Anda di halaman 1dari 4

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 4

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

13. Kesederhanaan Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


13.1.1 Membincangkan cara bersikap
Bersikap tidak keterlaluan dalam membuat sederhana sesama jiran
pertimbangan dan tindakan tanpa 13.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap
mengabaikan kepentingan diri dan orang sederhana sesama jiran
lain 13.1.3 Menghayati sikap sederhana sesama
jiran
13.1 Mengamalkan sikap sederhana 13.1.4 Mengaplikasikan sikap sederhana
sesama jiran dalam aktiviti harian sesama jiran

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4

1. Mata Pelajaran Pendidikan Moral

2. Tahun 4 Arif/ 4 Cerdik

3. Tarikh/Masa 19 September 2018 (Rabu) / 7.40 pagi– 8.40 pagi

4. Bilangan Murid 6 orang

5. Tema Saya dan Jiran

6. Tajuk Kesederhanaan Amalan Mulia

7. Standard Kandungan 13.1 Mengamalkan sikap sederhana sesama jiran

8. Standard Pembelajaran 13.1.1 Membincangkan cara bersikap sederhana sesama jiran


13.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap sederhana sesama
jiran

i) Menyatakan 3 cara bersikap sederhana sesama jiran


9. Objektif Pembelajaran
ii) Menjelaskan 3 kepentingan bersikap sederhana sesama jiran

10. EMK Kreativiti dan Inovasi, Nilai Murni

11. Bahan Bantu Mengajar Kepingan Huruf, Slaid Powerpoint, dadu, borang temu bual

12. PAK-21 (4C) Komunikasi, Pemikiran Kritis, Kreatif

13. HoMs Berfikir secara fleksibel, Saling bergantung fikiran, Tekun/gigih


LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

1. Guru mengagihkan beberapa huruf

Set induksi kepada murid. Kaedah:


Huruf
Soal Jawab
(5 minit) KESEDERHANAAN
2. Murid dikehendaki menyusun huruf-
HoMs: Berfikir
huruf sehingga membentuk suatu nilai. secara fleksibel
3. Guru menyoal murid tentang nilai yang
BBM: Kepingan
akan dipelajari. huruf

4. Murid disoal tentang maksud nilai


kesederhanaan.

1. Guru menceritakan murid


menggunakan slaid powerpoint BBM: Slaid
Langkah 1 Cerita Jiran Bersikap
berkenaan jiran yang beriskap Powerpoint
Sederhana
(10 minit) sederhana.
Kaedah:
Rujukan m/s 111
Tayangan Slaid
2. Murid diminta untuk menyatakan cara
bersikap sederhana berdasarkan cerita HoMs: Berfikir
tersebut. secara fleksibel,
gigih/tekun
3. Murid disoal berkenaan kewujudan
sikap sederhana dalam diri masing-
masing.

1. Murid diminta untuk membaling dadu.


BBM: Dadu
Langkah 2 Permainan Dadu
2. Murid yang bertuah perlu menyatakan
Sederhana Kaedah:
(10 minit) kepentingan berdasarkan cara bersikap
permainan
sederhana yang dinyatakan dalam
cerita. HoMs: Saling
bergantung fikiran
3. Permainan diulang bagi murid yang
belum menjawab soalan.
Langkah 3 1. Setiap murid akan diedarkan borang BBM: Borang
temubual jiran. Temu bual
(20 minit) Temu bual bersama
Jiran
2. Murid perlu menemu bual jiran masing-
Kaedah:
masing berdasarkan borang yang
Temu bual
diberikan.

PAK 21: Kreatif,


3. Selepas temu bual, murid perlu
Pemikiran kritis
membentang hasil dapatan temu bual
bersama jiran. HoMs: Saling
bergantung
4. Guru membuat rumusan berdasarkan fikiran,
aktiviti tersebut. tekun/gigih

BBM: Lembaran
1. Murid diagihkan latihan pengukuhan kerja
Langkah 4 Latihan pengukuhan
berkenaan kerjasama dengan jiran.
(10 minit) 2. Murid perlu menjawab soalan secara HoMs:
individu. Tekun/Gigih

1. Guru membuat rumusan keseluruhan

Penutup Rumusan topik pembelajaran hari ini.

(5 minit)
TAMAN PERUMAHAN MELUR
BORANG TEMU BUAL JIRAN

PATUT/
SITUASI TIDAK PATUT ALASAN
DILAKUKAN

Kamu tidak akan


membelanjakan semua duit
pemberian ibu ketika
mengikuti keluarga jiran
pergi membeli belah di
Pasar Raya Melur.

Setiap hari kamu meminjam


basikal jiran sehingga jiran
tidak boleh menggunakan
basikanya sendiri.

Kamu dan jiran kamu


membeli pelbagai jenis
makanan untuk
menyambut Hari Deepavali.
Makanan tersebut
berlebihan dan dibuang ke
dalam tong sampah.

Kamu mempunyai duit


RM10.00 dan ingin
membelikan jiran hadiah
yang berharga RM5.00
sempena hari lahirnya.

Kamu berkongsi warna air


bersama jiran kamu untuk
menyiapkan lukisan yang
diminta oleh guru.
