Anda di halaman 1dari 105

TAJUK SLOT

BIL PERKARA TINDAKAN TARIKH CATATAN

1 INHOUSE TRAINING(LDP) GB,PK, Middle JAN 2018 -Ciri-ciri kelas PAK 21


(Konsep) Leaders, Penyelaras -4K1N
-Pengenalan PAK 21 PLC -Pdpc PAK 21
-Cth RPH PAK 21 Semua guru -ABCD + DI
-Pentaksiran -Pertandingan Guru Abad
(Siri 2) 21.

2 Pembugaran ttg konsep PAK GB,PK, Middle 7 Nov 2017 Strategi PAK 21
21(Bengkel) Leaders, Penyelaras
Perkongsian strategi pdpc yang terkini. PLC
(Siri 1) Semua guru

2. PLC Kitaran 1 GB,PK,KP, Middle Februari 2018 -menggunakan ciri-ciri Pak


Sains Leaders, Penyelaras 21
Mate PLC -Pdpc PAK 21
BM guru mata pelajaran
BI

3. Perjumpaan dapatan PLC Kitaran 1 GB,PK, Middle Mac 2018 -Bual bicara guru2 bersama
(Semua MP) Leaders, Penyelaras ML
PLC
Semua guru

4. PLC Kitaran 2 GB,PK,KP, Middle Julai 2018 -menggunakan ciri-ciri Pak


Sains Leaders, Penyelaras 21
Mate PLC -Pdpc PAK 21
BM guru mata pelajaran
BI
SLOT 1:
PAK 21
KEPENTINGAN PAK 21
KEPENTINGAN PAK 21
1. Menguasai
Subjek
2. Mahir dan
6. Penggunaan
Berketrampilan
Teknologi Terkini CIRI-CIRI dalam Pedagogi
GURU
ABAD 21

5. Kemahiran 3. Memahami
Perkembangan dan
Kaunseling Menyayangi Murid
4. Memahami
Psikologi
Pembelajaran

1. Menguasai Subjek
Guru haruslah menguasai kandungan kurikulum bagi subjek yang diajar. Tentu agak canggung jadinya jika guru sendiri masih
terkial-kial untuk menerangkan sesuatu kandungan dalam subjek yang diajarnya.

2. Mahir dan Berketrampilan dalam Pedagogi


Guru haruslah mahir dalam menggunakan pelbagai kaedah dan strategi pengajaran dan pembelajaran yang betul semasa
menjalankan p&p di dalam kelas. Pembelajaran yang pelbagai ini tentu mewujudkan suasana pembelajaran yang lebih
kondusif dan mesra pelajar.

3. Memahami Perkembangan dan Menyayangi Murid


Psikologi pendidikan juga menerapkan kepentingan bagi seseorang guru untuk faham akan perkembangan muridnya, serta
mampu menyayangi mereka seadanya. Guru abad 21 seharusnya mampu untuk menilai perkembangan murid sesuai dengan
kebolehan mereka.

4. Memahami Psikologi Pembelajaran


Guru abad 21 juga berupaya untuk memahami psikologi pembelajaran bagi para pelajarnya. Hanya dengan memahami
bagaimana minat dan respon pelajar ketika belajar, maka akan membantu seseorang guru itu berfungsi dengan lebih baik
sebagai seorang pendidik.

5. Kemahiran Kaunseling
Guru juga perlu mempunyai kemahiran kaunseling ketika berurusan dengan pelajar. Kemahiran untuk membantu pelajar
menangani emosi, sosial dan juga pelbagai lagi perkara yang menjadi masalah kepada golongan remaja. Adalah satu
kelebihan untuk guru-guru yang memiliki kemahiran kaunseling dalam menangani isu-isu yang berkaitan dalam dan luar bilik
darjah.

