Standard 1.6 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dalam pelbagai
Kandungan situasi.

Standard 1.6.1 Menyaring dan menyampaikan maklumat yang tepat dan


Pembelajaran menggunakan ayat yang gramatis.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menyaring dan menyampaikan maklumat yang tepat dan
menggunakan ayat yang gramatis.
Kriteria - Mengaplikasikan kemahiran bahasa dan maklumat berkaitan tajuk
Kejayaan UNIT 13 : Warna-Warni Budaya
- Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dalam pelbagai
situasi.
- Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat
Aktiviti - Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa
- Murid menyaring dan menyampaikan maklumat yang tepat dan
menggunakan ayat yang gramatis.
- Murid menjawab soalan di dalam buku aktiviti
- Kemudian, guru memilih beberapa orang pelajar untuk menjawab
persoalan megikut pada soalan di dalam buku aktiviti tersebut
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Pdpc berjalan dengan lancar. Murid dalam menjawab setiap soalan di
dalam buku engan tepat.

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay / Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan

TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Isnin Tarikh : 18 Julai 2022


Kelas : 2 UTM Masa : 7.30 – 8.30 M.Pel : Sejarah
Tajuk KESULTANAN MELAYU MELAKA SEBAGAI ASAS KERAJAAN MASA
KINI
Standard
Standard 6.1 Kesultanan Melayu Melaka
Kandungan
Standard 6.1.3 Menerangkan berakhirnya pemerintahan Kesultanan Melayu Melaka
Pembelajaran yang berpusat di Melaka
K6.1.7 Merumuskan iktibar yang diperoleh daripada sejarah Kesultanan
Melayu Melaka.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menerangkan sebab – sebab kejatuhan kerajaan Melayu Melaka
Kriteria - Menerangkan kronologi kejatuhan zaman kegemilagan kerajaan
Kejayaan Melayu Melaka dengan betul
Aktiviti - Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
- Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid
membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
- Guru mengaplikasi strategi pengajaran dan pembelajaran secara
pembelajaran berpusatkan pelajar dimana pelajar perlu membuat
nota berdasarkan kefahaman mereka secara berkumpula. Melalui
pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri
mengenai tajuk
- Murid diberi bimbingan dan tunjuk ajar guru. Kemudian bersiap
sedia untuk menerangkan sebab sebab kejatuhan kerajaan
Melayu Melaka
- Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Pdpc berjalan dengan lancar. Murid perlukan bimbingan untuk membuat
nota. Pengukuhan akan dilaksanakan pada pembelajaran akan dating.

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay / Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan

TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Isnin Tarikh : 18 Julai 2022


Kelas : 1 USM Masa : 10.00 – 11.30 M.Pel : Bahasa Melayu
Tajuk SEJAMBAK BAKTI
Standard ASPEK SENI BAHASA
Standard 4.1 Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan
Kandungan respons
peribadi.
Standard
Pembelajaran
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Memahami dan menghayati karya puisi dengan memberikan
penekanan kepada aspek maksud, tema, persoalan, nilai dan
pengajaran dengan betul.

Kriteria • Mengaplikasi kemahiran bahasa dan maklumat berkaitan tajuk


Kejayaan Sejambak Bakti
• Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan
respons peribadi
• Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat

Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang


minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
dengan bercerita
• Murid mengaitkan dengan kehidupan seharian
• Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan dengan Sub-topik
• Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
tajuk
• Guru menggunakan pembelajaran masteri iaitu guru memastikan
semua murid menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
• Guru memberi penerangan dan membantu serta membimbing murid
memahami dan menghayati karya puisi dengan memberikan
penekanan kepada aspek maksud, tema, persoalan, nilai dan
pengajaran dengan betul.
• Semua ahli pasukan bersedia kemudian guru atau rakan lain
memberikan soalan. Pasukan hanya akan bebas dari soalan tersebut
sekiranya pasukan lain bersetuju dengan jawapan yang diberikan.
• Kemudian aktiviti menyiapkan latihan pada buku teks. Guru
melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru
menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut
tahap masing-masing
• Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi Pdpc berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menerangkan perjalanan
penceritaan novel dengan baik mengikut kefahaman pelajar

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
/ Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Isnin Tarikh : 18 Julai 2022


Kelas : 1 UTM Masa : 12.00 – 12.30 M.Pel : Pendidikan Seni Visual
Tajuk WARNA
Standard Eksplorasi Seni
Standard Eksplorasi Seni
Kandungan
Standard 2.1 Membuat eksperimentasi dan penerokaan unsur bentuk pada alam
Pembelajaran semula jadi dengan pelbagai teknik
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menjelaskan melalui perbincangan tentang definisi, jenis dan fungsi
bentuk
2. Membuat eksperimentasi dan penerokaan unsur bentuk pada alam
semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dengan pelbagai
teknik.

