Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Preasekolah Didiku Sayang


Tarikh : 18. 7.2018
Masa : 10.30– 11.00 pagi
Bilangan Murid : 25 orang
*Tema : Haiwan
Tajuk : Penceritaan Tiga Ekor Biri-biri
Tunjang Utama/Fokus : Tunjang Komunikasi
Standard Kandungan : BM 1.2 Mendengar, memahami dan memberi respon secara gerak laku dan lisan
Standard Pembelajaran : BM 1.2 .1 Mendengar dan memberi respons terhadap cerita yang didengar

EMK (Elemen Merentas Kurikulum) :


Kreativiti :
Nilai :
Keusahawanan :
TMK :
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. melakukan pergerakan mengikut jalan cerita.
2. menyatakan perasaan sendiri terhadap cerita yang didengar
Pengetahuan Sedia Ada :Murid pernah mendengar suara biri-biri dan serigala
Kemahiran Berfikir (KB) :
(+HOM, +KBAT)
Bahan Bantu Mengajar :
Fokus KP/ MI :
Kosa Kata : biri-biri, serigala, jerami ,kayu dan batu
( * Kosongkan sekiranya P&P tidak bertema)

MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

PERSEDIAAN  Mari Kita Nyanyi  Murid melihat dan mendengar video


(Set Induksi)
( 5 minit) lagu “ Wonder Pets” sambil membuat
aksi mengikut iringan muzik.
 Murid diminta menyatakan watak-watak
yang terdapat dalam video lagu tadi.
 Murid diperkenalkan watak-watak baru
untuk memulakan cerita “ Tiga Ekor Biri-
biri”.
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN

IMIGINASI
(Langkah 1)  Apa Yang Saya Perlu  Murid ditunjukkan cara pergerakan dan BBM :
Buat? biri-biri dan serigala oleh guru.
(10 minit)
 Murid diminta untuk melakukan Nilai:
pergerakan yang ditunjukkan tadi.
 Murid mendengar penerangan guru KB:
tentang syarat melakukan pergerakan
MI :
semasa mendengar cerita iaitu semasa
mendengar perkataan “Biri-biri” dan “
Serigala”.

PERKEMBANGAN  Wof Wof Wof ! Meh Meh BBM :


(Langkah 2)  Murid mendengar cerita “ Tiga Ekor Biri-
Meh !
biri” sambil melakukan pergerakan
(10 minit) Nilai:
mengikut jalan cerita.
 Murid boleh melakukan pergerakan
KB :
tambahan apabila diminta oleh guru.
MI :

TINDAKAN  Biar Saya Berfikir BBM:


(LANGKAH 3)  Murid menjawab soalan guru mengenai
Nilai:
10 Minit cerita yang didengar.
 Murid menyatakan perasaan sendiri
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
Soalan Guru: terhadap cerita yang didengar. KB:
 Murid menyatakan nilai yang terdapat
Guru: Rumah mana tadi yang MI:
paling kukuh ? dalam cerita yang didengar, iaitu
kerjasama.
Murid: Rumah yang ketiga
paling kukuh.

Guru : Kenapa ?

Murid : Rumah ini tidak runtuh


walaupun ditiup dengan kuat
oleh serigala.

Guru : Apakah nilai yang


terdapat dalam cerita ini?

Murid : Nilai kerjasama.

Penutup  “Wonder Meh!” BBM:


(5 minit)  Murid diminta untuk menyanyi lagu
“Wonder Pets” dengan mengubah lirik KB:
lagu “Wonder Pets” kepada “Wonder
Meh!”. Nilai:
MASA / FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN /BAHAN
MI:

Refleksi :

Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :

Contoh Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) :

Indikator : Dapat menyanyikan lagu mengikut melodi dan sebutan yang betul.

Standard Prestasi (SP) Catatan


Bil Nama Murid
1 2 3
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