6. Penggunaan Teknologi Terkini


Memang tidak dapat dinafikan penggunaan teknologi terkini merupakan salah satu ciri penting bagi guru abad ke 21. Selain
daripada murid yang memang mahir dengan penggunaan gajet dan pelbagai alatan elektronik lain, maka guru juga perlu
seiring dalam menggunakan kelebihan ini untuk menarik minat pelajar untuk belajar. Pembelajaran yang menggunakan lcd,
game, aplikasi mobile sudah tentu membawa kelainan kepada suasana pembelajaran di dalam kelas.
Susunatur bagi kelas abad ke 21 mesti mempunyai
beberapa ciri yang penting, iaitu membolehkan pelajar
terlibat secara aktif dengan pdpc yang berlangsung,
membina ruang autonomi pembelajaran dan
menselarikan ruang pembelajaran fizikal dengan ruang
pembelajaran mental.
ELEMEN
KELAS PAK 21
PAPAN PUTIH
» Objektif PdPc,
» Kriteria Kejayaan,
» Tajuk PdPc,
» Tarikh,
» Hari, dan
» Kehadiran
PERATURAN KELAS ABAD 21
» Kad/Tanda Traffic Light,
» Parking Lot,
» Tanda Senyap, dan
» Papan Ganjaran
» Susun atur kerusi meja
CONTOH
RPH PAK 21
KATA-KATA RENUNGAN
7/1/2019
OBJEKTIF PEMBELAJARAN

• √ Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2


gaya pembelajaran utama murid.

• √ Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2
aktiviti PdPc yang bersesuaian dengan
gaya pembelaran murid.

7/1/2019
KRITERIA KEJAYAAN

• √ Menyenaraikan 2 gaya pembelajaran.

• √ Menyenaraikan 2 aktiviti yang sesuai


dengan gaya pembelaran murid.

• √ Menjawab dengan betul sekurang-


kurangnya 5 daripada 10 soalan kuiz

7/1/2019
7/1/2019
KONSEP GAYA PEMBELAJARAN
√ Setiap orang mempunyai gaya
pembelajaran dan kekuatan yang
tersendiri (Kenneth & Dunn, 1984).

√ Gaya pembelajaran boleh didefinisikan


sebagai “motivational interest or pattern that
is preferred when processing new information
or experiences” ( minat atau pola terpilih yang
mendorong seseorang apabila memproses
maklumat baharu atau pengalaman)
KONSEP GAYA PEMBELAJARAN
√ Terdapat empat model gaya pembelajaran:

(1) Model Dunn & Dunn


(2) Kolb Learning Styles Inventory
(3) Honey & Mumford: Learning Styles
Questionnaire (LSQ)
(4) Hermaan: Whole Brain Learning Style
Preference (LSP)
KONSEP GAYA PEMBELAJARAN
√ Mana-mana satu model boleh dipilih untuk
digunakan. Walau bagaimanapun, fasilitator
harus memberi fokus sekurang-kurangnya
kepada tiga bentuk gaya pembelajaran yang
utama, iaitu:
(1) Visual,
(2) Auditori, dan
(3) Kinestetik
KONSEP GAYA PEMBELAJARAN

√ Secara ringkas, aplikasi kepada


gaya pembelajaran mengambil
kira proses yang ditunjukkan oleh
rajah di bawah:
MENGURUSKAN
PdPc:
MERANCANG
PdPc:
»Keluwesan
MENGENAL »Aktiviti Aktiviti
PASTI GAYA » BBM » Pelbagai
PEMBELA- berasaskan BBM
JARAN gaya » Stimulus
(alam sekitar,
pembela-
emosi,
jaran sosiologi, fizikal,
dan psikologi)
KONSEP GAYA PEMBELAJARAN
 Gaya seseorang pelajar belajar mengikut
kesesuaian dan kemampuan semula jadi.