Kriteria Murid dapat mengidentifikasikan unsur jalinan pada alam semula jadi,
Kejayaan objek buatan manusia dan karya manusia
Aktiviti Murid mendengar penerangan ringkas dan nota daripada guru berkaitan
jalinan. Murid menyatakan bahan-bahan yang boleh digunapakai untuk
menghasilkan jalinan daripada bahan terbuang. Murid mula membuat
capan pada kertas lukisan dengan menggunakan bahan-bahan yang
terbuang tersebut

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi Pdpc berjalan dengan baik. Pelajar dapat menghasilkan warna
mengikut kelas warna yang betul.

Catatan sivik dalam pdpc : ………………………………..


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
Latihan bertulis Peta Bulatan
/ Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Isnin Tarikh : 18 Julai 2022


Kelas : 1 UTM Masa : 12.30 – 1.30 M.Pel : Geografi
Tajuk GEOGRAFI FIZIKAL: BENTUK MUKA BUMI DAN SALIRAN
Standard BAB 5 : BUMI
Standard 2.1 Bumi
Kandungan
Standard 2.1.2 Menjelaskan struktur bumi.
Pembelajaran 2.1.3 Mengenal pasti benua,lautan, laut utama dan selat.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menerangkan stuktur bumi dan sistem fizikal bumi dengan
memberi contoh tiga benua, tiga lautan, satu laut utama dan satu
selat.
Kriteria Menamakan struktur bumi dengan betul pada gambar yang telah diberikan
Kejayaan oleh dapat membuat perbezaan benua, laut utama dan selat pada peta
Aktiviti - Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan objektif pelajaran
- Murid ditunjukkan gambar struktur bumi dan peta berdasarkan
lukisan yang dilukis oleh guru
- Murid menjawab soalan guru bagi setiap soalan yang dinyatakan
- Murid dikehendaki untuk melukis struktur bumi dan peta asia di
dalam buku latihan
- Murid melengkapkan peta dan latihan yang diberikan guru
- Murid mendengar guru membuat kesimpulann tentang isi
pelajaran
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi Pdpc berjalan dengan baik. Pelajar dapat menghasilkan warna
mengikut kelas warna yang betul.

Catatan sivik dalam pdpc : ………………………………..


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
Latihan bertulis Peta Bulatan
/ Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Selasa Tarikh : 19 Julai 2022


Kelas : 3UKM/UPM/ Masa : 7.30 – 8.30 M.Pel : Pendidikan Jasmani
USM/UTM
Tajuk Kesihatan Diri dan Kesihatan
Standard Kecergasan Meningkatkan Kesihatan (Domain Psikomotor)
Standard 3.3 Melakukan senaman daya tahan otot dengan lakuan yang betul.
Kandungan
Standard 3.3.1 Melakukan senaman meningkatkan daya tahan otot yang dirancang
Pembelajaran berdasarkan prinsip FITT
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Boleh melakukan dan menamakan senaman daya tahan otot dan
kekuatan otot yang melibatkan bahagian atas badan, abdomen
dan bahagian bawah badan.
Kriteria Murid dapat melakukan senaman daya tahan dengan cara betul
Kejayaan
Aktiviti Memanaskan badan dilakukan terlebih dahulu. Murid dibahagikan kepada
dua kumpulan. Setiap kumpulan dibekalkan dengan sebiji bola dan bola
akan dilontar antara murid ke murid.

