Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran Pendidikan Moral

Tarikh 3 Jul 2023 (Isnin)

Masa 12:00pm - 1:00pm

Kelas 4J

Bilangan Murid ______ / 32

Tema M/P Saya dan Jiran

Tajuk Unit 5 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap Jiran

Kemahiran Sedia Ada Murid-murid pernah bersikap berhemah tinggi dalam kehidupan seharian.

Standard Kandungan 5.0 Beradab Sopan dan Berbudi Pekerti Mulia Terhadap Jiran

Standard Pembelajaran 5.3, 5.4, 5.5

Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:


1. Menghubungkait 2 daripada 4 amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia
terhadap jiran dengan kepentingannya.

Objektif Pembelajaran 2. Mengenal pasti dan mempamerkan 3 daripada 4 perasaan berkaitan dengan
amalan beradab sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap jiran.
3. Menghayati dan melaksanakan 2 daripada 4 sikap beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap jiran dalam kehidupan harian.

Pentaksiran Pemerhatian, Maklum Balas Lisan

Tabiat
Berfikir Menyelesaikan masalah
(HOM/KB Menggunakan pengetahuan lepas untuk situasi baru
AT)
Elemen
Merentas Kreativiti dan Inovatif, Bahasa
Kurikulum
(EMK)

Penerapan Nilai Bekerjasama, Beradab Sopan

Bahan Bantu Mengajar Buku teks Pendidikan Moral KSSR Tahun 4, Video, Kertas

Seni dalam Pendidikan Visual, Pergerakan

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran berkomunikasi


Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah
Pedagogi Masa
● Strategi berpusatkan murid
Kini (PMK):
AKTIVITI PENGAJARAN
LANGKAH ● Perbincangan
ISI PELAJARAN CATATAN
DAN PEMBELAJARAN

1. Murid diminta untuk BBM


mencatat pengalaman Buku Teks
beradab sopan dan
KI
Berkongsi pengalaman murid dalam berbudi pekerti mulia
Kemahiran
beradab sopan dan berbudi pekerti terhadap jiran.
berkomunikasi
mulia terhadap jiran
2. Murid berkongsi PMK
SET pengalaman mereka Pendekatan
INDUKSI secara bergilir-gilir. tematik

EMK
(± 5 MINIT)
Bahasa, Kreativiti

TMK

ICT

Nilai

Beradab Sopan

LANGKAH Nyanyian lagu - 1. Guru memasang lagu


1 mengenai tentang amalan BBM
beradab sopan. Buku Teks, ICT
(5 MINIT)
https://www.youtube.com/watch?
v=V8NrHfvG7Qw 2. Murid menyanyi Bersama- KI
sama danmelakukan Kemahiran kerja
pergerakan mengikut irama berpasukan
“Rasa Sayang”. PMK
Pendekatan
3. Guru mengingat murid
Kognitif
supaya sentiasa bersopan
EMK
santun terhadap jiran dan
Kreativiti
tidak merosakkan
hubungan sesama mereka Inovasi
kerana kepentingan diri TMK
sendiri. Pautan Internet
Nilai
Bekerjasama

1. Guru menunjukkan situasi BBM


melayan jiran dengan Slaid, kertas
sopan dengan
penggunaan PowerPoint

2. Guru memberi
penerangan amalan
melayan jiran dengan
KI
sopan.
Pemikiran kritis
3. Murid dibahagikan dalam dan kemahiran
menyelesaikan
kumpulan. masalah
LANGKAH 4. Murid diminta menghasil
2 model berdasarkan situasi PMK

(20 MINIT) yang melayan jiran Strategi


dengan sopan. berpusatkan murid

5. Murid juga diminta


letakkan dialog pada kad EMK
kertas kecil
dan Kreativiti dan
pasangkan pada kepala Inovasi
watak.
TMK
6. Guru sebagai pembimbing
semasa murid Pautan internet
menghasilkan model.
Nilai
Bekerjasama

Menghasilkan model berdasarkan


gambar

LANGKAH 1. Murid diminta meletakkan BBM


3 Aktiviti - Gallery walk hasil kerja mereka pada Buku teks
sudut bilik darjah yang
(15 MINIT)
ditetapkan.
KI
2. Setiap kumpulan Kemahiran
melakukan persediaan pasukan,
Kemahiran
akhir dengan memilih
seorang daripada berkomunikasi
kalangan mereka untuk
menjadi pembentang di PMK
sudut tersebut.
Pendekatan
3. Kumpulan-kumpulan akan berpusatkan murid,
bergerak ke sudut lain Perbincangan
mengikut pusingan jam.

4. Pembentang yang dipilih EMK


tadi akan kekal menunggu Kreativiti
di sudut mereka dengan Inovasi
kumpulan baru.

5. Pembentang akan
menceritakan segala info
yang berkaitan dengan
hasil kerja mereka.
TMK
6. Kumpulan lain diminta ICT
memberikan komen
kepada kumpulan
Nilai
pembentangan pada
Bekerjasama
kertas yang disediakan.

7. Guru memberi bimbingan


kepada pelajar sepanjang
aktiviti mengenai apa
yang perlu diceritakan
dalam pembentangan.

Mengamalkan perlakuan beradab 1. Guru membuat ulasan BBM

sopan dan berbudi pekerti mulia tentang tajuk pembelajaran Buku Teks
PENUTUP
terhadap jiran. hari ini. KI
(5 MINIT)
Kemahiran
berkomunikasi
2. Guru menekankan
bahawa murid-murid PMK
haruslah sentiasa beradab Pendekatan
sopan dan berbudi pekerti berpusatkan guru
mulia terhadap jiran. EMK
Bahasa
TMK
ICT
NILAI
Beradab Sopan

Catatan Refleksi Pelajar:

KEKUATAN

KELEMAHAN

CADANGAN

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:
