Anda di halaman 1dari 21

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 RAZI MASA 1.00-1.30

MINGG
MINGGU / TARIKH 26/03/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 RAZI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
- / 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

CUTI PERISTIWA
TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 KHAWARIZMI 3.40-4.10

MINGGU / MINGGU
26/03/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -
TARIKH 1

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 KHAWARIZMI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


-/ 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

CUTI PERISTIWA
TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 QARDHAWI 4.40-5.10

MINGGU /
TARIKH MINGGU 2 26/03/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 QARDHAWI akan dapat:
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita

Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan


pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


-/ 29 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF
CUTI PERISTIWA
TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 GHAZALI MASA 5.40-6.10

MINGGU / TARIKH MINGGU 2 26/03/2023 HARI AHAD KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 GHAZALI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD
REFLEKSI BILANGAN MURID
-/ 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

CUTI PERISTIWA
TINDAKAN SUSULAN
Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 KHAWARIZMI 1.00-2.00

MINGGU / MINGGU
27/03/2023 HARI ISNIN KEHADIRAN - / -
TARIKH 2

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 KHAWARIZMI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
PENGUASAAN TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 GHAZALI MASA 4.40-5.40

MINGGU / TARIKH MINGGU 2 27/03/2023 HARI ISNIN KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 GHAZALI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
AKTIVITI PDPC Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 NAFIS MASA 5.40-6.40

MINGGU / TARIKH MINGGU 2 27/03/2023 HARI ISNIN KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 NAFIS akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
AKTIVITI PDPC Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


31 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 BATHUTA MASA 1.00-2.30

MINGG
MINGGU / TARIKH 28/03/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 BATHUTA akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
AKTIVITI PDPC Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 RUSHD MASA 3.40-4.10

MINGGU / TARIKH MINGGU 2 28/03/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara
OBJEKTIF NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 RUSHD akan dapat:
1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


31 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 JAZARI MASA 4.10-5.10

MINGG
MINGGU / TARIKH 28/03/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
OBJEKTIF NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 JAZARI akan dapat:
1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 RAZI MASA 5.40-6.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 28/03/2023 HARI SELASA KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.
NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 RAZI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 30 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 QARDHAWIMASA 2.00-2.30

MINGG
MINGGU / TARIKH 29/03/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 QARDHAWI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 27 / 28 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 NAFIS MASA 3.40-4.10

MINGGU / TARIKH MINGGU 2 29/03/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -


TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 NAFIS akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan:
TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


1 KHAWARIZMI 4.10-4.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 29/03/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA


STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 KHAWARIZMI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
Latihan berterusan
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS 3 RUSHD MASA 5.40-6.40

MINGGU / TARIKH MINGGU 2 29/03/2023 HARI RABU KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 RUSHD akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan
TAHAP
TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 3

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


3 QARDHAWI 2.00-3.10

MINGGU /
TARIKH MINGGU 2 30/03/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -

TAJUK 7. CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT

STANDARD 7.1. Kedatangan Kuasa Barat


KANDUNGAN -

7.1.1. Menerangkan kestabilan dan kemakmuran negara kita


STANDARD
PEMBELAJARAN -
K K7.1.5. Menjelaskan kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 3 RUSHD akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menyenaraikan 4 aspek kestabilan dan kemakmuran di negara kita
2.Menerangkan 2 kepentingan memanfaatkan sumber kekayaan negara kita
Induksi: Guru menunjukkan video .Guru mengaitkan video dengan
pelajaran hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan tentang aspek kestabilan dan kemakmuran di
AKTIVITI PDPC negara kita sebelum kedatangan kuasa Barat
Aktiviti 2: Guru mengemukakan dua soalan dan meminta dua murid
menjelaskan secara lisan. Guru mengulas jawapan murid
Rumusan: Guru memberikan latihan pengukuhan:
TAHAP
PENGUASAAN TP1: Menyatakan secara ringkas kedatangan kuasa Barat.
PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


27 / 29 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS MASA


1 KHAWARIZMI 3.10-4.40
MINGG
MINGGU / TARIKH 30/03/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 KHAWARIZMI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 30 / 31 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
Latihan berterusan
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 JAZARI MASA 4.10-4.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 30/03/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 JAZARI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid
TAHAP
TP1: Mengetahui pengenalan ilmu Sejarah
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI
BILANGAN MURID
30 / 32 telah berjaya mencapai objektif.
MENCAPAI OBJEKTIF

TINDAKAN SUSULAN Latihan berterusan

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 1

SUBJEK SEJARAH KELAS 1 QARDHAWIMASA 5.40-6.40

MINGG
MINGGU / TARIKH 30/03/2023 HARI KHAMIS KEHADIRAN - / -
U2

TAJUK 1. SEJARAH DAN KITA

STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah

1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.


STANDARD 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
PEMBELAJARAN seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd.Yusuf Ibrahim.
K K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian.

NILAI SIVIK : TANGGUNGJAWAB


OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid 1 QARDHAWI akan dapat:
PEMBELAJARAN 1.Menulis 3 pengertian sejarah secara umum
2.Menulis 2 pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan
Induksi: Guru menunjukkan video.Guru mengaitkan video dengan pelajaran
hari ini
Aktiviti 1: Guru menerangkan pengertian sejarah secara umum dan mengikut
pandangan Sejarawan
Aktiviti 2: Guru meminta murid menulis pengertian sejarah secara umum dan
AKTIVITI PDPC
mengikut pandangan sejarawan
Aktiviti 3: Guru mengulas jawapan murid dan menerangkan dengan lebih
jelas jawapan yang tepat
Rumusan: Latihan pengukuhan diberikan untuk meningkatkan lagi tahap
pemahaman murid:
TAHAP
-
PENGUASAAN PBD

REFLEKSI BILANGAN MURID


MENCAPAI 27 / 28 telah berjaya mencapai objektif.
OBJEKTIF

TINDAKAN
Latihan berterusan
SUSULAN

PENAMBAHBAIKAN
Pelbagaikan aktiviti yang mampu menarik minat pelajar
PDPC
BIL TARIKH/HARI TAKLIMAT/MESYUARAT/KURSUS TEMPAT
1 26/3/2023
AHAD

2 27/3/2023
ISNIN

3 28/3/2023
SELASA

4 29/3/20223
RABU

5 30/3/2023 BACAAN YASIN SUDUT KOMUNITI


KHAMIS

6 31/3/2023
JUMAAT

7 1/4/2023
SABTU

TANDATANGAN GURU TANDATANGAN PENGETUA

sanariah