 Dr Rita Dunn & Kenneth Dunn - gaya


pembelajaran berbeza dalam kalangan pelajar
bergantung pada unsur-unsur yang disukainya
berdasarkan 5 stimulus:
ELEMEN DUNN & DUNN (1967)

√ ENVIORNMENT
√ EMOTIONAL
√ SOSIOLOGICAL
√ PHYSICAL
√ PSYCHOLOGY

7/1/2019
MODEL GP DUNN & DUNN
Bincangkan ciri-ciri yang sesuai bagi setiap stimulus:

Stimulus Unsur Ciri-ciri

Alam Bunyi, pola cahaya, suhu


sekitar
Emosi Motivasi, tanggungjawab
ketabahan, struktur

Sosiologi Sendiri, pasangan, rakan


sebaya,guru dll

Fizikal Persepsi (maujud atau absrak),


makan/minum, Masa
(semua waktu atau waktu
tertentu, mobiliti atau tidak
Psikologi Global/analitik,HOKA/
HOKI, impulsif/reflektif
7/1/2019
CIRI-CIRI GAYA PEMBELAJARAN
Enviornment
•Suka belajar tanpa bunyi bising
•Suka belajar di tempat terang
•Suka belajar di tempat bercahaya samar
•Suka belajar di tempat sejuk
•Suka belajar di tempat panas
•Suka belajar di tempat formal
•Boleh belajar di sebarang tempat 7/1/2019
•EMOSI
•Motivasi – boleh merangsang diri untuk belajar
atau perlukan bantuan guru.
•Competence – boleh belajar dalam jangka masa lama atau
pendek.
•Tanggungjawab – bertanggungjawab kepada diri sendiri atau
perlukan bimbingan.
•Struktur – suka belajar mengikut jadual terancang atau mengikut
kehendak hati atau jika diberikan tugasan yang lebih.

7/1/2019
•SOSIOLOGI
Suka belajar bersendirian
Suka belajar secara berpasangan
Suka belajar bersama rakan sebaya
Suka belajar dalam kumpulan
Suka belajar dengan dampingan guru
Boleh belajar dengan mana-mana cara atau
situasi

7/1/2019
FIZIKAL
Persepsi – suka belajar dengan benda maujud atau pengalaman atau
dengan unsur abstrak
Makan – suka makan atau minum atau tidak ketika belajar
Waktu – suka belajar subjek tertentu pada masa tertentu atau bila-bila
masa
Gerakan – suka bergerak atau tidak ketika belajar

7/1/2019
PSIKOLOGI
Pelajar global suka belajar secara menyeluruh.
Pelajar analitik belajar mengikut urutan sistematik dan membuat
analisis.
Otak kiri – suka membuat analisis, pengiraan, saintifik dan bahagian-
bahagian bahasa.
Otak kanan – belajar secara global,melukis, membuat sintesis,
mencipta.

7/1/2019
ELEMEN UTAMA
DUNN&DUNN

SOUND LIGHT TEMPERATURE RESPONSIBILITY

SOSIOLOGI
INTAKES
ELEMEN STRUCTURE

TIME
MOTIVATION

MOBILITY KINESTHETIC TACTUAL PRECPTIONS

7/1/2019
•Gaya Pembelajaran Visual:

Murid belajar lebih baik dengan melihat sesuatu


teks berbentuk perkataan / ayat dalam buku ,
papan hitam atau paparan komputer.
Mereka lebih mengingati dan memahami arahan
dan penerangan menerusi pembacaan ayat atau
teks berkenaan.
Murid “Visual “ tidak memerlukan penerangan lisan
seperti murid “auditori” tetapi mereka selalunya
dapat belajar melalui pembacaan.
Mereka selalunya menulis nota syarahan/arahan
lisan jika mereka hendak mengingati sesuatu.
The visual learner
remembers 75% of
what the read or see.
Gaya Pembelajaran Auditori:

» Murid “Auditori” belajar dengan mendengar


perkataan/ayat yang disebut dan juga arahan
lisan.

