Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

Kelas 5 BUMI
Tarikh 21-Julai-23
Hari Jumaat
Masa 9.00 pagi hingga 9.30 pagi
Bil. Murid 15
Umur 5 Tahun
Bidang Pembelajaran Pembelajaran Bersepadu
Tunjang Utama Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika (FK)
Standard Kandungan  (FK 1. 1) Meneroka pelbagai aktiviti yang melibatkan motor halus. 
Standard Pembelajaran (FK 1. 1. 3) Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti
Utama yang melibatkan alatan.
Standard Pembelajaran Lain (SA 3.3.1) Menamakan haiwan
Yang Disepadukan
Standard Prestasi
TP Tafsiran
1 Boleh menjalankan aktiviti yang melibatkan kemahiran
motor halus.
2 Boleh melakukan kemahiran motor halus menggunakan
alatan dengancara yang betul.
3 Boleh melakukan kemahiran motor halus
yang melibatkan pelbagaiaktiviti yang lebih kompleks
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran & pembelajaran, murid dapat;
1. Menggunakan motor halus untuk memasukkan tali ke dalam
lubang yang disediakan
2. Memahami kitaran kehidupan haiwan
Pengetahuan Sedia Ada 1. Pelajar pernah sudah mengenali cacing
2. Pelajar boleh memasukkan tali ke dalam lubang yang sediakan
3. Pelajar boleh menamakan haiwan tersebut.
Strategi Pendekatan bersepadu
Sumber P&P Kraf kadbod epal, Kraf kadbod Daun, ribon, speaker, audio lagu “
Cacing Panjang Cacing Pendek “
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir komunikasi, bersifat ingin tahu
KBAT Mengaplikasi, mencipta, Menjana idea
Penerapan Nilai Bekerjasama, mematuhi arahan, keberanian hormat-menghormati,
kerajinan dan berdisiplin.
Fokus Kecerdasan Pelbagai Verbal-linguistik, visual-ruang ,muzik , Naturalis
LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
MASA
BBM :
CACING PANJANG CACING  Guru meminta murid untuk berkumpul dan Komputer riba,
PENDEK duduk di ruang yang disediakan. pembesar suara,
video.
 Guru menanyakan khabar murid dan
mengajak mereka untuk membaca doa Nilai:
sebelum memulakan sesi pembelajaran. Berdisiplin,kebebasan
, hormat-menghormati
 Guru menanyakan beberapa soalan
Set Induksi kepada murid mengenai cacing. KB :
(5 Minit)
Contoh soalan : Menganalisis,,
1. Berdasarkan lagu yang  Guru mengajak murid untuk nyanyi menghubung
kamu dengar, boleh bersama.
beritahu cikgu haiwan KP/MI :
apa yang kita akan  Guru dan murid bersoal jawab mengenai Verbal linguistik,
pelajari hari ini ? lagu tersebut. interpersonal, muzik

 Guru memberi penerangan dan persediaan


dengan isi pelajaran pada slot ini.
Nilai:
Langkah 1
( 10 Minit)  Guru menunjukkan beberapa gambar Keberanian,
KEHIDUPAN CACING kepada murid mengenai cacing. kebebasan,
hormatmenghormati,
 Guru memberi penerangan mengenai topik rasional
tersebut kepada murid.
KB:
 Guru dan murid bersoalan jawab mengenai Menganalisis,
pembelajaran yang dijalankan. membuat inferens

 Guru memberi pujian kepada murid jika MI :


mereka dapat menjawab soalan tersebut. Interpersonal,
intrapersonal, verbal
 Guru mengaitkan imaginasi dengan isi lingusitik, naturalis.
pelajaran yang seterusnya.

Contoh soalan:
1. Boleh beritahu cikgu, cacing
duduk di mana ?
2. Apakah makanan cacing ?

Langkah 2
( 10 Minit)  Guru meminta murid untuk duduk dengan BBM:
tertib. Kadbod epal, kadbod
MARI MAKAN ENCIK daun , ribon encik
CACING  Guru memberi penerangan mengenai cacing
aktiviti seterusnya kepada murid-murid.
Nilai:
 Guru menunjukkan bahan aktiviti kepada Keberanian,
murid – murid. kerjasama, kerajinan

 Murid ditunjukkan cara untuk memainkan KB :


aktiviti tersebut. Mereka cipta,
menjana idea

 Murid-murid diminta untuk memasukkan


ribon yang disediakan oleh guru ke dalam KP/MI :
lubang yang disediakan dengan merujuk Verbal Lingusitik,
contoh yang telah ditunjukkan oleh guru. interpersonal,

 Guru membimbing murid yang naturalis


memerlukan bantuan.

Penutup
( 5 Minit) Contoh soalan:  Guru meminta murid-murid untuk KB:
1. Apakah yang telah kita memegang hasil aktiviti tersebut. menghubungkait
pelajari pada hari ini?
2. Seronok tidak hari ini ?  Guru memberi pujian kepada murid dan Nilai:
memberi sticker sebagai ganjaran. Berdisiplin Mematuhi
arahan Kasih sayang
 Guru mengucapkan terima kasih kepada
murid – murid. MI:
Verbal linguistik,
kinestetik, muzik

Refleksi:
a) Kekuatan
_______________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
b) Kelemahan
_______________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
c) Cadangan Penambahbaikan
_______________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
