Anda di halaman 1dari 7

UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

DIPLOMA PENDIDIKAN LEPASAN IJAZAH


SEMESTER 2 SESI 2010/2011

KPD5046
KAEDAH MENGAJAR

PENGAJARAN MAKRO
INDIVIDU

TINGKATAN 4
NILAI 3.4 PEKA TERHADAP ISU-ISU ALAM SEKITAR

NAMA NO MATRIK
MARDIANA BINTI MUSTAFFA@ROSLAN L20101005967

PENSYARAH
EN.NADARAJAN A/L THAMB

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tingkatan :4

Tahap : Sederhana

Masa : 40 minit

Bidang Pembelajaran : Nilai Berkaitan dengan Alam Sekitar

Pengetahuan sedia ada : Pelajar mengetahui tentang beberapa isu alam sekitar.

Nilai : 3.4 Peka terhadap Isu-isu Alam Sekitar


Prihatin terhadap persoalan yang berkaitan dengan alam
sekeliling dan berusaha menyelesaikannya

Kandungan akademik : Keseimbangan alam sekitar menjamin kesejahteraan semua


hidupan.

Tajuk : Pengekalan Keseimbangan Alam Sekitar Tanggungjawab


Bersama

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat

a) Kognitif Moral
Menghuraikan kepentingan manusia perlu
bertanggungjawab menguruskan sumber semulajadi dengan
baik.

b) Perasaan Moral
Menyedari bahawa tindakan manusia yang tidak
bertanggungjawab boleh merosakkan sumber semulajadi.

c) Perlakuan
Menghasilkan poster tentang “ khazanah alam
tanggungjawab bersama’.

Pendekatan : Penjelasan Nilai


Pemupukan Nilai.

Teknik : Perbincangan dalam kumpulan , peta minda

BBM : Kertas A4 putih dan berwarna, “card board”, kad manila,


pen marker, sampul arahan.

B) SET INDUKSI
BIDANG 3 : ALAM SEKITAR

NILAI 3.4 : PEKA TERHADAP ISU-ISU ALAM SEKITAR

UNIT : NILAI-NILAI YANG PERLU DIAMALKAN UNTUK


MEMASTIKAN ALAM SEKITAR YANG BERSIH DAN
CERIA

Langkah / Masa Kemahiran / Aktiviti Pengajaran dan Strategi / Sumber


Penyerapan Pembelajaran

Induksi Set i) Guru membahagikan pelajar 1.“Card board” yang


(5 minit) 1.Pengenalan dibahagikan kepada dua kumpulan mengandungi
besar, A dan B. susunan huruf
tertutup.
Mengetahui tajuk ii) Guru menggantungkan sekeping
(Lampiran 1)
dengan membuka ‘card board’ yang tertampal di
susunan kad-kad huruf atasnya susunan kad-kad huruf yang
yang ditutup di atas ditutup di hadapan kelas.
sekeping “card iii) Guru menjemput mana-mana
board”. seorang pelajar secara sukarela ke
hadapan untuk membuka kad
berdasarkan huruf yang dipilih oleh
Kumpulan A dan Kumpulan B nanti.
iv) Kumpulan A dan Kumpulan B
masing-masing diberi pilihan
memilih 3 huruf konsonan dan 1
huruf vokal. Huruf yang dipilih itu
akan dibuka dan ia akan membantu
pelajar meneka tajuk pengajaran yang
akan disampaikan.

Aktiviti 1 Pendekatan a) Guru menunjukkan nota atau “slide 1. Slide powerpoint


(20 minit) Penjelasan Nilai powerpoint” tentang kepentingan (Lampiran 2)
pengekalan alam sekitar yang 2. Pembentangan
1.Perbincangan merupakan tanggungjawab bersama. -forum
dalam kumpulan (Lampiran 2) -dialog
-penerangan
b) Guru menyoal murid tentang 3.Kad manila, pen
pengetahuan semasa murid tentang maker
alam sekitar.

c) Guru membahagikan pelajar kepada


3 kumpulan.

d) Setiap kumpulan dikehendaki


membuat perbincangan dalam
kumpulan apakah tindakan yang
boleh diambil untuk mengekalkan
keseimbangan alam.
Aktiviti 2 Pendekatan i) Guru menunjukkan satu video tentang 1. Tayangan Video
( 10 minit) Pemupukan Nilai pencemaran alam sekitar. (LAMPIRAN 3)

1. Tayangan Video ii)Pelajar dikehendaki membuat 2. Perbincangan


rumusan dalam bentuk peta minda
kesan daripada aktiviti dalam video
yang ditayangkan.
Penutup Rumusan Membuat kesimpulan 1.Penerangan
(5 minit) i) Guru memuji pelajar atas kerjasama
yang diberikan dan ditunjukkan oleh
pelajar sepanjang sesi P&P.

ii) Guru membuka ruang kepada pelajar


untuk membuat rumusan secara
menyeluruh mengenai apa yang teah
diperolehi sepanjang mengikuti sesi
P&P.
iii) Di akhir sesi, guru memberikan
respon terhadap rumusan yang
diberikan oleh pelajar untuk
mengukuhkan lagi sesi P&P pada hari
ini.

AKTIVITI DALAM KUMPULAN

Aktiviti 1 : LAMPIRAN 2
 Perbincangan dalam Kumpulan

i) Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki


membuat perbincangan dalam kumpulan apakah tindakan yang boleh diambil
untuk mengekalkan keseimbangan alam.
ii) Setiap kumpulan akan diberikan sampul arahan yang mana akan menyatakan
bentuk pembentangan yang mereka perlu lakukan.
iii) Setiap kumpulan akan membuat pembentangan dalam bentuk forum, dialog,
penerangan.
iv) Setelah masa yang diberikan tamat, pelajar akan membentangkan hasil
perbincangan mereka.

Aktiviti 2 : LAMPIRAN 3
 Tayangan Video

i) Pelajar dikehendaki menonton tayangan video berkaitan pencemaran alam


sekitar yang disediakan oleh guru.
ii) Setelah sesi tayangan tamat, pelajar dikehendaki membuat perbincangan dalam
kumpulan tentang kesan aktiviti dalam video dan membuat peta minda.
iii) Wakil pelajar akan membentangkan peta minda tersebut.
iv) Masa yang diberikan adalah selama 10 minit.

Melalui aktiviti ini, dapat dikenalpasti sejauhmana pelajar dapat memahami


kepentingan pengekalan alam sekitar yang seimbang.

Penilaian/pengukuhan:
Guru meminta pelajar menyediakan satu poster tentang langkah-langkah
mengurangkan pencemaran alam sekitar.

Refleksi :
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