» Mereka boleh mengingati penerangan


melalui bacaan kuat atau menggerakkan bibir
ketika membaca terutama apabila mempelajari
sesuatu yang baru.

» Mereka dapat mengukuhkan ingatan dengan


mendengar semula rakaman pita audio,
mengajar murid lain dan berbincang dengan
guru.
Only 30% of the general school-age
population is auditory.

Generally, the auditory learner will


remember 75% of what they hear in
a lecture.
•Gaya Pembelajaran Kinestetik:

•Murid “Kinestetik” belajar dengan baik dan berkesan


melalui pengalaman dan akan melibatkan diri secara
fizikal dalam aktiviti di kelas.

•Mereka biasanya dapat mengingati sesuatu dengan


baik dan berkesan apabila melakukan aktiviti
secara “hands-on”.
The tactile-kinesthetic learner must DO
things for them to have the best chance
of learning.

The tactile-kinesthetic learner remembers


best the things they experience.
Tahun Calon Skor Strategi Belajar Cita-cita
SPM Cemerlang

2004 NUR 17 A1 Beliau belajar dan mengulang kaji Bercita-cita


AMALINA pelajaran melalui televisyen dan Internet. untuk
CHE Beliau meminati program-program menjadi
BAKRI televisyen yang kelihatan realiti seperti siri pakar
Fear Factor, The Apprentice, National bedah
Geographic dan Discovery Channel. Ini dalam
kerana beliau suka akan sesuatu yang bidang
mencabar dan menjadi inspirasi kepada kanser
beliau. Beliau sentiasa melayari Internet payu dara
untuk mendapatkan maklumat-maklumat dan
terkini dalam pelbagai perkara serta onkoplastik
mempunyai kenalan terdiri daripada
pelajar luar negara untuk bertukar-tukar
pandangan dan pendapat mereka.
Tahun Calon Skor Strategi Belajar Cita-cita
SPM Cemerlang
2007 AZALI 21A Azali memberitahu, dia tidak PENSYA
AZLAN (20 – mempunyai jadual belajar yang RAH
A1 lengkap seperti sesetengah pelajar (PROF
&1– lain kerana kalau ada jadual beliau BIOTEKN
A2) akan berasa tertekan sebab perlu OLOGI)
mengikutinya. Sebaliknya beliau
belajar apabila beliau rasa ada
semangat untuk belajar.

‘‘Tetapi semangat itu kita sendiri


yang kena merangsangnya selalu,”
kata Azali.
Tahun Calon Skor Strategi Belajar Cita-cita
SPM Cemerlang
NIK NUR 20A Paling penting adalah banyak berusaha Ahli Fizik
2008

MADIHAH dan belajar secara strategik, sekiranya


NIK (19 –
timbul masalah cepat bertanya kepada
MOHAMAD A1 &
KAMAL guru dan selebihnya bertawakal.
1–
A2) Strategi yang saya maksudkan ialah
memberi tumpuan sepenuhnya ketika
belajar kerana saya tidak mempunyai
jadual belajar yang khusus seperti orang
lain. Saya belajar ketika terasa mahu
belajar sahaja tetapi berterusan.
(Guru yang menyelia saya: Mohd.
Razali Konok)
Tahun Calon Skor Strategi Belajar Cita-cita
SPM Cemerlang
2016
Husna 11A+ Baca Al-Quran sebelum membuka buku Pensya-
Mardhiyy akademik. rah
ah binti
Mohd Ibunya turut memberitahu media apa
Fauzi yang dilakukan ketika mengandungkan
remaja hebat ini.

"Daripada dalam kandungan lagi saya


sentiasa membaca Al-Quran, seperti
mana yang kita tahu kan, 3 surah itu.
Surah Luqman, Surah Mariam dan Surah
Yusuf. Dan juga kalau kita tak mengaji
pon, kalau kita naik kereta, kita
perdengarkan bacaan Al-Quran daripada
tape"
