Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4


TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: MINGGU: 8
UNIT: 5 : Persekitaran Bersih Hidup Ceria MASA: TARIKH: 18/3/2024
TOPIK: Kempen Bebas Penyedut Minuman
TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Plastik
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2 1.2.2 Bertanggungjawab Kelestarian global
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membuat banding beza menggunakan Peta
Membuat banding beza menggunakan Peta Buih Berganda
Buih Berganda dan menjelaskannya dengan betul.
dan menjelaskannya.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 29, Buku Latihan, Gambar pemandangan tep
Mendengar dan Bertutur pantai yang bersih.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan sekeping gambar di tepi pantai. Murid memberikan pendapat ___ / ___ murid dapat mencapai
tentang gambar tersebut. (PAK 21) objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 29. objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan bimbingan dan diberi latihan
petikan. pengukuhan.
4. Murid dibimbing menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat
dengan menggunakan idea yang kritis dan kreatif. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Secara berkumpulan, murid diberikan tugasan berbincang dan berkongsi idea objektif pembelajaran dan diberi
tentang kesan penggunaan plastik kepada ekosistem hidupan di lautan dan latihan pemulihan.
daratan. (KBAT)
6. Setiap kumpulan, membentangkan Peta Buih Berganda dengan PdPC pada hari ini:
menggunakan idea gambaran lukisan grafik. (PAK 21) (PBD) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
i-Think Map - Peta Buih
KBAT Menganalisis PAK-21
Berganda
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 (PKJR)
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: MINGGU: 8
UNIT: 5 : Persekitaran Bersih Hidup Ceria MASA: TARIKH: 18/3/2024
TOPIK: Projektor Mini TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.2 Bertanggungjawab Kelestarian global
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan Raya Perabot Jalan Raya 2.2 2.2.3
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang Murid berjaya membaca teks dengan sebutan dan intonasi
sesuai. yang sesuai dengan jelas.
2. Mendefinisi dan mengenal pasti perabot jalan raya.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 30-31, Buku Latihan, BAM PKJR:5 (Aktiviti 4B).
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-
___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
objektif pembelajaran dengan baik dan
dengan tajuk pelajaran.
diberi latihan pengayaan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 30-31.
3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan ___ / ___ murid dapat mencapai
petikan. objektif pembelajaran dengan
4. Murid dibimbing membaca karya sastera dengan gaya penyampaian yang bimbingan dan diberi latihan
sesuai. pengukuhan.
5. Secara berkumpulan, murid menyenaraikan dan menulis isi-isi penting
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
petikan yang bertajuk Projektor Mini. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
6. Bincangkan inovasi lain yang boleh dilakukan dengan menggunakan kotak latihan pemulihan.
sebagai bahan utama. (PAK 21)
7. Murid memerhatikan gambar dalam BAM halaman 5. PdPC pada hari ini:
8. Murid membina ayat berdasarkan gambar dan perkataan yang diberikan. Memuaskan
9. Murid membincangkan jawapan dengan rakan dalam kumpulan. (PBD) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Read and highlight (baca dan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
tanda)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: 5 : Persekitaran Bersih Hidup Ceria MASA: TARIKH: 18/3/2024
TOPIK: Inap Desa Dahlia TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.2 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menghasilkan jawapan pemahaman dengan
Menghasilkan jawapan pemahaman. betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 32, Buku Latihan
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid berkongsi pengalaman mereka tinggal dan berkunjung ke desa.
Aktiviti:- ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 32. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
petikan.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan soalan
bercapah secara kritis dan kreatif. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
5. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk menghasilkan jawapan
latihan pemulihan.
pemahaman berdasarkan soalan bercapah dengan tepat. (KBAT)
6. Bincangkan ciri-ciri Inap Desa yang berkonsepkan kelestarian alam. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
7. Murid membuat latihan di buku tulis. (PBD)
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Table Talkers (Perbincangan
KBAT Menilai PAK-21
di meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: 5 : Persekitaran Bersih Hidup Ceria MASA: TARIKH: 18/3/2024
TOPIK: Briged Kebersihan Sekolah TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.3 4.3.2 Bertanggungjawab Kreativiti dan Inovasi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya bercerita secara kreatif dengan mengubah
1. Bercerita secara kreatif dengan mengubah suai
suai perkataan dengan betul dan menarik.
perkataan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 33, Buku latihan
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneliti gambar dan frasa.
___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti Utama:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 33.
___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan
objektif pembelajaran dengan
petikan.(KBAT)
bimbingan dan diberi pengukuhan.
4. Murid dibimbing mengubah suai cerita secara berpandu dan
mempersembahkannya secara kreatif.(PBD)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk mengubah suai cerita secara
objektif pembelajaran dan diberi
berpandu dan mempersembahkannya dengan gaya yang menarik dan
pemulihan.
kreatif.(PAK 21)
6. Murid mempersembahkan cerita dengan melakonkan semula situasi yang
PdPC pada hari ini:
terdapat dalam petikan teks.(PBD)
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: MINGGU: 9
UNIT: 5 : Persekitaran Bersih Hidup Ceria MASA: TARIKH: 18/3/2024
TOPIK: Kelasku Inspirasiku TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.2 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menggunakan kata kerja yang diberikan untuk
Menggunakan kata kerja yang diberikan untuk
melengkapkan teks dengan betul.
melengkapkan teks.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 34, Buku Latihan
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta diminta membuka buku teks ms 34.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan
bimbingan dan diberi latihan
petikan.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata kerja tak transitif
mengikut konteks.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibimbing menulis karangan surat tidak rasmi.
objektif pembelajaran dan diberi
6. Secara berkumpulan, murid berbincang dan mencari maklumat berkaitan
latihan pemulihan.
Kelas Inspirasiku melalui internet dan bahan multimedia yang lain. (KBAT)
7. Murid membentangkan idea yang diperolehi di hadapan kelas. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
8. Murid membuat latihan di buku tulis. (PBD)
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