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk / Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Selasa Tarikh : 19 Julai 2022


Kelas : 2 USM Masa : 10.00 – 11.30 M.Pel : Bahasa Melayu
Tajuk INDAHNYA MENUNTUT ILMU
Standard KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
Standard 1.2 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istilah, ungkapan
Kandungan dan ayat dalam pelbagai ujaran.
Standard 1.2.1 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istiah dan
Pembelajaran ungkapan serta menggunakannya dalam pelbagai ujaran dengan betul
dan tepat mengikut konteks secara bertatasusila
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran 1. Memahami maksud perkataan / istilah dengan betul

Kriteria • Mendengar perbualan dan mencatat perkataan serta rangkai kata


Kejayaan yang menarik perhatian dan memberikan makna perkataan serta
rangkai kata. Berbual dengan rakan menggunakan perkataan dan
rangkai kata yang menarik
Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
• Sumbang saran antara guru dan murid
• Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan dengan Sub-topik
• Guru mempraktikkan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan
mengaitkan tajuk dengan kehidupan murid.
• Guru memberi penerangan sambil murid mendengar dengan teliti
• Murid melakukan aktiviti: Mendengar perbualan dan mencatat
perkataan serta rangkai kata yang menarik perhatian dan memberikan
makna perkataan serta rangkai kata. 2. Berbual dengan rakan
menggunakan perkataan dan rangkai kata yang menarik
• Seterusnya Murid mengisi peta pemikiran.
• Kemudian murid menjawab soalan pada buku kerja dan penyemakan
tugasan murid oleh guru.
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi

Minggu: 16 Hari: Selasa Tarikh : 19 Julai 2022


Kelas : 1 UTM Masa : 12.00 – 12.30 M.Pel : Pendidikan Seni Visual
Tajuk WARNA
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
Standard Eksplorasi Seni
Standard Eksplorasi Seni
Kandungan
Standard 2.1 Membuat eksperimentasi dan penerokaan unsur bentuk pada alam
Pembelajaran semula jadi dengan pelbagai teknik
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menjelaskan melalui perbincangan tentang definisi, jenis dan fungsi
bentuk
2. Membuat eksperimentasi dan penerokaan unsur bentuk pada alam
semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dengan pelbagai
teknik.

Kriteria Murid dapat mengidentifikasikan unsur jalinan pada alam semula jadi,
Kejayaan objek buatan manusia dan karya manusia
Aktiviti Murid mendengar penerangan ringkas dan nota daripada guru berkaitan
jalinan. Murid menyatakan bahan-bahan yang boleh digunapakai untuk
menghasilkan jalinan daripada bahan terbuang. Murid mula membuat
capan pada kertas lukisan dengan menggunakan bahan-bahan yang
terbuang tersebut

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : ………………………………..


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
ela PEBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Selasa Tarikh : 19 Julai 2022


Kelas : 3 UPM Masa : 12.30 – 1.30 M.Pel : Sejarah
Tajuk KEDATANGAN KUASA ASING
Standard 7: CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT
Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu
Standard 7.4 Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu
Kandungan
Standard 7.4.2 Menghuraikan peluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan
Pembelajaran Terengganu.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran 1. Menghuraikan peluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan
Terengganu
Kriteria • Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian
Kejayaan dan contoh berkaitan Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak
Bersekutu
Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
• Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid
membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan
dengan tajuk
• Guru mengaplikasi strategi pengajaran dan pembelajaran secara
kontruktivisme. Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman
mereka sendiri mengenai tajuk
• Murid diberi bimbingan dan tunjuk ajar guru. Kemudian bersiap sedia
untuk menghuraikan peluasan kuasa british di perlis, kedah, kelantan
dan terengganu.
• Seterusnya murid melakukan aktiviti who am i? Semua murid diberikan
identiti pada bajunya (disemat di belakang baju). Kemudian setiap
daripada mereka diberikan 3 soalan sahaja untuk bertanya kepada
kawan lain tentang identiti masing-masing. Rakan mereka pula hanya
boleh menjawab ya atau tidak
• Kemudian aktiviti menjawab soalan kuiz. Guru melaksanakan
pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti
pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
• Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK / Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
Latihan bertulis Peta Bulatan
/ Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Rabu Tarikh : 19 Julai 2022


Kelas : 2 USM Masa : 9.00 – 9.30 M.Pel : Bahasa Melayu
Tajuk INDAHNYA MENUNTUT ILMU
Standard KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
Standard 1.2 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istilah, ungkapan
Kandungan dan ayat dalam pelbagai ujaran.
Standard 1.2.1 Mendengar dan memahami perkataan, rangkai kata, istiah dan
Pembelajaran ungkapan serta menggunakannya dalam pelbagai ujaran dengan betul
dan tepat mengikut konteks secara bertatasusila
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran 1. Memahami maksud perkataan / istilah dengan betul

Kriteria • Mendengar perbualan dan mencatat perkataan serta rangkai kata


Kejayaan yang menarik perhatian dan memberikan makna perkataan serta
rangkai kata. Berbual dengan rakan menggunakan perkataan dan
rangkai kata yang menarik
Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
• Sumbang saran antara guru dan murid
• Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan dengan Sub-topik
• Guru mempraktikkan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan
mengaitkan tajuk dengan kehidupan murid.
• Guru memberi penerangan sambil murid mendengar dengan teliti
• Murid melakukan aktiviti: Mendengar perbualan dan mencatat
perkataan serta rangkai kata yang menarik perhatian dan memberikan
makna perkataan serta rangkai kata. 2. Berbual dengan rakan
menggunakan perkataan dan rangkai kata yang menarik
• Seterusnya Murid mengisi peta pemikiran.
• Kemudian murid menjawab soalan pada buku kerja dan penyemakan
tugasan murid oleh guru.
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat / Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
Latihan bertulis Peta Bulatan
/ Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Rabu Tarikh : 20 Julai 2022


Kelas : 1 USM Masa : 11.00 – 12.00 M.Pel : Bahasa Melayu
Tajuk SEJAMBAK BAKTI
Standard ASPEK SENI BAHASA
Standard 4.1 Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan
Kandungan respons
peribadi.
Standard
Pembelajaran
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Memahami dan menghayati karya puisi dengan memberikan
penekanan kepada aspek maksud, tema, persoalan, nilai dan
pengajaran dengan betul.

Kriteria • Mengaplikasi kemahiran bahasa dan maklumat berkaitan tajuk


Kejayaan Sejambak Bakti
• Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan
respons peribadi
• Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat

Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang


minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
dengan bercerita
• Murid mengaitkan dengan kehidupan seharian
• Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan dengan Sub-topik
• Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat
perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan
tajuk
• Guru menggunakan pembelajaran masteri iaitu guru memastikan
semua murid menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
• Guru memberi penerangan dan membantu serta membimbing murid
memahami dan menghayati karya puisi dengan memberikan
penekanan kepada aspek maksud, tema, persoalan, nilai dan
pengajaran dengan betul.
• Semua ahli pasukan bersedia kemudian guru atau rakan lain
memberikan soalan. Pasukan hanya akan bebas dari soalan tersebut
sekiranya pasukan lain bersetuju dengan jawapan yang diberikan.
• Kemudian aktiviti menyiapkan latihan pada buku teks. Guru
melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru
menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut
tahap masing-masing
• Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : Tema ……………………………………..…


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
/ Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Khamis Tarikh : 21 Julai 2022


Kelas : 2 USM Masa : 8.00 – 9.30 M.Pel : Bahasa Melayu
Tajuk ASPEK SENI BAHASA
Standard KEMAHIRAN MENULIS
Standard 3.7 Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.
Kandungan
Standard 3.7.1 Mengedit ejaan, tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah
Pembelajaran dengan betul tanpa mengubah maksud asal dalam perenggan.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Mengedit ejaan, tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan
betul tanpa mengubah maksud asal dalam perenggan
Kriteria 1. Mengaplikasi kemahiran bahasa dan maklumat berkaitan tajuk
Kejayaan 2. Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.
3. Menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan dengan tepat
Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
dengan bercerita
• Sumbang saran antara guru dan murid
• Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan
kriteria kejayaan dengan Sub-topik
• Guru minta murid berkongsi pengalaman atau pengetahuan mereka
berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
• Guru menggunakan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan
mengaitkan tajuk dengan kehidupan murid.
• Guru membantu murid mengedit ejaan, tanda baca dan kesalahan
nahu yang mudah dengan betul tanpa mengubah maksud asal dalam
perenggan.
• Seterusnya murid melakukan aktiviti Talking Chips: Setiap ahli dalam
pasukan meletakkan cip di tengah-tengah apabila ingin bercakap dan
memberikan pendapat. Mereka tidak boleh mengulangi giliran
bercakap sehingga setiap orang diberikan peluang untuk bercakap
• Kemudian aktiviti pembentangan. Guru melaksanakan pendekatan
terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan
yang berbeza mengikut tahap murid
• Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
BBM e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK / Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : ……………………………….


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table / Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Khamis Tarikh : 21 Julai 2022


Kelas : 2 UTM Masa : 12.00 – 12.30 M.Pel : Geografi
Tajuk GEOGRAFI FIZIKAL: BENTUK MUKA BUMI DAN SALIRAN
Standard BAB 5 : BUMI
Standard 2.1 Bumi
Kandungan
Standard 2.1.4 Menjelaskan struktur bumi.
Pembelajaran 2.1.5 Mengenal pasti benua,lautan, laut utama dan selat.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran
1. Menerangkan stuktur bumi dan sistem fizikal bumi dengan
memberi contoh tiga benua, tiga lautan, satu laut utama dan satu
selat.
Kriteria Menamakan struktur bumi dengan betul pada gambar yang telah diberikan
Kejayaan oleh dapat membuat perbezaan benua, laut utama dan selat pada peta
Aktiviti - Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan objektif pelajaran
- Murid ditunjukkan gambar struktur bumi dan peta berdasarkan
lukisan yang dilukis oleh guru
- Murid menjawab soalan guru bagi setiap soalan yang dinyatakan
- Murid dikehendaki untuk melukis struktur bumi dan peta asia di
dalam buku latihan
- Murid melengkapkan peta dan latihan yang diberikan guru
- Murid mendengar guru membuat kesimpulann tentang isi
pelajaran
BBM / e-Buku Teks Internet Model
Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : ………………………………………..


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
/ Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat / Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian / Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 / Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
/ Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Minggu: 16 Hari: Khamis Tarikh : 21 Julai 2022


Kelas : 3 UPM Masa : 12.30-1.30 M.Pel : Sejarah
Tajuk KEDATANGAN KUASA ASING
Standard 7: CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT
Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu
Standard 7.4 Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak Bersekutu
Kandungan
Standard 7.4.2 Menghuraikan peluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan
Pembelajaran Terengganu.
Objektif Murid dapat :
Pembelajaran 1. Menghuraikan peluasan kuasa British di Perlis, Kedah, Kelantan dan
Terengganu
Kriteria • Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian
Kejayaan dan contoh berkaitan Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Tidak
Bersekutu
• Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Aktiviti • Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid
• Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid
membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan
dengan tajuk
• Guru mengaplikasi strategi pengajaran dan pembelajaran secara
kontruktivisme. Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman
mereka sendiri mengenai tajuk
• Murid diberi bimbingan dan tunjuk ajar guru. Kemudian bersiap sedia
untuk menghuraikan peluasan kuasa british di perlis, kedah, kelantan
dan terengganu.
• Seterusnya murid melakukan aktiviti who am i? Semua murid diberikan
identiti pada bajunya (disemat di belakang baju). Kemudian setiap
daripada mereka diberikan 3 soalan sahaja untuk bertanya kepada
kawan lain tentang identiti masing-masing. Rakan mereka pula hanya
boleh menjawab ya atau tidak
• Kemudian aktiviti menjawab soalan kuiz. Guru melaksanakan
pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti
pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
• Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan

BBM e-Buku Teks Internet Model


Power point Youtube Projektor
Delima / Modul Laman web
EMK Pendidikan TMK Kreativiti dan inovasi
Alam Sekitar
Refleksi Sesi pdpc ditangguhkan kerana Kursus PRONIKA

Catatan sivik dalam pdpc : ……………………………………


SMK LAYANG-LAYANG
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

ela PEBELAJARAN ABAD KE-21


Round Table Berasaskan Murid
Think Pair Share Pembelajaran Kolaboratif
Hot Seat Kemahiran / Proses
Pembentangan Hasil Sendiri Pemikiran Aras Tinggi
Role Play Kemahiran Hidup
Gallery Walk / Berkumpulan
Three Stay, One Stay Komuniti
Peta I-think Pentaksiran Formatif
Deklamasi Sajak / Nyanyian / Belajar Untuk Kehidupan
TAHAP PENGUASAAN PBS ARAS PEMIKIRAN
TP6 Mencipta
TP5 Menilai
TP4 Menganalisis
/ TP3 Mengaplikasi
/ TP2 / Memahami
/ TP1 / Mengingati
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN i-THINK
/ Latihan bertulis Peta Bulatan
/ Hasil kerja Peta Buih
Kuiz (Google form) Peta Buih Berganda
Pebentangan Peta Pokok
/ Soaljawab lisan Peta Dakap
Peta Titi
