Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 1 Kreatif

Bilangan : 30 orang

Tarikh : 13 September 2017

Hari : Khamis

Masa : 8.00 pagi hingga 9.00 pagi

Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau

Tajuk : Jom Kitar Semula

Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar

Standard Kandungan

1.1 Mendengar dan memberikan respons

Standard Pembelajaran

1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap;


i) soalan

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

I. Menjawab sekurang-kurangnya 2 daripada 3 soalan mengenai fungsi alam sekitar yang


dikemukakan oleh guru berdasarkan video lagu “Jom Kitar Semula” dengan betul
II. Memilih jawapan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 soalan kuiz yang diberikan oleh guru
dengan betul
III. Bercerita cerita pendek berdasarkan soalan yang diberikan oleh guru dengan betul

Sistem Bahasa

 Tatabahasa: morfologi – kata nama am


 Kosa kata: kaca, plastik, kertas, tin

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Pendidikan Alam Sekitar: Bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran

Nilai murni - Tekun, keberanian, kerjasama, menghargai alam sekitar, menjaga kebersihan

Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 KB: Membuat keputusan, menghubung kait dan merumus


 KP: Intrapersonal, interpersonal dan verbal linguistik
 BCB: Memproses maklumat berdasarkan soalan guru
 Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait perihal kitar semula dengan pengalaman
dalam kehidupan

Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah


1. Komputer riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Video lagu kanak-kanak “Jom Kitar Semula” 1
4. Papan tanda ‘Betul” dan “Salah” 6

Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid biasa membuang sampah ke dalam tong sampah kitar semula.

Langkah / Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
PENGURUSAN  Kebersihan kelas  Murid Peralatan yang
BILIK DARJAH  Persediaan murid memastikan sesuai
(2 minit) untuk belajar kelas bersih dan
mereka
bersedia untuk
belajar

Set induksi  Fungsi tong sampah  Guru BBM


(5 minit) kitar semula memperkenalka  Tong
n tiga jenis tong sampah kitar
Jangkaan jawapan sampah kitar semula
i) Biru: kertas semula.
ii) Coklat: kaca  Guru bersoal BCB
iii) Jingga: tin dan jawab dengan Memproses
plastik murid tentang maklumat
fungsi setiap
tong sampah
tersebut dan
kepentingan
menjaga alam
sekitar.
 Guru
membimbing
murid untuk
menghubungkai
tkan jawapan
dengan tajuk
pelajaran hari ini
Langkah 1 Soalan mengenai video lagu Aktiviti 1 BBM
(10 minit) “Jom Kitar Semula”  Guru Video lagu “Jom
menayangkan Kitar Semula”
Soalan guru video lagu “Jom
1. Apakah fungsi tong Kitar Semula”. TMK: Video Muzik
sampah berwarna  Murid diminta https://www.youtube
biru? untuk .com/
2. Apakah fungsi tong mendengar watch?v=I90hni3LK
sampah berwarna video tersebut. 5A
jingga?  Guru bertanya
3. Apakah fungsi tong soalan KP
sampah berwarna mengenai video  Verbal
coklat? lagu tersebut. linguistik
Jangkaan jawapan  Murid dipilih
i) Biru: kertas secara rawak Nilai Murni
ii) Jingga: tin dan untuk menjawab  Tekun
plastik soalan yang
iii) Coklat: kaca dikemukakan
oleh guru.
Langkah 2  Soalan kuiz Aktiviti 2
(18 minit) i) Kertas dibuang  Murid BBM
ke dalam tong dibahagikan Papan tanda “Betul”
sampah kepada 3 atau “Salah”
berwarna biru. kumpulan.
ii) Kaca dibuang ke  Setiap KB
dalam tong kumpulan Membuat
sampah diberikan dua keputusan
berwarna jingga. papan tanda
iii) Tin dibuang ke “Betul” atau BCB
dalam tong “Salah”. Memproses
sampah  Guru maklumat
berwarna jingga. menanyakan
iv) Plastik dibuang soalan kuiz Nilai Murni
ke dalam tong kepada murid.  Keberanian
sampah  Murid diberi  Kerjasama
berwarna coklat. masa 10 saat
untuk
berbincang dan
Jangkaan jawapan mengangkat
i. Betul salah satu
ii. Salah papan tanda
iii. Betul yang betul untuk
iv. Salah menjawab
soalan.
 Kumpulan yang
paling banyak
menjawab
jawapan yang
betul akan
diberikan
hadiah.

Langkah 3 Soalan guru  Guru


(23 minit) i) Pernahkah kamu menanyakan KB
terlibat dalam soalan kepada Menghubung kait
aktiviti gotong- murid.
royong? Apakah  Murid dipilih Nilai Murni
yang kamu secara rawak  Keberanian
lakukan semasa untuk menjawab
bergotong- soalan tersebut Pembelajaran
royong? dalam bentuk Kontekstual
ii) Pernahkah kamu penceritaan  Menghubun
membuang pendek gkaitkan
sampah di berdasarkan dengan
tempat pengalaman. pengalaman
pembuangan dalam
sampah? kehidupan
Bagaimanakah
cara kamu KP
membuang  Interpersona
sampah tersebut l
mengikut fungsi
tong sampah
yang disediakan?

Penutup Kognitif  Murid BBB / BBM


(5 minit)  Rumusan isi dikehendaki  Projector
pelajaran mengelaskan LCD
 Tong sampah kitar sampah yang  Skrin
semula terdiri dibawa oleh  Video lagu
daripada warna biru, guru mengikut
jingga dan coklat tong sampah KB
 Fungsi tong sampah yang betul.  Merumus
kitar semula  Guru memberi
i) Biru: kertas pujian kerana Nilai
ii) Coklat: kaca murid berjaya  Menghargai
iii) Jingga: tin dan menyelesaikan alam sekitar
plastik tugasan dengan  Menjaga
Sosial baik kebersihan
 Pujian atas usaha  Murid
dan kejayaan menyanyikan KP
lagu “Jom Kitar  Verbal
semula” linguistik
bersama-sama  Intrapersona
l
Refleksi

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
